Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2022
În 2022, în Transilvania, 36,53% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 35,45% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2022.
Clasamentul 2022
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud193 admiși din 263 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 73,38% | 263 | 193 |
| 2 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov27 admiși din 38 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 71,05% | 38 | 27 |
| 3 | TudorAlba Iulia, jud. Alba173 admiși din 248 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 69,76% | 248 | 173 |
| 4 | Trafic Vialjud. Alba60 admiși din 88 | jud. Alba | Școală de șoferi | 68,18% | 88 | 60 |
| 5 | Ary Schooljud. Hunedoara17 admiși din 25 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 68,00% | 25 | 17 |
| 6 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud195 admiși din 292 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 66,78% | 292 | 195 |
| 7 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita64 admiși din 96 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 66,67% | 96 | 64 |
| 8 | Apuseni AutototalCâmpeni, jud. Alba111 admiși din 170 | Câmpeni, jud. Alba | Școală de șoferi | 65,29% | 170 | 111 |
| 9 | Alfa Volan Transjud. Harghita146 admiși din 227 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 64,32% | 227 | 146 |
| 10 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba221 admiși din 345 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 64,06% | 345 | 221 |
| 11 | Polverea Transjud. Hunedoara89 admiși din 140 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 63,57% | 140 | 89 |
| 12 | Aliflor Farmjud. Hunedoara174 admiși din 274 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 63,50% | 274 | 174 |
| 13 | CsegeziAiud, jud. Alba93 admiși din 148 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 62,84% | 148 | 93 |
| 14 | Altman Expressjud. Hunedoara104 admiși din 166 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 62,65% | 166 | 104 |
| 15 | Didirut 14Hunedoara, jud. Hunedoara156 admiși din 250 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 62,40% | 250 | 156 |
| 15 | Phoenix Alpinjud. Hunedoara78 admiși din 125 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 62,40% | 125 | 78 |
| 17 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj48 admiși din 77 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 62,34% | 77 | 48 |
| 18 | Plesa Soferul DanteBlaj, jud. Alba38 admiși din 62 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 61,29% | 62 | 38 |
| 19 | Top AutoMiercurea Ciuc, jud. Harghita110 admiși din 182 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 60,44% | 182 | 110 |
| 20 | Boc ComercialAiud, jud. Alba69 admiși din 115 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 60,00% | 115 | 69 |
| 20 | Optim Drivejud. Alba36 admiși din 60 | jud. Alba | Școală de șoferi | 60,00% | 60 | 36 |
| 22 | Auto Sof Lazarjud. Alba103 admiși din 174 | jud. Alba | Școală de șoferi | 59,20% | 174 | 103 |
| 23 | CambusSighișoara, jud. Mureș58 admiși din 100 | Sighișoara, jud. Mureș | Școală de șoferi | 58,00% | 100 | 58 |
| 24 | Performerjud. Sibiu82 admiși din 144 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 56,94% | 144 | 82 |
| 25 | Defensive Autosimjud. Alba67 admiși din 118 | jud. Alba | Școală de șoferi | 56,78% | 118 | 67 |
| 26 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud257 admiși din 456 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 56,36% | 456 | 257 |
| 27 | CP Intransjud. Cluj94 admiși din 167 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 56,29% | 167 | 94 |
| 28 | Cio Cleojud. Cluj146 admiși din 261 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 55,94% | 261 | 146 |
| 29 | Nic AutoschoolOrăștie, jud. Hunedoara168 admiși din 304 | Orăștie, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 55,26% | 304 | 168 |
| 30 | Sarom Impexjud. Cluj37 admiși din 67 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 55,22% | 67 | 37 |
| 31 | Moto Instructorul Taujud. Brașov85 admiși din 155 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 54,84% | 155 | 85 |
| 32 | Sularia D. Iosif Valentinjud. Alba25 admiși din 46 | jud. Alba | Școală de șoferi | 54,35% | 46 | 25 |
| 33 | AutodiaSebeș, jud. Alba97 admiși din 179 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 54,19% | 179 | 97 |
