Top școli de șoferi din Transilvania după promovare, 2018
În 2018, în Transilvania, 33,28% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,55% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2018.
Clasamentul 2018
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Madison TransPetroșani, jud. Hunedoara222 admiși din 275 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 80,73% | 275 | 222 |
| 2 | Duvenbeck Logistikjud. Brașov73 admiși din 94 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 77,66% | 94 | 73 |
| 3 | Didirut 14Hunedoara, jud. Hunedoara198 admiși din 275 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 72,00% | 275 | 198 |
| 4 | Auto Sof AlbaAlba Iulia, jud. Alba312 admiși din 458 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 68,12% | 458 | 312 |
| 5 | TudorAlba Iulia, jud. Alba243 admiși din 359 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 67,69% | 359 | 243 |
| 6 | Axel Auto Drivejud. Hunedoara160 admiși din 243 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 65,84% | 243 | 160 |
| 7 | Auto Profesional DrivePetroșani, jud. Hunedoara122 admiși din 188 | Petroșani, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 64,89% | 188 | 122 |
| 8 | CsegeziAiud, jud. Alba108 admiși din 174 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 62,07% | 174 | 108 |
| 9 | Auto Sof Lazarjud. Alba189 admiși din 310 | jud. Alba | Școală de șoferi | 60,97% | 310 | 189 |
| 10 | DeloreanSebeș, jud. Alba221 admiși din 365 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 60,55% | 365 | 221 |
| 11 | Trafic Vialjud. Alba55 admiși din 91 | jud. Alba | Școală de șoferi | 60,44% | 91 | 55 |
| 12 | Apuseni AutototalCâmpeni, jud. Alba182 admiși din 304 | Câmpeni, jud. Alba | Școală de șoferi | 59,87% | 304 | 182 |
| 13 | Polverea Transjud. Hunedoara158 admiși din 264 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 59,85% | 264 | 158 |
| 14 | Boc ComercialAiud, jud. Alba124 admiși din 211 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 58,77% | 211 | 124 |
| 15 | Axel SchoolVulcan, jud. Hunedoara140 admiși din 240 | Vulcan, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 58,33% | 240 | 140 |
| 16 | Auto Moto Rascajud. Bistrița-Năsăud129 admiși din 223 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 57,85% | 223 | 129 |
| 17 | Midia DinamicHațeg, jud. Hunedoara408 admiși din 713 | Hațeg, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 57,22% | 713 | 408 |
| 18 | Drive Center Gas Toursjud. Harghita56 admiși din 98 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 57,14% | 98 | 56 |
| 19 | Vasrom Moto Sportjud. Cluj132 admiși din 238 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 55,46% | 238 | 132 |
| 20 | Eurosof Autojud. Alba127 admiși din 231 | jud. Alba | Școală de șoferi | 54,98% | 231 | 127 |
| 21 | Martura ExpresBistrița, jud. Bistrița-Năsăud155 admiși din 282 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 54,96% | 282 | 155 |
| 22 | Stas Ciucur Snc SebesSebeș, jud. Alba126 admiși din 231 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 54,55% | 231 | 126 |
| 23 | Școala de Șoferi Ciobanujud. Hunedoara62 admiși din 114 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 54,39% | 114 | 62 |
| 24 | AutodiaSebeș, jud. Alba131 admiși din 248 | Sebeș, jud. Alba | Școală de șoferi | 52,82% | 248 | 131 |
| 25 | Pojar TestAiud, jud. Alba100 admiși din 195 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 51,28% | 195 | 100 |
| 26 | Bali Safe Driverjud. Harghita76 admiși din 154 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 49,35% | 154 | 76 |
| 27 | Euro BxbZalău, jud. Sălaj252 admiși din 512 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 49,22% | 512 | 252 |
| 28 | Altman Expressjud. Hunedoara27 admiși din 55 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 49,09% | 55 | 27 |
| 29 | Catelina Sofjud. Alba124 admiși din 253 | jud. Alba | Școală de șoferi | 49,01% | 253 | 124 |
| 30 | Grup Scolar Apor PeterTârgu Secuiesc, jud. Covasna58 admiși din 119 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 48,74% | 119 | 58 |
| 31 | Sarom Impexjud. Cluj37 admiși din 76 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 48,68% | 76 | 37 |
| 32 | Nic AutoschoolOrăștie, jud. Hunedoara123 admiși din 254 | Orăștie, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,43% | 254 | 123 |
