Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2020
În 2020, în Transilvania, 32,69% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,79% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2020.
Clasamentul 2020
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud121 admiși din 160 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 75,63% | 160 | 121 |
| 2 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita97 admiși din 130 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 74,62% | 130 | 97 |
| 3 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj65 admiși din 91 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 71,43% | 91 | 65 |
| 4 | Polverea Transjud. Hunedoara33 admiși din 47 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 70,21% | 47 | 33 |
| 5 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba215 admiși din 308 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 69,81% | 308 | 215 |
| 6 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov27 admiși din 39 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 69,23% | 39 | 27 |
| 7 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud152 admiși din 223 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 68,16% | 223 | 152 |
| 8 | TudorAlba Iulia, jud. Alba147 admiși din 218 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 67,43% | 218 | 147 |
| 9 | Boc ComercialAiud, jud. Alba66 admiși din 98 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 67,35% | 98 | 66 |
| 10 | Auto Sof Lazarjud. Alba131 admiși din 198 | jud. Alba | Școală de șoferi | 66,16% | 198 | 131 |
| 11 | Trafic Vialjud. Alba52 admiși din 83 | jud. Alba | Școală de șoferi | 62,65% | 83 | 52 |
| 12 | LS Driving Solutionjud. Brașov90 admiși din 144 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 62,50% | 144 | 90 |
| 13 | Bali Safe Driverjud. Harghita123 admiși din 198 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 62,12% | 198 | 123 |
| 14 | CP Intransjud. Cluj76 admiși din 127 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 59,84% | 127 | 76 |
| 15 | Top AutoMiercurea Ciuc, jud. Harghita84 admiși din 141 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 59,57% | 141 | 84 |
| 16 | CsegeziAiud, jud. Alba81 admiși din 136 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 59,56% | 136 | 81 |
| 17 | Optim Drivejud. Alba32 admiși din 55 | jud. Alba | Școală de șoferi | 58,18% | 55 | 32 |
| 18 | Didirut 14Hunedoara, jud. Hunedoara83 admiși din 149 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,70% | 149 | 83 |
| 19 | Eurosof Autojud. Alba122 admiși din 229 | jud. Alba | Școală de șoferi | 53,28% | 229 | 122 |
| 20 | HeniuBistrița, jud. Bistrița-Năsăud17 admiși din 32 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 53,13% | 32 | 17 |
| 21 | Axel Auto Drivejud. Hunedoara63 admiși din 119 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 52,94% | 119 | 63 |
| 22 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj236 admiși din 456 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 51,75% | 456 | 236 |
| 23 | Apuseni AutototalCâmpeni, jud. Alba129 admiși din 253 | Câmpeni, jud. Alba | Școală de șoferi | 50,99% | 253 | 129 |
| 24 | Altman Expressjud. Hunedoara68 admiși din 134 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,75% | 134 | 68 |
| 25 | Școala de Șoferi Ciobanujud. Hunedoara35 admiși din 69 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,72% | 69 | 35 |
| 26 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud140 admiși din 281 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,82% | 281 | 140 |
| 27 | AutodiaSebeș, jud. Alba83 admiși din 167 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 49,70% | 167 | 83 |
| 28 | Drive Expresjud. Bistrița-Năsăud65 admiși din 131 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,62% | 131 | 65 |
| 29 | Driver TestZalău, jud. Sălaj178 admiși din 359 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 49,58% | 359 | 178 |
| 30 | Plesa Soferul DanteBlaj, jud. Alba74 admiși din 151 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 49,01% | 151 | 74 |
| 31 | Midia DinamicHațeg, jud. Hunedoara135 admiși din 279 | Hațeg, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,39% | 279 | 135 |
| 32 | Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinarăjud. Cluj13 admiși din 27 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 48,15% | 27 | 13 |
| 33 | CambusSighișoara, jud. Mureș25 admiși din 52 | Sighișoara, jud. Mureș | Școală de șoferi | 48,08% | 52 | 25 |
