Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2023
În 2023, în Transilvania, 35,45% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,28% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2023.
Clasamentul 2023
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba31 admiși din 38 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 81,58% | 38 | 31 |
| 2 | Vertical Auto Motojud. Cluj69 admiși din 88 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 78,41% | 88 | 69 |
| 3 | Phoenix Turdajud. Cluj22 admiși din 29 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 75,86% | 29 | 22 |
| 4 | Start Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud128 admiși din 177 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 72,32% | 177 | 128 |
| 5 | Ary Schooljud. Hunedoara180 admiși din 250 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 72,00% | 250 | 180 |
| 6 | Optim Drivejud. Alba43 admiși din 62 | jud. Alba | Școală de șoferi | 69,35% | 62 | 43 |
| 7 | Didirut 14Hunedoara, jud. Hunedoara49 admiși din 71 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 69,01% | 71 | 49 |
| 8 | Aste Filjud. Sibiu65 admiși din 95 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 68,42% | 95 | 65 |
| 9 | Trafic Vialjud. Alba56 admiși din 84 | jud. Alba | Școală de șoferi | 66,67% | 84 | 56 |
| 9 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov20 admiși din 30 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 66,67% | 30 | 20 |
| 11 | CsegeziAiud, jud. Alba111 admiși din 169 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 65,68% | 169 | 111 |
| 12 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita109 admiși din 167 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 65,27% | 167 | 109 |
| 13 | Defensive Autosimjud. Alba92 admiși din 141 | jud. Alba | Școală de șoferi | 65,25% | 141 | 92 |
| 14 | TudorAlba Iulia, jud. Alba175 admiși din 269 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 65,06% | 269 | 175 |
| 15 | Auto Sof Lazarjud. Alba137 admiși din 211 | jud. Alba | Școală de șoferi | 64,93% | 211 | 137 |
| 16 | Eurosof Autojud. Alba185 admiși din 286 | jud. Alba | Școală de șoferi | 64,69% | 286 | 185 |
| 17 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj42 admiși din 65 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 64,62% | 65 | 42 |
| 18 | Boc ComercialAiud, jud. Alba79 admiși din 123 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 64,23% | 123 | 79 |
| 19 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud276 admiși din 435 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 63,45% | 435 | 276 |
| 20 | Polverea Transjud. Hunedoara74 admiși din 117 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 63,25% | 117 | 74 |
| 21 | Royal Company Albajud. Alba124 admiși din 198 | jud. Alba | Școală de șoferi | 62,63% | 198 | 124 |
| 22 | Moto Instructorul Taujud. Brașov150 admiși din 242 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 61,98% | 242 | 150 |
| 23 | Altman Expressjud. Hunedoara101 admiși din 163 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 61,96% | 163 | 101 |
| 24 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud79 admiși din 128 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 61,72% | 128 | 79 |
| 25 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj200 admiși din 325 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 61,54% | 325 | 200 |
| 26 | Top AutoMiercurea Ciuc, jud. Harghita127 admiși din 212 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 59,91% | 212 | 127 |
| 27 | Danisan Com Prodjud. Sălaj103 admiși din 174 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 59,20% | 174 | 103 |
| 28 | Propermis Autojud. Bistrița-Năsăud62 admiși din 105 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 59,05% | 105 | 62 |
| 29 | Trif Transjud. Cluj76 admiși din 129 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 58,91% | 129 | 76 |
| 30 | Didirut 04 Atestatejud. Hunedoara41 admiși din 70 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 58,57% | 70 | 41 |
| 31 | Family Szabo Drivejud. Sălaj36 admiși din 62 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 58,06% | 62 | 36 |
| 31 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba18 admiși din 31 | jud. Alba | Școală de șoferi | 58,06% | 31 | 18 |
| 33 | Bali Safe Driverjud. Harghita115 admiși din 199 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 57,79% | 199 | 115 |
