Top instructori auto din Moldova după promovare, 2025
În 2025, în Moldova, 33,31% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar instructorii cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Instructor | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Natarasu Gheorghe-Cristineljud. Botoșani67 admiși din 95 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 70,53% | 95 | 67 |
| 2 | Mirodone Narcisjud. Bacău36 admiși din 59 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 61,02% | 59 | 36 |
| 3 | Scholler Georgejud. Galați22 admiși din 49 | jud. Galați | Instructor autorizat | 44,90% | 49 | 22 |
| 4 | Macovei Florinjud. Botoșani33 admiși din 76 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 43,42% | 76 | 33 |
| 5 | Huidici Sergiujud. Bacău25 admiși din 59 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 42,37% | 59 | 25 |
| 6 | Costea DanutGalați, jud. Galați11 admiși din 26 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 42,31% | 26 | 11 |
| 7 | Gaman I. Cristineljud. Bacău16 admiși din 39 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 41,03% | 39 | 16 |
| 8 | Lovin Marian-Bogdanjud. Galați9 admiși din 22 | jud. Galați | Instructor autorizat | 40,91% | 22 | 9 |
| 9 | Merlusca S. Mariusjud. Bacău29 admiși din 73 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 39,73% | 73 | 29 |
| 10 | Istrate Gh. Gheorghițăjud. Neamț23 admiși din 58 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 39,66% | 58 | 23 |
| 11 | Macovei Ștefan-Ioneljud. Galați60 admiși din 152 | jud. Galați | Instructor autorizat | 39,47% | 152 | 60 |
| 11 | Piftor D. Ionjud. Botoșani30 admiși din 76 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 39,47% | 76 | 30 |
| 13 | Cercel Bogdanjud. Galați14 admiși din 37 | jud. Galați | Instructor autorizat | 37,84% | 37 | 14 |
| 13 | Toma G.I. Cătălinjud. Neamț14 admiși din 37 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 37,84% | 37 | 14 |
| 15 | Tutuianu Octavianjud. Bacău17 admiși din 45 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 37,78% | 45 | 17 |
| 16 | Husu TraianComănești, jud. Bacău15 admiși din 40 | Comănești, jud. Bacău | Instructor autorizat | 37,50% | 40 | 15 |
| 17 | Lungu S. Valentinjud. Bacău23 admiși din 62 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 37,10% | 62 | 23 |
| 18 | Scutaru A. Mihăițăjud. Galați8 admiși din 22 | jud. Galați | Instructor autorizat | 36,36% | 22 | 8 |
| 19 | Popa Gh. Vasilejud. Bacău22 admiși din 61 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 36,07% | 61 | 22 |
| 20 | Lacatusu M. Constantinjud. Bacău21 admiși din 59 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 35,59% | 59 | 21 |
| 21 | Leopa Danieljud. Galați16 admiși din 45 | jud. Galați | Instructor autorizat | 35,56% | 45 | 16 |
| 22 | Rusu Ciprian-Victorjud. Galați22 admiși din 63 | jud. Galați | Instructor autorizat | 34,92% | 63 | 22 |
| 23 | Balan I.L. Gheorghejud. Bacău9 admiși din 26 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 34,62% | 26 | 9 |
| 24 | Carp Lucica-Zoiajud. Galați12 admiși din 35 | jud. Galați | Instructor autorizat | 34,29% | 35 | 12 |
| 25 | Lupu Dorin-NicolaeGalați, jud. Galați16 admiși din 47 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 34,04% | 47 | 16 |
| 26 | Neamtu Costel-Adrianjud. Bacău21 admiși din 62 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 33,87% | 62 | 21 |
| 27 | David I.M. Ionjud. Vrancea27 admiși din 80 | jud. Vrancea | Instructor autorizat | 33,75% | 80 | 27 |
| 28 | Duca Cristineljud. Bacău23 admiși din 69 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 33,33% | 69 | 23 |
| 28 | Andronachi Dănuț Mihaijud. Neamț20 admiși din 60 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 33,33% | 60 | 20 |
| 28 | Hirtescu Silviujud. Bacău16 admiși din 48 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 33,33% | 48 | 16 |
| 31 | Albu Ștefanjud. Bacău53 admiși din 161 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 32,92% | 161 | 53 |
| 32 | Susciuc Baciu Ioneljud. Botoșani25 admiși din 76 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 32,89% | 76 | 25 |
