Top școli de șoferi din Oltenia după promovare, 2025
În 2025, în Oltenia, 43,04% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Autoclass Pink Pantherjud. Dolj67 admiși din 89 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 75,28% | 89 | 67 |
| 2 | Alex CrinVlădești, jud. Vâlcea159 admiși din 244 | Vlădești, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 65,16% | 244 | 159 |
| 3 | Auto Nik-DanRâmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea70 admiși din 108 | Râmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 64,81% | 108 | 70 |
| 4 | Ozunu Autojud. Dolj400 admiși din 633 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 63,19% | 633 | 400 |
| 5 | Autotest LWAjud. Dolj145 admiși din 230 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 63,04% | 230 | 145 |
| 6 | Deladi Drivingjud. Dolj105 admiși din 168 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 62,50% | 168 | 105 |
| 7 | Spider Comjud. Gorj314 admiși din 516 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 60,85% | 516 | 314 |
| 8 | Auto Cirstoiujud. Dolj88 admiși din 146 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 60,27% | 146 | 88 |
| 9 | Vm Iriza AutoCraiova, jud. Dolj118 admiși din 201 | Craiova, jud. Dolj | Școală de șoferi | 58,71% | 201 | 118 |
| 10 | Succes Nic Comjud. Gorj31 admiși din 53 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 58,49% | 53 | 31 |
| 11 | Cosmalex Transjud. Dolj175 admiși din 305 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 57,38% | 305 | 175 |
| 12 | TranslarHorezu, jud. Vâlcea378 admiși din 662 | Horezu, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 57,10% | 662 | 378 |
| 13 | Transval Autotestjud. Vâlcea164 admiși din 289 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 56,75% | 289 | 164 |
| 14 | Street Queensjud. Vâlcea177 admiși din 313 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 56,55% | 313 | 177 |
| 15 | Skpink Pantherjud. Dolj262 admiși din 469 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 55,86% | 469 | 262 |
| 16 | Pane Drive Expertjud. Gorj70 admiși din 126 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 55,56% | 126 | 70 |
| 17 | Andinstructjud. Dolj57 admiși din 103 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 55,34% | 103 | 57 |
| 18 | Claumir Rentjud. Vâlcea218 admiși din 403 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 54,09% | 403 | 218 |
| 19 | Auto Proffi Driverjud. Gorj128 admiși din 237 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 54,01% | 237 | 128 |
| 20 | Giany Expert GNSjud. Olt55 admiși din 102 | jud. Olt | Școală de șoferi | 53,92% | 102 | 55 |
| 21 | Iulcost ComCraiova, jud. Dolj200 admiși din 373 | Craiova, jud. Dolj | Școală de șoferi | 53,62% | 373 | 200 |
| 22 | Auto Pop APCjud. Dolj43 admiși din 81 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 53,09% | 81 | 43 |
| 23 | Alexcrin Drivejud. Vâlcea111 admiși din 210 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 52,86% | 210 | 111 |
| 24 | Ale și Feljud. Dolj250 admiși din 478 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 52,30% | 478 | 250 |
| 25 | Goia Ritual Centerjud. Vâlcea48 admiși din 92 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 52,17% | 92 | 48 |
| 26 | Automototraficjud. Olt190 admiși din 370 | jud. Olt | Școală de șoferi | 51,35% | 370 | 190 |
| 27 | Doma Import ExportRâmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea45 admiși din 88 | Râmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 51,14% | 88 | 45 |
| 28 | Lider PilotajDrăgășani, jud. Vâlcea144 admiși din 287 | Drăgășani, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 50,17% | 287 | 144 |
| 29 | Corsa Truckjud. Vâlcea82 admiși din 164 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 50,00% | 164 | 82 |
| 29 | Lorentz Consultingjud. Vâlcea41 admiși din 82 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 50,00% | 82 | 41 |
| 29 | Eod Startjud. Vâlcea17 admiși din 34 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 50,00% | 34 | 17 |
| 29 | CotofanaHorezu, jud. Vâlcea14 admiși din 28 | Horezu, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 50,00% | 28 | 14 |
