Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2024
În 2024, în Transilvania, 36,99% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,60% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2024.
Clasamentul 2024
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Rodna Servicii Rutierejud. Cluj33 admiși din 39 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 84,62% | 39 | 33 |
| 2 | Vertical Auto Motojud. Cluj94 admiși din 113 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 83,19% | 113 | 94 |
| 3 | LS Academyjud. Brașov88 admiși din 108 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 81,48% | 108 | 88 |
| 4 | Aste Filjud. Sibiu126 admiși din 161 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 78,26% | 161 | 126 |
| 5 | Luca David Full Onejud. Hunedoara151 admiși din 193 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 78,24% | 193 | 151 |
| 6 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud100 admiși din 129 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 77,52% | 129 | 100 |
| 7 | Fedacri Instructorultaujud. Brașov128 admiși din 174 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 73,56% | 174 | 128 |
| 8 | Autonic Forestjud. Hunedoara37 admiși din 51 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 72,55% | 51 | 37 |
| 9 | Driver TestZalău, jud. Sălaj107 admiși din 150 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 71,33% | 150 | 107 |
| 9 | Start Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud107 admiși din 150 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 71,33% | 150 | 107 |
| 11 | Polverea Transjud. Hunedoara99 admiși din 139 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 71,22% | 139 | 99 |
| 12 | Royal Company Albajud. Alba260 admiși din 367 | jud. Alba | Școală de șoferi | 70,84% | 367 | 260 |
| 13 | Boc ComercialAiud, jud. Alba101 admiși din 144 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 70,14% | 144 | 101 |
| 14 | Ary Schooljud. Hunedoara61 admiși din 88 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 69,32% | 88 | 61 |
| 15 | TudorAlba Iulia, jud. Alba164 admiși din 239 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 68,62% | 239 | 164 |
| 16 | Auto Sof Lazarjud. Alba129 admiși din 191 | jud. Alba | Școală de șoferi | 67,54% | 191 | 129 |
| 17 | Optim Drivejud. Alba37 admiși din 55 | jud. Alba | Școală de șoferi | 67,27% | 55 | 37 |
| 18 | Trafic Vialjud. Alba55 admiși din 82 | jud. Alba | Școală de șoferi | 67,07% | 82 | 55 |
| 19 | Family Szabo Drivejud. Sălaj88 admiși din 134 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 65,67% | 134 | 88 |
| 20 | CsegeziAiud, jud. Alba107 admiși din 163 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 65,64% | 163 | 107 |
| 21 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj228 admiși din 348 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 65,52% | 348 | 228 |
| 22 | Midia Dinamic Autojud. Hunedoara124 admiși din 190 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 65,26% | 190 | 124 |
| 23 | Defensive Autosimjud. Alba77 admiși din 119 | jud. Alba | Școală de șoferi | 64,71% | 119 | 77 |
| 24 | Phoenix Turdajud. Cluj102 admiși din 161 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 63,35% | 161 | 102 |
| 25 | Mondo Transjud. Mureș19 admiși din 30 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 63,33% | 30 | 19 |
| 26 | Trif Transjud. Cluj94 admiși din 149 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 63,09% | 149 | 94 |
| 27 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba55 admiși din 88 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 62,50% | 88 | 55 |
| 28 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita143 admiși din 229 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 62,45% | 229 | 143 |
| 29 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud330 admiși din 529 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 62,38% | 529 | 330 |
| 30 | Ivascu Drivejud. Alba99 admiși din 159 | jud. Alba | Școală de șoferi | 62,26% | 159 | 99 |
| 31 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj37 admiși din 60 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 61,67% | 60 | 37 |
| 32 | Autotourbssjud. Harghita166 admiși din 274 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 60,58% | 274 | 166 |
| 33 | CP Intransjud. Cluj107 admiși din 182 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 58,79% | 182 | 107 |
