Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2021
În 2021, în Moldova, 35,38% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 36,48% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2021.
Clasamentul 2021
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Imbold TransDărmănești, jud. Bacău238 admiși din 288 | Dărmănești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 82,64% | 288 | 238 |
| 2 | AnsorajGalați, jud. Galați149 admiși din 218 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 68,35% | 218 | 149 |
| 3 | AderentBacău, jud. Bacău161 admiși din 252 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 63,89% | 252 | 161 |
| 4 | Euro StyleGalați, jud. Galați43 admiși din 69 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 62,32% | 69 | 43 |
| 5 | Trans Giulia TLXjud. Neamț103 admiși din 168 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 61,31% | 168 | 103 |
| 6 | Auto Carlajud. Bacău257 admiși din 425 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 60,47% | 425 | 257 |
| 7 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani320 admiși din 531 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 60,26% | 531 | 320 |
| 8 | Auto BHNjud. Vaslui210 admiși din 349 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 60,17% | 349 | 210 |
| 9 | Tecro Auto ABCjud. Bacău156 admiși din 264 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 59,09% | 264 | 156 |
| 10 | Auto CrissIași, jud. Iași170 admiși din 291 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 58,42% | 291 | 170 |
| 11 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați174 admiși din 298 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 58,39% | 298 | 174 |
| 12 | Compania de Transport Publicjud. Iași22 admiși din 38 | jud. Iași | Școală de șoferi | 57,89% | 38 | 22 |
| 13 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani170 admiși din 296 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 57,43% | 296 | 170 |
| 14 | MUVBacău, jud. Bacău88 admiși din 154 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 57,14% | 154 | 88 |
| 15 | AutosendVaslui, jud. Vaslui203 admiși din 360 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 56,39% | 360 | 203 |
| 16 | Autocontactjud. Vaslui261 admiși din 466 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 56,01% | 466 | 261 |
| 17 | Diadrivejud. Bacău266 admiși din 481 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 55,30% | 481 | 266 |
| 18 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani123 admiși din 224 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,91% | 224 | 123 |
| 19 | PilotBotoșani, jud. Botoșani450 admiși din 822 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,74% | 822 | 450 |
| 20 | XXL Nord Driverjud. Botoșani20 admiși din 37 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,05% | 37 | 20 |
| 21 | Veramir Autojud. Vaslui214 admiși din 396 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 54,04% | 396 | 214 |
| 22 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău433 admiși din 805 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 53,79% | 805 | 433 |
| 23 | Dacar Best Drivejud. Neamț97 admiși din 184 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 52,72% | 184 | 97 |
| 24 | Imbold Drivejud. Bacău88 admiși din 174 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,57% | 174 | 88 |
| 25 | Sigur la Volanjud. Botoșani277 admiși din 554 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 50,00% | 554 | 277 |
| 26 | Vledis ComRoman, jud. Neamț260 admiși din 526 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,43% | 526 | 260 |
| 27 | Tecro Transjud. Bacău105 admiși din 213 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 49,30% | 213 | 105 |
| 28 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț370 admiși din 761 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 48,62% | 761 | 370 |
| 29 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău128 admiși din 264 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,48% | 264 | 128 |
| 30 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui119 admiși din 246 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 48,37% | 246 | 119 |
| 31 | RomexpresRacova, jud. Bacău103 admiși din 214 | Racova, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,13% | 214 | 103 |
| 32 | ProvoiajBacău, jud. Bacău95 admiși din 198 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 47,98% | 198 | 95 |
| 33 | Miia TourTecuci, jud. Galați135 admiși din 283 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 47,70% | 283 | 135 |
| 34 | Drive Training Automanjud. Botoșani10 admiși din 21 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,62% | 21 | 10 |
| 35 | ABC Lena-CrisTârgu Neamț, jud. Neamț294 admiși din 618 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,57% | 618 | 294 |
| 36 | Auto Pro Accentjud. Botoșani16 admiși din 34 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,06% | 34 | 16 |
| 37 | Complet Driverjud. Neamț155 admiși din 331 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,83% | 331 | 155 |
| 38 | Lucail AutoMoinești, jud. Bacău202 admiși din 432 | Moinești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,76% | 432 | 202 |
| 39 | RelovidanRoman, jud. Neamț74 admiși din 159 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,54% | 159 | 74 |
| 40 | Stelcor Auto Drivingjud. Botoșani109 admiși din 235 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 46,38% | 235 | 109 |
| 41 | Profesional Designjud. Bacău140 admiși din 303 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,20% | 303 | 140 |
| 42 | Automobile Diamondjud. Neamț36 admiși din 78 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,15% | 78 | 36 |
| 42 | State Lucian Drivejud. Galați18 admiși din 39 | jud. Galați | Școală de șoferi | 46,15% | 39 | 18 |
| 44 | Acatrini M. Puiujud. Bacău53 admiși din 115 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,09% | 115 | 53 |
| 45 | Oldancomjud. Neamț343 admiși din 752 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 45,61% | 752 | 343 |
| 46 | Bogdan PrestBotoșani, jud. Botoșani31 admiși din 68 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,59% | 68 | 31 |
| 47 | Popteam Juniorjud. Neamț15 admiși din 33 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 45,45% | 33 | 15 |
| 48 | Auto Tody-Family TvlIași, jud. Iași121 admiși din 270 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 44,81% | 270 | 121 |
| 48 | Uniprev AutoVaslui, jud. Vaslui82 admiși din 183 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 44,81% | 183 | 82 |
