Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2019
În 2019, în Moldova, 33,17% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,20% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2019.
Clasamentul 2019
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tecro CompanyBacău, jud. Bacău185 admiși din 259 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 71,43% | 259 | 185 |
| 2 | RelovidanRoman, jud. Neamț185 admiși din 260 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 71,15% | 260 | 185 |
| 3 | Imbold TransDărmănești, jud. Bacău343 admiși din 509 | Dărmănești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 67,39% | 509 | 343 |
| 4 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani198 admiși din 305 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 64,92% | 305 | 198 |
| 5 | Bogdan PrestBotoșani, jud. Botoșani90 admiși din 141 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 63,83% | 141 | 90 |
| 6 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani405 admiși din 638 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 63,48% | 638 | 405 |
| 7 | PilotBotoșani, jud. Botoșani536 admiși din 847 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 63,28% | 847 | 536 |
| 8 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani278 admiși din 446 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 62,33% | 446 | 278 |
| 9 | AderentBacău, jud. Bacău188 admiși din 317 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 59,31% | 317 | 188 |
| 10 | Trans Giulia TLXjud. Neamț147 admiși din 251 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 58,57% | 251 | 147 |
| 11 | ABC Lena-CrisTârgu Neamț, jud. Neamț403 admiși din 693 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 58,15% | 693 | 403 |
| 12 | AnsorajGalați, jud. Galați212 admiși din 371 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 57,14% | 371 | 212 |
| 13 | Auto Carlajud. Bacău171 admiși din 302 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 56,62% | 302 | 171 |
| 14 | Compania de Transport Publicjud. Iași31 admiși din 55 | jud. Iași | Școală de șoferi | 56,36% | 55 | 31 |
| 15 | Autocontactjud. Vaslui251 admiși din 459 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 54,68% | 459 | 251 |
| 16 | Diadrivejud. Bacău331 admiși din 613 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 54,00% | 613 | 331 |
| 17 | Sigur la Volanjud. Botoșani313 admiși din 583 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 53,69% | 583 | 313 |
| 18 | Vledis ComRoman, jud. Neamț378 admiși din 707 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 53,47% | 707 | 378 |
| 19 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău412 admiși din 775 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 53,16% | 775 | 412 |
| 20 | Fulger Leonard Drivejud. Galați14 admiși din 27 | jud. Galați | Școală de șoferi | 51,85% | 27 | 14 |
| 21 | MihocOnești, jud. Bacău31 admiși din 60 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,67% | 60 | 31 |
| 22 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău196 admiși din 383 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,17% | 383 | 196 |
| 23 | Veramir Autojud. Vaslui204 admiși din 400 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 51,00% | 400 | 204 |
| 24 | CHZ Drive Adelantejud. Galați42 admiși din 84 | jud. Galați | Școală de șoferi | 50,00% | 84 | 42 |
| 24 | Grup Scolar Al.VlahutaȘendriceni, jud. Botoșani11 admiși din 22 | Șendriceni, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 50,00% | 22 | 11 |
| 26 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț478 admiși din 961 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,74% | 961 | 478 |
| 27 | Auto BHNjud. Vaslui145 admiși din 295 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 49,15% | 295 | 145 |
| 28 | MUVBacău, jud. Bacău143 admiși din 296 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,31% | 296 | 143 |
| 29 | RomexpresRacova, jud. Bacău90 admiși din 187 | Racova, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,13% | 187 | 90 |
| 30 | Profesional Designjud. Bacău71 admiși din 149 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 47,65% | 149 | 71 |
| 31 | Complet Driverjud. Neamț165 admiși din 353 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,74% | 353 | 165 |
| 32 | Stelcor Auto Drivingjud. Botoșani130 admiși din 282 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 46,10% | 282 | 130 |
| 33 | Grup Scolar Petru RaresBotoșani, jud. Botoșani35 admiși din 76 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 46,05% | 76 | 35 |
| 34 | Transporturi AutoBotoșani, jud. Botoșani34 admiși din 74 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,95% | 74 | 34 |
| 35 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui150 admiși din 328 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 45,73% | 328 | 150 |
| 36 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați149 admiși din 326 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 45,71% | 326 | 149 |
| 37 | DomostarDorohoi, jud. Botoșani65 admiși din 146 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 44,52% | 146 | 65 |
| 38 | AutosendVaslui, jud. Vaslui172 admiși din 393 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 43,77% | 393 | 172 |
| 39 | Autobeta Marilexjud. Botoșani385 admiși din 880 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,75% | 880 | 385 |
| 40 | Acatrini M. Puiujud. Bacău31 admiși din 71 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,66% | 71 | 31 |
| 41 | Oldancomjud. Neamț475 admiși din 1.096 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 43,34% | 1.096 | 475 |
| 42 | Ancautorizarejud. Bacău268 admiși din 621 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,16% | 621 | 268 |
| 43 | Baxon Impexjud. Botoșani53 admiși din 123 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,09% | 123 | 53 |
| 44 | Fratia Andronache DvGalați, jud. Galați83 admiși din 193 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 43,01% | 193 | 83 |
| 45 | Dual Autojud. Galați24 admiși din 56 | jud. Galați | Școală de șoferi | 42,86% | 56 | 24 |
| 46 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț148 admiși din 358 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,34% | 358 | 148 |
| 47 | Pop Teamjud. Neamț257 admiși din 624 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,19% | 624 | 257 |
| 48 | Auro-VicHuși, jud. Vaslui9 admiși din 22 | Huși, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,91% | 22 | 9 |
| 49 | Iral DrivingVaslui, jud. Vaslui109 admiși din 267 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,82% | 267 | 109 |