| 34 | Apuseni Total DMjud. Alba54 admiși din 93 | jud. Alba | Școală de șoferi | 58,06% | 93 | 54 |
| 35 | Academia Forțelor Aeriene Henri Coandăjud. Brașov29 admiși din 50 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 58,00% | 50 | 29 |
| 36 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara132 admiși din 228 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 57,89% | 228 | 132 |
| 37 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud110 admiși din 191 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 57,59% | 191 | 110 |
| 38 | Filip Driverjud. Alba92 admiși din 161 | jud. Alba | Școală de șoferi | 57,14% | 161 | 92 |
| 39 | DeloreanSebeș, jud. Alba187 admiși din 329 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 56,84% | 329 | 187 |
| 40 | Moto Instructorul Taujud. Brașov123 admiși din 217 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 56,68% | 217 | 123 |
| 41 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba159 admiși din 282 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 56,38% | 282 | 159 |
| 42 | Bamsejud. Cluj202 admiși din 361 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 55,96% | 361 | 202 |
| 43 | Altman Expressjud. Hunedoara62 admiși din 111 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,86% | 111 | 62 |
| 44 | Mar Automotojud. Hunedoara67 admiși din 120 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,83% | 120 | 67 |
| 45 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara69 admiși din 124 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,65% | 124 | 69 |
| 46 | Aliflor Farmjud. Hunedoara305 admiși din 550 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,45% | 550 | 305 |
| 47 | Timar Comercialjud. Alba95 admiși din 173 | jud. Alba | Școală de șoferi | 54,91% | 173 | 95 |
| 48 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud134 admiși din 246 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 54,47% | 246 | 134 |
| 49 | Cio Cleojud. Cluj126 admiși din 233 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 54,08% | 233 | 126 |
| 50 | Todea Autostartjud. Cluj175 admiși din 324 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 54,01% | 324 | 175 |
| 51 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj213 admiși din 396 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 53,79% | 396 | 213 |
| 52 | Alfa Volan Transjud. Harghita168 admiși din 313 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 53,67% | 313 | 168 |
| 52 | Bali Safe Driverjud. Harghita117 admiși din 218 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 53,67% | 218 | 117 |
| 54 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud136 admiși din 254 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 53,54% | 254 | 136 |
| 55 | Todea Auto Motojud. Cluj101 admiși din 189 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 53,44% | 189 | 101 |
| 56 | Colegiul Tehnic Transilvaniajud. Hunedoara32 admiși din 60 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 53,33% | 60 | 32 |
| 57 | Auto Moto Startjud. Cluj169 admiși din 317 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 53,31% | 317 | 169 |
| 58 | Full Drivejud. Covasna43 admiși din 81 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 53,09% | 81 | 43 |
| 59 | ABC AutoTârnăveni, jud. Mureș53 admiși din 100 | Târnăveni, jud. Mureș | Școală de șoferi | 53,00% | 100 | 53 |
| 60 | Danisan Com Prodjud. Sălaj99 admiși din 187 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 52,94% | 187 | 99 |
| 61 | Drive Expres Artrjud. Bistrița-Năsăud236 admiși din 448 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 52,68% | 448 | 236 |
| 62 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud334 admiși din 636 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 52,52% | 636 | 334 |
| 63 | Simple Autodrivejud. Cluj80 admiși din 153 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 52,29% | 153 | 80 |
| 64 | Sarom Impexjud. Cluj38 admiși din 73 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 52,05% | 73 | 38 |
| 65 | Marcu Drivingjud. Alba64 admiși din 123 | jud. Alba | Școală de șoferi | 52,03% | 123 | 64 |
| 66 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna206 admiși din 396 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 52,02% | 396 | 206 |
| 67 | Gad Auto DriveOcna Mureș, jud. Alba15 admiși din 29 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 51,72% | 29 | 15 |
