Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2021
În 2021, în Transilvania, 37,36% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 36,48% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2021.
Clasamentul 2021
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud233 admiși din 293 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 79,52% | 293 | 233 |
| 2 | Optim Drivejud. Alba75 admiși din 96 | jud. Alba | Școală de șoferi | 78,13% | 96 | 75 |
| 3 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba297 admiși din 397 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 74,81% | 397 | 297 |
| 4 | TudorAlba Iulia, jud. Alba239 admiși din 326 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 73,31% | 326 | 239 |
| 5 | Auto Sof Lazarjud. Alba164 admiși din 228 | jud. Alba | Școală de șoferi | 71,93% | 228 | 164 |
| 6 | CsegeziAiud, jud. Alba119 admiși din 169 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 70,41% | 169 | 119 |
| 7 | Apuseni AutototalCâmpeni, jud. Alba207 admiși din 295 | Câmpeni, jud. Alba | Școală de șoferi | 70,17% | 295 | 207 |
| 8 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita77 admiși din 111 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 69,37% | 111 | 77 |
| 9 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov56 admiși din 81 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 69,14% | 81 | 56 |
| 10 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud218 admiși din 317 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 68,77% | 317 | 218 |
| 11 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj80 admiși din 117 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 68,38% | 117 | 80 |
| 12 | Plesa Soferul DanteBlaj, jud. Alba150 admiși din 220 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 68,18% | 220 | 150 |
| 13 | Boc ComercialAiud, jud. Alba85 admiși din 129 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 65,89% | 129 | 85 |
| 14 | Drive Expresjud. Bistrița-Năsăud51 admiși din 78 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 65,38% | 78 | 51 |
| 15 | Trafic Vialjud. Alba54 admiși din 83 | jud. Alba | Școală de șoferi | 65,06% | 83 | 54 |
| 16 | Top AutoMiercurea Ciuc, jud. Harghita144 admiși din 224 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 64,29% | 224 | 144 |
| 17 | Auto Moto Abcdefjud. Sălaj285 admiși din 444 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 64,19% | 444 | 285 |
| 18 | CP Intransjud. Cluj109 admiși din 170 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 64,12% | 170 | 109 |
| 19 | Sarom Impexjud. Cluj69 admiși din 109 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 63,30% | 109 | 69 |
| 20 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud150 admiși din 248 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 60,48% | 248 | 150 |
| 21 | Bali Safe Driverjud. Harghita138 admiși din 231 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 59,74% | 231 | 138 |
| 22 | AutodiaSebeș, jud. Alba100 admiși din 168 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 59,52% | 168 | 100 |
| 23 | Propermis Autojud. Bistrița-Năsăud82 admiși din 140 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 58,57% | 140 | 82 |
| 24 | Alfa Volan Transjud. Harghita111 admiși din 190 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 58,42% | 190 | 111 |
| 25 | Aliflor Farmjud. Hunedoara151 admiși din 261 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 57,85% | 261 | 151 |
| 26 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud320 admiși din 557 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 57,45% | 557 | 320 |
| 27 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud107 admiși din 191 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 56,02% | 191 | 107 |
| 28 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna135 admiși din 245 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 55,10% | 245 | 135 |
| 29 | Drive Expres Artrjud. Bistrița-Năsăud245 admiși din 445 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 55,06% | 445 | 245 |
| 30 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud198 admiși din 361 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 54,85% | 361 | 198 |
| 31 | Luceafarul Reghinjud. Mureș30 admiși din 55 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 54,55% | 55 | 30 |
| 32 | Medautojud. Sibiu44 admiși din 81 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 54,32% | 81 | 44 |
| 33 | Polverea Transjud. Hunedoara45 admiși din 83 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 54,22% | 83 | 45 |
