Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2025
În 2025, în Moldova, 33,31% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Learn2drivejud. Bacău50 admiși din 59 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 84,75% | 59 | 50 |
| 2 | Compania de Transport Publicjud. Iași35 admiși din 44 | jud. Iași | Școală de șoferi | 79,55% | 44 | 35 |
| 3 | Raymond Moto Sportjud. Botoșani56 admiși din 71 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 78,87% | 71 | 56 |
| 4 | Profi Top Driversjud. Bacău134 admiși din 177 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 75,71% | 177 | 134 |
| 5 | Akcent Autojud. Bacău163 admiși din 232 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 70,26% | 232 | 163 |
| 6 | Teonaimagejud. Botoșani20 admiși din 29 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 68,97% | 29 | 20 |
| 7 | AutosendVaslui, jud. Vaslui247 admiși din 364 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 67,86% | 364 | 247 |
| 8 | Imbold Motojud. Bacău86 admiși din 135 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 63,70% | 135 | 86 |
| 9 | Mod Driver Automotojud. Galați29 admiși din 47 | jud. Galați | Școală de șoferi | 61,70% | 47 | 29 |
| 10 | ProvoiajBacău, jud. Bacău56 admiși din 93 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 60,22% | 93 | 56 |
| 11 | Malivcomjud. Vrancea209 admiși din 349 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 59,89% | 349 | 209 |
| 12 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați103 admiși din 174 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 59,20% | 174 | 103 |
| 13 | Auto Carlajud. Bacău162 admiși din 274 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 59,12% | 274 | 162 |
| 14 | AutograndGalați, jud. Galați85 admiși din 144 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 59,03% | 144 | 85 |
| 15 | AnsorajGalați, jud. Galați226 admiși din 384 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 58,85% | 384 | 226 |
| 16 | Driver IX3 NO1jud. Galați20 admiși din 34 | jud. Galați | Școală de șoferi | 58,82% | 34 | 20 |
| 17 | Autocontactjud. Vaslui235 admiși din 406 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 57,88% | 406 | 235 |
| 18 | Imbold Oneștijud. Bacău52 admiși din 91 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 57,14% | 91 | 52 |
| 19 | Fulger Leonard Drivejud. Galați20 admiși din 36 | jud. Galați | Școală de șoferi | 55,56% | 36 | 20 |
| 20 | Trans Giulia TLXjud. Neamț88 admiși din 162 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 54,32% | 162 | 88 |
| 21 | Dual Autojud. Galați33 admiși din 62 | jud. Galați | Școală de șoferi | 53,23% | 62 | 33 |
| 22 | Apetour CosminBotoșani, jud. Botoșani277 admiși din 521 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 53,17% | 521 | 277 |
| 23 | Aviatia Drive Lessonsjud. Galați100 admiși din 189 | jud. Galați | Școală de șoferi | 52,91% | 189 | 100 |
| 24 | Tecro Auto ABCjud. Bacău176 admiși din 336 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 52,38% | 336 | 176 |
| 25 | Auto DriverIași, jud. Iași14 admiși din 27 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 51,85% | 27 | 14 |
| 26 | Emiogrjud. Vaslui58 admiși din 112 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 51,79% | 112 | 58 |
| 27 | Ogrinjautojud. Vaslui80 admiși din 155 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 51,61% | 155 | 80 |
| 28 | Holtiteojud. Vaslui89 admiși din 174 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 51,15% | 174 | 89 |
| 29 | Școala de Șoferi Zebrajud. Bacău291 admiși din 570 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,05% | 570 | 291 |
| 30 | Jontransjud. Vaslui177 admiși din 352 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 50,28% | 352 | 177 |
| 31 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui113 admiși din 226 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 50,00% | 226 | 113 |
| 31 | Auto Edi Drivejud. Bacău26 admiși din 52 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,00% | 52 | 26 |
| 33 | Best RZV Drivejud. Neamț288 admiși din 581 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,57% | 581 | 288 |
