Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2025
În 2025, în Muntenia, 33,69% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alsan Motorsportjud. Argeș92 admiși din 106 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 86,79% | 106 | 92 |
| 2 | MM Motorsport AGjud. Argeș60 admiși din 77 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 77,92% | 77 | 60 |
| 3 | Valyriana Autojud. Brăila38 admiși din 51 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 74,51% | 51 | 38 |
| 4 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova127 admiși din 175 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 72,57% | 175 | 127 |
| 5 | N Drive Negojud. Prahova105 admiși din 150 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 70,00% | 150 | 105 |
| 6 | Eneba Plusjud. Călărași97 admiși din 139 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 69,78% | 139 | 97 |
| 7 | Basarab Ijud. Argeș68 admiși din 103 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 66,02% | 103 | 68 |
| 8 | Auto TR Drive Tunsujud. Călărași19 admiși din 29 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 65,52% | 29 | 19 |
| 9 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova39 admiși din 62 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 62,90% | 62 | 39 |
| 10 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu113 admiși din 192 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 58,85% | 192 | 113 |
| 11 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș113 admiși din 197 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 57,36% | 197 | 113 |
| 12 | Ovi Auto Bon Voyagejud. Prahova333 admiși din 583 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 57,12% | 583 | 333 |
| 13 | KLF Companyjud. Brăila720 admiși din 1.273 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,56% | 1.273 | 720 |
| 14 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova347 admiși din 619 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 56,06% | 619 | 347 |
| 15 | Rovalraz Prestjud. Brăila149 admiși din 266 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,02% | 266 | 149 |
| 16 | Valtud Autoservjud. Prahova134 admiși din 240 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 55,83% | 240 | 134 |
| 17 | Nyc Auto Moto Teamjud. Ialomița17 admiși din 31 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 54,84% | 31 | 17 |
| 18 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila33 admiși din 62 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 53,23% | 62 | 33 |
| 19 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu168 admiși din 318 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 52,83% | 318 | 168 |
| 20 | Adryjan Interspeedjud. Prahova159 admiși din 301 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 52,82% | 301 | 159 |
| 21 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila77 admiși din 146 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 52,74% | 146 | 77 |
| 22 | Udeskom Profesionaljud. Călărași99 admiși din 189 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 52,38% | 189 | 99 |
| 23 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman587 admiși din 1.123 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 52,27% | 1.123 | 587 |
| 24 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș83 admiși din 159 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 52,20% | 159 | 83 |
| 25 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova167 admiși din 323 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 51,70% | 323 | 167 |
| 26 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași244 admiși din 477 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 51,15% | 477 | 244 |
| 27 | Total Drivejud. Argeș73 admiși din 143 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 51,05% | 143 | 73 |
| 28 | AAC Drive Schooljud. Teleorman77 admiși din 151 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 50,99% | 151 | 77 |
| 29 | Adriasim Autojud. Ialomița28 admiși din 55 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 50,91% | 55 | 28 |
| 30 | Auto Darion ABCjud. Argeș219 admiși din 433 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 50,58% | 433 | 219 |
| 31 | David Serv Autojud. Ialomița182 admiși din 364 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 50,00% | 364 | 182 |
| 31 | Leo School BestPitești, jud. Argeș84 admiși din 168 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 50,00% | 168 | 84 |
| 33 | C.C.C. Admis A & DPloiești, jud. Prahova712 admiși din 1.429 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 49,83% | 1.429 | 712 |
| 34 | Monarch Servicesjud. Argeș93 admiși din 187 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 49,73% | 187 | 93 |
| 35 | Drive Class PRPjud. Brăila27 admiși din 55 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 49,09% | 55 | 27 |
| 36 | Alsig BZMjud. Prahova62 admiși din 128 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 48,44% | 128 | 62 |
| 37 | Grupul Scolar Anghel SalignyBrăila, jud. Brăila15 admiși din 31 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,39% | 31 | 15 |
| 38 | Profesional Bon Voyagejud. Prahova70 admiși din 145 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 48,28% | 145 | 70 |
| 39 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița152 admiși din 315 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 48,25% | 315 | 152 |
| 40 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila196 admiși din 411 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,69% | 411 | 196 |
| 41 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița775 admiși din 1.626 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,66% | 1.626 | 775 |
| 42 | Deimar and Drivejud. Argeș103 admiși din 217 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,47% | 217 | 103 |
| 43 | Vraj Autojud. Brăila36 admiși din 76 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,37% | 76 | 36 |
| 44 | Elle Total Drivejud. Argeș80 admiși din 169 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,34% | 169 | 80 |
| 45 | AlynaCălărași, jud. Călărași202 admiși din 433 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 46,65% | 433 | 202 |
| 46 | Calypso Schooljud. Teleorman368 admiși din 793 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 46,41% | 793 | 368 |
| 47 | Rareș Schooljud. Ialomița256 admiși din 552 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 46,38% | 552 | 256 |
| 47 | NeltransSinaia, jud. Prahova32 admiși din 69 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,38% | 69 | 32 |
| 49 | Bion Flavaljud. Prahova31 admiși din 67 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,27% | 67 | 31 |
