Top școli de șoferi din Maramureș după promovare, 2024
În 2024, în Maramureș, 33,18% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,60% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2024.
Clasamentul 2024
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto Reflex Profesionistijud. Satu Mare146 admiși din 218 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 66,97% | 218 | 146 |
| 2 | Mis PopTârgu Lăpuș, jud. Maramureș86 admiși din 130 | Târgu Lăpuș, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 66,15% | 130 | 86 |
| 3 | Auto-TicuBaia Mare, jud. Maramureș134 admiși din 213 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 62,91% | 213 | 134 |
| 4 | BSG Automoto Drivejud. Maramureș79 admiși din 141 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 56,03% | 141 | 79 |
| 5 | Profesionistul Servjud. Maramureș134 admiși din 246 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 54,47% | 246 | 134 |
| 6 | Ago Giurgi Gheorghejud. Satu Mare115 admiși din 212 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 54,25% | 212 | 115 |
| 7 | ExpedientSatu Mare, jud. Satu Mare54 admiși din 100 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 54,00% | 100 | 54 |
| 8 | Ovi Auto Luxjud. Satu Mare315 admiși din 608 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 51,81% | 608 | 315 |
| 9 | Sami Abcedjud. Satu Mare172 admiși din 341 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 50,44% | 341 | 172 |
| 10 | Auto Ecole Mis Popjud. Maramureș96 admiși din 193 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 49,74% | 193 | 96 |
| 11 | Best Sigmajud. Satu Mare93 admiși din 192 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 48,44% | 192 | 93 |
| 12 | Autosam SmMărtinești, jud. Satu Mare34 admiși din 74 | Mărtinești, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 45,95% | 74 | 34 |
| 12 | Big Auto Starjud. Satu Mare17 admiși din 37 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 45,95% | 37 | 17 |
| 14 | Autoticu Schooljud. Maramureș46 admiși din 102 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 45,10% | 102 | 46 |
| 15 | Rabbit Driverjud. Maramureș51 admiși din 116 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 43,97% | 116 | 51 |
| 16 | Autoclass Drive Raulimjud. Maramureș71 admiși din 162 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 43,83% | 162 | 71 |
| 17 | Autonick Nronejud. Maramureș90 admiși din 210 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 42,86% | 210 | 90 |
| 18 | SimedaSatu Mare, jud. Satu Mare40 admiși din 95 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 42,11% | 95 | 40 |
| 19 | Auto Reflex Driverjud. Satu Mare72 admiși din 175 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 41,14% | 175 | 72 |
| 20 | Strategic ImpexSighetu Marmației, jud. Maramureș45 admiși din 110 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 40,91% | 110 | 45 |
| 21 | Sami Sofjud. Satu Mare56 admiși din 137 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 40,88% | 137 | 56 |
| 22 | Auto Reflex Amatorijud. Satu Mare57 admiși din 140 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 40,71% | 140 | 57 |
| 23 | Nord StarSatu Mare, jud. Satu Mare35 admiși din 86 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 40,70% | 86 | 35 |
| 24 | ABC Garant 2020jud. Satu Mare132 admiși din 325 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 40,62% | 325 | 132 |
| 25 | Best CarCarei, jud. Satu Mare43 admiși din 109 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 39,45% | 109 | 43 |
| 26 | Aliss Dacicusjud. Satu Mare39 admiși din 99 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 39,39% | 99 | 39 |
| 27 | ApropoSatu Mare, jud. Satu Mare37 admiși din 94 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 39,36% | 94 | 37 |
| 28 | Abced Prof Miadijud. Maramureș67 admiși din 172 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 38,95% | 172 | 67 |
| 29 | ABC Auto Startjud. Satu Mare17 admiși din 44 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 38,64% | 44 | 17 |
| 30 | Cars Transport Manolejud. Maramureș112 admiși din 296 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 37,84% | 296 | 112 |
| 31 | Aliahim Elisavjud. Maramureș25 admiși din 69 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 36,23% | 69 | 25 |
| 32 | Initial Auto Activjud. Maramureș210 admiși din 580 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 36,21% | 580 | 210 |
| 33 | Ato Auto Elit Oasjud. Satu Mare69 admiși din 191 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 36,13% | 191 | 69 |
| 34 | First DriveSatu Mare, jud. Satu Mare151 admiși din 425 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 35,53% | 425 | 151 |
| 35 | Rebcarsjud. Maramureș50 admiși din 143 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 34,97% | 143 | 50 |
| 36 | Autostrategic Co-OperationSighetu Marmației, jud. Maramureș80 admiși din 239 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,47% | 239 | 80 |
| 37 | Auto Start Expertjud. Maramureș40 admiși din 120 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,33% | 120 | 40 |
| 37 | Auto Ral Forumjud. Maramureș22 admiși din 66 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,33% | 66 | 22 |
| 37 | Auto Ruxy Luajud. Maramureș13 admiși din 39 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 33,33% | 39 | 13 |
| 40 | Crisand Infinityjud. Maramureș19 admiși din 58 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 32,76% | 58 | 19 |
| 41 | GinflorBaia Mare, jud. Maramureș11 admiși din 34 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 32,35% | 34 | 11 |