| 34 | Altman Expressjud. Hunedoara104 admiși din 192 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 54,17% | 192 | 104 |
| 35 | Didirut 14Hunedoara, jud. Hunedoara149 admiși din 276 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 53,99% | 276 | 149 |
| 36 | Eurosof Autojud. Alba162 admiși din 301 | jud. Alba | Școală de șoferi | 53,82% | 301 | 162 |
| 37 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj269 admiși din 502 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 53,59% | 502 | 269 |
| 38 | Driver TestZalău, jud. Sălaj228 admiși din 427 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 53,40% | 427 | 228 |
| 39 | Bamsejud. Cluj221 admiși din 414 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 53,38% | 414 | 221 |
| 40 | CambusSighișoara, jud. Mureș62 admiși din 119 | Sighișoara, jud. Mureș | Școală de șoferi | 52,10% | 119 | 62 |
| 41 | Andrei Enikojud. Covasna196 admiși din 383 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 51,17% | 383 | 196 |
| 42 | Grup Scolar Apor PeterTârgu Secuiesc, jud. Covasna67 admiși din 132 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 50,76% | 132 | 67 |
| 43 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara137 admiși din 270 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,74% | 270 | 137 |
| 44 | HeinztecBrașov, jud. Brașov397 admiși din 786 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 50,51% | 786 | 397 |
| 45 | DC Autorom Globaljud. Brașov67 admiși din 133 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 50,38% | 133 | 67 |
| 46 | Auto Moto Startjud. Cluj217 admiși din 431 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,35% | 431 | 217 |
| 47 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara77 admiși din 153 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 50,33% | 153 | 77 |
| 48 | Todea Auto Motojud. Cluj140 admiși din 280 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,00% | 280 | 140 |
| 48 | Trifan AutoAlba Iulia, jud. Alba14 admiși din 28 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 50,00% | 28 | 14 |
| 50 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud142 admiși din 285 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,82% | 285 | 142 |
| 51 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud236 admiși din 474 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,79% | 474 | 236 |
| 52 | Boss Trans ABCjud. Brașov426 admiși din 860 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 49,53% | 860 | 426 |
| 53 | Cio Cleojud. Cluj145 admiși din 293 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 49,49% | 293 | 145 |
| 54 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita241 admiși din 490 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 49,18% | 490 | 241 |
| 55 | Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud122 admiși din 250 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 48,80% | 250 | 122 |
| 56 | Orian TiucaOcna Mureș, jud. Alba31 admiși din 64 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 48,44% | 64 | 31 |
| 57 | Super Driver Expertjud. Mureș276 admiși din 570 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 48,42% | 570 | 276 |
| 58 | Turani MB Odorheijud. Harghita30 admiși din 62 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 48,39% | 62 | 30 |
| 59 | Axel SchoolVulcan, jud. Hunedoara101 admiși din 209 | Vulcan, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,33% | 209 | 101 |
| 60 | Colegiul Tehnic AiudAiud, jud. Alba24 admiși din 50 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 48,00% | 50 | 24 |
| 61 | ABC AutoTârnăveni, jud. Mureș59 admiși din 123 | Târnăveni, jud. Mureș | Școală de șoferi | 47,97% | 123 | 59 |
| 62 | La Codreanu Servicii Publicejud. Covasna139 admiși din 290 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,93% | 290 | 139 |
| 63 | Autotourbssjud. Harghita200 admiși din 421 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 47,51% | 421 | 200 |
| 64 | MihutBeclean, jud. Bistrița-Năsăud66 admiși din 139 | Beclean, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 47,48% | 139 | 66 |
| 65 | Transport Servicii PartisaSfântu Gheorghe, jud. Covasna187 admiși din 394 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,46% | 394 | 187 |
| 66 | Barabas G. Scobar S.N.C.Târgu Secuiesc, jud. Covasna74 admiși din 156 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,44% | 156 | 74 |
| 67 | Rodna Servicii Rutierejud. Cluj45 admiși din 95 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 47,37% | 95 | 45 |
