Top școli de șoferi din Moldova după promovare, 2023
În 2023, în Moldova, 33,79% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,28% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2023.
Clasamentul 2023
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Compania de Transport Publicjud. Iași31 admiși din 38 | jud. Iași | Școală de șoferi | 81,58% | 38 | 31 |
| 2 | Imbold Auto Motojud. Bacău189 admiși din 244 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 77,46% | 244 | 189 |
| 3 | Imbold Bisjud. Bacău173 admiși din 237 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 73,00% | 237 | 173 |
| 4 | AutosendVaslui, jud. Vaslui230 admiși din 321 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 71,65% | 321 | 230 |
| 5 | Imbold Motojud. Bacău64 admiși din 96 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 66,67% | 96 | 64 |
| 6 | Asii VolanuluiGalați, jud. Galați174 admiși din 275 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 63,27% | 275 | 174 |
| 7 | Autocontactjud. Vaslui322 admiși din 512 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 62,89% | 512 | 322 |
| 8 | Auto CrissIași, jud. Iași148 admiși din 237 | Iași, jud. Iași | Școală de șoferi | 62,45% | 237 | 148 |
| 9 | AnsorajGalați, jud. Galați245 admiși din 400 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 61,25% | 400 | 245 |
| 10 | Auto BHNjud. Vaslui151 admiși din 254 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 59,45% | 254 | 151 |
| 11 | Euro StyleGalați, jud. Galați27 admiși din 48 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 56,25% | 48 | 27 |
| 12 | Malivcomjud. Vrancea128 admiși din 231 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 55,41% | 231 | 128 |
| 13 | Best RZV Drivejud. Neamț222 admiși din 404 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 54,95% | 404 | 222 |
| 14 | Apetour CosminBotoșani, jud. Botoșani351 admiși din 642 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 54,67% | 642 | 351 |
| 15 | Jontransjud. Vaslui168 admiși din 312 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 53,85% | 312 | 168 |
| 16 | Dual Autojud. Galați50 admiși din 93 | jud. Galați | Școală de șoferi | 53,76% | 93 | 50 |
| 17 | Tecro Transjud. Bacău66 admiși din 124 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 53,23% | 124 | 66 |
| 18 | Auto Carlajud. Bacău200 admiși din 381 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 52,49% | 381 | 200 |
| 19 | Rodani Drivejud. Bacău12 admiși din 23 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 52,17% | 23 | 12 |
| 20 | Aviatia Drive Lessonsjud. Galați101 admiși din 194 | jud. Galați | Școală de șoferi | 52,06% | 194 | 101 |
| 21 | RelovidanRoman, jud. Neamț48 admiși din 93 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,61% | 93 | 48 |
| 22 | Școala de Șoferi Zebrajud. Bacău299 admiși din 580 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 51,55% | 580 | 299 |
| 23 | Auto BZCRoman, jud. Neamț23 admiși din 45 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 51,11% | 45 | 23 |
| 24 | UniversumBotoșani, jud. Botoșani122 admiși din 239 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 51,05% | 239 | 122 |
| 25 | Akcent Drivejud. Bacău34 admiși din 67 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,75% | 67 | 34 |
| 26 | Amigo Artjud. Iași25 admiși din 50 | jud. Iași | Școală de șoferi | 50,00% | 50 | 25 |
| 26 | Aeoemijud. Vaslui25 admiși din 50 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 50,00% | 50 | 25 |
| 26 | ProvoiajBacău, jud. Bacău20 admiși din 40 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 50,00% | 40 | 20 |
| 29 | Com Auto HDorohoi, jud. Botoșani161 admiși din 324 | Dorohoi, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 49,69% | 324 | 161 |
| 30 | Best Automoto Drivingjud. Botoșani250 admiși din 506 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 49,41% | 506 | 250 |
| 31 | Tecro Auto ABCjud. Bacău186 admiși din 377 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 49,34% | 377 | 186 |
| 32 | Liv-ComalBacău, jud. Bacău336 admiși din 687 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,91% | 687 | 336 |
