Top școli de șoferi din Banat după promovare, 2025
În 2025, în Banat, 37,25% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | R.A.T.T.Timișoara, jud. Timiș56 admiși din 61 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 91,80% | 61 | 56 |
| 2 | Cons Auto Profesionistijud. Timiș77 admiși din 91 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 84,62% | 91 | 77 |
| 3 | Gresea Marinjud. Caraș-Severin103 admiși din 139 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 74,10% | 139 | 103 |
| 4 | Claulory Sprint MNjud. Caraș-Severin157 admiși din 225 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 69,78% | 225 | 157 |
| 5 | Isac & Ysa -DTimișoara, jud. Timiș180 admiși din 281 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 64,06% | 281 | 180 |
| 6 | Banda 1 Alegi Perfect MGAjud. Caraș-Severin128 admiși din 205 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 62,44% | 205 | 128 |
| 7 | Autociurel NLjud. Caraș-Severin31 admiși din 51 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 60,78% | 51 | 31 |
| 8 | Classic Biker PPjud. Timiș60 admiși din 99 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 60,61% | 99 | 60 |
| 9 | Adi Bogdan Driverslugojjud. Timiș180 admiși din 318 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 56,60% | 318 | 180 |
| 10 | Autoyannis Lugojjud. Timiș101 admiși din 179 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 56,42% | 179 | 101 |
| 11 | Autorial Zaria Starjud. Caraș-Severin68 admiși din 126 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 53,97% | 126 | 68 |
| 12 | Autorial Zaria Drivejud. Caraș-Severin78 admiși din 149 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 52,35% | 149 | 78 |
| 13 | Derlean Comjud. Caraș-Severin99 admiși din 201 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 49,25% | 201 | 99 |
| 14 | Banda 1 Șoferjud. Caraș-Severin84 admiși din 175 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 48,00% | 175 | 84 |
| 15 | Eurodynamic Drivejud. Caraș-Severin47 admiși din 101 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 46,53% | 101 | 47 |
| 16 | Autoblitz Landjud. Timiș337 admiși din 728 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 46,29% | 728 | 337 |
| 17 | Auto Vali & Adi CompanyTimișoara, jud. Timiș341 admiși din 738 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 46,21% | 738 | 341 |
| 18 | Cons-Auto TotalTimișoara, jud. Timiș687 admiși din 1.491 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 46,08% | 1.491 | 687 |
| 19 | Auto Iacob Belcotajud. Caraș-Severin87 admiși din 195 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 44,62% | 195 | 87 |
| 20 | Profi Best Mianovjud. Caraș-Severin57 admiși din 129 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 44,19% | 129 | 57 |
| 21 | TC Auto Tvijud. Timiș153 admiși din 352 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 43,47% | 352 | 153 |
| 22 | Instructori Auto Balan Mihandjud. Caraș-Severin137 admiși din 321 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 42,68% | 321 | 137 |
| 23 | Gresea Autojud. Caraș-Severin26 admiși din 62 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 41,94% | 62 | 26 |
| 24 | Top Drive Professionaljud. Timiș115 admiși din 285 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 40,35% | 285 | 115 |
| 25 | Andras CompanyLugoj, jud. Timiș72 admiși din 182 | Lugoj, jud. Timiș | Școală de șoferi | 39,56% | 182 | 72 |
| 26 | Anocajud. Caraș-Severin32 admiși din 81 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 39,51% | 81 | 32 |
| 27 | Profi BMA Safe Drivejud. Caraș-Severin67 admiși din 171 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 39,18% | 171 | 67 |
| 28 | Auto Drive Bandasilajud. Caraș-Severin62 admiși din 175 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 35,43% | 175 | 62 |
| 29 | Alydori Drivejud. Timiș88 admiși din 250 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 35,20% | 250 | 88 |
| 30 | Helysav Multi Developmentjud. Timiș84 admiși din 245 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 34,29% | 245 | 84 |
| 31 | Denis Trusca Autojud. Caraș-Severin74 admiși din 222 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 33,33% | 222 | 74 |
| 31 | Safe Easyjud. Timiș33 admiși din 99 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 33,33% | 99 | 33 |
| 33 | Primii Pași Autodrivejud. Caraș-Severin66 admiși din 204 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 32,35% | 204 | 66 |
| 34 | Autostarpilot Rospeedjud. Caraș-Severin124 admiși din 384 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 32,29% | 384 | 124 |
| 35 | Banda 1 Succes Sigur MGAjud. Caraș-Severin54 admiși din 170 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 31,76% | 170 | 54 |
| 36 | Auto Nea Gelujud. Timiș43 admiși din 136 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 31,62% | 136 | 43 |
| 37 | Auto Ciucur Rauljud. Caraș-Severin41 admiși din 130 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 31,54% | 130 | 41 |