| 34 | ScatecTecuci, jud. Galați624 admiși din 1.260 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 49,52% | 1.260 | 624 |
| 34 | Ruso Primse Drivejud. Galați103 admiși din 208 | jud. Galați | Școală de șoferi | 49,52% | 208 | 103 |
| 36 | Mardare Auto Drivejud. Bacău67 admiși din 136 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 49,26% | 136 | 67 |
| 37 | Auto BHNjud. Vaslui127 admiși din 258 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 49,22% | 258 | 127 |
| 38 | Driver School Alexjud. Vaslui141 admiși din 287 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 49,13% | 287 | 141 |
| 39 | Profesional Designjud. Bacău243 admiși din 498 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,80% | 498 | 243 |
| 40 | Auto Verasimirjud. Vaslui121 admiși din 248 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 48,79% | 248 | 121 |
| 41 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău302 admiși din 620 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,71% | 620 | 302 |
| 42 | Frăția Tourjud. Galați180 admiși din 370 | jud. Galați | Școală de șoferi | 48,65% | 370 | 180 |
| 43 | Star Driver Premiumjud. Galați77 admiși din 160 | jud. Galați | Școală de șoferi | 48,13% | 160 | 77 |
| 44 | Com Auto HDorohoi, jud. Botoșani142 admiși din 297 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,81% | 297 | 142 |
| 45 | Teo Drive Defensivejud. Botoșani250 admiși din 524 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,71% | 524 | 250 |
| 46 | Ancautorizarejud. Bacău130 admiși din 273 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 47,62% | 273 | 130 |
| 47 | Gin Drive Stiljud. Vaslui90 admiși din 191 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 47,12% | 191 | 90 |
| 48 | Amoserv Auto BestPașcani, jud. Iași118 admiși din 253 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 46,64% | 253 | 118 |
| 49 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani72 admiși din 155 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 46,45% | 155 | 72 |
| 50 | Titi Basjud. Iași178 admiși din 385 | jud. Iași | Școală de șoferi | 46,23% | 385 | 178 |
| 51 | Oldancomjud. Neamț202 admiși din 438 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,12% | 438 | 202 |
| 52 | Viitorul Șoferjud. Vaslui209 admiși din 454 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,04% | 454 | 209 |
| 53 | Auto CrissIași, jud. Iași81 admiși din 176 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 46,02% | 176 | 81 |
| 54 | PilotBotoșani, jud. Botoșani246 admiși din 536 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,90% | 536 | 246 |
| 55 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău177 admiși din 386 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 45,85% | 386 | 177 |
| 56 | Carla Auto Moto Projud. Bacău49 admiși din 107 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 45,79% | 107 | 49 |
| 57 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui102 admiși din 224 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 45,54% | 224 | 102 |
| 58 | Baxon Impexjud. Botoșani88 admiși din 194 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,36% | 194 | 88 |
| 59 | Aviatia Hibridjud. Galați68 admiși din 150 | jud. Galați | Școală de șoferi | 45,33% | 150 | 68 |
| 60 | Dacar Best Drivejud. Neamț99 admiși din 220 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 45,00% | 220 | 99 |
| 61 | Lucail Auto Turjud. Bacău53 admiși din 118 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 44,92% | 118 | 53 |
| 62 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani48 admiși din 107 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 44,86% | 107 | 48 |
| 63 | Priority Roadjud. Botoșani155 admiși din 347 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 44,67% | 347 | 155 |
| 64 | Del Drive Alimarjud. Galați197 admiși din 442 | jud. Galați | Școală de șoferi | 44,57% | 442 | 197 |
| 65 | Expert Automoto Bacăujud. Bacău127 admiși din 289 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,94% | 289 | 127 |
| 66 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani216 admiși din 493 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,81% | 493 | 216 |
