Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2022
În 2022, în Moldova, 36,18% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 35,45% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2022.
Clasamentul 2022
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Imbold Motojud. Bacău53 admiși din 67 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 79,10% | 67 | 53 |
| 2 | Imbold Auto Motojud. Bacău97 admiși din 123 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 78,86% | 123 | 97 |
| 3 | Imbold TransDărmănești, jud. Bacău108 admiși din 147 | Dărmănești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 73,47% | 147 | 108 |
| 4 | Imbold Bisjud. Bacău128 admiși din 185 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 69,19% | 185 | 128 |
| 5 | Compania de Transport Publicjud. Iași28 admiși din 42 | jud. Iași | Școală de șoferi | 66,67% | 42 | 28 |
| 6 | Miia TourTecuci, jud. Galați36 admiși din 55 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 65,45% | 55 | 36 |
| 7 | Auto CrissIași, jud. Iași187 admiși din 291 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 64,26% | 291 | 187 |
| 8 | AnsorajGalați, jud. Galați202 admiși din 322 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 62,73% | 322 | 202 |
| 9 | Vledis ComRoman, jud. Neamț119 admiși din 191 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 62,30% | 191 | 119 |
| 10 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați169 admiși din 272 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 62,13% | 272 | 169 |
| 11 | AutosendVaslui, jud. Vaslui205 admiși din 330 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 62,12% | 330 | 205 |
| 12 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani343 admiși din 555 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 61,80% | 555 | 343 |
| 13 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani174 admiși din 285 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 61,05% | 285 | 174 |
| 14 | Auto BHNjud. Vaslui188 admiși din 308 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 61,04% | 308 | 188 |
| 15 | Tecro Auto ABCjud. Bacău212 admiși din 358 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 59,22% | 358 | 212 |
| 16 | Auto Carlajud. Bacău256 admiși din 448 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 57,14% | 448 | 256 |
| 17 | AderentBacău, jud. Bacău123 admiși din 216 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 56,94% | 216 | 123 |
| 18 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău441 admiși din 790 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 55,82% | 790 | 441 |
| 19 | Apetour CosminBotoșani, jud. Botoșani179 admiși din 325 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 55,08% | 325 | 179 |
| 20 | Trans Giulia TLXjud. Neamț86 admiși din 159 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 54,09% | 159 | 86 |
| 21 | Drive Training Automanjud. Botoșani20 admiși din 37 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,05% | 37 | 20 |
| 22 | Fulger Leonard Drivejud. Galați15 admiși din 28 | jud. Galați | Școală de șoferi | 53,57% | 28 | 15 |
| 23 | Autocontactjud. Vaslui256 admiși din 479 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 53,44% | 479 | 256 |
| 24 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani79 admiși din 148 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 53,38% | 148 | 79 |
| 25 | Dual Autojud. Galați38 admiși din 72 | jud. Galați | Școală de șoferi | 52,78% | 72 | 38 |
| 26 | Diadrivejud. Bacău230 admiși din 438 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 52,51% | 438 | 230 |
| 27 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani166 admiși din 317 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 52,37% | 317 | 166 |
| 28 | Ogrinjautojud. Vaslui62 admiși din 119 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 52,10% | 119 | 62 |
| 29 | Frăția Tourjud. Galați138 admiși din 267 | jud. Galați | Școală de șoferi | 51,69% | 267 | 138 |
| 30 | Auto Xor Expert Comjud. Neamț31 admiși din 60 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,67% | 60 | 31 |
| 31 | Ssa Auto Rusujud. Neamț70 admiși din 136 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,47% | 136 | 70 |
| 32 | Aviatia Drive Lessonsjud. Galați116 admiși din 226 | jud. Galați | Școală de șoferi | 51,33% | 226 | 116 |