| 33 | Auto Xor Expert Comjud. Neamț168 admiși din 344 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 48,84% | 344 | 168 |
| 34 | ScatecTecuci, jud. Galați722 admiși din 1.481 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 48,75% | 1.481 | 722 |
| 35 | Viitorul Șoferjud. Vaslui198 admiși din 407 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 48,65% | 407 | 198 |
| 36 | Toncu Marinel 76jud. Bacău64 admiși din 133 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 48,12% | 133 | 64 |
| 37 | Ray 11Bârlad, jud. Vaslui149 admiși din 311 | Bârlad, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 47,91% | 311 | 149 |
| 38 | Trans Giulia TLXjud. Neamț65 admiși din 136 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 47,79% | 136 | 65 |
| 39 | Auto Express Ciprianjud. Botoșani93 admiși din 197 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 47,21% | 197 | 93 |
| 40 | Titi Basjud. Iași224 admiși din 476 | jud. Iași | Școală de șoferi | 47,06% | 476 | 224 |
| 41 | Automobile Diamondjud. Neamț34 admiși din 73 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,58% | 73 | 34 |
| 42 | AutograndGalați, jud. Galați59 admiși din 127 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 46,46% | 127 | 59 |
| 43 | AutoichimVaslui, jud. Vaslui124 admiși din 268 | Vaslui, jud. Vaslui | Școală de șoferi | 46,27% | 268 | 124 |
| 44 | AderentBacău, jud. Bacău84 admiși din 182 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 46,15% | 182 | 84 |
| 45 | Kym StarPiatra-Neamț, jud. Neamț149 admiși din 323 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 46,13% | 323 | 149 |
| 46 | Star Driver Premiumjud. Galați107 admiși din 232 | jud. Galați | Școală de șoferi | 46,12% | 232 | 107 |
| 47 | Veramir Autojud. Vaslui168 admiși din 369 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 45,53% | 369 | 168 |
| 48 | Autozet Plusjud. Iași25 admiși din 55 | jud. Iași | Școală de șoferi | 45,45% | 55 | 25 |
| 49 | Mardare Auto Drivejud. Bacău109 admiși din 240 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 45,42% | 240 | 109 |
| 50 | Teoseb Autotransjud. Bacău60 admiși din 133 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 45,11% | 133 | 60 |
| 51 | Amoserv Auto BestPașcani, jud. Iași145 admiși din 323 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 44,89% | 323 | 145 |
| 52 | Pop Teamjud. Neamț61 admiși din 136 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 44,85% | 136 | 61 |
| 53 | Holtiteojud. Vaslui192 admiși din 433 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 44,34% | 433 | 192 |
| 54 | Ruso Primse Drivejud. Galați90 admiși din 203 | jud. Galați | Școală de șoferi | 44,33% | 203 | 90 |
| 55 | Provoiaj Auto - DBacău, jud. Bacău158 admiși din 359 | Bacău, jud. Bacău | Școală de șoferi | 44,01% | 359 | 158 |
| 56 | Auto Fulger 1Galați, jud. Galați47 admiși din 107 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 43,93% | 107 | 47 |
| 57 | Bogdan PrestBotoșani, jud. Botoșani21 admiși din 48 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 43,75% | 48 | 21 |
| 58 | Romexpres Autojud. Bacău52 admiși din 120 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 43,33% | 120 | 52 |
| 59 | Dialiv ServPiatra-Neamț, jud. Neamț234 admiși din 542 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 43,17% | 542 | 234 |
| 60 | Del Drive Alimarjud. Galați214 admiși din 503 | jud. Galați | Școală de șoferi | 42,54% | 503 | 214 |
| 61 | Preda Garage Total Autojud. Neamț31 admiși din 73 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,47% | 73 | 31 |
| 62 | Aviatia Profesionistijud. Vrancea39 admiși din 92 | jud. Vrancea | Școală de șoferi | 42,39% | 92 | 39 |
| 63 | Ursarocjud. Neamț71 admiși din 168 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,26% | 168 | 71 |
| 64 | Complet Driverjud. Neamț112 admiși din 266 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 42,11% | 266 | 112 |
| 65 | Ancautorizarejud. Bacău256 admiși din 611 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 41,90% | 611 | 256 |
| 66 | Popteam Juniorjud. Neamț54 admiși din 129 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,86% | 129 | 54 |
