Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2024
În 2024, în Moldova, 33,95% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,60% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2024.
Clasamentul 2024
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Imbold Auto Motojud. Bacău19 admiși din 21 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 90,48% | 21 | 19 |
| 2 | Profi Top Driversjud. Bacău148 admiși din 186 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 79,57% | 186 | 148 |
| 3 | ProvoiajBacău, jud. Bacău47 admiși din 61 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 77,05% | 61 | 47 |
| 4 | AutosendVaslui, jud. Vaslui204 admiși din 279 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 73,12% | 279 | 204 |
| 5 | Akcent Drivejud. Bacău150 admiși din 210 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 71,43% | 210 | 150 |
| 6 | Akcent Autojud. Bacău69 admiși din 97 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 71,13% | 97 | 69 |
| 7 | Imbold Motojud. Bacău80 admiși din 125 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 64,00% | 125 | 80 |
| 8 | Auto Diamondjud. Neamț27 admiși din 43 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 62,79% | 43 | 27 |
| 9 | Autocontactjud. Vaslui312 admiși din 504 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 61,90% | 504 | 312 |
| 10 | Auto Carlajud. Bacău278 admiși din 457 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 60,83% | 457 | 278 |
| 11 | Fulger Leonard Drivejud. Galați17 admiși din 28 | jud. Galați | Școală de șoferi | 60,71% | 28 | 17 |
| 12 | AnsorajGalați, jud. Galați213 admiși din 352 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 60,51% | 352 | 213 |
| 13 | Euro StyleGalați, jud. Galați23 admiși din 39 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 58,97% | 39 | 23 |
| 14 | Aviatia Drive Lessonsjud. Galați107 admiși din 183 | jud. Galați | Școală de șoferi | 58,47% | 183 | 107 |
| 15 | Trans Giulia TLXjud. Neamț98 admiși din 170 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 57,65% | 170 | 98 |
| 16 | Dual Autojud. Galați39 admiși din 70 | jud. Galați | Școală de șoferi | 55,71% | 70 | 39 |
| 17 | Malivcomjud. Vrancea162 admiși din 292 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 55,48% | 292 | 162 |
| 18 | Teonaimagejud. Botoșani46 admiși din 85 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,12% | 85 | 46 |
| 19 | Apetour CosminBotoșani, jud. Botoșani364 admiși din 673 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,09% | 673 | 364 |
| 20 | Holtiteojud. Vaslui129 admiși din 239 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 53,97% | 239 | 129 |
| 20 | Mardare Auto Drivejud. Bacău102 admiși din 189 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 53,97% | 189 | 102 |
| 22 | Profesional Designjud. Bacău218 admiși din 408 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 53,43% | 408 | 218 |
| 23 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați128 admiși din 241 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 53,11% | 241 | 128 |
| 24 | AutograndGalați, jud. Galați75 admiși din 142 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 52,82% | 142 | 75 |
| 25 | Ruso Primse Drivejud. Galați93 admiși din 177 | jud. Galați | Școală de șoferi | 52,54% | 177 | 93 |
| 26 | Compania de Transport Publicjud. Iași21 admiși din 40 | jud. Iași | Școală de șoferi | 52,50% | 40 | 21 |
| 27 | Auto CrissIași, jud. Iași115 admiși din 220 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 52,27% | 220 | 115 |
| 28 | Tecro Auto ABCjud. Bacău229 admiși din 445 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,46% | 445 | 229 |
| 29 | Ancautorizarejud. Bacău243 admiși din 474 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,27% | 474 | 243 |
| 30 | Teoseb Autotransjud. Bacău89 admiși din 174 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,15% | 174 | 89 |
| 31 | Școala de Șoferi Zebrajud. Bacău340 admiși din 666 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,05% | 666 | 340 |
| 32 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț295 admiși din 578 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,04% | 578 | 295 |
| 33 | Teo Drive Defensivejud. Botoșani272 admiși din 536 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 50,75% | 536 | 272 |