| 68 | A VAM Driving SchoolTârgu Mureș, jud. Mureș144 admiși din 279 | Târgu Mureș, jud. Mureș | Școală de șoferi | 51,61% | 279 | 144 |
| 69 | Propermis Autojud. Bistrița-Năsăud50 admiși din 97 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 51,55% | 97 | 50 |
| 70 | Kalm Drive Expertjud. Mureș234 admiși din 455 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 51,43% | 455 | 234 |
| 71 | Catelina Sofjud. Alba109 admiși din 212 | jud. Alba | Școală de șoferi | 51,42% | 212 | 109 |
| 72 | Top AutoMiercurea Ciuc, jud. Harghita59 admiși din 115 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 51,30% | 115 | 59 |
| 73 | Alfa Instruire a Conducătorilor Auto AmatoriCluj-Napoca, jud. Cluj68 admiși din 133 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 51,13% | 133 | 68 |
| 74 | David Drivejud. Hunedoara63 admiși din 125 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,40% | 125 | 63 |
| 75 | Super Driver Expertjud. Mureș347 admiși din 689 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 50,36% | 689 | 347 |
| 76 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud142 admiși din 283 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 50,18% | 283 | 142 |
| 77 | Rotaria ImpexBlaj, jud. Alba80 admiși din 160 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 50,00% | 160 | 80 |
| 78 | Andrei Enikojud. Covasna201 admiși din 410 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 49,02% | 410 | 201 |
| 79 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita120 admiși din 246 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 48,78% | 246 | 120 |
| 80 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita232 admiși din 477 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 48,64% | 477 | 232 |
| 81 | CambusSighișoara, jud. Mureș105 admiși din 217 | Sighișoara, jud. Mureș | Școală de șoferi | 48,39% | 217 | 105 |
| 82 | Orian TiucaOcna Mureș, jud. Alba11 admiși din 23 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 47,83% | 23 | 11 |
| 82 | Bot Autoluxjud. Bistrița-Năsăud11 admiși din 23 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 47,83% | 23 | 11 |
| 84 | Auto Moto Abcdefjud. Sălaj168 admiși din 352 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 47,73% | 352 | 168 |
| 85 | Marcel Driveautojud. Cluj132 admiși din 277 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 47,65% | 277 | 132 |
| 86 | ATT Auto Trainingjud. Alba89 admiși din 187 | jud. Alba | Școală de șoferi | 47,59% | 187 | 89 |
| 87 | Bia Blancajud. Cluj75 admiși din 158 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 47,47% | 158 | 75 |
| 88 | Darian Auto Motojud. Hunedoara221 admiși din 467 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 47,32% | 467 | 221 |
| 89 | MMR Modern Autojud. Covasna122 admiși din 258 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,29% | 258 | 122 |
| 90 | MisamaxTârgu Secuiesc, jud. Covasna39 admiși din 83 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 46,99% | 83 | 39 |
| 91 | Doru Autoactiv ImpexReghin, jud. Mureș58 admiși din 124 | Reghin, jud. Mureș | Școală de șoferi | 46,77% | 124 | 58 |
| 92 | Performerjud. Sibiu67 admiși din 144 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 46,53% | 144 | 67 |
| 93 | Auto Tarceajud. Sibiu64 admiși din 138 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 46,38% | 138 | 64 |
| 94 | Aca Autoschooljud. Hunedoara36 admiși din 78 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 46,15% | 78 | 36 |
| 95 | Auto Mayki Diaromjud. Mureș22 admiși din 48 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 45,83% | 48 | 22 |
| 96 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba16 admiși din 35 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,71% | 35 | 16 |
| 97 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud181 admiși din 397 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,59% | 397 | 181 |
| 98 | Toni AutoCluj-Napoca, jud. Cluj1.164 admiși din 2.557 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 45,52% | 2.557 | 1.164 |
| 99 | Eurofocus Expertjud. Mureș20 admiși din 44 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 45,45% | 44 | 20 |
| 100 | HeinztecBrașov, jud. Brașov212 admiși din 470 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 45,11% | 470 | 212 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2024, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2024. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.