| 33 | Nastase Dumitru Radujud. Neamț23 admiși din 70 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 32,86% | 70 | 23 |
| 34 | Balan D. Ionuțjud. Botoșani45 admiși din 137 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 32,85% | 137 | 45 |
| 35 | Bucataru Radu-Dorinjud. Iași13 admiși din 40 | jud. Iași | Instructor autorizat | 32,50% | 40 | 13 |
| 36 | Nitura Danieljud. Botoșani20 admiși din 62 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 32,26% | 62 | 20 |
| 37 | Gavril Cristineljud. Bacău19 admiși din 59 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 32,20% | 59 | 19 |
| 38 | Balaita Alin-Ioneljud. Bacău18 admiși din 56 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 32,14% | 56 | 18 |
| 39 | Roman E. Marianjud. Bacău15 admiși din 47 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 31,91% | 47 | 15 |
| 40 | Parlapan Cătălinjud. Galați29 admiși din 91 | jud. Galați | Instructor autorizat | 31,87% | 91 | 29 |
| 41 | Petrea CatalinGalați, jud. Galați26 admiși din 82 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 31,71% | 82 | 26 |
| 42 | Rusu MirelusGalați, jud. Galați19 admiși din 60 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 31,67% | 60 | 19 |
| 43 | Amateiesa Danieljud. Botoșani18 admiși din 57 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 31,58% | 57 | 18 |
| 43 | Domnica Virgiljud. Neamț18 admiși din 57 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 31,58% | 57 | 18 |
| 45 | Hasan Ciprianjud. Bacău11 admiși din 35 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 31,43% | 35 | 11 |
| 45 | Cioanca Aurelianjud. Iași11 admiși din 35 | jud. Iași | Instructor autorizat | 31,43% | 35 | 11 |
| 47 | Capatana Neculaijud. Galați15 admiși din 49 | jud. Galați | Instructor autorizat | 30,61% | 49 | 15 |
| 48 | Bucur V.P. Vasilejud. Bacău22 admiși din 72 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 30,56% | 72 | 22 |
| 49 | Ionascu N. Victorjud. Galați10 admiși din 33 | jud. Galați | Instructor autorizat | 30,30% | 33 | 10 |
| 50 | Panaite C.E. Virgiljud. Bacău36 admiși din 121 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 29,75% | 121 | 36 |
| 51 | Sraer Robert-Caroljud. Bacău13 admiși din 44 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 29,55% | 44 | 13 |
| 52 | Barbu Adrian Constantinjud. Bacău9 admiși din 31 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 29,03% | 31 | 9 |
| 53 | Serban Mihai-SorinelSăucești, jud. Bacău11 admiși din 38 | Săucești, jud. Bacău | Instructor autorizat | 28,95% | 38 | 11 |
| 54 | Rusu Gh. Vioreljud. Bacău13 admiși din 45 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 28,89% | 45 | 13 |
| 55 | Lupu LiviuBârlad, jud. Vaslui23 admiși din 80 | Bârlad, jud. Vaslui | Instructor autorizat | 28,75% | 80 | 23 |
| 56 | Ion Gabrieljud. Galați23 admiși din 81 | jud. Galați | Instructor autorizat | 28,40% | 81 | 23 |
| 57 | Mihai T. Georgejud. Bacău13 admiși din 46 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 28,26% | 46 | 13 |
| 58 | Arseni Ovidiu-Liviujud. Bacău24 admiși din 85 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 28,24% | 85 | 24 |
| 59 | Ocneanu Alin-IonutVaslui, jud. Vaslui30 admiși din 107 | Vaslui, jud. Vaslui | Instructor autorizat | 28,04% | 107 | 30 |
| 60 | Andronache VasileGalați, jud. Galați7 admiși din 25 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 28,00% | 25 | 7 |
| 61 | Savulescu Ticujud. Vrancea9 admiși din 33 | jud. Vrancea | Instructor autorizat | 27,27% | 33 | 9 |
| 62 | Ariton I. Florinjud. Bacău26 admiși din 96 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 27,08% | 96 | 26 |
| 63 | Boboc Emilian-Silviujud. Bacău10 admiși din 37 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 27,03% | 37 | 10 |
| 64 | Toader GheorghitaGalați, jud. Galați7 admiși din 26 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 26,92% | 26 | 7 |
| 65 | Lungu A. Ioanjud. Neamț27 admiși din 102 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 26,47% | 102 | 27 |
| 65 | Lungu GheorgheStănișești, jud. Bacău9 admiși din 34 | Stănișești, jud. Bacău | Instructor autorizat | 26,47% | 34 | 9 |
