Top școli de șoferi din Maramureș după promovare, 2022
În 2022, în Maramureș, 32,41% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 35,45% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2022.
Clasamentul 2022
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ExpedientSatu Mare, jud. Satu Mare61 admiși din 90 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 67,78% | 90 | 61 |
| 2 | Auto Reflex Profesionistijud. Satu Mare190 admiși din 283 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 67,14% | 283 | 190 |
| 3 | Sami Abcedjud. Satu Mare134 admiși din 209 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 64,11% | 209 | 134 |
| 4 | Ago Giurgi Gheorghejud. Satu Mare155 admiși din 261 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 59,39% | 261 | 155 |
| 5 | SimedaSatu Mare, jud. Satu Mare54 admiși din 93 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 58,06% | 93 | 54 |
| 6 | Auto-TicuBaia Mare, jud. Maramureș151 admiși din 263 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 57,41% | 263 | 151 |
| 7 | BSG Automoto Drivejud. Maramureș39 admiși din 69 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 56,52% | 69 | 39 |
| 8 | Autosam SmMărtinești, jud. Satu Mare39 admiși din 70 | Mărtinești, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 55,71% | 70 | 39 |
| 9 | Cristivolucjud. Satu Mare141 admiși din 256 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 55,08% | 256 | 141 |
| 10 | Garant 2006Satu Mare, jud. Satu Mare17 admiși din 31 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 54,84% | 31 | 17 |
| 11 | Mis PopTârgu Lăpuș, jud. Maramureș108 admiși din 201 | Târgu Lăpuș, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 53,73% | 201 | 108 |
| 12 | Best Sigmajud. Satu Mare97 admiși din 191 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 50,79% | 191 | 97 |
| 12 | ApropoSatu Mare, jud. Satu Mare32 admiși din 63 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 50,79% | 63 | 32 |
| 14 | Autoticu Schooljud. Maramureș59 admiși din 125 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 47,20% | 125 | 59 |
| 15 | Ato Auto Elit Oasjud. Satu Mare30 admiși din 65 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 46,15% | 65 | 30 |
| 16 | Auto Ecole Mis Popjud. Maramureș101 admiși din 219 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 46,12% | 219 | 101 |
| 17 | Profesionistul Servjud. Maramureș114 admiși din 248 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 45,97% | 248 | 114 |
| 18 | Strategic ImpexSighetu Marmației, jud. Maramureș43 admiși din 94 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 45,74% | 94 | 43 |
| 19 | Sami Sofjud. Satu Mare84 admiși din 193 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 43,52% | 193 | 84 |
| 20 | ABC Garant 2020jud. Satu Mare109 admiși din 252 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 43,25% | 252 | 109 |
| 21 | Liceul Tehnologic Ioniță G. Andronjud. Satu Mare9 admiși din 21 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 42,86% | 21 | 9 |
| 22 | Big Auto Starjud. Satu Mare73 admiși din 178 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 41,01% | 178 | 73 |
| 23 | Cars Transport Manolejud. Maramureș48 admiși din 125 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 38,40% | 125 | 48 |
| 24 | Crisand Infinityjud. Maramureș41 admiși din 108 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 37,96% | 108 | 41 |
| 25 | Dudu TransSighetu Marmației, jud. Maramureș34 admiși din 93 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 36,56% | 93 | 34 |
| 26 | Autostrategic Co-OperationSighetu Marmației, jud. Maramureș85 admiși din 233 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 36,48% | 233 | 85 |
| 27 | Liceul Tehnologic Unio-Traian Vuiajud. Satu Mare14 admiși din 39 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 35,90% | 39 | 14 |
| 28 | Best CarCarei, jud. Satu Mare55 admiși din 161 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 34,16% | 161 | 55 |
| 29 | Pentru Dumneavoastra ComBaia Mare, jud. Maramureș52 admiși din 153 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,99% | 153 | 52 |
| 30 | Automaxjud. Maramureș69 admiși din 204 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,82% | 204 | 69 |
| 31 | First DriveSatu Mare, jud. Satu Mare172 admiși din 514 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 33,46% | 514 | 172 |
| 32 | Autonick Nronejud. Maramureș142 admiși din 426 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,33% | 426 | 142 |
| 32 | GinflorBaia Mare, jud. Maramureș25 admiși din 75 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,33% | 75 | 25 |
| 34 | Ovi Auto Luxjud. Satu Mare94 admiși din 292 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 32,19% | 292 | 94 |
| 35 | Auto Reflex Amatorijud. Satu Mare51 admiși din 165 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 30,91% | 165 | 51 |
| 36 | Aliss Dacicusjud. Satu Mare27 admiși din 88 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 30,68% | 88 | 27 |
| 37 | Abced Prof Miadijud. Maramureș47 admiși din 161 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 29,19% | 161 | 47 |
| 38 | Aliahim Elisavjud. Maramureș18 admiși din 62 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 29,03% | 62 | 18 |
| 39 | ABC Auto Startjud. Satu Mare16 admiși din 56 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 28,57% | 56 | 16 |
