Top școli de șoferi din București după promovare, 2025
În 2025, în București, 30,41% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Societatea de Transport București STBBucurești96 admiși din 133 | București | Școală de șoferi | 72,18% | 133 | 96 |
| 2 | Motorrad283 admiși din 397 | nespecificată | Școală de șoferi | 71,28% | 397 | 283 |
| 3 | Energia Moto254 admiși din 365 | nespecificată | Școală de șoferi | 69,59% | 365 | 254 |
| 4 | Enduro Moto Junior96 admiși din 141 | nespecificată | Școală de șoferi | 68,09% | 141 | 96 |
| 5 | Moto Altfel143 admiși din 221 | nespecificată | Școală de șoferi | 64,71% | 221 | 143 |
| 6 | Iancu Drivers93 admiși din 145 | nespecificată | Școală de șoferi | 64,14% | 145 | 93 |
| 7 | Autosport Rider Company16 admiși din 25 | nespecificată | Școală de șoferi | 64,00% | 25 | 16 |
| 8 | Pasiunea Moto284 admiși din 491 | nespecificată | Școală de șoferi | 57,84% | 491 | 284 |
| 9 | Adi Moto Team340 admiși din 620 | nespecificată | Școală de șoferi | 54,84% | 620 | 340 |
| 10 | Tasha Moto27 admiși din 50 | nespecificată | Școală de șoferi | 54,00% | 50 | 27 |
| 11 | Școala Moto Ilioara66 admiși din 123 | nespecificată | Școală de șoferi | 53,66% | 123 | 66 |
| 12 | Motor Rider Center253 admiși din 503 | nespecificată | Școală de șoferi | 50,30% | 503 | 253 |
| 13 | Autosport Leasing Company127 admiși din 263 | nespecificată | Școală de șoferi | 48,29% | 263 | 127 |
| 14 | Pilot Auto Moto279 admiși din 597 | nespecificată | Școală de șoferi | 46,73% | 597 | 279 |
| 15 | Edi Moto București90 admiși din 194 | nespecificată | Școală de șoferi | 46,39% | 194 | 90 |
| 16 | Moto Iancu132 admiși din 288 | nespecificată | Școală de șoferi | 45,83% | 288 | 132 |
| 17 | Smart Driver Mar9 admiși din 20 | nespecificată | Școală de șoferi | 45,00% | 20 | 9 |
| 18 | Auto Gety IonutBucurești139 admiși din 322 | București | Școală de șoferi | 43,17% | 322 | 139 |
| 19 | Automoto Baneasa214 admiși din 497 | nespecificată | Școală de șoferi | 43,06% | 497 | 214 |
| 20 | ABC Driveperfect70 admiși din 172 | nespecificată | Școală de șoferi | 40,70% | 172 | 70 |
| 21 | Autogeneral Lider56 admiși din 140 | nespecificată | Școală de șoferi | 40,00% | 140 | 56 |
| 22 | Bobu Drive School46 admiși din 118 | nespecificată | Școală de șoferi | 38,98% | 118 | 46 |
| 23 | Auto Lyn Drive Militari156 admiși din 415 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,59% | 415 | 156 |
| 24 | Compania Autogeneral GMI45 admiși din 121 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,19% | 121 | 45 |
| 25 | Auto Moto Q Tehnic XXI120 admiși din 323 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,15% | 323 | 120 |
| 26 | Autosport Drive Company45 admiși din 123 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,59% | 123 | 45 |
| 26 | Start Lucky Drive15 admiși din 41 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,59% | 41 | 15 |
| 28 | Raal Edrive Exclusives35 admiși din 98 | nespecificată | Școală de șoferi | 35,71% | 98 | 35 |
| 29 | Teo Consult Auto 2003594 admiși din 1.693 | nespecificată | Școală de șoferi | 35,09% | 1.693 | 594 |
| 30 | Manu Auto ServBucurești112 admiși din 322 | București | Școală de șoferi | 34,78% | 322 | 112 |
| 31 | Car Trans Auto București46 admiși din 135 | nespecificată | Școală de șoferi | 34,07% | 135 | 46 |
| 32 | MNC Drive School40 admiși din 119 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,61% | 119 | 40 |
| 33 | Q Tehnic Profesional Training130 admiși din 407 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,94% | 407 | 130 |
| 34 | Moto SSD132 admiși din 423 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,21% | 423 | 132 |
| 35 | Dicu Impex50 admiși din 162 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,86% | 162 | 50 |
| 36 | Auto Colt Drive90 admiși din 293 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,72% | 293 | 90 |
| 37 | Drive Safe DRS220 admiși din 718 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,64% | 718 | 220 |
| 38 | Auto Best Drive Concept294 admiși din 971 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,28% | 971 | 294 |
| 39 | Godrive School13 admiși din 43 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,23% | 43 | 13 |
| 40 | Auto Reconstaff39 admiși din 130 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,00% | 130 | 39 |
| 40 | Auto Moto Alazet21 admiși din 70 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,00% | 70 | 21 |
| 42 | Baltic Distribution Group10 admiși din 34 | nespecificată | Școală de șoferi | 29,41% | 34 | 10 |
| 43 | Auto Drive Ram10 admiși din 35 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,57% | 35 | 10 |
| 43 | Simply Drive8 admiși din 28 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,57% | 28 | 8 |
| 45 | VLC Independent59 admiși din 207 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,50% | 207 | 59 |
| 46 | Top Best Auto Soft89 admiși din 315 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,25% | 315 | 89 |
| 47 | Auto Best DriveBucurești212 admiși din 754 | București | Școală de șoferi | 28,12% | 754 | 212 |
| 48 | Easy Drive EMC Concept41 admiși din 147 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,89% | 147 | 41 |
| 49 | Vis Driving Auto47 admiși din 169 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,81% | 169 | 47 |
| 50 | Vio Autoclass60 admiși din 216 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,78% | 216 | 60 |
| 51 | Nelit Evolution237 admiși din 861 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,53% | 861 | 237 |
