Top școli de șoferi din Maramureș după promovare, 2025
În 2025, în Maramureș, 33,45% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto Reflex Profesionistijud. Satu Mare126 admiși din 176 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 71,59% | 176 | 126 |
| 2 | Sami Abcedjud. Satu Mare165 admiși din 265 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 62,26% | 265 | 165 |
| 3 | Auto-TicuBaia Mare, jud. Maramureș127 admiși din 207 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 61,35% | 207 | 127 |
| 4 | Mis PopTârgu Lăpuș, jud. Maramureș74 admiși din 122 | Târgu Lăpuș, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 60,66% | 122 | 74 |
| 5 | SimedaSatu Mare, jud. Satu Mare55 admiși din 92 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 59,78% | 92 | 55 |
| 6 | Ovi Auto Luxjud. Satu Mare297 admiși din 502 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 59,16% | 502 | 297 |
| 7 | BSG Automoto Drivejud. Maramureș79 admiși din 135 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 58,52% | 135 | 79 |
| 8 | ExpedientSatu Mare, jud. Satu Mare45 admiși din 80 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 56,25% | 80 | 45 |
| 9 | Safedrive Autojud. Satu Mare15 admiși din 27 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 55,56% | 27 | 15 |
| 10 | Best Sigmajud. Satu Mare95 admiși din 175 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 54,29% | 175 | 95 |
| 11 | Autoticu Schooljud. Maramureș60 admiși din 114 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 52,63% | 114 | 60 |
| 12 | Auto Reflex Driverjud. Satu Mare79 admiși din 156 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 50,64% | 156 | 79 |
| 13 | Autoclass Drive Raulimjud. Maramureș106 admiși din 215 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 49,30% | 215 | 106 |
| 14 | Ago Giurgi Gheorghejud. Satu Mare146 admiși din 299 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 48,83% | 299 | 146 |
| 15 | Abced Prof Miadijud. Maramureș75 admiși din 156 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 48,08% | 156 | 75 |
| 16 | Profesionistul Servjud. Maramureș99 admiși din 207 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 47,83% | 207 | 99 |
| 17 | For Auto Drivejud. Satu Mare71 admiși din 154 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 46,10% | 154 | 71 |
| 18 | Ato Auto Elit Oasjud. Satu Mare108 admiși din 238 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 45,38% | 238 | 108 |
| 19 | Ago Ana IoanaSatu Mare, jud. Satu Mare24 admiși din 53 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 45,28% | 53 | 24 |
| 20 | ABC Garant 2020jud. Satu Mare131 admiși din 312 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 41,99% | 312 | 131 |
| 21 | ApropoSatu Mare, jud. Satu Mare39 admiși din 93 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 41,94% | 93 | 39 |
| 22 | Cars Transport Manolejud. Maramureș115 admiși din 283 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 40,64% | 283 | 115 |
| 23 | Autonick Nronejud. Maramureș123 admiși din 307 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 40,07% | 307 | 123 |
| 24 | Strategic ImpexSighetu Marmației, jud. Maramureș50 admiși din 128 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 39,06% | 128 | 50 |
| 25 | Sami Sofjud. Satu Mare75 admiși din 196 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 38,27% | 196 | 75 |
| 26 | Aliss Dacicusjud. Satu Mare24 admiși din 63 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 38,10% | 63 | 24 |
| 27 | Autosam SmMărtinești, jud. Satu Mare11 admiși din 29 | Mărtinești, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 37,93% | 29 | 11 |
| 28 | Auto Ral Forumjud. Maramureș31 admiși din 82 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 37,80% | 82 | 31 |
| 29 | First DriveSatu Mare, jud. Satu Mare127 admiși din 340 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 37,35% | 340 | 127 |
| 30 | Rabbit Driverjud. Maramureș28 admiși din 77 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 36,36% | 77 | 28 |
| 31 | Transcis Sicjud. Maramureș16 admiși din 45 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 35,56% | 45 | 16 |
| 32 | Rebcarsjud. Maramureș43 admiși din 121 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 35,54% | 121 | 43 |
| 33 | Auto Reflex Amatorijud. Satu Mare45 admiși din 131 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 34,35% | 131 | 45 |
| 34 | Auto Ecole Mis Popjud. Maramureș57 admiși din 169 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,73% | 169 | 57 |
| 35 | Crisand Infinityjud. Maramureș28 admiși din 84 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,33% | 84 | 28 |
| 35 | Liceul Tehnologic Unio-Traian Vuiajud. Satu Mare24 admiși din 72 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 33,33% | 72 | 24 |
| 37 | Initial Auto Activjud. Maramureș173 admiși din 526 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 32,89% | 526 | 173 |
| 38 | Marc ComCarei, jud. Satu Mare39 admiși din 123 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 31,71% | 123 | 39 |
| 39 | Autostrategic Co-OperationSighetu Marmației, jud. Maramureș65 admiși din 209 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 31,10% | 209 | 65 |
| 40 | Passion 4 Drivejud. Satu Mare27 admiși din 87 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 31,03% | 87 | 27 |
| 40 | Auto Start Expertjud. Maramureș18 admiși din 58 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 31,03% | 58 | 18 |
