Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2019
În 2019, în Transilvania, 32,81% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,20% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2019.
Clasamentul 2019
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita133 admiși din 171 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 77,78% | 171 | 133 |
| 2 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud179 admiși din 240 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 74,58% | 240 | 179 |
| 3 | Boc ComercialAiud, jud. Alba101 admiși din 143 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 70,63% | 143 | 101 |
| 4 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba288 admiși din 414 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 69,57% | 414 | 288 |
| 5 | LS Driving Solutionjud. Brașov27 admiși din 39 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 69,23% | 39 | 27 |
| 6 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov72 admiși din 105 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 68,57% | 105 | 72 |
| 7 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj110 admiși din 162 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 67,90% | 162 | 110 |
| 8 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara222 admiși din 329 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 67,48% | 329 | 222 |
| 9 | Auto Sof Lazarjud. Alba173 admiși din 261 | jud. Alba | Școală de șoferi | 66,28% | 261 | 173 |
| 10 | Apuseni AutototalCâmpeni, jud. Alba198 admiși din 301 | Câmpeni, jud. Alba | Școală de șoferi | 65,78% | 301 | 198 |
| 11 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud168 admiși din 260 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 64,62% | 260 | 168 |
| 12 | Polverea Transjud. Hunedoara61 admiși din 95 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 64,21% | 95 | 61 |
| 13 | CP Intransjud. Cluj80 admiși din 126 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 63,49% | 126 | 80 |
| 14 | Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinarăjud. Cluj23 admiși din 37 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 62,16% | 37 | 23 |
| 15 | CsegeziAiud, jud. Alba112 admiși din 181 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 61,88% | 181 | 112 |
| 16 | Trafic Vialjud. Alba56 admiși din 91 | jud. Alba | Școală de șoferi | 61,54% | 91 | 56 |
| 17 | TudorAlba Iulia, jud. Alba183 admiși din 303 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 60,40% | 303 | 183 |
| 18 | Grup Scolar Apor PeterTârgu Secuiesc, jud. Covasna81 admiși din 136 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 59,56% | 136 | 81 |
| 19 | Didirut 14Hunedoara, jud. Hunedoara133 admiși din 235 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 56,60% | 235 | 133 |
| 20 | Sarom Impexjud. Cluj48 admiși din 85 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 56,47% | 85 | 48 |
| 21 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna83 admiși din 149 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 55,70% | 149 | 83 |
| 22 | Axel Auto Drivejud. Hunedoara122 admiși din 221 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,20% | 221 | 122 |
| 23 | Drive Expresjud. Bistrița-Năsăud91 admiși din 165 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 55,15% | 165 | 91 |
| 24 | Liceul Tehnologic Eötvös JózsefOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita11 admiși din 20 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 55,00% | 20 | 11 |
| 25 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud163 admiși din 298 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 54,70% | 298 | 163 |
| 26 | Total DriveAlba Iulia, jud. Alba55 admiși din 101 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 54,46% | 101 | 55 |
| 27 | Bali Safe Driverjud. Harghita94 admiși din 181 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 51,93% | 181 | 94 |
| 28 | AutodiaSebeș, jud. Alba92 admiși din 178 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 51,69% | 178 | 92 |
| 29 | Eurosof Autojud. Alba117 admiși din 227 | jud. Alba | Școală de șoferi | 51,54% | 227 | 117 |
| 30 | Midia DinamicHațeg, jud. Hunedoara338 admiși din 662 | Hațeg, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 51,06% | 662 | 338 |
| 31 | Altman Expressjud. Hunedoara92 admiși din 182 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,55% | 182 | 92 |
| 32 | Phoenix Plus TibiDeva, jud. Hunedoara67 admiși din 133 | Deva, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,38% | 133 | 67 |
