Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2020
În 2020, în Moldova, 33,25% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,79% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2020.
Clasamentul 2020
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tecro CompanyBacău, jud. Bacău75 admiși din 98 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 76,53% | 98 | 75 |
| 2 | Imbold TransDărmănești, jud. Bacău277 admiși din 394 | Dărmănești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 70,30% | 394 | 277 |
| 3 | Grup Scolar Al.VlahutaȘendriceni, jud. Botoșani14 admiși din 21 | Șendriceni, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 66,67% | 21 | 14 |
| 4 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani153 admiși din 231 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 66,23% | 231 | 153 |
| 5 | Bogdan PrestBotoșani, jud. Botoșani55 admiși din 85 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 64,71% | 85 | 55 |
| 6 | RelovidanRoman, jud. Neamț85 admiși din 135 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 62,96% | 135 | 85 |
| 7 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani225 admiși din 361 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 62,33% | 361 | 225 |
| 8 | Auto BHNjud. Vaslui116 admiși din 195 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 59,49% | 195 | 116 |
| 9 | AnsorajGalați, jud. Galați148 admiși din 255 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 58,04% | 255 | 148 |
| 10 | Compania de Transport Publicjud. Iași16 admiși din 28 | jud. Iași | Școală de șoferi | 57,14% | 28 | 16 |
| 11 | Auto Carlajud. Bacău165 admiși din 289 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 57,09% | 289 | 165 |
| 12 | Veramir Autojud. Vaslui180 admiși din 316 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 56,96% | 316 | 180 |
| 13 | CHZ Drive Adelantejud. Galați29 admiși din 51 | jud. Galați | Școală de șoferi | 56,86% | 51 | 29 |
| 14 | AderentBacău, jud. Bacău138 admiși din 244 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 56,56% | 244 | 138 |
| 15 | Tecro Auto ABCjud. Bacău35 admiși din 63 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 55,56% | 63 | 35 |
| 16 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani222 admiși din 406 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,68% | 406 | 222 |
| 17 | Jontransjud. Vaslui86 admiși din 163 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 52,76% | 163 | 86 |
| 18 | Transporturi AutoBotoșani, jud. Botoșani20 admiși din 38 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 52,63% | 38 | 20 |
| 19 | Trans Giulia TLXjud. Neamț101 admiși din 194 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 52,06% | 194 | 101 |
| 20 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați116 admiși din 223 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 52,02% | 223 | 116 |
| 21 | Sigur la Volanjud. Botoșani258 admiși din 499 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 51,70% | 499 | 258 |
| 22 | PilotBotoșani, jud. Botoșani366 admiși din 713 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 51,33% | 713 | 366 |
| 23 | Autocontactjud. Vaslui198 admiși din 389 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 50,90% | 389 | 198 |
| 24 | Acatrini M. Puiujud. Bacău32 admiși din 63 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,79% | 63 | 32 |
| 25 | AutosendVaslui, jud. Vaslui163 admiși din 325 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 50,15% | 325 | 163 |
| 26 | ABC Lena-CrisTârgu Neamț, jud. Neamț264 admiși din 529 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,91% | 529 | 264 |
| 27 | Tecro Transjud. Bacău103 admiși din 216 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 47,69% | 216 | 103 |
| 28 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț134 admiși din 284 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,18% | 284 | 134 |
| 29 | Auto CrissIași, jud. Iași82 admiși din 174 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 47,13% | 174 | 82 |
| 30 | Dual Autojud. Galați24 admiși din 51 | jud. Galați | Școală de șoferi | 47,06% | 51 | 24 |
| 31 | ProvoiajBacău, jud. Bacău65 admiși din 139 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,76% | 139 | 65 |
| 32 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău280 admiși din 601 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,59% | 601 | 280 |
| 33 | MUVBacău, jud. Bacău98 admiși din 212 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,23% | 212 | 98 |
| 34 | Profesional Designjud. Bacău90 admiși din 195 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,15% | 195 | 90 |
| 35 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț301 admiși din 662 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 45,47% | 662 | 301 |
| 36 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui85 admiși din 188 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 45,21% | 188 | 85 |
| 37 | Stelcor Auto Drivingjud. Botoșani101 admiși din 225 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 44,89% | 225 | 101 |
| 38 | Complet Driverjud. Neamț126 admiși din 284 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 44,37% | 284 | 126 |
| 39 | AutoexamBotoșani, jud. Botoșani81 admiși din 183 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 44,26% | 183 | 81 |
| 40 | Iral DrivingVaslui, jud. Vaslui72 admiși din 165 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 43,64% | 165 | 72 |
| 41 | Diadrivejud. Bacău207 admiși din 477 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,40% | 477 | 207 |
| 42 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău98 admiși din 229 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,79% | 229 | 98 |
| 43 | Uniprev AutoVaslui, jud. Vaslui64 admiși din 150 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 42,67% | 150 | 64 |
| 44 | Vledis ComRoman, jud. Neamț235 admiși din 554 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,42% | 554 | 235 |
| 45 | Autobeta Marilexjud. Botoșani433 admiși din 1.023 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,33% | 1.023 | 433 |
| 46 | Ancautorizarejud. Bacău240 admiși din 572 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,96% | 572 | 240 |
| 47 | Frăția Tourjud. Galați108 admiși din 259 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,70% | 259 | 108 |
| 48 | Lia 1 CLjud. Bacău73 admiși din 176 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,48% | 176 | 73 |
| 49 | Autopincatalinjud. Botoșani101 admiși din 245 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,22% | 245 | 101 |
