Top școli de șoferi din Dobrogea după promovare, 2025
În 2025, în Dobrogea, 25,85% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Aas All Klasjud. Constanța287 admiși din 587 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 48,89% | 587 | 287 |
| 2 | Auto TurTulcea, jud. Tulcea183 admiși din 432 | Tulcea, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 42,36% | 432 | 183 |
| 3 | Sabiluc AutoTulcea, jud. Tulcea95 admiși din 263 | Tulcea, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 36,12% | 263 | 95 |
| 4 | Ydealy Auto 11jud. Constanța124 admiși din 350 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 35,43% | 350 | 124 |
| 5 | Is Pro Auto Medjud. Constanța212 admiși din 605 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 35,04% | 605 | 212 |
| 6 | Valmar AutotransTulcea, jud. Tulcea219 admiși din 627 | Tulcea, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 34,93% | 627 | 219 |
| 7 | Auto Drive Racareanujud. Constanța21 admiși din 62 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 33,87% | 62 | 21 |
| 8 | Intercris Războienijud. Tulcea57 admiși din 169 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 33,73% | 169 | 57 |
| 9 | CleddMangalia, jud. Constanța162 admiși din 483 | Mangalia, jud. Constanța | Școală de șoferi | 33,54% | 483 | 162 |
| 10 | Auto Valcond 2018jud. Constanța42 admiși din 126 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 33,33% | 126 | 42 |
| 10 | Auto Drive Bitoanajud. Tulcea27 admiși din 81 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 33,33% | 81 | 27 |
| 12 | RacareanuConstanța, jud. Constanța69 admiși din 212 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 32,55% | 212 | 69 |
| 13 | Drive TestConstanța, jud. Constanța189 admiși din 582 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 32,47% | 582 | 189 |
| 14 | Auto PlusBabadag, jud. Tulcea106 admiși din 329 | Babadag, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 32,22% | 329 | 106 |
| 15 | AS Auto Bestjud. Constanța171 admiși din 531 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 32,20% | 531 | 171 |
| 16 | CDC Actual Drivejud. Tulcea40 admiși din 129 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 31,01% | 129 | 40 |
| 17 | AutoeuxinConstanța, jud. Constanța102 admiși din 352 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 28,98% | 352 | 102 |
| 18 | Act Valabil Autojud. Constanța37 admiși din 128 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 28,91% | 128 | 37 |
| 19 | Lisarun Drivejud. Tulcea14 admiși din 49 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 28,57% | 49 | 14 |
| 20 | Autocond GCVjud. Constanța46 admiși din 163 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 28,22% | 163 | 46 |
| 21 | Auto Pontusjud. Constanța90 admiși din 330 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 27,27% | 330 | 90 |
| 22 | Auto Asicondjud. Constanța50 admiși din 185 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 27,03% | 185 | 50 |
| 23 | Smart Auto Admisjud. Constanța72 admiși din 274 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 26,28% | 274 | 72 |
| 24 | Leader AutoConstanța, jud. Constanța109 admiși din 421 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 25,89% | 421 | 109 |
| 25 | Autocoz Best Evolutionjud. Constanța29 admiși din 113 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 25,66% | 113 | 29 |
| 26 | Auto Com BodeanuMedgidia, jud. Constanța30 admiși din 117 | Medgidia, jud. Constanța | Școală de șoferi | 25,64% | 117 | 30 |
| 27 | Axg Vision Trendjud. Constanța27 admiși din 106 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 25,47% | 106 | 27 |
| 28 | SaphirMăcin, jud. Tulcea38 admiși din 150 | Măcin, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 25,33% | 150 | 38 |
| 29 | Atractiv Autobestjud. Tulcea12 admiși din 48 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 25,00% | 48 | 12 |
| 30 | Bogdan Auto Matjud. Constanța25 admiși din 101 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 24,75% | 101 | 25 |
| 31 | Star DriveConstanța, jud. Constanța24 admiși din 98 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 24,49% | 98 | 24 |
| 32 | Lion Speed TransConstanța, jud. Constanța30 admiși din 123 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 24,39% | 123 | 30 |
| 33 | Auto Brokaroljud. Constanța27 admiși din 111 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 24,32% | 111 | 27 |
| 34 | Neva Driving Schooljud. Tulcea34 admiși din 142 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 23,94% | 142 | 34 |