| 33 | Lukmarjud. Vâlcea67 admiși din 135 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 49,63% | 135 | 67 |
| 34 | WTF Vip Pilot Autojud. Gorj94 admiși din 190 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 49,47% | 190 | 94 |
| 35 | New Generation All AutoCraiova, jud. Dolj81 admiși din 164 | Craiova, jud. Dolj | Școală de șoferi | 49,39% | 164 | 81 |
| 36 | Lupu Speed Drive Testjud. Dolj274 admiși din 555 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 49,37% | 555 | 274 |
| 37 | Marioraceteamjud. Gorj116 admiși din 235 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 49,36% | 235 | 116 |
| 38 | Copilot AutoTârgu Jiu, jud. Gorj226 admiși din 462 | Târgu Jiu, jud. Gorj | Școală de șoferi | 48,92% | 462 | 226 |
| 39 | PDM Sofdavyanautojud. Gorj226 admiși din 463 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 48,81% | 463 | 226 |
| 40 | Alex Roibujud. Dolj51 admiși din 105 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 48,57% | 105 | 51 |
| 41 | Ypi Iul Driverjud. Vâlcea115 admiși din 237 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 48,52% | 237 | 115 |
| 42 | Sedna Transjud. Vâlcea49 admiși din 101 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 48,51% | 101 | 49 |
| 43 | ABC Șoferjud. Vâlcea131 admiși din 271 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 48,34% | 271 | 131 |
| 44 | AutopilotajRâmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea163 admiși din 338 | Râmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 48,22% | 338 | 163 |
| 45 | Auto Combei Flojud. Olt147 admiși din 305 | jud. Olt | Școală de șoferi | 48,20% | 305 | 147 |
| 46 | Street KingsRâmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea95 admiși din 199 | Râmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 47,74% | 199 | 95 |
| 47 | Boby Drive Autojud. Mehedinți235 admiși din 494 | jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 47,57% | 494 | 235 |
| 48 | Automobil Stefi-CipBalș, jud. Olt94 admiși din 198 | Balș, jud. Olt | Școală de șoferi | 47,47% | 198 | 94 |
| 49 | Pilot 2000Drobeta-Turnu Severin, jud. Mehedinți867 admiși din 1.850 | Drobeta-Turnu Severin, jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 46,86% | 1.850 | 867 |
| 50 | Matluc Ipyjud. Vâlcea67 admiși din 143 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 46,85% | 143 | 67 |
| 51 | TransbuzSlatina, jud. Olt311 admiși din 664 | Slatina, jud. Olt | Școală de șoferi | 46,84% | 664 | 311 |
| 52 | Auto Moto Sandoijud. Dolj144 admiși din 310 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 46,45% | 310 | 144 |
| 53 | Autotnc Pilotjud. Gorj813 admiși din 1.757 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 46,27% | 1.757 | 813 |
| 54 | Drive School 2017jud. Gorj79 admiși din 171 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 46,20% | 171 | 79 |
| 55 | Europrun Marketjud. Mehedinți70 admiși din 152 | jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 46,05% | 152 | 70 |
| 56 | Eurogab Automotojud. Olt201 admiși din 437 | jud. Olt | Școală de șoferi | 46,00% | 437 | 201 |
| 57 | Auto Firu FGHjud. Mehedinți740 admiși din 1.610 | jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 45,96% | 1.610 | 740 |
| 58 | Emdoria Autojud. Vâlcea101 admiși din 220 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 45,91% | 220 | 101 |
| 59 | Radcris-AutoDrăgășani, jud. Vâlcea22 admiși din 48 | Drăgășani, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 45,83% | 48 | 22 |
| 60 | Gec Drivejud. Vâlcea16 admiși din 35 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 45,71% | 35 | 16 |
| 61 | Gorjautojud. Gorj50 admiși din 110 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 45,45% | 110 | 50 |
| 62 | Trans Udvescujud. Vâlcea38 admiși din 84 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 45,24% | 84 | 38 |
| 63 | Ssi AutoCraiova, jud. Dolj238 admiși din 529 | Craiova, jud. Dolj | Școală de șoferi | 44,99% | 529 | 238 |
| 64 | Fdidrivejud. Vâlcea24 admiși din 54 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 44,44% | 54 | 24 |
| 65 | Titi Trans AutoDrobeta-Turnu Severin, jud. Mehedinți82 admiși din 188 | Drobeta-Turnu Severin, jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 43,62% | 188 | 82 |