| 34 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita102 admiși din 214 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 47,66% | 214 | 102 |
| 35 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud177 admiși din 373 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 47,45% | 373 | 177 |
| 36 | Auto NovaZalău, jud. Sălaj157 admiși din 333 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 47,15% | 333 | 157 |
| 37 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud139 admiși din 296 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 46,96% | 296 | 139 |
| 38 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara106 admiși din 231 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 45,89% | 231 | 106 |
| 39 | Onet Sorinjud. Alba21 admiși din 46 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,65% | 46 | 21 |
| 40 | Nic AutoschoolOrăștie, jud. Hunedoara95 admiși din 209 | Orăștie, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 45,45% | 209 | 95 |
| 41 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov169 admiși din 374 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 45,19% | 374 | 169 |
| 42 | DeloreanSebeș, jud. Alba101 admiși din 224 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 45,09% | 224 | 101 |
| 43 | Super Driver Expertjud. Mureș154 admiși din 343 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 44,90% | 343 | 154 |
| 44 | Doma DriveSfântu Gheorghe, jud. Covasna326 admiși din 727 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 44,84% | 727 | 326 |
| 45 | Moto Instructorul Taujud. Brașov56 admiși din 125 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,80% | 125 | 56 |
| 46 | HeinztecBrașov, jud. Brașov289 admiși din 647 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,67% | 647 | 289 |
| 47 | Sarom Impexjud. Cluj29 admiși din 65 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 44,62% | 65 | 29 |
| 48 | Alfa Volan Transjud. Harghita75 admiși din 169 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 44,38% | 169 | 75 |
| 49 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud131 admiși din 300 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 43,67% | 300 | 131 |
| 50 | Auto Moto Startjud. Cluj86 admiși din 198 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,43% | 198 | 86 |
| 51 | Bamsejud. Cluj101 admiși din 233 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,35% | 233 | 101 |
| 52 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita158 admiși din 373 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 42,36% | 373 | 158 |
| 53 | Boss Trans ABCjud. Brașov260 admiși din 617 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 42,14% | 617 | 260 |
| 54 | Cio Cleojud. Cluj83 admiși din 197 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 42,13% | 197 | 83 |
| 55 | Iosif Eugen Daniel Davidjud. Alba18 admiși din 43 | jud. Alba | Școală de șoferi | 41,86% | 43 | 18 |
| 56 | Rolimaan Comjud. Mureș158 admiși din 378 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 41,80% | 378 | 158 |
| 57 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud86 admiși din 206 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 41,75% | 206 | 86 |
| 58 | Novita ComFăgăraș, jud. Brașov50 admiși din 120 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 41,67% | 120 | 50 |
| 59 | Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud72 admiși din 173 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 41,62% | 173 | 72 |
| 60 | Aliflor Farmjud. Hunedoara27 admiși din 65 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 41,54% | 65 | 27 |
| 61 | Drive Expres Artrjud. Bistrița-Năsăud93 admiși din 224 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 41,52% | 224 | 93 |
| 62 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara48 admiși din 116 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 41,38% | 116 | 48 |
| 63 | Pojar TestAiud, jud. Alba57 admiși din 138 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 41,30% | 138 | 57 |
| 64 | Liceul Tehnologic Ioan Ossianjud. Sălaj11 admiși din 27 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 40,74% | 27 | 11 |
| 65 | Todea Auto Motojud. Cluj103 admiși din 253 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 40,71% | 253 | 103 |
| 66 | Top Auto TourMiercurea Ciuc, jud. Harghita197 admiși din 485 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 40,62% | 485 | 197 |
| 67 | Aca Autoschooljud. Hunedoara28 admiși din 69 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 40,58% | 69 | 28 |