| 35 | Pap Auto CompanyTulcea, jud. Tulcea32 admiși din 135 | Tulcea, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 23,70% | 135 | 32 |
| 36 | Automitjud. Tulcea63 admiși din 272 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 23,16% | 272 | 63 |
| 37 | Autocoz Pilot FrcCobadin, jud. Constanța93 admiși din 405 | Cobadin, jud. Constanța | Școală de șoferi | 22,96% | 405 | 93 |
| 38 | Lin Activ Drivejud. Constanța38 admiși din 173 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 21,97% | 173 | 38 |
| 39 | Brizano Cooljud. Constanța39 admiși din 179 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 21,79% | 179 | 39 |
| 40 | D.A.D. Auto LeaderNăvodari, jud. Constanța10 admiși din 46 | Năvodari, jud. Constanța | Școală de șoferi | 21,74% | 46 | 10 |
| 41 | Jon AutoNăvodari, jud. Constanța58 admiși din 271 | Năvodari, jud. Constanța | Școală de șoferi | 21,40% | 271 | 58 |
| 42 | SetranConstanța, jud. Constanța18 admiși din 85 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 21,18% | 85 | 18 |
| 43 | WBA Drivejud. Constanța6 admiși din 29 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 20,69% | 29 | 6 |
| 44 | Club Auto TomisConstanța, jud. Constanța80 admiși din 398 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 20,10% | 398 | 80 |
| 45 | Dia AutoConstanța, jud. Constanța76 admiși din 390 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 19,49% | 390 | 76 |
| 46 | Litoral AutoConstanța, jud. Constanța69 admiși din 355 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 19,44% | 355 | 69 |
| 47 | Msm AutoBăneasa, jud. Constanța11 admiși din 59 | Băneasa, jud. Constanța | Școală de șoferi | 18,64% | 59 | 11 |
| 48 | ABCDE Profesionaljud. Constanța116 admiși din 624 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 18,59% | 624 | 116 |
| 49 | Dan AutocondCernavodă, jud. Constanța18 admiși din 100 | Cernavodă, jud. Constanța | Școală de șoferi | 18,00% | 100 | 18 |
| 50 | Gin Auto Linjud. Constanța92 admiși din 525 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 17,52% | 525 | 92 |
| 51 | Costand-CarNăvodari, jud. Constanța19 admiși din 109 | Năvodari, jud. Constanța | Școală de șoferi | 17,43% | 109 | 19 |
| 52 | jitaru impexTulcea, jud. Tulcea30 admiși din 173 | Tulcea, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 17,34% | 173 | 30 |
| 53 | A.B.C. Cond Fair-PlayConstanța, jud. Constanța13 admiși din 76 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 17,11% | 76 | 13 |
| 54 | Excelent Drive Autojud. Constanța29 admiși din 174 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 16,67% | 174 | 29 |
| 54 | Popcro MDAjud. Constanța21 admiși din 126 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 16,67% | 126 | 21 |
| 56 | Evoclass Driverjud. Constanța49 admiși din 302 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 16,23% | 302 | 49 |
| 57 | Auto MDKjud. Constanța6 admiși din 37 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 16,22% | 37 | 6 |
| 58 | Grup Scolar Dimitrie LeonidaConstanța, jud. Constanța8 admiși din 50 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 16,00% | 50 | 8 |
| 58 | Johnymar Schooljud. Tulcea4 admiși din 25 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 16,00% | 25 | 4 |
| 60 | Deluxe Auto Clubjud. Constanța19 admiși din 119 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 15,97% | 119 | 19 |
| 61 | IMC Auto Clubjud. Constanța92 admiși din 579 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 15,89% | 579 | 92 |
| 62 | Nevanumber Drive Autojud. Tulcea26 admiși din 165 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 15,76% | 165 | 26 |
| 63 | Topman Autojud. Tulcea14 admiși din 89 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 15,73% | 89 | 14 |
| 64 | Eurocond AutoConstanța, jud. Constanța35 admiși din 225 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 15,56% | 225 | 35 |
| 65 | Auto G.M.D. ProConstanța, jud. Constanța60 admiși din 405 | Constanța, jud. Constanța | Școală de șoferi | 14,81% | 405 | 60 |
| 66 | Auto Gimd ImpexMedgidia, jud. Constanța15 admiși din 102 | Medgidia, jud. Constanța | Școală de șoferi | 14,71% | 102 | 15 |
| 67 | MDC Pilotjud. Constanța18 admiși din 138 | jud. Constanța | Școală de șoferi | 13,04% | 138 | 18 |
| 67 | C&N CoTulcea, jud. Tulcea3 admiși din 23 | Tulcea, jud. Tulcea | Școală de șoferi | 13,04% | 23 | 3 |
| 69 | Draivautojud. Tulcea9 admiși din 73 | jud. Tulcea | Școală de șoferi | 12,33% | 73 | 9 |
| 70 | Auto Primo EskNăvodari, jud. Constanța11 admiși din 99 | Năvodari, jud. Constanța | Școală de șoferi | 11,11% | 99 | 11 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.