Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2025
În 2025, în Transilvania, 36,75% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Rodna Servicii Rutierejud. Cluj55 admiși din 64 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 85,94% | 64 | 55 |
| 2 | Optim Drivejud. Alba33 admiși din 42 | jud. Alba | Școală de șoferi | 78,57% | 42 | 33 |
| 3 | Aste Filjud. Sibiu131 admiși din 171 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 76,61% | 171 | 131 |
| 4 | Luca David Full Onejud. Hunedoara78 admiși din 106 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 73,58% | 106 | 78 |
| 5 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj25 admiși din 34 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 73,53% | 34 | 25 |
| 6 | Trif Transjud. Cluj90 admiși din 126 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 71,43% | 126 | 90 |
| 7 | Boc ComercialAiud, jud. Alba81 admiși din 114 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 71,05% | 114 | 81 |
| 8 | LS Academyjud. Brașov73 admiși din 103 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 70,87% | 103 | 73 |
| 9 | Start Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud102 admiși din 144 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 70,83% | 144 | 102 |
| 10 | Top AutoMiercurea Ciuc, jud. Harghita126 admiși din 180 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 70,00% | 180 | 126 |
| 11 | Moto Instructorul Taujud. Brașov51 admiși din 75 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 68,00% | 75 | 51 |
| 12 | Royal Company Albajud. Alba233 admiși din 346 | jud. Alba | Școală de șoferi | 67,34% | 346 | 233 |
| 13 | Academia Forțelor Aeriene Henri Coandăjud. Brașov41 admiși din 64 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 64,06% | 64 | 41 |
| 14 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud340 admiși din 532 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 63,91% | 532 | 340 |
| 15 | Autotourbssjud. Harghita151 admiși din 237 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 63,71% | 237 | 151 |
| 16 | CsegeziAiud, jud. Alba98 admiși din 154 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 63,64% | 154 | 98 |
| 17 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj191 admiși din 302 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 63,25% | 302 | 191 |
| 18 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud99 admiși din 157 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 63,06% | 157 | 99 |
| 19 | TudorAlba Iulia, jud. Alba122 admiși din 194 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 62,89% | 194 | 122 |
| 20 | Polverea Transjud. Hunedoara57 admiși din 91 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 62,64% | 91 | 57 |
| 21 | Drive Expres Artrjud. Bistrița-Năsăud217 admiși din 347 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 62,54% | 347 | 217 |
| 22 | Ivascu Drivejud. Alba94 admiși din 151 | jud. Alba | Școală de șoferi | 62,25% | 151 | 94 |
| 23 | Ary Schooljud. Hunedoara61 admiși din 99 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 61,62% | 99 | 61 |
| 24 | Phoenix Turdajud. Cluj124 admiși din 203 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 61,08% | 203 | 124 |
| 25 | Drive Trans ABCjud. Brașov142 admiși din 234 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 60,68% | 234 | 142 |
| 26 | Family Szabo Drivejud. Sălaj74 admiși din 122 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 60,66% | 122 | 74 |
| 27 | Filip Driverjud. Alba91 admiși din 151 | jud. Alba | Școală de șoferi | 60,26% | 151 | 91 |
| 28 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud72 admiși din 121 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 59,50% | 121 | 72 |
| 29 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba78 admiși din 132 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 59,09% | 132 | 78 |
| 29 | Drive Expres NTNjud. Bistrița-Năsăud39 admiși din 66 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 59,09% | 66 | 39 |
| 31 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj229 admiși din 389 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 58,87% | 389 | 229 |
| 32 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud120 admiși din 204 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 58,82% | 204 | 120 |
| 33 | Auto Sof Lazarjud. Alba88 admiși din 150 | jud. Alba | Școală de șoferi | 58,67% | 150 | 88 |
| 34 | Simple Autodrivejud. Cluj113 admiși din 196 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 57,65% | 196 | 113 |
| 35 | Alfa Volan Transjud. Harghita186 admiși din 324 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 57,41% | 324 | 186 |
| 36 | Trafic Vialjud. Alba50 admiși din 88 | jud. Alba | Școală de șoferi | 56,82% | 88 | 50 |
| 37 | Eurosof Autojud. Alba90 admiși din 160 | jud. Alba | Școală de șoferi | 56,25% | 160 | 90 |
| 38 | Midia Dinamic Autojud. Hunedoara89 admiși din 159 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,97% | 159 | 89 |
| 39 | Mar Automotojud. Hunedoara80 admiși din 143 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,94% | 143 | 80 |
| 40 | Marcel Driveautojud. Cluj153 admiși din 274 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 55,84% | 274 | 153 |
| 41 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara82 admiși din 147 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,78% | 147 | 82 |
| 42 | Auto Moto Startjud. Cluj183 admiși din 331 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 55,29% | 331 | 183 |
| 43 | Cio Cleojud. Cluj132 admiși din 242 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 54,55% | 242 | 132 |
| 43 | Driver TestZalău, jud. Sălaj90 admiși din 165 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 54,55% | 165 | 90 |
| 45 | Todea Autostartjud. Cluj166 admiși din 307 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 54,07% | 307 | 166 |
| 46 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba20 admiși din 37 | jud. Alba | Școală de șoferi | 54,05% | 37 | 20 |
| 47 | Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinarăjud. Cluj27 admiși din 50 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 54,00% | 50 | 27 |
| 48 | Defensive Autosimjud. Alba65 admiși din 121 | jud. Alba | Școală de șoferi | 53,72% | 121 | 65 |
| 49 | Bamsejud. Cluj175 admiși din 328 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 53,35% | 328 | 175 |
| 50 | Aliflor Farmjud. Hunedoara277 admiși din 524 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 52,86% | 524 | 277 |