| 33 | Phoenix Plus TibiDeva, jud. Hunedoara106 admiși din 219 | Deva, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 48,40% | 219 | 106 |
| 34 | Cio Cleojud. Cluj147 admiși din 308 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 47,73% | 308 | 147 |
| 35 | Profesional AutoBistrița, jud. Bistrița-Năsăud154 admiși din 323 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 47,68% | 323 | 154 |
| 36 | Unitatea Militară 01512 Sibiujud. Sibiu66 admiși din 139 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 47,48% | 139 | 66 |
| 37 | Total DriveAlba Iulia, jud. Alba141 admiși din 298 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 47,32% | 298 | 141 |
| 38 | Ancris Auto MotoDeva, jud. Hunedoara146 admiși din 309 | Deva, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 47,25% | 309 | 146 |
| 39 | Pilotaj KoterTârgu Secuiesc, jud. Covasna69 admiși din 147 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 46,94% | 147 | 69 |
| 40 | HeniuBistrița, jud. Bistrița-Năsăud56 admiși din 120 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 46,67% | 120 | 56 |
| 41 | Auto NovaZalău, jud. Sălaj192 admiși din 418 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 45,93% | 418 | 192 |
| 42 | Trifan AutoAlba Iulia, jud. Alba27 admiși din 60 | Alba Iulia, jud. Alba | Școală de șoferi | 45,00% | 60 | 27 |
| 43 | Trif Transjud. Cluj86 admiși din 194 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 44,33% | 194 | 86 |
| 44 | LarisaNăsăud, jud. Bistrița-Năsăud186 admiși din 422 | Năsăud, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 44,08% | 422 | 186 |
| 45 | A VAM Driving SchoolTârgu Mureș, jud. Mureș138 admiși din 315 | Târgu Mureș, jud. Mureș | Școală de șoferi | 43,81% | 315 | 138 |
| 46 | Drive Expresjud. Bistrița-Năsăud87 admiși din 199 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 43,72% | 199 | 87 |
| 47 | Tudor CugirCugir, jud. Alba46 admiși din 106 | Cugir, jud. Alba | Școală de șoferi | 43,40% | 106 | 46 |
| 48 | Alfa Volan Transjud. Harghita153 admiși din 354 | jud. Harghita | Școală de șoferi | 43,22% | 354 | 153 |
| 49 | OK Schooljud. Brașov20 admiși din 47 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 42,55% | 47 | 20 |
| 50 | Rolimaan Comjud. Mureș232 admiși din 546 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 42,49% | 546 | 232 |
| 51 | Driver TestZalău, jud. Sălaj150 admiși din 354 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 42,37% | 354 | 150 |
| 52 | Pedro UtilHunedoara, jud. Hunedoara138 admiși din 327 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 42,20% | 327 | 138 |
| 53 | Auto Rascajud. Bistrița-Năsăud78 admiși din 185 | jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 42,16% | 185 | 78 |
| 54 | Super OkBistrița, jud. Bistrița-Năsăud186 admiși din 446 | Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 41,70% | 446 | 186 |
| 55 | Heipel AutoOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita110 admiși din 265 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 41,51% | 265 | 110 |
| 56 | Convest CompanyBrașov, jud. Brașov572 admiși din 1.382 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 41,39% | 1.382 | 572 |
| 57 | Stefi TopGheorgheni, jud. Harghita179 admiși din 438 | Gheorgheni, jud. Harghita | Școală de șoferi | 40,87% | 438 | 179 |
| 58 | Liceul Tehnologic Eötvös JózsefOdorheiu Secuiesc, jud. Harghita11 admiși din 27 | Odorheiu Secuiesc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 40,74% | 27 | 11 |
| 58 | Academia Forțelor Aeriene Henri Coandăjud. Brașov11 admiși din 27 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 40,74% | 27 | 11 |
| 60 | Cioara N. Giani Septimiujud. Alba50 admiși din 123 | jud. Alba | Școală de șoferi | 40,65% | 123 | 50 |
| 61 | HeinztecBrașov, jud. Brașov357 admiși din 881 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 40,52% | 881 | 357 |
| 62 | SidiorexFăgăraș, jud. Brașov156 admiși din 387 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 40,31% | 387 | 156 |
| 63 | ABC AutoTârnăveni, jud. Mureș37 admiși din 92 | Târnăveni, jud. Mureș | Școală de șoferi | 40,22% | 92 | 37 |
| 64 | Doma DriveSfântu Gheorghe, jud. Covasna294 admiși din 735 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 40,00% | 735 | 294 |
| 64 | Colegiul Tehnic de Transporturi Brașovjud. Brașov12 admiși din 30 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 40,00% | 30 | 12 |
| 64 | Mara Auto CompanyPetrila, jud. Hunedoara10 admiși din 25 | Petrila, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 40,00% | 25 | 10 |