| 34 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna165 admiși din 307 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 53,75% | 307 | 165 |
| 35 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara132 admiși din 246 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 53,66% | 246 | 132 |
| 36 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj192 admiși din 358 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 53,63% | 358 | 192 |
| 37 | Super Driver Expertjud. Mureș255 admiși din 476 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 53,57% | 476 | 255 |
| 38 | Trif Transjud. Cluj75 admiși din 141 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 53,19% | 141 | 75 |
| 39 | Eurofocus Expertjud. Mureș19 admiși din 36 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 52,78% | 36 | 19 |
| 40 | Onet Sorinjud. Alba21 admiși din 40 | jud. Alba | Școală de șoferi | 52,50% | 40 | 21 |
| 41 | Driver TestZalău, jud. Sălaj183 admiși din 349 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 52,44% | 349 | 183 |
| 42 | Drive Cleverjud. Brașov54 admiși din 103 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 52,43% | 103 | 54 |
| 43 | Orian TiucaOcna Mureș, jud. Alba29 admiși din 56 | Ocna Mureș, jud. Alba | Școală de șoferi | 51,79% | 56 | 29 |
| 44 | Boss Trans ABCjud. Brașov372 admiși din 721 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 51,60% | 721 | 372 |
| 45 | Școala de Șoferi Ciobanujud. Hunedoara54 admiși din 105 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 51,43% | 105 | 54 |
| 46 | Bali Safe Driverjud. Harghita113 admiși din 220 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 51,36% | 220 | 113 |
| 47 | Auto Moto Startjud. Cluj160 admiși din 315 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 50,79% | 315 | 160 |
| 48 | JRX Auto Drivejud. Bistrița-Năsăud45 admiși din 89 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 50,56% | 89 | 45 |
| 49 | Auto Moto Abcdefjud. Sălaj189 admiși din 376 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 50,27% | 376 | 189 |
| 50 | Drive Expresjud. Bistrița-Năsăud11 admiși din 22 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 50,00% | 22 | 11 |
| 51 | Pojar TestAiud, jud. Alba78 admiși din 158 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 49,37% | 158 | 78 |
| 52 | Rodna TransCluj-Napoca, jud. Cluj181 admiși din 369 | Cluj-Napoca, jud. Cluj | Școală de șoferi | 49,05% | 369 | 181 |
| 53 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud102 admiși din 208 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 49,04% | 208 | 102 |
| 54 | Axel SchoolVulcan, jud. Hunedoara109 admiși din 223 | Vulcan, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,88% | 223 | 109 |
| 55 | DeloreanSebeș, jud. Alba138 admiși din 285 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 48,42% | 285 | 138 |
| 56 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud104 admiși din 215 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 48,37% | 215 | 104 |
| 57 | One Two Drivejud. Sălaj42 admiși din 87 | jud. Sălaj | Școală de șoferi | 48,28% | 87 | 42 |
| 58 | Eurosof Autojud. Alba153 admiși din 317 | jud. Alba | Școală de șoferi | 48,26% | 317 | 153 |
| 59 | Axel Auto Drivejud. Hunedoara96 admiși din 200 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,00% | 200 | 96 |
| 60 | Barabas G. Scobar S.N.C.Târgu Secuiesc, jud. Covasna43 admiși din 90 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,78% | 90 | 43 |
| 61 | Bamsejud. Cluj160 admiși din 336 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 47,62% | 336 | 160 |
| 62 | Ancris Auto MotoDeva, jud. Hunedoara84 admiși din 177 | Deva, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 47,46% | 177 | 84 |
| 63 | Andrei Enikojud. Covasna157 admiși din 331 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 47,43% | 331 | 157 |
| 64 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita212 admiși din 449 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 47,22% | 449 | 212 |
| 65 | ABC AutoTârnăveni, jud. Mureș47 admiși din 100 | Târnăveni, jud. Mureș | Școală de șoferi | 47,00% | 100 | 47 |
| 66 | DVA Mereu Premiumjud. Hunedoara70 admiși din 150 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 46,67% | 150 | 70 |
| 67 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud143 admiși din 309 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 46,28% | 309 | 143 |
| 68 | Drive Expres Artrjud. Bistrița-Năsăud182 admiși din 394 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 46,19% | 394 | 182 |