| 66 | SGA Drivingjud. Dolj35 admiși din 81 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 43,21% | 81 | 35 |
| 67 | Auto Nino VitMirila, jud. Olt125 admiși din 290 | Mirila, jud. Olt | Școală de șoferi | 43,10% | 290 | 125 |
| 67 | Lex EdoRâmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea103 admiși din 239 | Râmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 43,10% | 239 | 103 |
| 69 | Maddrive Schooljud. Vâlcea21 admiși din 49 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 42,86% | 49 | 21 |
| 70 | AutoradixTârgu Jiu, jud. Gorj210 admiși din 491 | Târgu Jiu, jud. Gorj | Școală de șoferi | 42,77% | 491 | 210 |
| 71 | Transviorel Ani Driverjud. Vâlcea45 admiși din 106 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 42,45% | 106 | 45 |
| 72 | Lucky Schooljud. Vâlcea56 admiși din 133 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 42,11% | 133 | 56 |
| 73 | Motoradixautojud. Gorj34 admiși din 81 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 41,98% | 81 | 34 |
| 74 | TNC Startup Drivingjud. Gorj23 admiși din 55 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 41,82% | 55 | 23 |
| 75 | Vis Sergiu TransSlatina, jud. Olt194 admiși din 464 | Slatina, jud. Olt | Școală de șoferi | 41,81% | 464 | 194 |
| 76 | Alexandra Drivingschooljud. Gorj80 admiși din 194 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 41,24% | 194 | 80 |
| 77 | Auto Driving Cdajud. Vâlcea61 admiși din 148 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 41,22% | 148 | 61 |
| 78 | Autosia Learn Drivejud. Olt50 admiși din 122 | jud. Olt | Școală de șoferi | 40,98% | 122 | 50 |
| 79 | Best Autogivajud. Mehedinți180 admiși din 448 | jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 40,18% | 448 | 180 |
| 80 | Autozun Drivejud. Dolj77 admiși din 194 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 39,69% | 194 | 77 |
| 81 | Trans DorinOrșova, jud. Mehedinți42 admiși din 106 | Orșova, jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 39,62% | 106 | 42 |
| 82 | Dariser Servjud. Gorj17 admiși din 43 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 39,53% | 43 | 17 |
| 83 | FandriverDrăgășani, jud. Vâlcea11 admiși din 28 | Drăgășani, jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 39,29% | 28 | 11 |
| 84 | Papuc Drivejud. Dolj91 admiși din 232 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 39,22% | 232 | 91 |
| 85 | Genial Drivejud. Mehedinți77 admiși din 197 | jud. Mehedinți | Școală de șoferi | 39,09% | 197 | 77 |
| 86 | Psiautomakjud. Gorj35 admiși din 90 | jud. Gorj | Școală de șoferi | 38,89% | 90 | 35 |
| 87 | Scuderia Auto Celiajud. Olt154 admiși din 397 | jud. Olt | Școală de șoferi | 38,79% | 397 | 154 |
| 88 | NIK Nicușor Schooljud. Vâlcea38 admiși din 98 | jud. Vâlcea | Școală de șoferi | 38,78% | 98 | 38 |
| 89 | Radulescu Auto Dasjud. Olt103 admiși din 266 | jud. Olt | Școală de șoferi | 38,72% | 266 | 103 |
| 90 | Autosport Alexjud. Olt80 admiși din 208 | jud. Olt | Școală de șoferi | 38,46% | 208 | 80 |
| 91 | CartestTârgu Jiu, jud. Gorj34 admiși din 89 | Târgu Jiu, jud. Gorj | Școală de șoferi | 38,20% | 89 | 34 |
| 92 | Domyonjud. Dolj35 admiși din 92 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 38,04% | 92 | 35 |
| 93 | Auto Marius Ama SMjud. Olt73 admiși din 192 | jud. Olt | Școală de șoferi | 38,02% | 192 | 73 |
| 94 | Nex Drivejud. Dolj66 admiși din 174 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 37,93% | 174 | 66 |
| 95 | Total Auto Bisjud. Dolj128 admiși din 340 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 37,65% | 340 | 128 |
| 96 | Școala de Șoferi AutoducCraiova, jud. Dolj68 admiși din 181 | Craiova, jud. Dolj | Școală de șoferi | 37,57% | 181 | 68 |
| 97 | Florita SSF Drivejud. Dolj70 admiși din 187 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 37,43% | 187 | 70 |
| 98 | Ciovica Auto Startjud. Dolj52 admiși din 139 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 37,41% | 139 | 52 |
| 99 | Fan Autodanjud. Olt217 admiși din 582 | jud. Olt | Școală de șoferi | 37,29% | 582 | 217 |
| 100 | Cristian New Drivejud. Dolj57 admiși din 153 | jud. Dolj | Școală de șoferi | 37,25% | 153 | 57 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.