| 64 | Go Drive Pilotajjud. Mureș8 admiși din 20 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 40,00% | 20 | 8 |
| 68 | ViohebmaxSângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud157 admiși din 393 | Sângeorz-Băi, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 39,95% | 393 | 157 |
| 69 | Walex-WMXZalău, jud. Sălaj148 admiși din 371 | Zalău, jud. Sălaj | Școală de șoferi | 39,89% | 371 | 148 |
| 70 | Novita ComFăgăraș, jud. Brașov68 admiși din 171 | Făgăraș, jud. Brașov | Școală de șoferi | 39,77% | 171 | 68 |
| 71 | Aca Autoschooljud. Hunedoara21 admiși din 53 | jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 39,62% | 53 | 21 |
| 72 | DC Autorom Globaljud. Brașov20 admiși din 51 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 39,22% | 51 | 20 |
| 73 | Transport Servicii PartisaSfântu Gheorghe, jud. Covasna248 admiși din 643 | Sfântu Gheorghe, jud. Covasna | Școală de șoferi | 38,57% | 643 | 248 |
| 74 | Reka & DenesCorund, jud. Harghita30 admiși din 78 | Corund, jud. Harghita | Școală de șoferi | 38,46% | 78 | 30 |
| 75 | Super Driver Expertjud. Mureș71 admiși din 185 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 38,38% | 185 | 71 |
| 76 | Prima TransSibiu, jud. Sibiu339 admiși din 884 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 38,35% | 884 | 339 |
| 77 | Plesa Soferul DanteBlaj, jud. Alba99 admiși din 260 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 38,08% | 260 | 99 |
| 77 | Andrei Enikojud. Covasna91 admiși din 239 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 38,08% | 239 | 91 |
| 79 | Barabas G. Scobar S.N.C.Târgu Secuiesc, jud. Covasna51 admiși din 134 | Târgu Secuiesc, jud. Covasna | Școală de șoferi | 38,06% | 134 | 51 |
| 80 | Profantaljud. Brașov42 admiși din 112 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 37,50% | 112 | 42 |
| 80 | MihutBeclean, jud. Bistrița-Năsăud39 admiși din 104 | Beclean, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 37,50% | 104 | 39 |
| 82 | Razvan & DanielDeva, jud. Hunedoara122 admiși din 333 | Deva, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 36,64% | 333 | 122 |
| 83 | CP Intransjud. Cluj52 admiși din 142 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 36,62% | 142 | 52 |
| 84 | Boss Trans ABCjud. Brașov276 admiși din 757 | jud. Brașov | Școală de șoferi | 36,46% | 757 | 276 |
| 85 | Britannia Auto Carjud. Mureș25 admiși din 69 | jud. Mureș | Școală de șoferi | 36,23% | 69 | 25 |
| 86 | Colegiul Tehnic AiudAiud, jud. Alba10 admiși din 28 | Aiud, jud. Alba | Școală de șoferi | 35,71% | 28 | 10 |
| 87 | Auto Moto Startjud. Cluj71 admiși din 199 | jud. Cluj | Școală de șoferi | 35,68% | 199 | 71 |
| 88 | Școala Gligorjud. Alba47 admiși din 132 | jud. Alba | Școală de șoferi | 35,61% | 132 | 47 |
| 89 | Tehno AutopOrăștie, jud. Hunedoara88 admiși din 248 | Orăștie, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 35,48% | 248 | 88 |
| 90 | Pantelimon TransDumitra, jud. Bistrița-Năsăud74 admiși din 209 | Dumitra, jud. Bistrița-Năsăud | Școală de șoferi | 35,41% | 209 | 74 |
| 91 | Top Auto TourMiercurea Ciuc, jud. Harghita456 admiși din 1.292 | Miercurea Ciuc, jud. Harghita | Școală de șoferi | 35,29% | 1.292 | 456 |
| 92 | Iosif Eugen Daniel Davidjud. Alba15 admiși din 43 | jud. Alba | Școală de șoferi | 34,88% | 43 | 15 |
| 93 | Vocrysco Albajud. Alba33 admiși din 95 | jud. Alba | Școală de șoferi | 34,74% | 95 | 33 |
| 94 | Colegiul Tehnic Matei CorvinHunedoara, jud. Hunedoara9 admiși din 26 | Hunedoara, jud. Hunedoara | Școală de șoferi | 34,62% | 26 | 9 |
| 95 | Perfect CleanBrașov, jud. Brașov51 admiși din 148 | Brașov, jud. Brașov | Școală de șoferi | 34,46% | 148 | 51 |
| 96 | Performerjud. Sibiu58 admiși din 169 | jud. Sibiu | Școală de șoferi | 34,32% | 169 | 58 |
| 97 | Defensive Autosimjud. Alba33 admiși din 97 | jud. Alba | Școală de șoferi | 34,02% | 97 | 33 |
| 98 | La Codreanu Servicii Publicejud. Covasna130 admiși din 383 | jud. Covasna | Școală de șoferi | 33,94% | 383 | 130 |
| 99 | Rotaria ImpexBlaj, jud. Alba67 admiși din 198 | Blaj, jud. Alba | Școală de șoferi | 33,84% | 198 | 67 |
| 100 | AmsoSibiu, jud. Sibiu344 admiși din 1.023 | Sibiu, jud. Sibiu | Școală de șoferi | 33,63% | 1.023 | 344 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2018, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2018. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.