| 50 | Best RZV Drivejud. Neamț143 admiși din 320 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 44,69% | 320 | 143 |
| 51 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț210 admiși din 473 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 44,40% | 473 | 210 |
| 52 | Aeoemijud. Vaslui272 admiși din 617 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 44,08% | 617 | 272 |
| 53 | DomostarDorohoi, jud. Botoșani28 admiși din 64 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,75% | 64 | 28 |
| 54 | Mar-Trans-GrupBacău, jud. Bacău53 admiși din 122 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,44% | 122 | 53 |
| 55 | Aviatia Drive Lessonsjud. Galați105 admiși din 243 | jud. Galați | Școală de șoferi | 43,21% | 243 | 105 |
| 56 | Fahrschule Horjud. Botoșani69 admiși din 160 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,13% | 160 | 69 |
| 57 | AutograndGalați, jud. Galați179 admiși din 422 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 42,42% | 422 | 179 |
| 58 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani92 admiși din 218 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,20% | 218 | 92 |
| 59 | Autobeta Marilexjud. Botoșani587 admiși din 1.396 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,05% | 1.396 | 587 |
| 60 | Baxon Impexjud. Botoșani103 admiși din 245 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,04% | 245 | 103 |
| 61 | Orizont Geogab CAAGjud. Galați225 admiși din 536 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,98% | 536 | 225 |
| 62 | Iral DrivingVaslui, jud. Vaslui94 admiși din 224 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 41,96% | 224 | 94 |
| 63 | Dual Autojud. Galați43 admiși din 103 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,75% | 103 | 43 |
| 64 | Frăția Tourjud. Galați160 admiși din 384 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,67% | 384 | 160 |
| 64 | Mardare Auto Drivejud. Bacău20 admiși din 48 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,67% | 48 | 20 |
| 66 | Timo Drive Leojud. Galați152 admiși din 366 | jud. Galați | Școală de șoferi | 41,53% | 366 | 152 |
| 67 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea389 admiși din 939 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 41,43% | 939 | 389 |
| 68 | Teoseb Autotransjud. Bacău83 admiși din 201 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,29% | 201 | 83 |
| 69 | Titi Basjud. Iași184 admiși din 447 | jud. Iași | Școală de șoferi | 41,16% | 447 | 184 |
| 70 | MTjud. Botoșani55 admiși din 134 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,04% | 134 | 55 |
| 71 | Malivcomjud. Vrancea169 admiși din 412 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 41,02% | 412 | 169 |
| 72 | ScatecTecuci, jud. Galați536 admiși din 1.311 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 40,88% | 1.311 | 536 |
| 73 | Autopincatalinjud. Botoșani135 admiși din 331 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 40,79% | 331 | 135 |
| 74 | Auto Diamondjud. Neamț85 admiși din 209 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,67% | 209 | 85 |
| 75 | Viovasjud. Iași261 admiși din 642 | jud. Iași | Școală de șoferi | 40,65% | 642 | 261 |
| 76 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț195 admiși din 481 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 40,54% | 481 | 195 |
| 77 | Viitorul Șoferjud. Vaslui225 admiși din 557 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,39% | 557 | 225 |
| 78 | Jontransjud. Vaslui87 admiși din 217 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,09% | 217 | 87 |
| 79 | Ancautorizarejud. Bacău267 admiși din 670 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 39,85% | 670 | 267 |
| 80 | Semaforuljud. Botoșani465 admiși din 1.170 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 39,74% | 1.170 | 465 |
| 81 | LivprodBacău, jud. Bacău192 admiși din 485 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 39,59% | 485 | 192 |
| 82 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea757 admiși din 1.923 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 39,37% | 1.923 | 757 |
| 83 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui107 admiși din 277 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,63% | 277 | 107 |
| 84 | NG Companyjud. Neamț66 admiși din 171 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 38,60% | 171 | 66 |
| 85 | Autoichim Doijud. Vaslui112 admiși din 293 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,23% | 293 | 112 |
| 86 | Toncu Marinel 76jud. Bacău21 admiși din 55 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,18% | 55 | 21 |
| 87 | Amoserv Auto BestPașcani, jud. Iași121 admiși din 318 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 38,05% | 318 | 121 |
| 88 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați77 admiși din 203 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 37,93% | 203 | 77 |
| 89 | Autokiti VGBjud. Bacău54 admiși din 143 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,76% | 143 | 54 |
| 90 | Bejan Co GeorgiomioGalați, jud. Galați171 admiși din 456 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 37,50% | 456 | 171 |
| 91 | Lia StarOnești, jud. Bacău59 admiși din 158 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,34% | 158 | 59 |
| 92 | Smart DrivingBacău, jud. Bacău28 admiși din 75 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,33% | 75 | 28 |
| 93 | AutoseraOnești, jud. Bacău127 admiși din 341 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 37,24% | 341 | 127 |
| 94 | Ssa Auto Rusujud. Neamț60 admiși din 162 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 37,04% | 162 | 60 |
| 95 | Autoailieseijud. Iași24 admiși din 65 | jud. Iași | Școală de șoferi | 36,92% | 65 | 24 |
| 96 | Vep Autovep Cormirjud. Botoșani139 admiși din 378 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 36,77% | 378 | 139 |
| 97 | Alegeoautobestjud. Vaslui138 admiși din 376 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 36,70% | 376 | 138 |
| 98 | Pop Teamjud. Neamț169 admiși din 465 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 36,34% | 465 | 169 |
| 99 | Ursarocjud. Neamț153 admiși din 422 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 36,26% | 422 | 153 |
| 100 | Auto Iordache Seniorjud. Iași97 admiși din 268 | jud. Iași | Școală de șoferi | 36,19% | 268 | 97 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2021, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2021. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.