| 50 | ABC Teodor Autojud. Prahova94 admiși din 205 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 45,85% | 205 | 94 |
| 51 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău121 admiși din 264 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 45,83% | 264 | 121 |
| 52 | Joylex Drivejud. Prahova16 admiși din 35 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 45,71% | 35 | 16 |
| 53 | MaridFetești, jud. Ialomița89 admiși din 195 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 45,64% | 195 | 89 |
| 54 | CatalTitu, jud. Dâmbovița188 admiși din 412 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 45,63% | 412 | 188 |
| 55 | Roby Pilotjud. Ilfov10 admiși din 22 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 45,45% | 22 | 10 |
| 56 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș161 admiși din 355 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 45,35% | 355 | 161 |
| 57 | Admis Drive Bnujud. Prahova56 admiși din 125 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,80% | 125 | 56 |
| 58 | Autobab Volantejud. Brăila33 admiși din 74 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,59% | 74 | 33 |
| 59 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș295 admiși din 666 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 44,29% | 666 | 295 |
| 60 | Elegant Topjud. Brăila151 admiși din 341 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,28% | 341 | 151 |
| 61 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila53 admiși din 120 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,17% | 120 | 53 |
| 62 | Activ Driving CVMjud. Argeș128 admiși din 292 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,84% | 292 | 128 |
| 63 | Radion Amuzajud. Dâmbovița555 admiși din 1.269 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 43,74% | 1.269 | 555 |
| 64 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș316 admiși din 725 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,59% | 725 | 316 |
| 65 | Auto Maestrii VolanuluiIanca, jud. Brăila27 admiși din 63 | Ianca, jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,86% | 63 | 27 |
| 66 | Goproschool Autojud. Prahova113 admiși din 264 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 42,80% | 264 | 113 |
| 67 | Club Auto Doi Danjud. Argeș96 admiși din 225 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 42,67% | 225 | 96 |
| 68 | Aky Driving Schooljud. Ilfov61 admiși din 143 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 42,66% | 143 | 61 |
| 69 | Performer Auto Ceaprazjud. Argeș166 admiși din 393 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 42,24% | 393 | 166 |
| 70 | Mobilcri Expressjud. Brăila173 admiși din 415 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 41,69% | 415 | 173 |
| 71 | Topcar Toto Profesionaljud. Brăila59 admiși din 142 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 41,55% | 142 | 59 |
| 72 | TransdanubiusOltenița, jud. Călărași17 admiși din 41 | Oltenița, jud. Călărași | Școală de șoferi | 41,46% | 41 | 17 |
| 73 | Sydonia One Autojud. Ialomița24 admiși din 58 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 41,38% | 58 | 24 |
| 74 | Hirju CIjud. Brăila32 admiși din 79 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 40,51% | 79 | 32 |
| 75 | Auto Tik Schooljud. Giurgiu82 admiși din 203 | jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 40,39% | 203 | 82 |
| 76 | Autoprof Elitejud. Prahova44 admiși din 109 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,37% | 109 | 44 |
| 77 | Auto SamVidele, jud. Teleorman210 admiși din 521 | Videle, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 40,31% | 521 | 210 |
| 78 | Auto Val VLTjud. Prahova45 admiși din 113 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 39,82% | 113 | 45 |
| 79 | PGR PDK Auto Drivejud. Teleorman39 admiși din 98 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 39,80% | 98 | 39 |
| 80 | Inter Trans Ruxjud. Ialomița35 admiși din 88 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 39,77% | 88 | 35 |
| 81 | David Schooljud. Ialomița50 admiși din 126 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 39,68% | 126 | 50 |
| 82 | Master Auto RLGjud. Argeș402 admiși din 1.014 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,64% | 1.014 | 402 |
| 83 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman134 admiși din 339 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 39,53% | 339 | 134 |
| 84 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița562 admiși din 1.431 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 39,27% | 1.431 | 562 |
| 85 | Sam PermisBrăila, jud. Brăila36 admiși din 92 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 39,13% | 92 | 36 |
| 86 | ZOL Smart Driversjud. Călărași34 admiși din 88 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 38,64% | 88 | 34 |
| 87 | MM Driversjud. Ialomița103 admiși din 268 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 38,43% | 268 | 103 |
| 88 | CPP Red Carjud. Buzău76 admiși din 198 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 38,38% | 198 | 76 |
| 89 | Virgil Aid Autojud. Prahova59 admiși din 154 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 38,31% | 154 | 59 |
| 90 | Tanase ConstantinPitești, jud. Argeș8 admiși din 21 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 38,10% | 21 | 8 |
| 91 | Debic Pilotjud. Dâmbovița52 admiși din 137 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 37,96% | 137 | 52 |
| 92 | Liceul Tehnologic Mecanic Câmpinajud. Prahova15 admiși din 40 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,50% | 40 | 15 |
| 92 | Auto Alex Schooljud. Teleorman12 admiși din 32 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 37,50% | 32 | 12 |
| 94 | Krisklass Driverjud. Prahova375 admiși din 1.002 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,43% | 1.002 | 375 |
| 95 | Geodan Starjud. Ilfov43 admiși din 115 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 37,39% | 115 | 43 |
| 96 | Auto Casa Ducajud. Prahova71 admiși din 191 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,17% | 191 | 71 |
| 97 | Dumitin Transjud. Brăila36 admiși din 97 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 37,11% | 97 | 36 |
| 98 | Volanul EuroPloiești, jud. Prahova23 admiși din 62 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,10% | 62 | 23 |
| 99 | Man Auto Sudjud. Teleorman25 admiși din 68 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 36,76% | 68 | 25 |
| 100 | Sara Auto Schooljud. Prahova224 admiși din 612 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,60% | 612 | 224 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.