| 33 | Best RZV Drivejud. Neamț199 admiși din 388 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,29% | 388 | 199 |
| 34 | ProvoiajBacău, jud. Bacău66 admiși din 129 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,16% | 129 | 66 |
| 35 | Bogdan PrestBotoșani, jud. Botoșani23 admiși din 45 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 51,11% | 45 | 23 |
| 36 | Lucail AutoMoinești, jud. Bacău64 admiși din 127 | Moinești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,39% | 127 | 64 |
| 37 | Baxon Impexjud. Botoșani124 admiși din 248 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 50,00% | 248 | 124 |
| 37 | Toncu Marinel 76jud. Bacău62 admiși din 124 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,00% | 124 | 62 |
| 39 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț333 admiși din 670 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,70% | 670 | 333 |
| 40 | Veramir Autojud. Vaslui199 admiși din 404 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 49,26% | 404 | 199 |
| 41 | Automobile Diamondjud. Neamț78 admiși din 159 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 49,06% | 159 | 78 |
| 42 | Malivcomjud. Vrancea171 admiși din 354 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 48,31% | 354 | 171 |
| 43 | PilotBotoșani, jud. Botoșani345 admiși din 715 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 48,25% | 715 | 345 |
| 44 | ABC Lena-CrisTârgu Neamț, jud. Neamț383 admiși din 800 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,88% | 800 | 383 |
| 45 | Autopincatalinjud. Botoșani153 admiși din 320 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,81% | 320 | 153 |
| 46 | Euro StyleGalați, jud. Galați21 admiși din 44 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 47,73% | 44 | 21 |
| 47 | Auto Diamondjud. Neamț62 admiși din 130 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,69% | 130 | 62 |
| 48 | ScatecTecuci, jud. Galați716 admiși din 1.505 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 47,57% | 1.505 | 716 |
| 49 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui148 admiși din 318 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,54% | 318 | 148 |
| 50 | Titi Basjud. Iași221 admiși din 482 | jud. Iași | Școală de șoferi | 45,85% | 482 | 221 |
| 51 | DomostarDorohoi, jud. Botoșani31 admiși din 68 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,59% | 68 | 31 |
| 52 | Sigur la Volanjud. Botoșani207 admiși din 456 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 45,39% | 456 | 207 |
| 53 | Viitorul Șoferjud. Vaslui208 admiși din 462 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 45,02% | 462 | 208 |
| 54 | Profesional Designjud. Bacău144 admiși din 320 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 45,00% | 320 | 144 |
| 55 | Oldancomjud. Neamț310 admiși din 690 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 44,93% | 690 | 310 |
| 56 | Del Drive Alimarjud. Galați168 admiși din 374 | jud. Galați | Școală de șoferi | 44,92% | 374 | 168 |
| 57 | Stelcor Auto Drivingjud. Botoșani101 admiși din 226 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 44,69% | 226 | 101 |
| 58 | Tecro Transjud. Bacău108 admiși din 242 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 44,63% | 242 | 108 |
| 59 | Complet Driverjud. Neamț157 admiși din 354 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 44,35% | 354 | 157 |
| 60 | AutograndGalați, jud. Galați146 admiși din 331 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 44,11% | 331 | 146 |
| 61 | Teoseb Autotransjud. Bacău84 admiși din 191 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,98% | 191 | 84 |
| 62 | Bejan Co GeorgiomioGalați, jud. Galați90 admiși din 207 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 43,48% | 207 | 90 |
| 63 | RelovidanRoman, jud. Neamț85 admiși din 196 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 43,37% | 196 | 85 |
| 64 | Dacar Best Drivejud. Neamț104 admiși din 240 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 43,33% | 240 | 104 |
| 65 | Imbold Drivejud. Bacău44 admiși din 102 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,14% | 102 | 44 |
| 66 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău135 admiși din 314 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,99% | 314 | 135 |
