Top școli de șoferi din București după promovare, 2022
În 2022, în București, 31,56% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 35,45% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2022.
Clasamentul 2022
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Motorrad378 admiși din 455 | nespecificată | Școală de șoferi | 83,08% | 455 | 378 |
| 2 | Energia Moto281 admiși din 348 | nespecificată | Școală de șoferi | 80,75% | 348 | 281 |
| 3 | Top Instructor Ami251 admiși din 315 | nespecificată | Școală de șoferi | 79,68% | 315 | 251 |
| 4 | Societatea de Transport București STBBucurești102 admiși din 140 | București | Școală de șoferi | 72,86% | 140 | 102 |
| 5 | Pasiunea Moto234 admiși din 331 | nespecificată | Școală de șoferi | 70,69% | 331 | 234 |
| 6 | Adi Moto Team333 admiși din 526 | nespecificată | Școală de șoferi | 63,31% | 526 | 333 |
| 7 | Iancu Drivers15 admiși din 24 | nespecificată | Școală de șoferi | 62,50% | 24 | 15 |
| 8 | Autogeneral Lider116 admiși din 188 | nespecificată | Școală de șoferi | 61,70% | 188 | 116 |
| 9 | Moto Iancu127 admiși din 213 | nespecificată | Școală de șoferi | 59,62% | 213 | 127 |
| 10 | Automoto Baneasa136 admiși din 246 | nespecificată | Școală de șoferi | 55,28% | 246 | 136 |
| 11 | Autosport Leasing Company95 admiși din 173 | nespecificată | Școală de șoferi | 54,91% | 173 | 95 |
| 12 | Motor Rider Center230 admiși din 431 | nespecificată | Școală de șoferi | 53,36% | 431 | 230 |
| 13 | Happy Drive LuckyBucurești12 admiși din 25 | București | Școală de șoferi | 48,00% | 25 | 12 |
| 14 | ABC Driveperfect97 admiși din 210 | nespecificată | Școală de șoferi | 46,19% | 210 | 97 |
| 15 | ABC Perfect Auto Moto278 admiși din 626 | nespecificată | Școală de șoferi | 44,41% | 626 | 278 |
| 16 | Compania Autogeneral GMI33 admiși din 76 | nespecificată | Școală de șoferi | 43,42% | 76 | 33 |
| 17 | Hara Plus Cars108 admiși din 253 | nespecificată | Școală de șoferi | 42,69% | 253 | 108 |
| 18 | Auto Gety IonutBucurești147 admiși din 351 | București | Școală de șoferi | 41,88% | 351 | 147 |
| 19 | Vlad Expert Autoservice48 admiși din 123 | nespecificată | Școală de șoferi | 39,02% | 123 | 48 |
| 20 | Moto SSD153 admiși din 401 | nespecificată | Școală de șoferi | 38,15% | 401 | 153 |
| 21 | Manu Auto ServBucurești142 admiși din 384 | București | Școală de șoferi | 36,98% | 384 | 142 |
| 22 | Maya Drive29 admiși din 79 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,71% | 79 | 29 |
| 23 | Dicu Impex70 admiși din 192 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,46% | 192 | 70 |
| 24 | Teo Consult Auto 2003595 admiși din 1.650 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,06% | 1.650 | 595 |
| 25 | Q Tehnic Profesional Training205 admiși din 589 | nespecificată | Școală de șoferi | 34,80% | 589 | 205 |
| 26 | Auto Best Drive Concept297 admiși din 854 | nespecificată | Școală de șoferi | 34,78% | 854 | 297 |
| 27 | Smart Driver CA35 admiși din 103 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,98% | 103 | 35 |
| 28 | Driving School Academy22 admiși din 66 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,33% | 66 | 22 |
| 29 | Initial Auto71 admiși din 217 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,72% | 217 | 71 |
| 30 | Euro Driving Center76 admiși din 233 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,62% | 233 | 76 |
| 31 | GNN Platinum Car80 admiși din 256 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,25% | 256 | 80 |
| 32 | Soft Top Drive128 admiși din 417 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,70% | 417 | 128 |
| 33 | Mihnea Top70 admiși din 229 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,57% | 229 | 70 |
| 34 | Drive Safe DRS213 admiși din 700 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,43% | 700 | 213 |
| 35 | Activ Auto Consult42 admiși din 140 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,00% | 140 | 42 |
| 36 | Drive 4u TrainingBucurești26 admiși din 89 | București | Școală de șoferi | 29,21% | 89 | 26 |
| 37 | Nelit Evolution194 admiși din 685 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,32% | 685 | 194 |
| 38 | Auto Lyn Drive Militari73 admiși din 263 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,76% | 263 | 73 |
| 39 | Titauto Evolution34 admiși din 123 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,64% | 123 | 34 |
| 40 | Gabriel Transcomexim22 admiși din 80 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,50% | 80 | 22 |
| 41 | Allspeed Idealtrans133 admiși din 487 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,31% | 487 | 133 |
| 42 | S&g Divertis Import ExportBucurești62 admiși din 229 | București | Școală de șoferi | 27,07% | 229 | 62 |
| 43 | Emi Profesional 201434 admiși din 126 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,98% | 126 | 34 |
| 44 | Autovic14 admiși din 53 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,42% | 53 | 14 |
| 45 | Vis Driving Auto40 admiși din 152 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,32% | 152 | 40 |
| 46 | Auto Alazet Start32 admiși din 122 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,23% | 122 | 32 |
| 47 | Auto IndependentBucurești61 admiși din 235 | București | Școală de șoferi | 25,96% | 235 | 61 |
| 48 | Driver for Life97 admiși din 381 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,46% | 381 | 97 |
| 49 | Auto Reconstaff57 admiși din 225 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,33% | 225 | 57 |
| 50 | Stefunny Company69 admiși din 273 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,27% | 273 | 69 |
