Top școli de șoferi din București după promovare, 2024
În 2024, în București, 32,88% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,60% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2024.
Clasamentul 2024
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Instructor Auto Moto32 admiși din 39 | nespecificată | Școală de șoferi | 82,05% | 39 | 32 |
| 2 | Motorrad384 admiși din 476 | nespecificată | Școală de șoferi | 80,67% | 476 | 384 |
| 2 | Energia Moto288 admiși din 357 | nespecificată | Școală de șoferi | 80,67% | 357 | 288 |
| 4 | Iancu Drivers70 admiși din 89 | nespecificată | Școală de șoferi | 78,65% | 89 | 70 |
| 5 | Enduro Moto Junior141 admiși din 181 | nespecificată | Școală de șoferi | 77,90% | 181 | 141 |
| 6 | Moto Altfel156 admiși din 203 | nespecificată | Școală de șoferi | 76,85% | 203 | 156 |
| 7 | Autogeneral Cargo21 admiși din 28 | nespecificată | Școală de șoferi | 75,00% | 28 | 21 |
| 8 | Societatea de Transport București STBBucurești95 admiși din 142 | București | Școală de șoferi | 66,90% | 142 | 95 |
| 9 | Pasiunea Moto428 admiși din 650 | nespecificată | Școală de șoferi | 65,85% | 650 | 428 |
| 10 | Adi Moto Team395 admiși din 612 | nespecificată | Școală de șoferi | 64,54% | 612 | 395 |
| 11 | Edi Moto București85 admiși din 139 | nespecificată | Școală de șoferi | 61,15% | 139 | 85 |
| 12 | Moto Iancu139 admiși din 231 | nespecificată | Școală de șoferi | 60,17% | 231 | 139 |
| 13 | Motor Rider Center379 admiși din 643 | nespecificată | Școală de șoferi | 58,94% | 643 | 379 |
| 14 | Automoto Baneasa269 admiși din 493 | nespecificată | Școală de șoferi | 54,56% | 493 | 269 |
| 15 | Autogeneral Master46 admiși din 92 | nespecificată | Școală de șoferi | 50,00% | 92 | 46 |
| 16 | Pilot Auto Moto240 admiși din 493 | nespecificată | Școală de șoferi | 48,68% | 493 | 240 |
| 17 | ABC Driveperfect87 admiși din 181 | nespecificată | Școală de șoferi | 48,07% | 181 | 87 |
| 18 | Compania Autogeneral GMI33 admiși din 70 | nespecificată | Școală de șoferi | 47,14% | 70 | 33 |
| 19 | Car Trans Auto București53 admiși din 114 | nespecificată | Școală de șoferi | 46,49% | 114 | 53 |
| 20 | Autosport Leasing Company172 admiși din 380 | nespecificată | Școală de șoferi | 45,26% | 380 | 172 |
| 21 | Auto Lyn Drive Militari184 admiși din 432 | nespecificată | Școală de șoferi | 42,59% | 432 | 184 |
| 22 | Autogeneral Lider17 admiși din 41 | nespecificată | Școală de șoferi | 41,46% | 41 | 17 |
| 23 | Moto SSD177 admiși din 434 | nespecificată | Școală de șoferi | 40,78% | 434 | 177 |
| 24 | Teo Consult Auto 2003655 admiși din 1.710 | nespecificată | Școală de șoferi | 38,30% | 1.710 | 655 |
| 25 | MNC Drive School64 admiși din 169 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,87% | 169 | 64 |
| 26 | Manu Auto ServBucurești137 admiși din 365 | București | Școală de șoferi | 37,53% | 365 | 137 |
| 27 | Maya Drive21 admiși din 56 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,50% | 56 | 21 |
| 28 | Q Tehnic Profesional Training171 admiși din 461 | nespecificată | Școală de șoferi | 37,09% | 461 | 171 |
| 29 | Activ Auto Consult63 admiși din 173 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,42% | 173 | 63 |
| 30 | Pro Drive Smart Academy16 admiși din 44 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,36% | 44 | 16 |
| 31 | Autosport Drive Company13 admiși din 36 | nespecificată | Școală de șoferi | 36,11% | 36 | 13 |
| 32 | Cerkassy Auto7 admiși din 20 | nespecificată | Școală de șoferi | 35,00% | 20 | 7 |
| 33 | Auto Gety IonutBucurești116 admiși din 342 | București | Școală de șoferi | 33,92% | 342 | 116 |
| 34 | Vis Driving Auto56 admiși din 166 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,73% | 166 | 56 |
| 35 | Initial Auto36 admiși din 107 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,64% | 107 | 36 |
| 36 | Auto Best Drive Concept278 admiși din 830 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,49% | 830 | 278 |
| 37 | Drive Safe DRS230 admiși din 691 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,29% | 691 | 230 |
| 38 | Hara Plus Cars240 admiși din 726 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,06% | 726 | 240 |
| 39 | Dicu Impex55 admiși din 167 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,93% | 167 | 55 |
| 40 | S&g Divertis Import ExportBucurești65 admiși din 198 | București | Școală de șoferi | 32,83% | 198 | 65 |
| 41 | Gabriel Transcomexim25 admiși din 78 | nespecificată | Școală de șoferi | 32,05% | 78 | 25 |
| 42 | Bobu Drive School20 admiși din 63 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,75% | 63 | 20 |
| 43 | Auto Gebaila Mihai18 admiși din 57 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,58% | 57 | 18 |
| 44 | Soft Top Drive296 admiși din 969 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,55% | 969 | 296 |
| 45 | Auto Moto Q Tehnic XXI100 admiși din 331 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,21% | 331 | 100 |
| 46 | Lilibro Mixt19 admiși din 63 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,16% | 63 | 19 |
| 47 | Nelit Evolution246 admiși din 820 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,00% | 820 | 246 |
| 47 | Mihnea Top9 admiși din 30 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,00% | 30 | 9 |
| 49 | Auto IndependentBucurești66 admiși din 222 | București | Școală de șoferi | 29,73% | 222 | 66 |
| 50 | GNN Platinum Car48 admiși din 169 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,40% | 169 | 48 |
| 51 | Vio Autoclass67 admiși din 236 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,39% | 236 | 67 |