| 67 | Auto Tody Family Driverjud. Iași221 admiși din 529 | jud. Iași | Școală de șoferi | 41,78% | 529 | 221 |
| 68 | Baxon Impexjud. Botoșani119 admiși din 287 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,46% | 287 | 119 |
| 68 | Autocontrol Iașijud. Iași102 admiși din 246 | jud. Iași | Școală de șoferi | 41,46% | 246 | 102 |
| 70 | Auto Diamondjud. Neamț62 admiși din 150 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,33% | 150 | 62 |
| 71 | Oldancomjud. Neamț234 admiși din 570 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 41,05% | 570 | 234 |
| 72 | PilotBotoșani, jud. Botoșani236 admiși din 575 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 41,04% | 575 | 236 |
| 73 | RomexpresRacova, jud. Bacău34 admiși din 83 | Racova, jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,96% | 83 | 34 |
| 74 | Profesional Designjud. Bacău137 admiși din 335 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 40,90% | 335 | 137 |
| 75 | Auto MDBjud. Vaslui21 admiși din 52 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 40,38% | 52 | 21 |
| 76 | Viovasjud. Iași279 admiși din 697 | jud. Iași | Școală de șoferi | 40,03% | 697 | 279 |
| 77 | Sigur la Volanjud. Iași172 admiși din 430 | jud. Iași | Școală de șoferi | 40,00% | 430 | 172 |
| 78 | Scorpion Test 2006Focșani, jud. Vrancea560 admiși din 1.410 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 39,72% | 1.410 | 560 |
| 79 | Best Automotoncajud. Botoșani34 admiși din 86 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 39,53% | 86 | 34 |
| 80 | Drive Safe M.C.PPașcani, jud. Iași98 admiși din 250 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 39,20% | 250 | 98 |
| 81 | Auto Dan Mirani Drivejud. Botoșani79 admiși din 203 | jud. Botoșani | Școală de șoferi | 38,92% | 203 | 79 |
| 82 | ABC Lena-CrisTârgu Neamț, jud. Neamț236 admiși din 607 | Târgu Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 38,88% | 607 | 236 |
| 83 | Automan DriveGalați, jud. Galați19 admiși din 49 | Galați, jud. Galați | Școală de șoferi | 38,78% | 49 | 19 |
| 84 | Nenciu ComFocșani, jud. Vrancea308 admiși din 806 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 38,21% | 806 | 308 |
| 85 | Top Driving Symboljud. Iași53 admiși din 139 | jud. Iași | Școală de șoferi | 38,13% | 139 | 53 |
| 86 | DundeviTecuci, jud. Galați8 admiși din 21 | Tecuci, jud. Galați | Școală de șoferi | 38,10% | 21 | 8 |
| 87 | Orizont Geogab CAAGjud. Galați156 admiși din 410 | jud. Galați | Școală de șoferi | 38,05% | 410 | 156 |
| 88 | Ogrinjautojud. Vaslui153 admiși din 403 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 37,97% | 403 | 153 |
| 89 | NG Companyjud. Neamț51 admiși din 135 | jud. Neamț | Școală de șoferi | 37,78% | 135 | 51 |
| 90 | CHZ Drive Adelantejud. Galați120 admiși din 320 | jud. Galați | Școală de șoferi | 37,50% | 320 | 120 |
| 91 | AutovulcanizareBotoșani, jud. Botoșani47 admiși din 126 | Botoșani, jud. Botoșani | Școală de șoferi | 37,30% | 126 | 47 |
| 92 | Auto MarilynRoman, jud. Neamț69 admiși din 186 | Roman, jud. Neamț | Școală de șoferi | 37,10% | 186 | 69 |
| 93 | Prim DriverPiatra-Neamț, jud. Neamț140 admiși din 378 | Piatra-Neamț, jud. Neamț | Școală de șoferi | 37,04% | 378 | 140 |
| 94 | Camino Driverjud. Galați168 admiși din 459 | jud. Galați | Școală de șoferi | 36,60% | 459 | 168 |
| 94 | Emiogrjud. Vaslui56 admiși din 153 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 36,60% | 153 | 56 |
| 96 | Diadrivejud. Bacău111 admiși din 304 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 36,51% | 304 | 111 |
| 97 | Connect Drive 68jud. Bacău31 admiși din 85 | jud. Bacău | Școală de șoferi | 36,47% | 85 | 31 |
| 98 | Melinteanu PrestFocșani, jud. Vrancea107 admiși din 294 | Focșani, jud. Vrancea | Școală de șoferi | 36,39% | 294 | 107 |
| 99 | Giv ComplexPașcani, jud. Iași76 admiși din 209 | Pașcani, jud. Iași | Școală de șoferi | 36,36% | 209 | 76 |
| 99 | Gin Drive Stiljud. Vaslui8 admiși din 22 | jud. Vaslui | Școală de șoferi | 36,36% | 22 | 8 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2023, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2023. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.