| 42 | For Auto Drivejud. Satu Mare30 admiși din 97 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 30,93% | 97 | 30 |
| 43 | Leiti Martonjud. Satu Mare13 admiși din 43 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 30,23% | 43 | 13 |
| 44 | Auto Frasinjud. Maramureș35 admiși din 116 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 30,17% | 116 | 35 |
| 45 | Liceul Tehnologic Unio-Traian Vuiajud. Satu Mare13 admiși din 45 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 28,89% | 45 | 13 |
| 46 | Automaxjud. Maramureș66 admiși din 229 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 28,82% | 229 | 66 |
| 47 | Auto MondoSighetu Marmației, jud. Maramureș26 admiși din 101 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 25,74% | 101 | 26 |
| 48 | Passion 4 Drivejud. Satu Mare27 admiși din 106 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 25,47% | 106 | 27 |
| 49 | Autolili DriveBorșa, jud. Maramureș47 admiși din 186 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 25,27% | 186 | 47 |
| 50 | Auto Speed Ardujud. Maramureș38 admiși din 154 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 24,68% | 154 | 38 |
| 51 | Raul Adventuresjud. Maramureș9 admiși din 37 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 24,32% | 37 | 9 |
| 52 | New Adi Alijud. Maramureș17 admiși din 71 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,94% | 71 | 17 |
| 53 | Autonick Oanajud. Maramureș49 admiși din 205 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,90% | 205 | 49 |
| 54 | Autoschool Miadijud. Maramureș29 admiși din 122 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 23,77% | 122 | 29 |
| 55 | Ago Ana IoanaSatu Mare, jud. Satu Mare64 admiși din 278 | Satu Mare, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 23,02% | 278 | 64 |
| 56 | Marc ComCarei, jud. Satu Mare23 admiși din 101 | Carei, jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 22,77% | 101 | 23 |
| 57 | Auto Rutier Plusjud. Maramureș22 admiși din 100 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 22,00% | 100 | 22 |
| 58 | Carimi Autofulljud. Maramureș22 admiși din 101 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,78% | 101 | 22 |
| 59 | Fantana StanchiiBorșa, jud. Maramureș10 admiși din 46 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,74% | 46 | 10 |
| 60 | Reflex Crisjud. Satu Mare26 admiși din 121 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 21,49% | 121 | 26 |
| 61 | Autosens Simjud. Maramureș25 admiși din 119 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 21,01% | 119 | 25 |
| 62 | Auto 3AVișeu de Sus, jud. Maramureș5 admiși din 24 | Vișeu de Sus, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,83% | 24 | 5 |
| 63 | Profesionistul Independentjud. Maramureș20 admiși din 97 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,62% | 97 | 20 |
| 64 | Dudu TransSighetu Marmației, jud. Maramureș16 admiși din 78 | Sighetu Marmației, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,51% | 78 | 16 |
| 65 | Colegiul Tehnic Anghel SalignyBaia Mare, jud. Maramureș23 admiși din 115 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 20,00% | 115 | 23 |
| 65 | St. Cristophejud. Satu Mare5 admiși din 25 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 20,00% | 25 | 5 |
| 67 | Exigent Drive Servicesjud. Maramureș52 admiși din 292 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 17,81% | 292 | 52 |
| 68 | Profesionistul Pilot Teamjud. Maramureș10 admiși din 58 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 17,24% | 58 | 10 |
| 69 | Auto Moto Zeljud. Satu Mare15 admiși din 89 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 16,85% | 89 | 15 |
| 70 | Autolili Promptjud. Maramureș43 admiși din 257 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 16,73% | 257 | 43 |
| 71 | Auto Start VanceaȘomcuta Mare, jud. Maramureș26 admiși din 158 | Șomcuta Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 16,46% | 158 | 26 |
| 72 | Transcis Sicjud. Maramureș8 admiși din 54 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 14,81% | 54 | 8 |
| 72 | Auto Moto Magicjud. Maramureș4 admiși din 27 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 14,81% | 27 | 4 |
| 74 | Admis Luatransjud. Maramureș27 admiși din 183 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 14,75% | 183 | 27 |
| 75 | Drive4youjud. Maramureș16 admiși din 114 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 14,04% | 114 | 16 |
| 76 | Auto School Expertjud. Maramureș16 admiși din 119 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 13,45% | 119 | 16 |
| 77 | Auto VidmenaBorșa, jud. Maramureș9 admiși din 76 | Borșa, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 11,84% | 76 | 9 |
| 78 | Trans Arianajud. Maramureș14 admiși din 119 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 11,76% | 119 | 14 |
| 79 | Leader Gir Autojud. Maramureș9 admiși din 100 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 9,00% | 100 | 9 |
| 80 | Auto Elegantjud. Maramureș5 admiși din 64 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 7,81% | 64 | 5 |
| 81 | Ali&AdiBaia Mare, jud. Maramureș3 admiși din 40 | Baia Mare, jud. Maramureș | Școală de șoferi | 7,50% | 40 | 3 |
| 82 | Ago Giurgijud. Satu Mare2 admiși din 30 | jud. Satu Mare | Școală de șoferi | 6,67% | 30 | 2 |
| 83 | Auto Exigent Schooljud. Maramureș1 admiși din 21 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 4,76% | 21 | 1 |
| 84 | Domiauto Drivejud. Maramureș0 admiși din 34 | jud. Maramureș | Școală de șoferi | 0,00% | 34 | 0 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2024, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2024. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.