| 50 | State Lucian Drivejud. Galați14 admiși din 34 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,18% | 34 | 14 |
| 51 | Best RZV Drivejud. Neamț99 admiși din 244 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,57% | 244 | 99 |
| 52 | Malivcomjud. Vrancea134 admiși din 332 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 40,36% | 332 | 134 |
| 53 | Lucail AutoMoinești, jud. Bacău124 admiși din 308 | Moinești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,26% | 308 | 124 |
| 54 | Fahrschule Horjud. Botoșani69 admiși din 172 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 40,12% | 172 | 69 |
| 55 | MTjud. Botoșani33 admiși din 83 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 39,76% | 83 | 33 |
| 56 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea504 admiși din 1.273 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 39,59% | 1.273 | 504 |
| 57 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui111 admiși din 281 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 39,50% | 281 | 111 |
| 58 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț134 admiși din 346 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 38,73% | 346 | 134 |
| 59 | Baxon Impexjud. Botoșani53 admiși din 137 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 38,69% | 137 | 53 |
| 60 | Ssa Auto Rusujud. Neamț45 admiși din 118 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 38,14% | 118 | 45 |
| 61 | Grupul Scolar AutoOnești, jud. Bacău8 admiși din 21 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,10% | 21 | 8 |
| 62 | Aeoemijud. Vaslui209 admiși din 550 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,00% | 550 | 209 |
| 63 | Oldancomjud. Neamț282 admiși din 744 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 37,90% | 744 | 282 |
| 64 | Autoichim Doijud. Vaslui96 admiși din 256 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 37,50% | 256 | 96 |
| 65 | RomexpresRacova, jud. Bacău62 admiși din 166 | Racova, jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,35% | 166 | 62 |
| 66 | Titi Basjud. Iași105 admiși din 283 | jud. Iași | Școală de șoferi | 37,10% | 283 | 105 |
| 67 | Semaforuljud. Botoșani362 admiși din 984 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 36,79% | 984 | 362 |
| 68 | Miia TourTecuci, jud. Galați85 admiși din 232 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 36,64% | 232 | 85 |
| 69 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea246 admiși din 673 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 36,55% | 673 | 246 |
| 70 | Viitorul Șoferjud. Vaslui132 admiși din 367 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 35,97% | 367 | 132 |
| 71 | NG Companyjud. Neamț47 admiși din 132 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 35,61% | 132 | 47 |
| 72 | Colegiul Tehnic Traian VuiaGalați, jud. Galați11 admiși din 31 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 35,48% | 31 | 11 |
| 73 | Auto Fab 54jud. Bacău31 admiși din 88 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 35,23% | 88 | 31 |
| 74 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani51 admiși din 145 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 35,17% | 145 | 51 |
| 75 | Grup Scolar Industrial NegrestiNegrești, jud. Vaslui13 admiși din 37 | Negrești, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 35,14% | 37 | 13 |
| 76 | Lia StarOnești, jud. Bacău41 admiși din 118 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 34,75% | 118 | 41 |
| 77 | Auto BimboBacău, jud. Bacău33 admiși din 96 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 34,38% | 96 | 33 |
| 78 | Nerd Karjud. Neamț59 admiși din 172 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 34,30% | 172 | 59 |
| 79 | Ursa MareBotoșani, jud. Botoșani143 admiși din 422 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 33,89% | 422 | 143 |
| 80 | AutograndGalați, jud. Galați103 admiși din 304 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 33,88% | 304 | 103 |
| 81 | Auto Iordache Seniorjud. Iași52 admiși din 154 | jud. Iași | Școală de șoferi | 33,77% | 154 | 52 |
| 82 | Teoseb Autotransjud. Bacău59 admiși din 175 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,71% | 175 | 59 |
| 83 | Avram Prestjud. Bacău137 admiși din 409 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,50% | 409 | 137 |
| 84 | ScatecTecuci, jud. Galați365 admiși din 1.092 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 33,42% | 1.092 | 365 |
| 85 | AutoseraOnești, jud. Bacău107 admiși din 321 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,33% | 321 | 107 |
| 85 | Timo Drive Leojud. Galați75 admiși din 225 | jud. Galați | Școală de șoferi | 33,33% | 225 | 75 |
| 85 | Driver Dayjud. Bacău33 admiși din 99 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,33% | 99 | 33 |
| 88 | Drive Safe M.C.PPașcani, jud. Iași111 admiși din 334 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 33,23% | 334 | 111 |
| 89 | Ursarocjud. Neamț119 admiși din 360 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 33,06% | 360 | 119 |
| 90 | Vep Autovep Cormirjud. Botoșani74 admiși din 225 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 32,89% | 225 | 74 |
| 91 | Grup Scolar Petru RaresBotoșani, jud. Botoșani23 admiși din 70 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 32,86% | 70 | 23 |
| 92 | Sigur la Volanjud. Iași120 admiși din 366 | jud. Iași | Școală de șoferi | 32,79% | 366 | 120 |
| 93 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați49 admiși din 150 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 32,67% | 150 | 49 |
| 94 | Pop Teamjud. Neamț161 admiși din 495 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 32,53% | 495 | 161 |
| 95 | Bejan Co GeorgiomioGalați, jud. Galați119 admiși din 366 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 32,51% | 366 | 119 |
| 96 | Imbold Drivejud. Bacău10 admiși din 31 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 32,26% | 31 | 10 |
| 97 | Viovasjud. Iași160 admiși din 505 | jud. Iași | Școală de șoferi | 31,68% | 505 | 160 |
| 98 | Auto Tody-Family TvlIași, jud. Iași113 admiși din 363 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 31,13% | 363 | 113 |
| 99 | Auto Dunavajud. Bacău142 admiși din 457 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 31,07% | 457 | 142 |
| 100 | DomostarDorohoi, jud. Botoșani16 admiși din 53 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 30,19% | 53 | 16 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2020, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2020. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.