| 67 | Mardare Auto Drivejud. Bacău64 admiși din 149 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,95% | 149 | 64 |
| 68 | XXL Nord Driverjud. Botoșani12 admiși din 28 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,86% | 28 | 12 |
| 69 | Popteam Juniorjud. Neamț46 admiși din 108 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,59% | 108 | 46 |
| 70 | Connect Drive 68jud. Bacău97 admiși din 228 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,54% | 228 | 97 |
| 71 | Ancautorizarejud. Bacău307 admiși din 723 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 42,46% | 723 | 307 |
| 72 | Aviatia Succesjud. Galați56 admiși din 132 | jud. Galați | Școală de șoferi | 42,42% | 132 | 56 |
| 73 | Auto BZCRoman, jud. Neamț95 admiși din 224 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,41% | 224 | 95 |
| 74 | Autobeta Marilexjud. Botoșani497 admiși din 1.174 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 42,33% | 1.174 | 497 |
| 75 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț178 admiși din 421 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,28% | 421 | 178 |
| 76 | Autoailieseijud. Iași31 admiși din 74 | jud. Iași | Școală de șoferi | 41,89% | 74 | 31 |
| 77 | Nerd Karjud. Neamț98 admiși din 234 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,88% | 234 | 98 |
| 78 | Ursarocjud. Neamț90 admiși din 217 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,47% | 217 | 90 |
| 79 | Teo Drive Defensivejud. Botoșani38 admiși din 92 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,30% | 92 | 38 |
| 80 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea653 admiși din 1.586 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 41,17% | 1.586 | 653 |
| 81 | Iral DrivingVaslui, jud. Vaslui90 admiși din 223 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,36% | 223 | 90 |
| 82 | Acatrini M. Puiujud. Bacău56 admiși din 139 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,29% | 139 | 56 |
| 83 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui122 admiși din 303 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,26% | 303 | 122 |
| 84 | Aeoemijud. Vaslui246 admiși din 613 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,13% | 613 | 246 |
| 85 | Auto Tody Family Driverjud. Iași245 admiși din 612 | jud. Iași | Școală de șoferi | 40,03% | 612 | 245 |
| 86 | Orizont Geogab CAAGjud. Galați169 admiși din 427 | jud. Galați | Școală de șoferi | 39,58% | 427 | 169 |
| 87 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea356 admiși din 901 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 39,51% | 901 | 356 |
| 88 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați64 admiși din 164 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 39,02% | 164 | 64 |
| 89 | Jontransjud. Vaslui113 admiși din 292 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 38,70% | 292 | 113 |
| 90 | NG Companyjud. Neamț68 admiși din 177 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 38,42% | 177 | 68 |
| 91 | AutoseraOnești, jud. Bacău103 admiși din 271 | Onești, jud. Bacău | Școală de șoferi | 38,01% | 271 | 103 |
| 92 | Automan DriveGalați, jud. Galați66 admiși din 174 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 37,93% | 174 | 66 |
| 93 | Maliv Automotojud. Vrancea28 admiși din 74 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 37,84% | 74 | 28 |
| 94 | Autocontrol Iașijud. Iași98 admiși din 260 | jud. Iași | Școală de șoferi | 37,69% | 260 | 98 |
| 95 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț192 admiși din 511 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 37,57% | 511 | 192 |
| 96 | Viovasjud. Iași292 admiși din 779 | jud. Iași | Școală de șoferi | 37,48% | 779 | 292 |
| 97 | Amoserv Auto BestPașcani, jud. Iași121 admiși din 323 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 37,46% | 323 | 121 |
| 98 | RomexpresRacova, jud. Bacău91 admiși din 246 | Racova, jud. Bacău | Școală de șoferi | 36,99% | 246 | 91 |
| 99 | Autokiti VGBjud. Bacău69 admiși din 188 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 36,70% | 188 | 69 |
| 100 | Adelcos Driverjud. Neamț62 admiși din 169 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 36,69% | 169 | 62 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2022, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2022. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.