| 42 | Best CarCarei, jud. Satu Mare29 admiși din 96 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 30,21% | 96 | 29 |
| 43 | Reflex Crisjud. Satu Mare31 admiși din 103 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 30,10% | 103 | 31 |
| 44 | Fantana StanchiiBorșa, jud. Maramureș12 admiși din 42 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 28,57% | 42 | 12 |
| 45 | Dudu TransSighetu Marmației, jud. Maramureș21 admiși din 74 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 28,38% | 74 | 21 |
| 46 | Autoschool Miadijud. Maramureș34 admiși din 124 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 27,42% | 124 | 34 |
| 47 | Profesionistul Independentjud. Maramureș26 admiși din 95 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 27,37% | 95 | 26 |
| 48 | Auto MondoSighetu Marmației, jud. Maramureș24 admiși din 90 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 26,67% | 90 | 24 |
| 49 | ABC Auto Startjud. Satu Mare12 admiși din 46 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 26,09% | 46 | 12 |
| 50 | Automaxjud. Maramureș57 admiși din 228 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 25,00% | 228 | 57 |
| 51 | Aliahim Elisavjud. Maramureș30 admiși din 124 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 24,19% | 124 | 30 |
| 52 | Auto Exigent Schooljud. Maramureș31 admiși din 130 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,85% | 130 | 31 |
| 53 | Profesionistul Pilot Teamjud. Maramureș24 admiși din 101 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,76% | 101 | 24 |
| 54 | GinflorBaia Mare, jud. Maramureș9 admiși din 38 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,68% | 38 | 9 |
| 55 | Auto Moto Zeljud. Satu Mare20 admiși din 86 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 23,26% | 86 | 20 |
| 55 | Leiti Martonjud. Satu Mare10 admiși din 43 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 23,26% | 43 | 10 |
| 57 | Auto Rutier Plusjud. Maramureș23 admiși din 99 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,23% | 99 | 23 |
| 58 | Drivenjud. Satu Mare12 admiși din 54 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 22,22% | 54 | 12 |
| 59 | Autolili Promptjud. Maramureș63 admiși din 286 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 22,03% | 286 | 63 |
| 60 | Auto Frasinjud. Maramureș26 admiși din 120 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,67% | 120 | 26 |
| 60 | Autosens Simjud. Maramureș13 admiși din 60 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,67% | 60 | 13 |
| 62 | Carimi Autofulljud. Maramureș17 admiși din 81 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,99% | 81 | 17 |
| 63 | Auto School Expertjud. Maramureș51 admiși din 248 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,56% | 248 | 51 |
| 64 | Auto Speed Ardujud. Maramureș31 admiși din 152 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,39% | 152 | 31 |
| 65 | Autolili DriveBorșa, jud. Maramureș28 admiși din 139 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,14% | 139 | 28 |
| 66 | Ago Giurgijud. Satu Mare30 admiși din 151 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 19,87% | 151 | 30 |
| 67 | St. Cristophejud. Satu Mare5 admiși din 26 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 19,23% | 26 | 5 |
| 68 | Auto VidmenaBorșa, jud. Maramureș12 admiși din 63 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 19,05% | 63 | 12 |
| 69 | Colegiul Tehnic Anghel SalignyBaia Mare, jud. Maramureș20 admiși din 111 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 18,02% | 111 | 20 |
| 70 | Exigent Drive Servicesjud. Maramureș35 admiși din 198 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 17,68% | 198 | 35 |
| 71 | Autonick Oanajud. Maramureș33 admiși din 197 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 16,75% | 197 | 33 |
| 72 | Leader Gir Autojud. Maramureș4 admiși din 25 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 16,00% | 25 | 4 |
| 73 | Raul Adventuresjud. Maramureș6 admiși din 39 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 15,38% | 39 | 6 |
| 74 | Auto Elegantjud. Maramureș19 admiși din 124 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 15,32% | 124 | 19 |
| 75 | Rusu Auto Worksjud. Maramureș3 admiși din 20 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 15,00% | 20 | 3 |
| 76 | Auto Start VanceaȘomcuta Mare, jud. Maramureș30 admiși din 205 | Șomcuta Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 14,63% | 205 | 30 |
| 77 | Admis Luatransjud. Maramureș18 admiși din 144 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 12,50% | 144 | 18 |
| 77 | Trans Arianajud. Maramureș13 admiși din 104 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 12,50% | 104 | 13 |
| 79 | Autosens Plusjud. Maramureș9 admiși din 73 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 12,33% | 73 | 9 |
| 80 | Domiauto Drivejud. Maramureș7 admiși din 57 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 12,28% | 57 | 7 |
| 81 | Auto 3AVișeu de Sus, jud. Maramureș4 admiși din 36 | Vișeu de Sus, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 11,11% | 36 | 4 |
| 82 | New Adi Alijud. Maramureș13 admiși din 122 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 10,66% | 122 | 13 |
| 83 | Drive4youjud. Maramureș8 admiși din 86 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 9,30% | 86 | 8 |
| 84 | Auto Ruxy Luajud. Maramureș3 admiși din 42 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 7,14% | 42 | 3 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.