| 50 | AutoexamBotoșani, jud. Botoșani86 admiși din 211 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 40,76% | 211 | 86 |
| 51 | Lia StarOnești, jud. Bacău44 admiși din 108 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,74% | 108 | 44 |
| 52 | Lucail AutoMoinești, jud. Bacău133 admiși din 327 | Moinești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,67% | 327 | 133 |
| 53 | NG Companyjud. Neamț62 admiși din 155 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,00% | 155 | 62 |
| 54 | Liceul Tehnologic Alexandru Ioan Cuzajud. Vaslui11 admiși din 28 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 39,29% | 28 | 11 |
| 55 | Miia TourTecuci, jud. Galați94 admiși din 242 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 38,84% | 242 | 94 |
| 56 | Semaforuljud. Botoșani474 admiși din 1.222 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 38,79% | 1.222 | 474 |
| 57 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui129 admiși din 338 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,17% | 338 | 129 |
| 58 | MTjud. Botoșani56 admiși din 147 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 38,10% | 147 | 56 |
| 59 | Mar-Trans-GrupBacău, jud. Bacău62 admiși din 163 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,04% | 163 | 62 |
| 59 | Jontransjud. Vaslui62 admiși din 163 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,04% | 163 | 62 |
| 61 | Uniprev AutoVaslui, jud. Vaslui73 admiși din 192 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,02% | 192 | 73 |
| 62 | AutoseraOnești, jud. Bacău132 admiși din 348 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,93% | 348 | 132 |
| 63 | Autopincatalinjud. Botoșani86 admiși din 228 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 37,72% | 228 | 86 |
| 64 | Fahrschule Horjud. Botoșani82 admiși din 220 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 37,27% | 220 | 82 |
| 65 | Aeoemijud. Vaslui279 admiși din 755 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 36,95% | 755 | 279 |
| 66 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani55 admiși din 149 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 36,91% | 149 | 55 |
| 67 | Auto CrissIași, jud. Iași77 admiși din 209 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 36,84% | 209 | 77 |
| 68 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț169 admiși din 467 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 36,19% | 467 | 169 |
| 69 | AutograndGalați, jud. Galați148 admiși din 411 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 36,01% | 411 | 148 |
| 70 | Ursa MareBotoșani, jud. Botoșani200 admiși din 561 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 35,65% | 561 | 200 |
| 71 | Lia 1 CLjud. Bacău72 admiși din 204 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 35,29% | 204 | 72 |
| 72 | Nerd Karjud. Neamț88 admiși din 251 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 35,06% | 251 | 88 |
| 72 | Ssa Auto Rusujud. Neamț54 admiși din 154 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 35,06% | 154 | 54 |
| 74 | Vep Autovep Cormirjud. Botoșani68 admiși din 194 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 35,05% | 194 | 68 |
| 75 | Autoichim Doijud. Vaslui110 admiși din 315 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 34,92% | 315 | 110 |
| 76 | Ursarocjud. Neamț202 admiși din 587 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 34,41% | 587 | 202 |
| 77 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea531 admiși din 1.545 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 34,37% | 1.545 | 531 |
| 78 | Teoseb Autotransjud. Bacău60 admiși din 175 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 34,29% | 175 | 60 |
| 79 | Viitorul Șoferjud. Vaslui94 admiși din 277 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 33,94% | 277 | 94 |
| 80 | Auto BZCRoman, jud. Neamț83 admiși din 247 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 33,60% | 247 | 83 |
| 81 | Avram Prestjud. Bacău182 admiși din 546 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,33% | 546 | 182 |
| 81 | Tecro Transjud. Bacău60 admiși din 180 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,33% | 180 | 60 |
| 81 | Auto BimboBacău, jud. Bacău28 admiși din 84 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,33% | 84 | 28 |
| 81 | Davnic Autojud. Bacău19 admiși din 57 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,33% | 57 | 19 |
| 85 | Sigur la Volanjud. Iași146 admiși din 445 | jud. Iași | Școală de șoferi | 32,81% | 445 | 146 |
| 86 | Best RZV Drivejud. Neamț123 admiși din 378 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 32,54% | 378 | 123 |
| 87 | Grupul Scolar AutoOnești, jud. Bacău10 admiși din 31 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 32,26% | 31 | 10 |
| 88 | Auto Fab 54jud. Bacău50 admiși din 156 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 32,05% | 156 | 50 |
| 89 | ScatecTecuci, jud. Galați446 admiși din 1.401 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 31,83% | 1.401 | 446 |
| 90 | Grup Scolar Industrial NegrestiNegrești, jud. Vaslui19 admiși din 60 | Negrești, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 31,67% | 60 | 19 |
| 91 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați67 admiși din 212 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 31,60% | 212 | 67 |
| 92 | Auto SchumacherFocșani, jud. Vrancea62 admiși din 199 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 31,16% | 199 | 62 |
| 93 | Titi Basjud. Iași143 admiși din 462 | jud. Iași | Școală de șoferi | 30,95% | 462 | 143 |
| 94 | Bogdlena Comjud. Neamț65 admiși din 212 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 30,66% | 212 | 65 |
| 95 | Ayo Utilityjud. Vaslui49 admiși din 161 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 30,43% | 161 | 49 |
| 96 | DincoromGalați, jud. Galați29 admiși din 96 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 30,21% | 96 | 29 |
| 97 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea231 admiși din 780 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 29,62% | 780 | 231 |
| 98 | Titan AutoHuși, jud. Vaslui125 admiși din 424 | Huși, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 29,48% | 424 | 125 |
| 99 | FelalexBacău, jud. Bacău184 admiși din 627 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 29,35% | 627 | 184 |
| 100 | Macdrivejud. Vaslui75 admiși din 256 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 29,30% | 256 | 75 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2019, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2019. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.