| 68 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj228 admiși din 482 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 47,30% | 482 | 228 |
| 68 | Nic AutoschoolOrăștie, jud. Hunedoara140 admiși din 296 | Orăștie, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 47,30% | 296 | 140 |
| 70 | DeloreanSebeș, jud. Alba156 admiși din 332 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 46,99% | 332 | 156 |
| 71 | Doma DriveSfântu Gheorghe, jud. Covasna416 admiși din 893 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 46,58% | 893 | 416 |
| 72 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov197 admiși din 425 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 46,35% | 425 | 197 |
| 73 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba57 admiși din 123 | jud. Alba | Școală de șoferi | 46,34% | 123 | 57 |
| 74 | Onet Sorinjud. Alba25 admiși din 54 | jud. Alba | Școală de șoferi | 46,30% | 54 | 25 |
| 75 | Defensive Autosimjud. Alba56 admiși din 121 | jud. Alba | Școală de șoferi | 46,28% | 121 | 56 |
| 76 | MisamaxTârgu Secuiesc, jud. Covasna55 admiși din 121 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 45,45% | 121 | 55 |
| 76 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba25 admiși din 55 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,45% | 55 | 25 |
| 78 | JRX Auto Drivejud. Bistrița-Năsăud28 admiși din 62 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,16% | 62 | 28 |
| 79 | Novita ComFăgăraș, jud. Brașov72 admiși din 161 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,72% | 161 | 72 |
| 80 | Liceul Silvic Transilvaniajud. Bistrița-Năsăud16 admiși din 36 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 44,44% | 36 | 16 |
| 81 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba123 admiși din 277 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 44,40% | 277 | 123 |
| 82 | Unitatea Militară 01512 Sibiujud. Sibiu51 admiși din 115 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 44,35% | 115 | 51 |
| 83 | Axel Auto Drivejud. Hunedoara55 admiși din 125 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 44,00% | 125 | 55 |
| 84 | Trif Transjud. Cluj105 admiși din 239 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,93% | 239 | 105 |
| 85 | Auto Larisa LGMjud. Bistrița-Năsăud85 admiși din 195 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 43,59% | 195 | 85 |
| 86 | Todea Autostartjud. Cluj52 admiși din 120 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,33% | 120 | 52 |
| 87 | AmsoSibiu, jud. Sibiu627 admiși din 1.451 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 43,21% | 1.451 | 627 |
| 88 | Kft HanitaOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita95 admiși din 220 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 43,18% | 220 | 95 |
| 89 | Auto Tarceajud. Sibiu60 admiși din 139 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 43,17% | 139 | 60 |
| 90 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita118 admiși din 274 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 43,07% | 274 | 118 |
| 91 | Auto NovaZalău, jud. Sălaj192 admiși din 448 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 42,86% | 448 | 192 |
| 92 | LS Driving Solutionjud. Brașov67 admiși din 157 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 42,68% | 157 | 67 |
| 93 | Tudor CugirCugir, jud. Alba32 admiși din 75 | Cugir, jud. Alba | Școală de șoferi | 42,67% | 75 | 32 |
| 94 | Toni AutoCluj-Napoca, jud. Cluj1.174 admiși din 2.780 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 42,23% | 2.780 | 1.174 |
| 95 | Rotaria ImpexBlaj, jud. Alba75 admiși din 179 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 41,90% | 179 | 75 |
| 96 | Prima TransSibiu, jud. Sibiu275 admiși din 659 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 41,73% | 659 | 275 |
| 97 | Iosif Eugen Daniel Davidjud. Alba15 admiși din 36 | jud. Alba | Școală de șoferi | 41,67% | 36 | 15 |
| 98 | Marcu Drivingjud. Alba68 admiși din 164 | jud. Alba | Școală de șoferi | 41,46% | 164 | 68 |
| 99 | Școala de Șoferi Ciobanujud. Hunedoara38 admiși din 93 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 40,86% | 93 | 38 |
| 100 | Convest CompanyBrașov, jud. Brașov585 admiși din 1.460 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 40,07% | 1.460 | 585 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2021, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2021. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.