Top școli de șoferi din București după promovare, 2023
În 2023, în București, 32,44% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,28% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2023.
Clasamentul 2023
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Energia Moto257 admiși din 304 | nespecificată | Școală de șoferi | 84,54% | 304 | 257 |
| 2 | Moto Altfel73 admiși din 95 | nespecificată | Școală de șoferi | 76,84% | 95 | 73 |
| 3 | Motorrad298 admiși din 390 | nespecificată | Școală de șoferi | 76,41% | 390 | 298 |
| 4 | Iancu Drivers29 admiși din 38 | nespecificată | Școală de șoferi | 76,32% | 38 | 29 |
| 5 | Instructor Auto Moto119 admiși din 157 | nespecificată | Școală de șoferi | 75,80% | 157 | 119 |
| 6 | Top Instructor Ami90 admiși din 127 | nespecificată | Școală de șoferi | 70,87% | 127 | 90 |
| 7 | Societatea de Transport București STBBucurești85 admiși din 121 | București | Școală de șoferi | 70,25% | 121 | 85 |
| 8 | Pasiunea Moto273 admiși din 444 | nespecificată | Școală de șoferi | 61,49% | 444 | 273 |
| 9 | Adi Moto Team332 admiși din 548 | nespecificată | Școală de șoferi | 60,58% | 548 | 332 |
| 10 | Edi Moto București38 admiși din 63 | nespecificată | Școală de șoferi | 60,32% | 63 | 38 |
| 11 | Moto Iancu162 admiși din 276 | nespecificată | Școală de șoferi | 58,70% | 276 | 162 |
| 12 | ABC Perfect Auto Moto196 admiși din 349 | nespecificată | Școală de șoferi | 56,16% | 349 | 196 |
| 13 | Motor Rider Center254 admiși din 469 | nespecificată | Școală de șoferi | 54,16% | 469 | 254 |
| 14 | Autogeneral Cargo63 admiși din 119 | nespecificată | Școală de șoferi | 52,94% | 119 | 63 |
| 15 | Autosport Leasing Company201 admiși din 392 | nespecificată | Școală de șoferi | 51,28% | 392 | 201 |
| 16 | ABC Driveperfect68 admiși din 143 | nespecificată | Școală de șoferi | 47,55% | 143 | 68 |
| 17 | Automoto Baneasa193 admiși din 416 | nespecificată | Școală de șoferi | 46,39% | 416 | 193 |
| 18 | Auto Gety IonutBucurești145 admiși din 323 | București | Școală de șoferi | 44,89% | 323 | 145 |
| 19 | Compania Autogeneral GMI35 admiși din 78 | nespecificată | Școală de șoferi | 44,87% | 78 | 35 |
| 20 | Pilot Auto Moto69 admiși din 157 | nespecificată | Școală de șoferi | 43,95% | 157 | 69 |
| 21 | Hara Plus Cars191 admiși din 447 | nespecificată | Școală de șoferi | 42,73% | 447 | 191 |
| 22 | Manu Auto ServBucurești141 admiși din 369 | București | Școală de șoferi | 38,21% | 369 | 141 |
| 23 | Vlad Expert Autoservice24 admiși din 63 | nespecificată | Școală de șoferi | 38,10% | 63 | 24 |
| 24 | Auto Best Drive Concept322 admiși din 864 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,27% | 864 | 322 |
| 25 | Auto Gebaila Mihai20 admiși din 54 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,04% | 54 | 20 |
| 26 | Dicu Impex63 admiși din 171 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,84% | 171 | 63 |
| 27 | Teo Consult Auto 2003599 admiși din 1.632 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,70% | 1.632 | 599 |
| 28 | Moto SSD157 admiși din 432 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,34% | 432 | 157 |
| 29 | Nelit Evolution269 admiși din 764 | nespecificată | Școală de șoferi | 35,21% | 764 | 269 |
| 30 | Q Tehnic Profesional Training204 admiși din 591 | nespecificată | Școală de șoferi | 34,52% | 591 | 204 |
| 31 | Auto Lyn Drive Militari205 admiși din 601 | nespecificată | Școală de șoferi | 34,11% | 601 | 205 |
| 32 | MNC Drive School33 admiși din 97 | nespecificată | Școală de șoferi | 34,02% | 97 | 33 |
| 33 | S&g Divertis Import ExportBucurești73 admiși din 217 | București | Școală de șoferi | 33,64% | 217 | 73 |
| 34 | GNN Platinum Car95 admiși din 285 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,33% | 285 | 95 |
| 35 | Drive Safe DRS232 admiși din 697 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,29% | 697 | 232 |
| 36 | Master Car 4 Driver48 admiși din 148 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,43% | 148 | 48 |
| 37 | Initial Auto61 admiși din 190 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,11% | 190 | 61 |
| 38 | Vis Driving Auto50 admiși din 156 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,05% | 156 | 50 |
| 39 | Soft Top Drive282 admiși din 882 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,97% | 882 | 282 |
| 40 | Smart Driver CA63 admiși din 199 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,66% | 199 | 63 |
| 41 | Auto Moto Q Tehnic XXI45 admiși din 143 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,47% | 143 | 45 |
| 42 | Dinu Auto Total86 admiși din 275 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,27% | 275 | 86 |
| 43 | Maya Drive20 admiși din 64 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,25% | 64 | 20 |
| 44 | Raal Edrive Exclusives25 admiși din 84 | nespecificată | Școală de șoferi | 29,76% | 84 | 25 |
| 45 | Otto Auto Hub21 admiși din 71 | nespecificată | Școală de șoferi | 29,58% | 71 | 21 |
| 46 | Mihnea Top58 admiși din 201 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,86% | 201 | 58 |
| 47 | Auto Diana InvestBucurești30 admiși din 105 | București | Școală de șoferi | 28,57% | 105 | 30 |
| 48 | Activ Auto Consult48 admiși din 169 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,40% | 169 | 48 |
| 49 | AG Mihbrad77 admiși din 272 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,31% | 272 | 77 |
| 50 | Atomic Drive22 admiși din 78 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,21% | 78 | 22 |
| 51 | Vip Auto Expert54 admiși din 194 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,84% | 194 | 54 |