| 39 | Lgh AutoCarei, jud. Satu Mare6 admiși din 21 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 28,57% | 21 | 6 |
| 41 | Autoclass Drive Raulimjud. Maramureș17 admiși din 60 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 28,33% | 60 | 17 |
| 42 | Marc ComCarei, jud. Satu Mare26 admiși din 92 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 28,26% | 92 | 26 |
| 43 | Leiti Martonjud. Satu Mare17 admiși din 61 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 27,87% | 61 | 17 |
| 44 | Auto Moto Zeljud. Satu Mare16 admiși din 58 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 27,59% | 58 | 16 |
| 45 | Nord StarSatu Mare, jud. Satu Mare131 admiși din 475 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 27,58% | 475 | 131 |
| 46 | Initial Auto Activjud. Maramureș143 admiși din 525 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 27,24% | 525 | 143 |
| 47 | Transcis Sicjud. Maramureș13 admiși din 48 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 27,08% | 48 | 13 |
| 48 | Auto Speed Ardujud. Maramureș47 admiși din 176 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 26,70% | 176 | 47 |
| 49 | Auto Ral Forumjud. Maramureș33 admiși din 124 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 26,61% | 124 | 33 |
| 50 | Auto Frasinjud. Maramureș32 admiși din 121 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 26,45% | 121 | 32 |
| 51 | Auto MondoSighetu Marmației, jud. Maramureș22 admiși din 90 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 24,44% | 90 | 22 |
| 52 | Auto Start VanceaȘomcuta Mare, jud. Maramureș37 admiși din 152 | Șomcuta Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 24,34% | 152 | 37 |
| 53 | Reflex Crisjud. Satu Mare37 admiși din 153 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 24,18% | 153 | 37 |
| 54 | Auto Start Expertjud. Maramureș32 admiși din 135 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,70% | 135 | 32 |
| 55 | Colegiul Tehnic Anghel SalignyBaia Mare, jud. Maramureș18 admiși din 76 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,68% | 76 | 18 |
| 56 | Auto VidmenaBorșa, jud. Maramureș22 admiși din 93 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,66% | 93 | 22 |
| 57 | AutopromtBaia Mare, jud. Maramureș26 admiși din 114 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 22,81% | 114 | 26 |
| 58 | Ago Ana IoanaSatu Mare, jud. Satu Mare55 admiși din 242 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 22,73% | 242 | 55 |
| 58 | Autoschool Miadijud. Maramureș45 admiși din 198 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 22,73% | 198 | 45 |
| 60 | Rebcarsjud. Maramureș15 admiși din 69 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,74% | 69 | 15 |
| 61 | Autolili DriveBorșa, jud. Maramureș120 admiși din 557 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,54% | 557 | 120 |
| 62 | Profesionistul Independentjud. Maramureș39 admiși din 188 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,74% | 188 | 39 |
| 63 | UnaBaia Mare, jud. Maramureș25 admiși din 123 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,33% | 123 | 25 |
| 64 | Ali&AdiBaia Mare, jud. Maramureș17 admiși din 87 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 19,54% | 87 | 17 |
| 65 | Drive4youjud. Maramureș27 admiși din 147 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 18,37% | 147 | 27 |
| 66 | CartezianBaia Mare, jud. Maramureș15 admiși din 83 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 18,07% | 83 | 15 |
| 67 | Auto Elegantjud. Maramureș26 admiși din 147 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 17,69% | 147 | 26 |
| 68 | Trans Arianajud. Maramureș19 admiși din 108 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 17,59% | 108 | 19 |
| 69 | Auto 3AVișeu de Sus, jud. Maramureș11 admiși din 64 | Vișeu de Sus, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 17,19% | 64 | 11 |
| 70 | Passion 4 Drivejud. Satu Mare20 admiși din 127 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 15,75% | 127 | 20 |
| 71 | Comp. ExpertCavnic, jud. Maramureș7 admiși din 45 | Cavnic, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 15,56% | 45 | 7 |
| 72 | Admis Luatransjud. Maramureș19 admiși din 124 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 15,32% | 124 | 19 |
| 73 | Fantana StanchiiBorșa, jud. Maramureș11 admiși din 72 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 15,28% | 72 | 11 |
| 74 | Auto MojeBaia Mare, jud. Maramureș8 admiși din 59 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 13,56% | 59 | 8 |
| 75 | Autosens Simjud. Maramureș15 admiși din 116 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 12,93% | 116 | 15 |
| 76 | New Adi Alijud. Maramureș10 admiși din 87 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 11,49% | 87 | 10 |
| 77 | Exigent Drive Servicesjud. Maramureș14 admiși din 122 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 11,48% | 122 | 14 |
| 78 | Leader Gir Autojud. Maramureș3 admiși din 36 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 8,33% | 36 | 3 |
| 79 | Domiauto Drivejud. Maramureș2 admiși din 26 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 7,69% | 26 | 2 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2022, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2022. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.