| 68 | Trif Transjud. Cluj92 admiși din 227 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 40,53% | 227 | 92 |
| 69 | Reka & DenesCorund, jud. Harghita30 admiși din 75 | Corund, jud. Harghita | Școală de șoferi | 40,00% | 75 | 30 |
| 70 | Transport Servicii PartisaSfântu Gheorghe, jud. Covasna158 admiși din 396 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 39,90% | 396 | 158 |
| 71 | Rotaria ImpexBlaj, jud. Alba57 admiși din 143 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 39,86% | 143 | 57 |
| 72 | Orian TiucaOcna Mureș, jud. Alba31 admiși din 78 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 39,74% | 78 | 31 |
| 73 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud65 admiși din 164 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 39,63% | 164 | 65 |
| 74 | Pedro UtilHunedoara, jud. Hunedoara37 admiși din 94 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 39,36% | 94 | 37 |
| 75 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba81 admiși din 207 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 39,13% | 207 | 81 |
| 76 | MisamaxTârgu Secuiesc, jud. Covasna32 admiși din 82 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 39,02% | 82 | 32 |
| 77 | Drz-ComTârgu Secuiesc, jud. Covasna53 admiși din 136 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 38,97% | 136 | 53 |
| 78 | Toni AutoCluj-Napoca, jud. Cluj693 admiși din 1.785 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 38,82% | 1.785 | 693 |
| 79 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna57 admiși din 147 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 38,78% | 147 | 57 |
| 80 | Defensive Autosimjud. Alba44 admiși din 114 | jud. Alba | Școală de șoferi | 38,60% | 114 | 44 |
| 81 | DC Autorom Globaljud. Brașov57 admiși din 148 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 38,51% | 148 | 57 |
| 82 | MihutBeclean, jud. Bistrița-Năsăud30 admiși din 78 | Beclean, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 38,46% | 78 | 30 |
| 83 | Prima TransSibiu, jud. Sibiu160 admiși din 421 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 38,00% | 421 | 160 |
| 84 | Convest CompanyBrașov, jud. Brașov446 admiși din 1.187 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 37,57% | 1.187 | 446 |
| 85 | Axel SchoolVulcan, jud. Hunedoara77 admiși din 205 | Vulcan, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 37,56% | 205 | 77 |
| 86 | Catelina Sofjud. Alba63 admiși din 168 | jud. Alba | Școală de șoferi | 37,50% | 168 | 63 |
| 86 | Valion TopToplița, jud. Harghita42 admiși din 112 | Toplița, jud. Harghita | Școală de șoferi | 37,50% | 112 | 42 |
| 88 | Barabas G. Scobar S.N.C.Târgu Secuiesc, jud. Covasna53 admiși din 142 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 37,32% | 142 | 53 |
| 89 | Auto Profesional DrivePetroșani, jud. Hunedoara38 admiși din 102 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 37,25% | 102 | 38 |
| 89 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba38 admiși din 102 | jud. Alba | Școală de șoferi | 37,25% | 102 | 38 |
| 89 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba19 admiși din 51 | jud. Alba | Școală de șoferi | 37,25% | 51 | 19 |
| 92 | Auto Tudor Speedjud. Cluj33 admiși din 89 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 37,08% | 89 | 33 |
| 93 | Colegiul Tehnic AiudAiud, jud. Alba14 admiși din 38 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 36,84% | 38 | 14 |
| 94 | Autotourbssjud. Harghita113 admiși din 308 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 36,69% | 308 | 113 |
| 95 | A VAM Driving SchoolTârgu Mureș, jud. Mureș89 admiși din 243 | Târgu Mureș, jud. Mureș | Școală de șoferi | 36,63% | 243 | 89 |
| 96 | Kft HanitaOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita56 admiși din 153 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 36,60% | 153 | 56 |
| 97 | Pilot Test AutoBlaj, jud. Alba69 admiși din 189 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 36,51% | 189 | 69 |
| 98 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj139 admiși din 385 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 36,10% | 385 | 139 |
| 99 | ACR Auto Turismjud. Brașov10 admiși din 28 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 35,71% | 28 | 10 |
| 100 | Tudor CugirCugir, jud. Alba21 admiși din 59 | Cugir, jud. Alba | Școală de șoferi | 35,59% | 59 | 21 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2020, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2020. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.