| 52 | Stefunny Company49 admiși din 179 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,37% | 179 | 49 |
| 53 | CD Laudrup Invest11 admiși din 41 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,83% | 41 | 11 |
| 54 | Autogeneral Test26 admiși din 98 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,53% | 98 | 26 |
| 55 | Drive 4u TrainingBucurești22 admiși din 83 | București | Școală de șoferi | 26,51% | 83 | 22 |
| 56 | Triumf Service AutoBucurești61 admiși din 233 | București | Școală de șoferi | 26,18% | 233 | 61 |
| 57 | Auto Alazet25 admiși din 96 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,04% | 96 | 25 |
| 58 | Auto Best DriveBucurești192 admiși din 740 | București | Școală de șoferi | 25,95% | 740 | 192 |
| 59 | Auto DavidBucurești43 admiși din 166 | București | Școală de șoferi | 25,90% | 166 | 43 |
| 60 | Emi Profesional 201444 admiși din 170 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,88% | 170 | 44 |
| 61 | Lilibro Mixt11 admiși din 45 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,44% | 45 | 11 |
| 62 | Allspeed Idealtrans122 admiși din 502 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,30% | 502 | 122 |
| 63 | Denis Auto Drive68 admiși din 284 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,94% | 284 | 68 |
| 64 | Auto IndependentBucurești45 admiși din 190 | București | Școală de șoferi | 23,68% | 190 | 45 |
| 65 | VLC Independent57 admiși din 241 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,65% | 241 | 57 |
| 66 | Abitrans DriveBucurești148 admiși din 627 | București | Școală de șoferi | 23,60% | 627 | 148 |
| 67 | Stefunny 2 Auto Pro15 admiși din 64 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,44% | 64 | 15 |
| 68 | Siamad Driving39 admiși din 167 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,35% | 167 | 39 |
| 69 | Aribba Art38 admiși din 163 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,31% | 163 | 38 |
| 70 | AG Auto Drive138 admiși din 593 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,27% | 593 | 138 |
| 71 | Drive Auto Focus111 admiși din 480 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,13% | 480 | 111 |
| 72 | Gabriel Transcomexim16 admiși din 71 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,54% | 71 | 16 |
| 73 | Auto Rec Prest41 admiși din 184 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,28% | 184 | 41 |
| 74 | Servicii Auto Nedelcu48 admiși din 217 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,12% | 217 | 48 |
| 75 | Driver for Life109 admiși din 494 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,06% | 494 | 109 |
| 76 | Autotransport Dinu65 admiși din 299 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,74% | 299 | 65 |
| 77 | Vip Auto Start58 admiși din 269 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,56% | 269 | 58 |
| 78 | Start Lucky Drive147 admiși din 687 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,40% | 687 | 147 |
| 79 | Autostar MastBucurești31 admiși din 145 | București | Școală de șoferi | 21,38% | 145 | 31 |
| 80 | GM Driving School36 admiși din 170 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,18% | 170 | 36 |
| 81 | Motor Drive Impex34 admiși din 161 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,12% | 161 | 34 |
| 82 | Auto Good Drive22 admiși din 105 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,95% | 105 | 22 |
| 83 | Smart Driver Mar32 admiși din 154 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,78% | 154 | 32 |
| 84 | Autovic11 admiși din 53 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,75% | 53 | 11 |
| 85 | Olimpic ExpertBucurești115 admiși din 560 | București | Școală de șoferi | 20,54% | 560 | 115 |
| 86 | Vio Autoclass63 admiși din 307 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,52% | 307 | 63 |
| 86 | Auto Colt Drive47 admiși din 229 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,52% | 229 | 47 |
| 88 | School Drive Succes21 admiși din 105 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,00% | 105 | 21 |
| 89 | Ioana Auto Trans65 admiși din 328 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,82% | 328 | 65 |
| 90 | SVS Rodell Driver14 admiși din 71 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,72% | 71 | 14 |
| 91 | Auto Reconstaff41 admiși din 208 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,71% | 208 | 41 |
| 92 | Dorio Plus33 admiși din 168 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,64% | 168 | 33 |
| 93 | Euro Driving Center12 admiși din 62 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,35% | 62 | 12 |
| 94 | Auto Dany Drive96 admiși din 498 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,28% | 498 | 96 |
| 95 | School Auto Lyn50 admiși din 260 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,23% | 260 | 50 |
| 96 | Auto Emi Profesional44 admiși din 237 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,57% | 237 | 44 |
| 97 | Auto Sig Pilotaj5 admiși din 27 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,52% | 27 | 5 |
| 98 | Soso Auto ERP51 admiși din 276 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,48% | 276 | 51 |
| 98 | Titauto Evolution17 admiși din 92 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,48% | 92 | 17 |
| 100 | Drive Impex Serv148 admiși din 811 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,25% | 811 | 148 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2023, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2023. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.