| 67 | Andrusca NeculaiVaslui, jud. Vaslui23 admiși din 88 | Vaslui, jud. Vaslui | Instructor autorizat | 26,14% | 88 | 23 |
| 68 | Puscasu Costeljud. Bacău18 admiși din 69 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 26,09% | 69 | 18 |
| 68 | Tufa Sorin-Dragoșjud. Vaslui6 admiși din 23 | jud. Vaslui | Instructor autorizat | 26,09% | 23 | 6 |
| 70 | Rusu C. Constantinjud. Neamț14 admiși din 54 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 25,93% | 54 | 14 |
| 71 | Sarzea SorinelFocșani, jud. Vrancea8 admiși din 31 | Focșani, jud. Vrancea | Instructor autorizat | 25,81% | 31 | 8 |
| 72 | Timisescu Ovidiujud. Neamț28 admiși din 111 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 25,23% | 111 | 28 |
| 73 | Burduja Daniel-Mihaijud. Botoșani30 admiși din 119 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 25,21% | 119 | 30 |
| 74 | Bozomala Cristineljud. Neamț15 admiși din 60 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 25,00% | 60 | 15 |
| 74 | Puricescu Mihaijud. Neamț14 admiși din 56 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 25,00% | 56 | 14 |
| 74 | Barsan E. Vasilejud. Neamț11 admiși din 44 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 25,00% | 44 | 11 |
| 74 | Lungu Ctin. Lucianjud. Galați8 admiși din 32 | jud. Galați | Instructor autorizat | 25,00% | 32 | 8 |
| 74 | Jipa Marianagicajud. Bacău7 admiși din 28 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 25,00% | 28 | 7 |
| 74 | Gurau I. Gheorghejud. Galați5 admiși din 20 | jud. Galați | Instructor autorizat | 25,00% | 20 | 5 |
| 80 | Manolache C. Liviujud. Neamț10 admiși din 41 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 24,39% | 41 | 10 |
| 81 | Stanciu IonelCârja, jud. Vaslui20 admiși din 83 | Cârja, jud. Vaslui | Instructor autorizat | 24,10% | 83 | 20 |
| 82 | Staicu Victorjud. Neamț17 admiși din 71 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 23,94% | 71 | 17 |
| 83 | Scortanu Sebastianjud. Neamț15 admiși din 63 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 23,81% | 63 | 15 |
| 84 | Ștefan GhibergiuGalați, jud. Galați9 admiși din 38 | Galați, jud. Galați | Instructor autorizat | 23,68% | 38 | 9 |
| 85 | Codrescu CostelGolești, jud. Vrancea17 admiși din 72 | Golești, jud. Vrancea | Instructor autorizat | 23,61% | 72 | 17 |
| 86 | Iosub Dănuțjud. Neamț8 admiși din 34 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 23,53% | 34 | 8 |
| 86 | Budeanu Liviu Constantinjud. Neamț8 admiși din 34 | jud. Neamț | Instructor autorizat | 23,53% | 34 | 8 |
| 88 | Nenestean Raul MarianIași, jud. Iași7 admiși din 30 | Iași, jud. Iași | Instructor autorizat | 23,33% | 30 | 7 |
| 89 | Ungureanu Mariceljud. Botoșani9 admiși din 39 | jud. Botoșani | Instructor autorizat | 23,08% | 39 | 9 |
| 89 | Burlacu I. Ioan-Liviujud. Iași6 admiși din 26 | jud. Iași | Instructor autorizat | 23,08% | 26 | 6 |
| 89 | Manolache M. Marius-Florinjud. Iași6 admiși din 26 | jud. Iași | Instructor autorizat | 23,08% | 26 | 6 |
| 92 | Tudosa Iulianjud. Vrancea11 admiși din 48 | jud. Vrancea | Instructor autorizat | 22,92% | 48 | 11 |
| 93 | Butnaru Bogdan-TraianNegrești, jud. Vaslui19 admiși din 85 | Negrești, jud. Vaslui | Instructor autorizat | 22,35% | 85 | 19 |
| 94 | Fuioaga Constantinjud. Bacău14 admiși din 63 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 22,22% | 63 | 14 |
| 95 | Profire NeluVaslui, jud. Vaslui27 admiși din 122 | Vaslui, jud. Vaslui | Instructor autorizat | 22,13% | 122 | 27 |
| 96 | Lungu Ovidiujud. Vaslui21 admiși din 95 | jud. Vaslui | Instructor autorizat | 22,11% | 95 | 21 |
| 97 | Bordeianu Gh. Petrujud. Bacău13 admiși din 59 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 22,03% | 59 | 13 |
| 98 | Șerban V. Nicujud. Bacău10 admiși din 47 | jud. Bacău | Instructor autorizat | 21,28% | 47 | 10 |
| 99 | Nitu S. Octavianjud. Vaslui10 admiși din 48 | jud. Vaslui | Instructor autorizat | 20,83% | 48 | 10 |
| 100 | Spanu ConstantinBacău, jud. Bacău14 admiși din 68 | Bacău, jud. Bacău | Instructor autorizat | 20,59% | 68 | 14 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.