| 38 | Profam Alex AutoTimișoara, jud. Timiș191 admiși din 613 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 31,16% | 613 | 191 |
| 39 | Win Auto Exclusivjud. Timiș48 admiși din 160 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 30,00% | 160 | 48 |
| 40 | Driver Start BTjud. Timiș42 admiși din 142 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 29,58% | 142 | 42 |
| 41 | Juadijud. Timiș15 admiși din 51 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 29,41% | 51 | 15 |
| 42 | Profi Autotestjud. Caraș-Severin21 admiși din 72 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 29,17% | 72 | 21 |
| 43 | Virtual Drive Conceptjud. Timiș59 admiși din 205 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 28,78% | 205 | 59 |
| 44 | Auto Lid Tim Ciucurjud. Caraș-Severin8 admiși din 28 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 28,57% | 28 | 8 |
| 45 | VV Auto Vicjud. Timiș32 admiși din 113 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 28,32% | 113 | 32 |
| 46 | Auto Tomas Alfajud. Timiș124 admiși din 439 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 28,25% | 439 | 124 |
| 47 | Claulory Lokjud. Caraș-Severin58 admiși din 210 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 27,62% | 210 | 58 |
| 48 | Prime Human Resourcesjud. Timiș7 admiși din 26 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 26,92% | 26 | 7 |
| 49 | BT Tin Tin Startjud. Timiș34 admiși din 127 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 26,77% | 127 | 34 |
| 50 | Doctor de Permisejud. Timiș36 admiși din 135 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 26,67% | 135 | 36 |
| 51 | Auto Todea InternationalSânnicolau Mare, jud. Timiș43 admiși din 164 | Sânnicolau Mare, jud. Timiș | Școală de șoferi | 26,22% | 164 | 43 |
| 52 | Expert Drive Tim Consultjud. Timiș51 admiși din 204 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 25,00% | 204 | 51 |
| 53 | Auto NatanaelSânnicolau Mare, jud. Timiș24 admiși din 97 | Sânnicolau Mare, jud. Timiș | Școală de șoferi | 24,74% | 97 | 24 |
| 54 | Primii Pași Instructajjud. Caraș-Severin20 admiși din 81 | jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 24,69% | 81 | 20 |
| 55 | Tim Smart Vest ADCjud. Timiș100 admiși din 417 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 23,98% | 417 | 100 |
| 56 | Driver License BTTjud. Timiș28 admiși din 118 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 23,73% | 118 | 28 |
| 57 | Grup Scolar TransporturiTimișoara, jud. Timiș10 admiși din 44 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 22,73% | 44 | 10 |
| 58 | Zara 2005Timișoara, jud. Timiș46 admiși din 203 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 22,66% | 203 | 46 |
| 59 | Auto Delta PL Sânnicolau Marejud. Timiș61 admiși din 272 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 22,43% | 272 | 61 |
| 60 | Cda Drive Speed Timjud. Timiș34 admiși din 153 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 22,22% | 153 | 34 |
| 61 | Mario Gabi Drivejud. Timiș36 admiși din 164 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 21,95% | 164 | 36 |
| 62 | Dario DriveSânnicolau Mare, jud. Timiș25 admiși din 114 | Sânnicolau Mare, jud. Timiș | Școală de șoferi | 21,93% | 114 | 25 |
| 63 | Boran Tin-TinTimișoara, jud. Timiș40 admiși din 184 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 21,74% | 184 | 40 |
| 64 | Edy 2000Deta, jud. Timiș32 admiși din 153 | Deta, jud. Timiș | Școală de șoferi | 20,92% | 153 | 32 |
| 65 | MarcJimbolia, jud. Timiș19 admiși din 91 | Jimbolia, jud. Timiș | Școală de șoferi | 20,88% | 91 | 19 |
| 66 | Pyt Jurja GrupCaransebeș, jud. Caraș-Severin6 admiși din 29 | Caransebeș, jud. Caraș-Severin | Școală de șoferi | 20,69% | 29 | 6 |
| 67 | Costy Enu Drivejud. Timiș25 admiși din 121 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 20,66% | 121 | 25 |
| 68 | DPR Auto Draganjud. Timiș33 admiși din 162 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 20,37% | 162 | 33 |
| 69 | Aris AutoTimișoara, jud. Timiș23 admiși din 116 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 19,83% | 116 | 23 |
| 70 | Ten Expert Drive ADCjud. Timiș21 admiși din 108 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 19,44% | 108 | 21 |
| 71 | Euro Driver CompanyTimișoara, jud. Timiș81 admiși din 431 | Timișoara, jud. Timiș | Școală de șoferi | 18,79% | 431 | 81 |
| 71 | Faget Drivejud. Timiș31 admiși din 165 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 18,79% | 165 | 31 |
| 73 | MiadigvaLugoj, jud. Timiș12 admiși din 64 | Lugoj, jud. Timiș | Școală de șoferi | 18,75% | 64 | 12 |
| 74 | Timișoara Best Drivejud. Timiș29 admiși din 164 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 17,68% | 164 | 29 |
| 75 | Tin Tin Startjud. Timiș10 admiși din 59 | jud. Timiș | Școală de șoferi | 16,95% | 59 | 10 |
| 76 | Auto SdlJimbolia, jud. Timiș38 admiși din 235 | Jimbolia, jud. Timiș | Școală de șoferi | 16,17% | 235 | 38 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.