Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2022
În 2022, în Muntenia, 34,21% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 35,45% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2022.
Clasamentul 2022
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alsan Motorsportjud. Argeș110 admiși din 135 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 81,48% | 135 | 110 |
| 2 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova56 admiși din 75 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 74,67% | 75 | 56 |
| 3 | Bon Voyage ComPloiești, jud. Prahova185 admiși din 266 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 69,55% | 266 | 185 |
| 4 | Eneba Plusjud. Călărași20 admiși din 30 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 66,67% | 30 | 20 |
| 5 | Alsig BZMjud. Prahova254 admiși din 392 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 64,80% | 392 | 254 |
| 6 | Udeskom Profesionaljud. Călărași49 admiși din 76 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 64,47% | 76 | 49 |
| 7 | Basarab Ijud. Argeș41 admiși din 65 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 63,08% | 65 | 41 |
| 8 | KelesBrăila, jud. Brăila267 admiși din 432 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 61,81% | 432 | 267 |
| 9 | Auto BBBCălărași, jud. Călărași86 admiși din 142 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 60,56% | 142 | 86 |
| 10 | Joylex Drivejud. Prahova12 admiși din 20 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 60,00% | 20 | 12 |
| 11 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova407 admiși din 687 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 59,24% | 687 | 407 |
| 12 | Ovi Auto Bon Voyagejud. Prahova134 admiși din 229 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 58,52% | 229 | 134 |
| 13 | Valtud Autoservjud. Prahova130 admiși din 226 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 57,52% | 226 | 130 |
| 14 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița89 admiși din 156 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 57,05% | 156 | 89 |
| 15 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila83 admiși din 150 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 55,33% | 150 | 83 |
| 16 | Auto Darion ABCjud. Argeș163 admiși din 298 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 54,70% | 298 | 163 |
| 16 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu157 admiși din 287 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 54,70% | 287 | 157 |
| 18 | Leo School BestPitești, jud. Argeș196 admiși din 359 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 54,60% | 359 | 196 |
| 19 | Bion Flavaljud. Prahova57 admiși din 105 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 54,29% | 105 | 57 |
| 20 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău149 admiși din 276 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 53,99% | 276 | 149 |
| 21 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași338 admiși din 629 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 53,74% | 629 | 338 |
| 21 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila79 admiși din 147 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 53,74% | 147 | 79 |
| 23 | Valmar AutotransSlobozia, jud. Ialomița94 admiși din 175 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 53,71% | 175 | 94 |
| 24 | Adryjan Interspeedjud. Prahova182 admiși din 339 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 53,69% | 339 | 182 |
| 25 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș126 admiși din 238 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 52,94% | 238 | 126 |
| 26 | Sandra Mitrea MG Transjud. Buzău38 admiși din 74 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 51,35% | 74 | 38 |
| 27 | Samtradi Newjud. Ilfov65 admiși din 127 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 51,18% | 127 | 65 |
| 28 | Monarch Servicesjud. Argeș89 admiși din 174 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 51,15% | 174 | 89 |
| 29 | KLF Companyjud. Brăila286 admiși din 560 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,07% | 560 | 286 |
| 30 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș49 admiși din 97 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 50,52% | 97 | 49 |
| 31 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila191 admiși din 380 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 50,26% | 380 | 191 |
| 32 | CPP Red Carjud. Buzău155 admiși din 310 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 50,00% | 310 | 155 |
| 32 | Valyriana Autojud. Brăila109 admiși din 218 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 50,00% | 218 | 109 |
| 34 | Rovalraz Prestjud. Brăila168 admiși din 339 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 49,56% | 339 | 168 |
| 35 | Calypso Schooljud. Teleorman136 admiși din 276 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 49,28% | 276 | 136 |
| 36 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița836 admiși din 1.713 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 48,80% | 1.713 | 836 |
| 37 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila51 admiși din 105 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,57% | 105 | 51 |
| 38 | Rareș Schooljud. Ialomița246 admiși din 510 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 48,24% | 510 | 246 |
| 39 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu214 admiși din 444 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 48,20% | 444 | 214 |
| 40 | Performer Auto Ceaprazjud. Argeș192 admiși din 401 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,88% | 401 | 192 |
| 41 | C.C.C. Admis A & DPloiești, jud. Prahova672 admiși din 1.406 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 47,80% | 1.406 | 672 |
| 42 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila21 admiși din 44 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,73% | 44 | 21 |
| 43 | Radion Amuzajud. Dâmbovița639 admiși din 1.339 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,72% | 1.339 | 639 |
| 44 | Top Toto Car Driverjud. Brăila104 admiși din 220 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,27% | 220 | 104 |
| 45 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova127 admiși din 276 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,01% | 276 | 127 |
| 46 | Deimar and Drivejud. Argeș11 admiși din 24 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 45,83% | 24 | 11 |
| 47 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș165 admiși din 363 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 45,45% | 363 | 165 |
| 47 | MaridFetești, jud. Ialomița105 admiși din 231 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 45,45% | 231 | 105 |
| 49 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș264 admiși din 584 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 45,21% | 584 | 264 |