| 52 | Auto DavidBucurești54 admiși din 191 | București | Școală de șoferi | 28,27% | 191 | 54 |
| 53 | Emi Profesional 201451 admiși din 182 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,02% | 182 | 51 |
| 54 | Safari School Trans27 admiși din 97 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,84% | 97 | 27 |
| 55 | Atomic Drive23 admiși din 84 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,38% | 84 | 23 |
| 56 | Master Car 4 Driver35 admiși din 128 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,34% | 128 | 35 |
| 57 | Colegiul Tehnic Iuliu Maniu6 admiși din 22 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,27% | 22 | 6 |
| 58 | Vip Auto Expert58 admiși din 213 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,23% | 213 | 58 |
| 59 | Auto Colt Drive52 admiși din 194 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,80% | 194 | 52 |
| 60 | AG Mihbrad75 admiși din 280 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,79% | 280 | 75 |
| 61 | Aribba Art56 admiși din 211 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,54% | 211 | 56 |
| 62 | Dinu Auto Total80 admiși din 302 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,49% | 302 | 80 |
| 63 | Stefunny Company34 admiși din 129 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,36% | 129 | 34 |
| 64 | Diamond Bit Company7 admiși din 27 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,93% | 27 | 7 |
| 65 | Denis Auto Drive50 admiși din 195 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,64% | 195 | 50 |
| 66 | Smart Driver Mar32 admiși din 125 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,60% | 125 | 32 |
| 67 | Raal Edrive Exclusives23 admiși din 91 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,27% | 91 | 23 |
| 68 | Auto Best DriveBucurești207 admiși din 822 | București | Școală de șoferi | 25,18% | 822 | 207 |
| 69 | Hara Top Team6 admiși din 24 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,00% | 24 | 6 |
| 70 | Mihneatop Prest49 admiși din 197 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,87% | 197 | 49 |
| 71 | Smart Driver CA57 admiși din 231 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,68% | 231 | 57 |
| 72 | Driver for Life111 admiși din 451 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,61% | 451 | 111 |
| 73 | Dorio Plus8 admiși din 33 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,24% | 33 | 8 |
| 74 | Reni Trans Select7 admiși din 29 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,14% | 29 | 7 |
| 75 | Auto Moto Alazet20 admiși din 83 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,10% | 83 | 20 |
| 76 | Otto Auto Hub28 admiși din 118 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,73% | 118 | 28 |
| 77 | VLC Independent55 admiși din 232 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,71% | 232 | 55 |
| 78 | Stefunny 2 Auto Pro20 admiși din 85 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,53% | 85 | 20 |
| 79 | Autovic15 admiși din 64 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,44% | 64 | 15 |
| 80 | Driving School Academy31 admiși din 133 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,31% | 133 | 31 |
| 81 | GM Driving School59 admiși din 255 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,14% | 255 | 59 |
| 82 | Auto Sig Pilotaj6 admiși din 26 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,08% | 26 | 6 |
| 83 | Angel 96 Trans Global12 admiși din 54 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,22% | 54 | 12 |
| 83 | Colegiul Tehnic Mircea cel Bătrân6 admiși din 27 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,22% | 27 | 6 |
| 85 | Start Lucky Drive141 admiși din 637 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,14% | 637 | 141 |
| 86 | Vip Auto Start77 admiși din 353 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,81% | 353 | 77 |
| 86 | Auto Reconstaff53 admiși din 243 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,81% | 243 | 53 |
| 88 | Soso Auto ERP29 admiși din 133 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,80% | 133 | 29 |
| 89 | Autogeneral Test25 admiși din 115 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,74% | 115 | 25 |
| 90 | Allspeed Idealtrans92 admiși din 426 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,60% | 426 | 92 |
| 91 | Easy Drive EMC Concept37 admiși din 172 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,51% | 172 | 37 |
| 92 | Triumf Service AutoBucurești55 admiși din 256 | București | Școală de șoferi | 21,48% | 256 | 55 |
| 93 | Servicii Auto Nedelcu53 admiși din 250 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,20% | 250 | 53 |
| 94 | Abitrans DriveBucurești142 admiși din 680 | București | Școală de șoferi | 20,88% | 680 | 142 |
| 95 | School Auto Lyn54 admiși din 261 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,69% | 261 | 54 |
| 96 | Drive Auto Focus97 admiși din 472 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,55% | 472 | 97 |
| 97 | Drive Impex Serv180 admiși din 881 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,43% | 881 | 180 |
| 98 | Autotransport Dinu55 admiși din 276 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,93% | 276 | 55 |
| 99 | Auto Emi Profesional41 admiși din 206 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,90% | 206 | 41 |
| 100 | AG Auto Drive104 admiși din 523 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,89% | 523 | 104 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2024, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2024. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.