| 34 | Apuseni AutototalCâmpeni, jud. Alba68 admiși din 118 | Câmpeni, jud. Alba | Școală de șoferi | 57,63% | 118 | 68 |
| 35 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara133 admiși din 231 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 57,58% | 231 | 133 |
| 36 | Cio Cleojud. Cluj109 admiși din 190 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 57,37% | 190 | 109 |
| 37 | Filip Driverjud. Alba79 admiși din 138 | jud. Alba | Școală de șoferi | 57,25% | 138 | 79 |
| 38 | Ivascu Drivejud. Alba28 admiși din 49 | jud. Alba | Școală de șoferi | 57,14% | 49 | 28 |
| 39 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov84 admiși din 148 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 56,76% | 148 | 84 |
| 40 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba31 admiși din 55 | jud. Alba | Școală de șoferi | 56,36% | 55 | 31 |
| 41 | Driver TestZalău, jud. Sălaj67 admiși din 119 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 56,30% | 119 | 67 |
| 42 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud256 admiși din 471 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 54,35% | 471 | 256 |
| 43 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud126 admiși din 237 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 53,16% | 237 | 126 |
| 44 | Aliflor Farmjud. Hunedoara232 admiși din 437 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 53,09% | 437 | 232 |
| 45 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud121 admiși din 229 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 52,84% | 229 | 121 |
| 46 | Doru Autoactiv ImpexReghin, jud. Mureș55 admiși din 105 | Reghin, jud. Mureș | Școală de șoferi | 52,38% | 105 | 55 |
| 46 | Euro-Deli AutoAlba Iulia, jud. Alba11 admiși din 21 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 52,38% | 21 | 11 |
| 48 | Auto Moto Abcdefjud. Sălaj183 admiși din 350 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 52,29% | 350 | 183 |
| 49 | JRX Auto Drivejud. Bistrița-Năsăud69 admiși din 132 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 52,27% | 132 | 69 |
| 50 | Drive Expres Artrjud. Bistrița-Năsăud224 admiși din 434 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 51,61% | 434 | 224 |
| 50 | Eurofocus Expertjud. Mureș16 admiși din 31 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 51,61% | 31 | 16 |
| 52 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara69 admiși din 134 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 51,49% | 134 | 69 |
| 53 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj202 admiși din 394 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 51,27% | 394 | 202 |
| 54 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud171 admiși din 334 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 51,20% | 334 | 171 |
| 55 | Auto Moto Startjud. Cluj156 admiși din 306 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,98% | 306 | 156 |
| 56 | Midia Dinamic Autojud. Hunedoara150 admiși din 295 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,85% | 295 | 150 |
| 57 | CP Intransjud. Cluj100 admiși din 197 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,76% | 197 | 100 |
| 58 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud114 admiși din 226 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 50,44% | 226 | 114 |
| 59 | Super Driver Expertjud. Mureș291 admiși din 577 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 50,43% | 577 | 291 |
| 60 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna192 admiși din 381 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 50,39% | 381 | 192 |
| 61 | Autonic Forestjud. Hunedoara74 admiși din 148 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,00% | 148 | 74 |
| 61 | AutodiaSebeș, jud. Alba46 admiși din 92 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 50,00% | 92 | 46 |
| 63 | A VAM Driving SchoolTârgu Mureș, jud. Mureș113 admiși din 227 | Târgu Mureș, jud. Mureș | Școală de șoferi | 49,78% | 227 | 113 |
| 64 | Mondo Transjud. Mureș24 admiși din 49 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 48,98% | 49 | 24 |
| 65 | ABC AutoTârnăveni, jud. Mureș41 admiși din 84 | Târnăveni, jud. Mureș | Școală de șoferi | 48,81% | 84 | 41 |
| 66 | Kalm Drive Expertjud. Mureș172 admiși din 353 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 48,73% | 353 | 172 |