| 34 | ScatecTecuci, jud. Galați687 admiși din 1.356 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 50,66% | 1.356 | 687 |
| 35 | Tecro Transjud. Bacău86 admiși din 170 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,59% | 170 | 86 |
| 36 | Toncu Marinel 76jud. Bacău53 admiși din 106 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,00% | 106 | 53 |
| 36 | Auto DriverIași, jud. Iași18 admiși din 36 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 50,00% | 36 | 18 |
| 38 | Jontransjud. Vaslui177 admiși din 361 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 49,03% | 361 | 177 |
| 39 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț219 admiși din 447 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 48,99% | 447 | 219 |
| 40 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău375 admiși din 766 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,96% | 766 | 375 |
| 41 | Best RZV Drivejud. Neamț302 admiși din 620 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 48,71% | 620 | 302 |
| 42 | Star Driver Premiumjud. Galați89 admiși din 184 | jud. Galați | Școală de șoferi | 48,37% | 184 | 89 |
| 43 | Auto BHNjud. Vaslui127 admiși din 263 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 48,29% | 263 | 127 |
| 44 | Driver IX3 NO1jud. Galați142 admiși din 297 | jud. Galați | Școală de șoferi | 47,81% | 297 | 142 |
| 45 | Emiogrjud. Vaslui119 admiși din 249 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 47,79% | 249 | 119 |
| 46 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani51 admiși din 107 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,66% | 107 | 51 |
| 47 | Preda Garage Total Autojud. Neamț40 admiși din 84 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,62% | 84 | 40 |
| 47 | Tzosty Companyjud. Vaslui20 admiși din 42 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 47,62% | 42 | 20 |
| 49 | Frăția Tourjud. Galați157 admiși din 330 | jud. Galați | Școală de șoferi | 47,58% | 330 | 157 |
| 50 | Veramir Autojud. Vaslui102 admiși din 215 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 47,44% | 215 | 102 |
| 51 | Dacar Best Drivejud. Neamț111 admiși din 235 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,23% | 235 | 111 |
| 52 | Popteam Juniorjud. Neamț60 admiși din 128 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,88% | 128 | 60 |
| 52 | Aviatia Profesionistijud. Vrancea45 admiși din 96 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 46,88% | 96 | 45 |
| 54 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău196 admiși din 421 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,56% | 421 | 196 |
| 55 | Auto Verasimirjud. Vaslui26 admiși din 56 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,43% | 56 | 26 |
| 56 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani251 admiși din 545 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 46,06% | 545 | 251 |
| 57 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui105 admiși din 228 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,05% | 228 | 105 |
| 58 | RelovidanRoman, jud. Neamț34 admiși din 74 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 45,95% | 74 | 34 |
| 59 | Com Auto HDorohoi, jud. Botoșani154 admiși din 336 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,83% | 336 | 154 |
| 59 | Liceul Tehnologic Ștefan cel Mare și Sfântjud. Botoșani11 admiși din 24 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,83% | 24 | 11 |
| 61 | Complet Driverjud. Neamț112 admiși din 247 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 45,34% | 247 | 112 |
| 62 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani33 admiși din 73 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,21% | 73 | 33 |
| 63 | Auto Edi Drivejud. Bacău18 admiși din 40 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 45,00% | 40 | 18 |
| 64 | Avram Prestjud. Bacău35 admiși din 78 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 44,87% | 78 | 35 |
| 65 | CHZ Drive Adelantejud. Galați118 admiși din 264 | jud. Galați | Școală de șoferi | 44,70% | 264 | 118 |
| 66 | Auto Tody Family Driverjud. Iași212 admiși din 475 | jud. Iași | Școală de șoferi | 44,63% | 475 | 212 |
| 67 | GensporTecuci, jud. Galați82 admiși din 184 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 44,57% | 184 | 82 |
