Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2018
În 2018, în Moldova, 34,87% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,55% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2018.
Clasamentul 2018
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Imbold TransDărmănești, jud. Bacău400 admiși din 548 | Dărmănești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 72,99% | 548 | 400 |
| 2 | Bogdan PrestBotoșani, jud. Botoșani94 admiși din 138 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 68,12% | 138 | 94 |
| 3 | Tecro CompanyBacău, jud. Bacău274 admiși din 415 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 66,02% | 415 | 274 |
| 4 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani384 admiși din 586 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 65,53% | 586 | 384 |
| 5 | Compania de Transport Publicjud. Iași15 admiși din 23 | jud. Iași | Școală de șoferi | 65,22% | 23 | 15 |
| 6 | Trans Giulia TLXjud. Neamț140 admiși din 218 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 64,22% | 218 | 140 |
| 7 | PilotBotoșani, jud. Botoșani595 admiși din 938 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 63,43% | 938 | 595 |
| 8 | Grup Scolar Al.VlahutaȘendriceni, jud. Botoșani17 admiși din 27 | Șendriceni, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 62,96% | 27 | 17 |
| 9 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani292 admiși din 467 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 62,53% | 467 | 292 |
| 10 | AderentBacău, jud. Bacău196 admiși din 324 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 60,49% | 324 | 196 |
| 11 | Diadrivejud. Bacău378 admiși din 626 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 60,38% | 626 | 378 |
| 12 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani225 admiși din 373 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 60,32% | 373 | 225 |
| 13 | Autocontactjud. Vaslui268 admiși din 459 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 58,39% | 459 | 268 |
| 14 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați158 admiși din 272 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 58,09% | 272 | 158 |
| 15 | RelovidanRoman, jud. Neamț275 admiși din 482 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 57,05% | 482 | 275 |
| 16 | Vledis ComRoman, jud. Neamț323 admiși din 570 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 56,67% | 570 | 323 |
| 17 | AnsorajGalați, jud. Galați232 admiși din 415 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 55,90% | 415 | 232 |
| 18 | MUVBacău, jud. Bacău223 admiși din 400 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 55,75% | 400 | 223 |
| 19 | CHZ Drive Adelantejud. Galați20 admiși din 36 | jud. Galați | Școală de șoferi | 55,56% | 36 | 20 |
| 20 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău203 admiși din 381 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 53,28% | 381 | 203 |
| 21 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău470 admiși din 894 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 52,57% | 894 | 470 |
| 22 | Profesional Designjud. Bacău42 admiși din 80 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 52,50% | 80 | 42 |
| 23 | ABC Lena-CrisTârgu Neamț, jud. Neamț304 admiși din 587 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,79% | 587 | 304 |
| 24 | RomexpresRacova, jud. Bacău88 admiși din 171 | Racova, jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,46% | 171 | 88 |
| 25 | Stelcor Auto Drivingjud. Botoșani127 admiși din 247 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 51,42% | 247 | 127 |
| 26 | Complet Driverjud. Neamț138 admiși din 276 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 50,00% | 276 | 138 |
| 26 | Auto Carlajud. Bacău120 admiși din 240 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,00% | 240 | 120 |
| 26 | Davnic ImpexBacău, jud. Bacău43 admiși din 86 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,00% | 86 | 43 |
| 29 | Auto BHNjud. Vaslui232 admiși din 465 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 49,89% | 465 | 232 |
| 30 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț452 admiși din 915 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,40% | 915 | 452 |
| 31 | Sigur la Volanjud. Botoșani180 admiși din 366 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 49,18% | 366 | 180 |
| 32 | Veramir Autojud. Vaslui205 admiși din 424 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 48,35% | 424 | 205 |
| 33 | DomostarDorohoi, jud. Botoșani115 admiși din 246 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 46,75% | 246 | 115 |
| 34 | Ancautorizarejud. Bacău247 admiși din 531 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,52% | 531 | 247 |
| 35 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui165 admiși din 355 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,48% | 355 | 165 |
| 36 | Jontransjud. Vaslui74 admiși din 160 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,25% | 160 | 74 |
| 37 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț159 admiși din 345 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,09% | 345 | 159 |
| 38 | AutoexamBotoșani, jud. Botoșani100 admiși din 221 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,25% | 221 | 100 |
| 39 | Transporturi AutoBotoșani, jud. Botoșani36 admiși din 82 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,90% | 82 | 36 |
| 40 | AutosendVaslui, jud. Vaslui143 admiși din 328 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 43,60% | 328 | 143 |
| 41 | Autopincatalinjud. Botoșani113 admiși din 260 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,46% | 260 | 113 |
| 42 | Semaforuljud. Botoșani479 admiși din 1.104 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,39% | 1.104 | 479 |
| 43 | Miia TourTecuci, jud. Galați117 admiși din 271 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 43,17% | 271 | 117 |
| 44 | Fahrschule Horjud. Botoșani82 admiși din 190 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,16% | 190 | 82 |
| 45 | MTjud. Botoșani68 admiși din 158 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,04% | 158 | 68 |
| 46 | Baxon Impexjud. Botoșani56 admiși din 131 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,75% | 131 | 56 |
| 47 | MihocOnești, jud. Bacău60 admiși din 142 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,25% | 142 | 60 |
| 48 | Autokiti VGBjud. Bacău43 admiși din 102 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,16% | 102 | 43 |
| 49 | Lucail AutoMoinești, jud. Bacău135 admiși din 323 | Moinești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,80% | 323 | 135 |