| 51 | Autotransport Dinu87 admiși din 353 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,65% | 353 | 87 |
| 52 | Auto Alazet70 admiși din 290 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,14% | 290 | 70 |
| 53 | Auto DavidBucurești47 admiși din 196 | București | Școală de șoferi | 23,98% | 196 | 47 |
| 54 | Dinu Auto Total63 admiși din 267 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,60% | 267 | 63 |
| 55 | Abitrans DriveBucurești181 admiși din 773 | București | Școală de șoferi | 23,42% | 773 | 181 |
| 56 | Raal Edrive Exclusives11 admiși din 47 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,40% | 47 | 11 |
| 57 | Vip Auto Expert111 admiși din 476 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,32% | 476 | 111 |
| 58 | Atomic Drive17 admiși din 74 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,97% | 74 | 17 |
| 59 | CD Laudrup Invest14 admiși din 61 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,95% | 61 | 14 |
| 60 | Auto Gebaila Mihai16 admiși din 70 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,86% | 70 | 16 |
| 61 | Dorio Plus41 admiși din 180 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,78% | 180 | 41 |
| 62 | Drive Auto Focus129 admiși din 569 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,67% | 569 | 129 |
| 63 | Auto Diana InvestBucurești29 admiși din 128 | București | Școală de șoferi | 22,66% | 128 | 29 |
| 64 | Auto Best DriveBucurești182 admiși din 808 | București | Școală de șoferi | 22,52% | 808 | 182 |
| 65 | Auto Moto Q Tehnic XXI19 admiși din 85 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,35% | 85 | 19 |
| 66 | Legocom Impex30 admiși din 135 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,22% | 135 | 30 |
| 66 | Topalx Trans6 admiși din 27 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,22% | 27 | 6 |
| 68 | Start Lucky Drive49 admiși din 222 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,07% | 222 | 49 |
| 69 | VLC Independent45 admiși din 204 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,06% | 204 | 45 |
| 70 | Autogeneral Test14 admiși din 64 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,88% | 64 | 14 |
| 71 | Master Car 4 Driver63 admiși din 292 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,58% | 292 | 63 |
| 72 | Second Family Team48 admiși din 223 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,52% | 223 | 48 |
| 73 | AG Mihbrad56 admiși din 261 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,46% | 261 | 56 |
| 74 | Siamad Driving33 admiși din 154 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,43% | 154 | 33 |
| 75 | Easy Drive EMC Concept24 admiși din 115 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,87% | 115 | 24 |
| 76 | Triumf Service AutoBucurești41 admiși din 197 | București | Școală de șoferi | 20,81% | 197 | 41 |
| 77 | Vio Autoclass68 admiși din 327 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,80% | 327 | 68 |
| 78 | GM Driving School12 admiși din 58 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,69% | 58 | 12 |
| 79 | Auto Rec Prest48 admiși din 240 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,00% | 240 | 48 |
| 79 | Colegiul Tehnic Iuliu Maniu4 admiși din 20 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,00% | 20 | 4 |
| 81 | Servicii Auto Nedelcu46 admiși din 234 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,66% | 234 | 46 |
| 81 | Denis Auto Drive46 admiși din 234 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,66% | 234 | 46 |
| 83 | Drive Impex Serv132 admiși din 674 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,58% | 674 | 132 |
| 84 | Motor Drive Impex33 admiși din 169 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,53% | 169 | 33 |
| 85 | AG Auto Drive139 admiși din 712 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,52% | 712 | 139 |
| 86 | Auto Speed Drive13 admiși din 67 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,40% | 67 | 13 |
| 87 | Autostar MastBucurești32 admiși din 168 | București | Școală de șoferi | 19,05% | 168 | 32 |
| 88 | Olimpic ExpertBucurești125 admiși din 660 | București | Școală de șoferi | 18,94% | 660 | 125 |
| 89 | Auto Dany Drive102 admiși din 546 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,68% | 546 | 102 |
| 90 | Ioana Auto Trans57 admiși din 310 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,39% | 310 | 57 |
| 91 | Soso Auto ERP87 admiși din 479 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,16% | 479 | 87 |
| 92 | Auto Colt Drive37 admiși din 209 | nespecificată | Școală de șoferi | 17,70% | 209 | 37 |
| 93 | Auto Emi Profesional46 admiși din 266 | nespecificată | Școală de șoferi | 17,29% | 266 | 46 |
| 94 | School Auto Lyn46 admiși din 276 | nespecificată | Școală de șoferi | 16,67% | 276 | 46 |
| 95 | Auto Mav Perfect58 admiși din 357 | nespecificată | Școală de șoferi | 16,25% | 357 | 58 |
| 95 | Gami Auto Drive13 admiși din 80 | nespecificată | Școală de șoferi | 16,25% | 80 | 13 |
| 97 | Aribba Art38 admiși din 241 | nespecificată | Școală de șoferi | 15,77% | 241 | 38 |
| 98 | Vip Auto Start4 admiși din 26 | nespecificată | Școală de șoferi | 15,38% | 26 | 4 |
| 99 | Elegant Eurototh21 admiși din 138 | nespecificată | Școală de șoferi | 15,22% | 138 | 21 |
| 100 | Confort Auto GL4 admiși din 27 | nespecificată | Școală de șoferi | 14,81% | 27 | 4 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2022, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2022. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.