| 68 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui122 admiși din 275 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 44,36% | 275 | 122 |
| 69 | Baxon Impexjud. Botoșani113 admiși din 257 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,97% | 257 | 113 |
| 70 | Drive Safe M.C.PPașcani, jud. Iași127 admiși din 289 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 43,94% | 289 | 127 |
| 71 | Diadrivejud. Bacău162 admiși din 369 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,90% | 369 | 162 |
| 72 | Del Drive Alimarjud. Galați184 admiși din 421 | jud. Galați | Școală de șoferi | 43,71% | 421 | 184 |
| 73 | Sigur la Volanjud. Botoșani180 admiși din 412 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,69% | 412 | 180 |
| 74 | Imbold Autojud. Bacău17 admiși din 39 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,59% | 39 | 17 |
| 75 | Acatrini M. Puiujud. Bacău30 admiși din 69 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,48% | 69 | 30 |
| 76 | Best Drive Cypjud. Botoșani23 admiși din 53 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,40% | 53 | 23 |
| 77 | Auto Xor Expert Comjud. Neamț186 admiși din 433 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,96% | 433 | 186 |
| 78 | PilotBotoșani, jud. Botoșani236 admiși din 552 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,75% | 552 | 236 |
| 79 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați48 admiși din 113 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 42,48% | 113 | 48 |
| 80 | Autoichim Doijud. Vaslui98 admiși din 231 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 42,42% | 231 | 98 |
| 81 | Grup Scolar Petru RaresBotoșani, jud. Botoșani19 admiși din 45 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,22% | 45 | 19 |
| 82 | Autobeta Marilexjud. Botoșani340 admiși din 806 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,18% | 806 | 340 |
| 83 | Auto Dan Mirani Drivejud. Botoșani113 admiși din 268 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,16% | 268 | 113 |
| 84 | Titi Basjud. Iași200 admiși din 475 | jud. Iași | Școală de șoferi | 42,11% | 475 | 200 |
| 84 | Hristache HES Premiumjud. Galați16 admiși din 38 | jud. Galați | Școală de șoferi | 42,11% | 38 | 16 |
| 86 | Oldancomjud. Neamț256 admiși din 617 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,49% | 617 | 256 |
| 87 | Viitorul Șoferjud. Vaslui166 admiși din 403 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 41,19% | 403 | 166 |
| 88 | Top Driving Symboljud. Iași65 admiși din 158 | jud. Iași | Școală de șoferi | 41,14% | 158 | 65 |
| 89 | Autopincatalinjud. Botoșani131 admiși din 319 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,07% | 319 | 131 |
| 90 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani102 admiși din 249 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 40,96% | 249 | 102 |
| 91 | Sigur la Volanjud. Iași195 admiși din 477 | jud. Iași | Școală de șoferi | 40,88% | 477 | 195 |
| 92 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț200 admiși din 497 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,24% | 497 | 200 |
| 93 | Alma WRSjud. Bacău34 admiși din 85 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,00% | 85 | 34 |
| 94 | Ursarocjud. Neamț90 admiși din 226 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 39,82% | 226 | 90 |
| 95 | DomostarDorohoi, jud. Botoșani35 admiși din 88 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 39,77% | 88 | 35 |
| 96 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea344 admiși din 866 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 39,72% | 866 | 344 |
| 97 | AutoseraOnești, jud. Bacău55 admiși din 139 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 39,57% | 139 | 55 |
| 98 | Amoserv Auto BestPașcani, jud. Iași126 admiși din 323 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 39,01% | 323 | 126 |
| 99 | Auto Pro Accentjud. Botoșani54 admiși din 139 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 38,85% | 139 | 54 |
| 100 | Autoturismul Mobil 2022jud. Galați50 admiși din 129 | jud. Galați | Școală de șoferi | 38,76% | 129 | 50 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2024, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2024. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.