| 67 | DeloreanSebeș, jud. Alba145 admiși din 300 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 48,33% | 300 | 145 |
| 68 | Andrei Enikojud. Covasna158 admiși din 329 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 48,02% | 329 | 158 |
| 69 | Turani MB Odorheijud. Harghita32 admiși din 67 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 47,76% | 67 | 32 |
| 70 | CambusSighișoara, jud. Mureș61 admiși din 129 | Sighișoara, jud. Mureș | Școală de șoferi | 47,29% | 129 | 61 |
| 71 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita201 admiși din 426 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 47,18% | 426 | 201 |
| 72 | Sarom Impexjud. Cluj28 admiși din 60 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 46,67% | 60 | 28 |
| 73 | Alfa Volan Transjud. Harghita124 admiși din 266 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 46,62% | 266 | 124 |
| 74 | Blue Auto Drivejud. Cluj47 admiși din 101 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 46,53% | 101 | 47 |
| 75 | Rolimaan Comjud. Mureș215 admiși din 463 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 46,44% | 463 | 215 |
| 76 | HeinztecBrașov, jud. Brașov188 admiși din 407 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 46,19% | 407 | 188 |
| 77 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba130 admiși din 283 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 45,94% | 283 | 130 |
| 78 | Performerjud. Sibiu58 admiși din 127 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 45,67% | 127 | 58 |
| 79 | Pojar TestAiud, jud. Alba66 admiși din 145 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 45,52% | 145 | 66 |
| 80 | Academia Forțelor Aeriene Henri Coandăjud. Brașov15 admiși din 33 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 45,45% | 33 | 15 |
| 81 | One Two Drivejud. Sălaj53 admiși din 117 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 45,30% | 117 | 53 |
| 82 | Unitatea Militară 01512 Sibiujud. Sibiu66 admiși din 146 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 45,21% | 146 | 66 |
| 83 | Bamsejud. Cluj146 admiși din 323 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 45,20% | 323 | 146 |
| 84 | Iosif Eugen Daniel Davidjud. Alba9 admiși din 20 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,00% | 20 | 9 |
| 85 | Auto Tarceajud. Sibiu56 admiși din 125 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 44,80% | 125 | 56 |
| 86 | Autotourbssjud. Harghita176 admiși din 397 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 44,33% | 397 | 176 |
| 87 | Novita ComFăgăraș, jud. Brașov61 admiși din 138 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,20% | 138 | 61 |
| 88 | Boss Trans ABCjud. Brașov197 admiși din 447 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,07% | 447 | 197 |
| 88 | Marcu Drivingjud. Alba52 admiși din 118 | jud. Alba | Școală de șoferi | 44,07% | 118 | 52 |
| 90 | Marcel Driveautojud. Cluj104 admiși din 238 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,70% | 238 | 104 |
| 91 | Vocrysco Albajud. Alba31 admiși din 71 | jud. Alba | Școală de șoferi | 43,66% | 71 | 31 |
| 92 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud113 admiși din 259 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 43,63% | 259 | 113 |
| 93 | Bia Blancajud. Cluj44 admiși din 101 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,56% | 101 | 44 |
| 94 | Spin Itjud. Brașov13 admiși din 30 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 43,33% | 30 | 13 |
| 95 | Școala de Șoferi Ciobanujud. Hunedoara35 admiși din 81 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 43,21% | 81 | 35 |
| 96 | ATT Auto Trainingjud. Alba22 admiși din 51 | jud. Alba | Școală de șoferi | 43,14% | 51 | 22 |
| 97 | Auto Abcdefjud. Sălaj28 admiși din 65 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 43,08% | 65 | 28 |
| 98 | Prima TransSibiu, jud. Sibiu242 admiși din 565 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 42,83% | 565 | 242 |
| 99 | Drive Cleverjud. Brașov37 admiși din 87 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 42,53% | 87 | 37 |
| 100 | Rotaria ImpexBlaj, jud. Alba59 admiși din 139 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 42,45% | 139 | 59 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2023, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2023. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.