| 33 | Alfa Volan Transjud. Harghita147 admiși din 292 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 50,34% | 292 | 147 |
| 34 | Școala de Șoferi Ciobanujud. Hunedoara52 admiși din 105 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 49,52% | 105 | 52 |
| 35 | ABC Drive Schooljud. Brașov17 admiși din 36 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 47,22% | 36 | 17 |
| 36 | HeinztecBrașov, jud. Brașov370 admiși din 788 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 46,95% | 788 | 370 |
| 37 | La Codreanu Servicii Publicejud. Covasna165 admiși din 353 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 46,74% | 353 | 165 |
| 38 | Auto Profesional DrivePetroșani, jud. Hunedoara63 admiși din 136 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 46,32% | 136 | 63 |
| 39 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita191 admiși din 417 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 45,80% | 417 | 191 |
| 40 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba27 admiși din 59 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,76% | 59 | 27 |
| 41 | Cio Cleojud. Cluj137 admiși din 302 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 45,36% | 302 | 137 |
| 42 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud182 admiși din 402 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,27% | 402 | 182 |
| 43 | Nic AutoschoolOrăștie, jud. Hunedoara144 admiși din 319 | Orăștie, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 45,14% | 319 | 144 |
| 44 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba90 admiși din 201 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 44,78% | 201 | 90 |
| 45 | Gad Auto DriveOcna Mureș, jud. Alba25 admiși din 56 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 44,64% | 56 | 25 |
| 46 | HeniuBistrița, jud. Bistrița-Năsăud51 admiși din 115 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 44,35% | 115 | 51 |
| 47 | Super Driver Expertjud. Mureș162 admiși din 367 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 44,14% | 367 | 162 |
| 48 | Ghiran Auto MotoDej, jud. Cluj66 admiși din 150 | Dej, jud. Cluj | Școală de șoferi | 44,00% | 150 | 66 |
| 49 | DeloreanSebeș, jud. Alba124 admiși din 282 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 43,97% | 282 | 124 |
| 50 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita112 admiși din 255 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 43,92% | 255 | 112 |
| 51 | DC Autorom Globaljud. Brașov49 admiși din 112 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 43,75% | 112 | 49 |
| 52 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov210 admiși din 481 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 43,66% | 481 | 210 |
| 53 | ABC AutoTârnăveni, jud. Mureș48 admiși din 110 | Târnăveni, jud. Mureș | Școală de șoferi | 43,64% | 110 | 48 |
| 54 | Marcu Drivingjud. Alba43 admiși din 99 | jud. Alba | Școală de șoferi | 43,43% | 99 | 43 |
| 55 | Axel SchoolVulcan, jud. Hunedoara118 admiși din 273 | Vulcan, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 43,22% | 273 | 118 |
| 56 | Colegiul Tehnic AiudAiud, jud. Alba9 admiși din 21 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 42,86% | 21 | 9 |
| 57 | Driver TestZalău, jud. Sălaj151 admiși din 356 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 42,42% | 356 | 151 |
| 58 | Auto NovaZalău, jud. Sălaj198 admiși din 468 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 42,31% | 468 | 198 |
| 59 | Doma DriveSfântu Gheorghe, jud. Covasna320 admiși din 757 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 42,27% | 757 | 320 |
| 60 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud170 admiși din 403 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 42,18% | 403 | 170 |
| 61 | Catelina Sofjud. Alba94 admiși din 223 | jud. Alba | Școală de șoferi | 42,15% | 223 | 94 |
| 62 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud147 admiși din 351 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 41,88% | 351 | 147 |
| 62 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba49 admiși din 117 | jud. Alba | Școală de șoferi | 41,88% | 117 | 49 |
| 64 | Novita ComFăgăraș, jud. Brașov78 admiși din 187 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 41,71% | 187 | 78 |
| 65 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj218 admiși din 523 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 41,68% | 523 | 218 |
| 66 | Orian TiucaOcna Mureș, jud. Alba35 admiși din 84 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 41,67% | 84 | 35 |
| 67 | OK Schooljud. Brașov22 admiși din 53 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 41,51% | 53 | 22 |