| 67 | Scatec Auto 2023jud. Galați76 admiși din 174 | jud. Galați | Școală de șoferi | 43,68% | 174 | 76 |
| 68 | Romexpres Autojud. Bacău47 admiși din 108 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,52% | 108 | 47 |
| 69 | Urban Driver Conceptjud. Iași53 admiși din 122 | jud. Iași | Școală de șoferi | 43,44% | 122 | 53 |
| 70 | Top Driving Symboljud. Iași81 admiși din 187 | jud. Iași | Școală de șoferi | 43,32% | 187 | 81 |
| 71 | Autoturismul Drivejud. Galați60 admiși din 139 | jud. Galați | Școală de șoferi | 43,17% | 139 | 60 |
| 72 | Tecro Transjud. Bacău68 admiși din 158 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,04% | 158 | 68 |
| 73 | Diadrivejud. Bacău153 admiși din 357 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,86% | 357 | 153 |
| 74 | Hristache HES Premiumjud. Galați83 admiși din 195 | jud. Galați | Școală de șoferi | 42,56% | 195 | 83 |
| 75 | Autopincatalinjud. Botoșani120 admiși din 282 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,55% | 282 | 120 |
| 76 | Sigur la Volanjud. Botoșani172 admiși din 406 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,36% | 406 | 172 |
| 77 | Camino Driverjud. Galați212 admiși din 502 | jud. Galați | Școală de șoferi | 42,23% | 502 | 212 |
| 78 | Toncu Marinel 76jud. Bacău45 admiși din 107 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,06% | 107 | 45 |
| 79 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea434 admiși din 1.033 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 42,01% | 1.033 | 434 |
| 80 | Auto Cartas Juniorjud. Iași65 admiși din 155 | jud. Iași | Școală de șoferi | 41,94% | 155 | 65 |
| 81 | MTjud. Botoșani18 admiși din 43 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,86% | 43 | 18 |
| 82 | Vep Autovep Cormirjud. Botoșani50 admiși din 120 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,67% | 120 | 50 |
| 82 | Auto MDBjud. Vaslui35 admiși din 84 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 41,67% | 84 | 35 |
| 82 | Autobeta Marilexjud. Botoșani15 admiși din 36 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,67% | 36 | 15 |
| 85 | CHZ Drive Adelantejud. Galați107 admiși din 257 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,63% | 257 | 107 |
| 86 | Complet Driverjud. Neamț89 admiși din 215 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,40% | 215 | 89 |
| 87 | NG Companyjud. Neamț80 admiși din 194 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,24% | 194 | 80 |
| 88 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț188 admiși din 459 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,96% | 459 | 188 |
| 89 | AderentBacău, jud. Bacău79 admiși din 194 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,72% | 194 | 79 |
| 90 | Autoichim Doijud. Vaslui72 admiși din 177 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,68% | 177 | 72 |
| 91 | Lia 1 CLjud. Bacău30 admiși din 74 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,54% | 74 | 30 |
| 92 | Cristal Auto Expertjud. Neamț49 admiși din 121 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,50% | 121 | 49 |
| 93 | Best Drive Cypjud. Botoșani21 admiși din 52 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 40,38% | 52 | 21 |
| 94 | GensporTecuci, jud. Galați69 admiși din 172 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 40,12% | 172 | 69 |
| 95 | Urban Autovipjud. Iași32 admiși din 80 | jud. Iași | Școală de șoferi | 40,00% | 80 | 32 |
| 96 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț148 admiși din 377 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 39,26% | 377 | 148 |
| 97 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea574 admiși din 1.470 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 39,05% | 1.470 | 574 |
| 98 | Anayna Caminojud. Galați128 admiși din 329 | jud. Galați | Școală de șoferi | 38,91% | 329 | 128 |
| 99 | ADC Drivejud. Bacău72 admiși din 186 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,71% | 186 | 72 |
| 100 | LivprodBacău, jud. Bacău53 admiși din 137 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,69% | 137 | 53 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.