| 50 | Teoseb Autotransjud. Bacău58 admiși din 139 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,73% | 139 | 58 |
| 51 | Autoichim Doijud. Vaslui142 admiși din 341 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 41,64% | 341 | 142 |
| 52 | Oldancomjud. Neamț477 admiși din 1.148 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,55% | 1.148 | 477 |
| 53 | Acatrini M. Puiujud. Bacău36 admiși din 87 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,38% | 87 | 36 |
| 54 | Pop Teamjud. Neamț243 admiși din 591 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,12% | 591 | 243 |
| 55 | Grup Scolar Petru RaresBotoșani, jud. Botoșani41 admiși din 100 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,00% | 100 | 41 |
| 56 | Iral DrivingVaslui, jud. Vaslui100 admiși din 251 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 39,84% | 251 | 100 |
| 57 | Ssa Auto Rusujud. Neamț68 admiși din 171 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 39,77% | 171 | 68 |
| 58 | Autobeta Marilexjud. Botoșani59 admiși din 149 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 39,60% | 149 | 59 |
| 59 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț156 admiși din 397 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 39,29% | 397 | 156 |
| 60 | AutoseraOnești, jud. Bacău139 admiși din 357 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,94% | 357 | 139 |
| 61 | Uniprev AutoVaslui, jud. Vaslui72 admiși din 186 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,71% | 186 | 72 |
| 62 | NG Companyjud. Neamț58 admiși din 151 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 38,41% | 151 | 58 |
| 63 | Fratia Andronache DvGalați, jud. Galați164 admiși din 430 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 38,14% | 430 | 164 |
| 64 | Lia StarOnești, jud. Bacău53 admiși din 140 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,86% | 140 | 53 |
| 65 | Auto Fab 54jud. Bacău59 admiși din 156 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,82% | 156 | 59 |
| 66 | ScatecTecuci, jud. Galați544 admiși din 1.445 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 37,65% | 1.445 | 544 |
| 67 | Avram Prestjud. Bacău225 admiși din 600 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,50% | 600 | 225 |
| 68 | Lia 1 CLjud. Bacău71 admiși din 193 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 36,79% | 193 | 71 |
| 69 | Ursa MareBotoșani, jud. Botoșani221 admiși din 601 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 36,77% | 601 | 221 |
| 70 | Tecro Transjud. Bacău16 admiși din 44 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 36,36% | 44 | 16 |
| 71 | Auto BZCRoman, jud. Neamț92 admiși din 256 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 35,94% | 256 | 92 |
| 72 | Bejan Co GeorgiomioGalați, jud. Galați237 admiși din 662 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 35,80% | 662 | 237 |
| 73 | Auto Iordache Seniorjud. Iași50 admiși din 140 | jud. Iași | Școală de șoferi | 35,71% | 140 | 50 |
| 74 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea532 admiși din 1.503 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 35,40% | 1.503 | 532 |
| 75 | AutograndGalați, jud. Galați145 admiși din 412 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 35,19% | 412 | 145 |
| 76 | DincoromGalați, jud. Galați122 admiși din 347 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 35,16% | 347 | 122 |
| 77 | Automan DriveGalați, jud. Galați71 admiși din 203 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 34,98% | 203 | 71 |
| 78 | Mar-Trans-GrupBacău, jud. Bacău64 admiși din 183 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 34,97% | 183 | 64 |
| 79 | Euro StyleGalați, jud. Galați46 admiși din 133 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 34,59% | 133 | 46 |
| 80 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui134 admiși din 393 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 34,10% | 393 | 134 |
| 81 | GensporTecuci, jud. Galați62 admiși din 182 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 34,07% | 182 | 62 |
| 82 | Aeoemijud. Vaslui220 admiși din 649 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 33,90% | 649 | 220 |
| 83 | JanradOnești, jud. Bacău49 admiși din 145 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 33,79% | 145 | 49 |
| 84 | Automobile RayBârlad, jud. Vaslui90 admiși din 269 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 33,46% | 269 | 90 |
| 85 | Dual Autojud. Galați19 admiși din 57 | jud. Galați | Școală de șoferi | 33,33% | 57 | 19 |
| 86 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați80 admiși din 242 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 33,06% | 242 | 80 |
| 87 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea300 admiși din 909 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 33,00% | 909 | 300 |
| 88 | DundeviTecuci, jud. Galați15 admiși din 46 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 32,61% | 46 | 15 |
| 89 | Titi Basjud. Iași114 admiși din 350 | jud. Iași | Școală de șoferi | 32,57% | 350 | 114 |
| 90 | Ursarocjud. Neamț140 admiși din 430 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 32,56% | 430 | 140 |
| 91 | LivprodBacău, jud. Bacău130 admiși din 401 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 32,42% | 401 | 130 |
| 92 | Sigur la Volanjud. Iași124 admiși din 386 | jud. Iași | Școală de șoferi | 32,12% | 386 | 124 |
| 92 | Auro-VicHuși, jud. Vaslui44 admiși din 137 | Huși, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 32,12% | 137 | 44 |
| 94 | Smart DrivingBacău, jud. Bacău48 admiși din 150 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 32,00% | 150 | 48 |
| 95 | Titan AutoHuși, jud. Vaslui144 admiși din 451 | Huși, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 31,93% | 451 | 144 |
| 95 | AssmentorTârgu Neamț, jud. Neamț38 admiși din 119 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 31,93% | 119 | 38 |
| 97 | Macdrivejud. Vaslui85 admiși din 268 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 31,72% | 268 | 85 |
| 98 | Bogdlena Comjud. Neamț80 admiși din 256 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 31,25% | 256 | 80 |
| 99 | Nerd Karjud. Neamț68 admiși din 219 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 31,05% | 219 | 68 |
| 100 | Acsidrivejud. Bacău82 admiși din 268 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 30,60% | 268 | 82 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2018, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2018. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.