| 68 | David Drivejud. Hunedoara91 admiși din 197 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 46,19% | 197 | 91 |
| 70 | Aca Autoschooljud. Hunedoara29 admiși din 63 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 46,03% | 63 | 29 |
| 71 | Auto NovaZalău, jud. Sălaj169 admiși din 368 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 45,92% | 368 | 169 |
| 71 | MihutBeclean, jud. Bistrița-Năsăud45 admiși din 98 | Beclean, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,92% | 98 | 45 |
| 73 | Doru Autoactiv ImpexReghin, jud. Mureș94 admiși din 205 | Reghin, jud. Mureș | Școală de șoferi | 45,85% | 205 | 94 |
| 74 | Best Auto Moto Vamjud. Mureș54 admiși din 118 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 45,76% | 118 | 54 |
| 75 | Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinarăjud. Cluj10 admiși din 22 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 45,45% | 22 | 10 |
| 76 | Rolimaan Comjud. Mureș214 admiși din 471 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 45,44% | 471 | 214 |
| 77 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud78 admiși din 172 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,35% | 172 | 78 |
| 78 | Viohebmax Drivejud. Bistrița-Năsăud62 admiși din 137 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 45,26% | 137 | 62 |
| 78 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba43 admiși din 95 | jud. Alba | Școală de șoferi | 45,26% | 95 | 43 |
| 80 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita114 admiși din 253 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 45,06% | 253 | 114 |
| 81 | Prima TransSibiu, jud. Sibiu237 admiși din 527 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 44,97% | 527 | 237 |
| 82 | HeinztecBrașov, jud. Brașov201 admiși din 451 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 44,57% | 451 | 201 |
| 83 | Midia Dinamic Autojud. Hunedoara178 admiși din 400 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 44,50% | 400 | 178 |
| 84 | La Codreanu Servicii Publicejud. Covasna107 admiși din 241 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 44,40% | 241 | 107 |
| 85 | Todea Auto Motojud. Cluj77 admiși din 175 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 44,00% | 175 | 77 |
| 86 | Rodna Servicii Rutierejud. Cluj29 admiși din 66 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,94% | 66 | 29 |
| 87 | Blue Auto Drivejud. Cluj122 admiși din 278 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 43,88% | 278 | 122 |
| 88 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba101 admiși din 232 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 43,53% | 232 | 101 |
| 89 | Volantrans TotalGheorgheni, jud. Harghita67 admiși din 154 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 43,51% | 154 | 67 |
| 90 | Liceul Tehnologic Mihai Viteazujud. Hunedoara10 admiși din 23 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 43,48% | 23 | 10 |
| 91 | A VAM Driving SchoolTârgu Mureș, jud. Mureș152 admiși din 353 | Târgu Mureș, jud. Mureș | Școală de șoferi | 43,06% | 353 | 152 |
| 92 | Transport Servicii PartisaSfântu Gheorghe, jud. Covasna115 admiși din 268 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 42,91% | 268 | 115 |
| 93 | Kalm Drive Expertjud. Mureș145 admiși din 338 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 42,90% | 338 | 145 |
| 94 | Todea Autostartjud. Cluj87 admiși din 203 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 42,86% | 203 | 87 |
| 95 | Unitatea Militară 01512 Sibiujud. Sibiu55 admiși din 129 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 42,64% | 129 | 55 |
| 96 | Medautojud. Sibiu34 admiși din 80 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 42,50% | 80 | 34 |
| 97 | Filip Driverjud. Alba31 admiși din 73 | jud. Alba | Școală de șoferi | 42,47% | 73 | 31 |
| 98 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov143 admiși din 337 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 42,43% | 337 | 143 |
| 98 | Ana Katy DriveBistrița, jud. Bistrița-Năsăud129 admiși din 304 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 42,43% | 304 | 129 |
| 100 | Pedro UtilHunedoara, jud. Hunedoara63 admiși din 149 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 42,28% | 149 | 63 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2022, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2022. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.