| 51 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita236 admiși din 447 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 52,80% | 447 | 236 |
| 52 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita163 admiși din 309 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 52,75% | 309 | 163 |
| 53 | JRX Auto Drivejud. Bistrița-Năsăud96 admiși din 183 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 52,46% | 183 | 96 |
| 54 | DeloreanSebeș, jud. Alba154 admiși din 296 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 52,03% | 296 | 154 |
| 55 | Best Auto Moto Vamjud. Mureș49 admiși din 95 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 51,58% | 95 | 49 |
| 56 | Bali Safe Driverjud. Harghita109 admiși din 213 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 51,17% | 213 | 109 |
| 57 | Comert Slagerjud. Covasna47 admiși din 92 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 51,09% | 92 | 47 |
| 58 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara73 admiși din 143 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 51,05% | 143 | 73 |
| 59 | Propermis Autojud. Bistrița-Năsăud49 admiși din 96 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 51,04% | 96 | 49 |
| 60 | Danisan Com Prodjud. Sălaj83 admiși din 163 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 50,92% | 163 | 83 |
| 61 | Timar Comercialjud. Alba91 admiși din 179 | jud. Alba | Școală de șoferi | 50,84% | 179 | 91 |
| 62 | Sarom Impexjud. Cluj35 admiși din 69 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,72% | 69 | 35 |
| 63 | Todea Auto Motojud. Cluj76 admiși din 150 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,67% | 150 | 76 |
| 64 | Toni AutoCluj-Napoca, jud. Cluj1.269 admiși din 2.515 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,46% | 2.515 | 1.269 |
| 65 | CambusSighișoara, jud. Mureș114 admiși din 226 | Sighișoara, jud. Mureș | Școală de șoferi | 50,44% | 226 | 114 |
| 66 | Proautonelujud. Bistrița-Năsăud106 admiși din 211 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 50,24% | 211 | 106 |
| 67 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud87 admiși din 174 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 50,00% | 174 | 87 |
| 67 | Rusu Family Groupjud. Hunedoara29 admiși din 58 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,00% | 58 | 29 |
| 67 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba22 admiși din 44 | jud. Alba | Școală de șoferi | 50,00% | 44 | 22 |
| 70 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud245 admiși din 492 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,80% | 492 | 245 |
| 71 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud275 admiși din 561 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,02% | 561 | 275 |
| 72 | Apuseni Total DMjud. Alba49 admiși din 101 | jud. Alba | Școală de șoferi | 48,51% | 101 | 49 |
| 73 | Academy Auto Drivejud. Cluj132 admiși din 273 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 48,35% | 273 | 132 |
| 74 | Alfa Instruire a Conducătorilor Auto AmatoriCluj-Napoca, jud. Cluj82 admiși din 170 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 48,24% | 170 | 82 |
| 75 | CP Intransjud. Cluj89 admiși din 185 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 48,11% | 185 | 89 |
| 76 | Altman Expressjud. Hunedoara36 admiși din 75 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,00% | 75 | 36 |
| 77 | One Two Drivejud. Sălaj47 admiși din 98 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 47,96% | 98 | 47 |
| 78 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov11 admiși din 23 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 47,83% | 23 | 11 |
| 79 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna180 admiși din 379 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,49% | 379 | 180 |
| 80 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita120 admiși din 253 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 47,43% | 253 | 120 |
| 81 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov70 admiși din 149 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 46,98% | 149 | 70 |
| 82 | Plesa Linejud. Cluj77 admiși din 165 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 46,67% | 165 | 77 |
| 83 | ATT Auto Trainingjud. Alba64 admiși din 138 | jud. Alba | Școală de șoferi | 46,38% | 138 | 64 |
| 84 | CabrioletTurda, jud. Cluj122 admiși din 264 | Turda, jud. Cluj | Școală de șoferi | 46,21% | 264 | 122 |
| 85 | Colegiul Tehnic AiudAiud, jud. Alba24 admiși din 52 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 46,15% | 52 | 24 |
| 86 | Top Auto Eco Drivejud. Harghita482 admiși din 1.045 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 46,12% | 1.045 | 482 |
| 87 | Auto Tarceajud. Sibiu58 admiși din 127 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 45,67% | 127 | 58 |
| 88 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba112 admiși din 246 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 45,53% | 246 | 112 |
| 89 | Marcu Drivingjud. Alba66 admiși din 145 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,52% | 145 | 66 |
| 90 | Fedacri Instructorultaujud. Brașov303 admiși din 666 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 45,50% | 666 | 303 |
| 91 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud125 admiși din 277 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,13% | 277 | 125 |
| 92 | Full Drivejud. Covasna110 admiși din 244 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 45,08% | 244 | 110 |
| 93 | Darian Auto Motojud. Hunedoara187 admiși din 416 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 44,95% | 416 | 187 |
| 94 | Turani MB Odorheijud. Harghita34 admiși din 76 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 44,74% | 76 | 34 |
| 95 | Super Driver Expertjud. Mureș275 admiși din 615 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 44,72% | 615 | 275 |
| 96 | Boss Drive ABCjud. Brașov71 admiși din 159 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,65% | 159 | 71 |
| 97 | Rolimaan Comjud. Mureș203 admiși din 457 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 44,42% | 457 | 203 |
| 98 | Kalm Drive Expertjud. Mureș187 admiși din 422 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 44,31% | 422 | 187 |
| 99 | Rotaria ImpexBlaj, jud. Alba53 admiși din 120 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 44,17% | 120 | 53 |
| 100 | Bia Blancajud. Cluj90 admiși din 205 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,90% | 205 | 90 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.