| 50 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova9 admiși din 20 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 45,00% | 20 | 9 |
| 51 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița860 admiși din 1.928 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 44,61% | 1.928 | 860 |
| 52 | Autoprest Red LarixVălenii de Munte, jud. Prahova16 admiși din 36 | Vălenii de Munte, jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,44% | 36 | 16 |
| 53 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița143 admiși din 323 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 44,27% | 323 | 143 |
| 54 | ABC Teodor Autojud. Prahova72 admiși din 163 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,17% | 163 | 72 |
| 55 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș318 admiși din 724 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,92% | 724 | 318 |
| 56 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova59 admiși din 136 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,38% | 136 | 59 |
| 57 | Gloria Driverjud. Ilfov13 admiși din 30 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 43,33% | 30 | 13 |
| 58 | CatalTitu, jud. Dâmbovița162 admiși din 374 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 43,32% | 374 | 162 |
| 59 | Profesional Bon Voyagejud. Prahova54 admiși din 125 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,20% | 125 | 54 |
| 60 | Rolan Drivejud. Brăila67 admiși din 156 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,95% | 156 | 67 |
| 61 | Auto Eli Transjud. Teleorman45 admiși din 105 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 42,86% | 105 | 45 |
| 62 | Auto RegalGiurgiu, jud. Giurgiu102 admiși din 240 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 42,50% | 240 | 102 |
| 63 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila50 admiși din 118 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,37% | 118 | 50 |
| 64 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman456 admiși din 1.086 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 41,99% | 1.086 | 456 |
| 65 | ProsilgabisPloiești, jud. Prahova101 admiși din 242 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 41,74% | 242 | 101 |
| 66 | Rhea MusaeMioveni, jud. Argeș82 admiși din 197 | Mioveni, jud. Argeș | Școală de șoferi | 41,62% | 197 | 82 |
| 67 | Sam PermisBrăila, jud. Brăila35 admiși din 85 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 41,18% | 85 | 35 |
| 68 | Sara Auto Schooljud. Prahova113 admiși din 277 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,79% | 277 | 113 |
| 69 | NeltransSinaia, jud. Prahova30 admiși din 74 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,54% | 74 | 30 |
| 70 | Pilotaj ProfBuzău, jud. Buzău123 admiși din 304 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,46% | 304 | 123 |
| 71 | LecristransBrăila, jud. Brăila200 admiși din 499 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 40,08% | 499 | 200 |
| 72 | Profesionistii Andi și Arijud. Argeș64 admiși din 160 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 40,00% | 160 | 64 |
| 72 | Agri Expertjud. Ilfov26 admiși din 65 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 40,00% | 65 | 26 |
| 74 | Ovi Bonne RoutePlopeni, jud. Prahova34 admiși din 88 | Plopeni, jud. Prahova | Școală de șoferi | 38,64% | 88 | 34 |
| 75 | Auto ComTârgoviște, jud. Dâmbovița73 admiși din 189 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 38,62% | 189 | 73 |
| 76 | Master Auto RLGjud. Argeș569 admiși din 1.500 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,93% | 1.500 | 569 |
| 77 | Autoadycrissjud. Teleorman61 admiși din 162 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 37,65% | 162 | 61 |
| 78 | Debic Pilotjud. Dâmbovița21 admiși din 56 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 37,50% | 56 | 21 |
| 79 | AlynaCălărași, jud. Călărași98 admiși din 262 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 37,40% | 262 | 98 |
| 80 | AutoprofCâmpina, jud. Prahova171 admiși din 458 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,34% | 458 | 171 |
| 81 | Centrul de Formare și Consultanță Prima ScoolBuzău, jud. Buzău459 admiși din 1.242 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 36,96% | 1.242 | 459 |
| 82 | BratilaBuzău, jud. Buzău191 admiși din 517 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 36,94% | 517 | 191 |
| 82 | Auto Casa Ducajud. Prahova58 admiși din 157 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,94% | 157 | 58 |
| 84 | Autobab Volantejud. Brăila27 admiși din 74 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,49% | 74 | 27 |
| 85 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița59 admiși din 162 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 36,42% | 162 | 59 |
| 86 | Auto MobilcriBrăila, jud. Brăila189 admiși din 522 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,21% | 522 | 189 |
| 87 | Alimi Drivingjud. Brăila56 admiși din 155 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,13% | 155 | 56 |
| 88 | Chindia Auto GrupTârgoviște, jud. Dâmbovița26 admiși din 72 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 36,11% | 72 | 26 |
| 89 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman122 admiși din 339 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 35,99% | 339 | 122 |
| 90 | Frudan Autocond AfiiPloiești, jud. Prahova168 admiși din 469 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,82% | 469 | 168 |
| 91 | Andy ABC Drivejud. Ilfov65 admiși din 182 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 35,71% | 182 | 65 |
| 92 | David Serv Autojud. Ialomița140 admiși din 398 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 35,18% | 398 | 140 |
| 93 | Auto Eridam GAMjud. Dâmbovița43 admiși din 124 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 34,68% | 124 | 43 |
| 94 | Drive Club NSM Profesionaljud. Argeș102 admiși din 295 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 34,58% | 295 | 102 |
| 95 | Valah HermesCâmpulung, jud. Argeș68 admiși din 198 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 34,34% | 198 | 68 |
| 96 | Adriasim Autojud. Ialomița65 admiși din 190 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 34,21% | 190 | 65 |
| 97 | Auto SamVidele, jud. Teleorman187 admiși din 549 | Videle, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 34,06% | 549 | 187 |
| 98 | Krisklass Driverjud. Prahova348 admiși din 1.024 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 33,98% | 1.024 | 348 |
| 99 | Auto ModifarVoluntari, jud. Ilfov88 admiși din 263 | Voluntari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 33,46% | 263 | 88 |
| 100 | Liceul Tehnologic Costeștijud. Argeș9 admiși din 27 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 33,33% | 27 | 9 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2022, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2022. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.