| 68 | Reka & DenesCorund, jud. Harghita36 admiși din 87 | Corund, jud. Harghita | Școală de șoferi | 41,38% | 87 | 36 |
| 69 | Transport Servicii PartisaSfântu Gheorghe, jud. Covasna241 admiși din 584 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 41,27% | 584 | 241 |
| 70 | Academia Forțelor Aeriene Henri Coandăjud. Brașov16 admiși din 39 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 41,03% | 39 | 16 |
| 71 | Boss Trans ABCjud. Brașov311 admiși din 762 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 40,81% | 762 | 311 |
| 72 | Performerjud. Sibiu62 admiși din 152 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 40,79% | 152 | 62 |
| 73 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud81 admiși din 199 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 40,70% | 199 | 81 |
| 73 | Pojar TestAiud, jud. Alba70 admiși din 172 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 40,70% | 172 | 70 |
| 75 | A VAM Driving SchoolTârgu Mureș, jud. Mureș127 admiși din 313 | Târgu Mureș, jud. Mureș | Școală de șoferi | 40,58% | 313 | 127 |
| 76 | Barabas G. Scobar S.N.C.Târgu Secuiesc, jud. Covasna62 admiși din 157 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 39,49% | 157 | 62 |
| 77 | Rolimaan Comjud. Mureș211 admiși din 536 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 39,37% | 536 | 211 |
| 78 | Trif Transjud. Cluj90 admiși din 231 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 38,96% | 231 | 90 |
| 79 | Andrei Enikojud. Covasna79 admiși din 203 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 38,92% | 203 | 79 |
| 80 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara26 admiși din 67 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 38,81% | 67 | 26 |
| 81 | Ancris Auto MotoDeva, jud. Hunedoara112 admiși din 293 | Deva, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 38,23% | 293 | 112 |
| 82 | Unitatea Militară 01512 Sibiujud. Sibiu37 admiși din 97 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 38,14% | 97 | 37 |
| 83 | Auto Moto Startjud. Cluj89 admiși din 234 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 38,03% | 234 | 89 |
| 84 | Top Auto TourMiercurea Ciuc, jud. Harghita513 admiși din 1.350 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 38,00% | 1.350 | 513 |
| 85 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj205 admiși din 542 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 37,82% | 542 | 205 |
| 86 | Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud78 admiși din 207 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 37,68% | 207 | 78 |
| 87 | GBX Educationjud. Brașov67 admiși din 178 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 37,64% | 178 | 67 |
| 88 | Convest CompanyBrașov, jud. Brașov532 admiși din 1.415 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 37,60% | 1.415 | 532 |
| 89 | Medautojud. Sibiu21 admiși din 56 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 37,50% | 56 | 21 |
| 90 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud98 admiși din 262 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 37,40% | 262 | 98 |
| 91 | Confectii JibouJibou, jud. Sălaj20 admiși din 54 | Jibou, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 37,04% | 54 | 20 |
| 91 | Auto AntalRupea, jud. Brașov10 admiși din 27 | Rupea, jud. Brașov | Școală de șoferi | 37,04% | 27 | 10 |
| 93 | Turani MB Odorheijud. Harghita34 admiși din 92 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 36,96% | 92 | 34 |
| 94 | Defensive Autosimjud. Alba38 admiși din 103 | jud. Alba | Școală de șoferi | 36,89% | 103 | 38 |
| 95 | MihutBeclean, jud. Bistrița-Năsăud38 admiși din 105 | Beclean, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 36,19% | 105 | 38 |
| 96 | Liceul Silvic Transilvaniajud. Bistrița-Năsăud17 admiși din 47 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 36,17% | 47 | 17 |
| 97 | Walex-WMXZalău, jud. Sălaj142 admiși din 393 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 36,13% | 393 | 142 |
| 98 | Plesa Soferul DanteBlaj, jud. Alba73 admiși din 203 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 35,96% | 203 | 73 |
| 99 | Școala Gligorjud. Alba40 admiși din 112 | jud. Alba | Școală de șoferi | 35,71% | 112 | 40 |
| 100 | Pedro UtilHunedoara, jud. Hunedoara81 admiși din 227 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 35,68% | 227 | 81 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2019, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2019. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.