| 52 | Hara Plus Cars158 admiși din 587 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,92% | 587 | 158 |
| 53 | Vip Auto Start93 admiși din 347 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,80% | 347 | 93 |
| 54 | Pro Drive Smart Academy37 admiși din 139 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,62% | 139 | 37 |
| 55 | Soft Top Drive166 admiși din 625 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,56% | 625 | 166 |
| 56 | Activ Auto Consult58 admiși din 221 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,24% | 221 | 58 |
| 57 | Detasat Auto91 admiși din 356 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,56% | 356 | 91 |
| 58 | S&g Divertis Import ExportBucurești61 admiși din 239 | București | Școală de șoferi | 25,52% | 239 | 61 |
| 59 | Emi Profesional 201445 admiși din 179 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,14% | 179 | 45 |
| 60 | Ramy Drive17 admiși din 68 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,00% | 68 | 17 |
| 60 | Auto YTU15 admiși din 60 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,00% | 60 | 15 |
| 60 | Autogeneral Master11 admiși din 44 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,00% | 44 | 11 |
| 60 | Maya Drive8 admiși din 32 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,00% | 32 | 8 |
| 60 | Autogeneral Test5 admiși din 20 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,00% | 20 | 5 |
| 65 | Denis Auto Drive40 admiși din 161 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,84% | 161 | 40 |
| 66 | Safari School Trans18 admiși din 73 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,66% | 73 | 18 |
| 67 | Drive Auto Focus101 admiși din 416 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,28% | 416 | 101 |
| 68 | Triumf Service AutoBucurești71 admiși din 295 | București | Școală de șoferi | 24,07% | 295 | 71 |
| 69 | Mihneatop Prest60 admiși din 250 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,00% | 250 | 60 |
| 70 | Smart Driver CA62 admiși din 259 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,94% | 259 | 62 |
| 71 | Driving School Academy33 admiși din 141 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,40% | 141 | 33 |
| 72 | Vip Auto Expert48 admiși din 206 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,30% | 206 | 48 |
| 73 | Auto DavidBucurești54 admiși din 233 | București | Școală de șoferi | 23,18% | 233 | 54 |
| 74 | Soso Drive Grup22 admiși din 95 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,16% | 95 | 22 |
| 75 | AG Mihbrad58 admiși din 251 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,11% | 251 | 58 |
| 76 | Angel 96 Trans Global6 admiși din 26 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,08% | 26 | 6 |
| 77 | Master Car 4 Driver29 admiși din 127 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,83% | 127 | 29 |
| 77 | Siamad Driving29 admiși din 127 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,83% | 127 | 29 |
| 79 | Allspeed Idealtrans112 admiși din 492 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,76% | 492 | 112 |
| 80 | Abitrans DriveBucurești165 admiși din 733 | București | Școală de șoferi | 22,51% | 733 | 165 |
| 81 | Autostar MastBucurești45 admiși din 200 | București | Școală de șoferi | 22,50% | 200 | 45 |
| 82 | School Drive Succes38 admiși din 170 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,35% | 170 | 38 |
| 83 | Drive 4u TrainingBucurești21 admiși din 94 | București | Școală de șoferi | 22,34% | 94 | 21 |
| 84 | Dinu Auto Total69 admiși din 310 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,26% | 310 | 69 |
| 85 | Auto Diana InvestBucurești24 admiși din 110 | București | Școală de șoferi | 21,82% | 110 | 24 |
| 86 | AG Auto Drive111 admiși din 510 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,76% | 510 | 111 |
| 87 | Auto IndependentBucurești39 admiși din 180 | București | Școală de șoferi | 21,67% | 180 | 39 |
| 88 | Driver for Life92 admiși din 429 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,45% | 429 | 92 |
| 89 | Stefunny Company27 admiși din 126 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,43% | 126 | 27 |
| 90 | School Auto Lyn53 admiși din 249 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,29% | 249 | 53 |
| 91 | Servicii Auto Nedelcu66 admiși din 312 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,15% | 312 | 66 |
| 92 | Ioana Auto Trans61 admiși din 291 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,96% | 291 | 61 |
| 93 | Auto Emi Profesional42 admiși din 203 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,69% | 203 | 42 |
| 94 | Atomic Drive13 admiși din 64 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,31% | 64 | 13 |
| 95 | SVS Rodell Driver14 admiși din 69 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,29% | 69 | 14 |
| 96 | Drive Free193 admiși din 953 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,25% | 953 | 193 |
| 96 | Deea School33 admiși din 163 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,25% | 163 | 33 |
| 96 | Lilibro Mixt16 admiși din 79 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,25% | 79 | 16 |
| 99 | Autoacademy5 admiși din 25 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,00% | 25 | 5 |
| 100 | Drive Impex Serv176 admiși din 889 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,80% | 889 | 176 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.