Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2021
În 2021, în Muntenia, 36,00% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 36,48% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2021.
Clasamentul 2021
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alsan Motorsportjud. Argeș150 admiși din 178 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 84,27% | 178 | 150 |
| 2 | Bion Flavaljud. Prahova46 admiși din 62 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 74,19% | 62 | 46 |
| 3 | Udeskom Profesionaljud. Călărași36 admiși din 50 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 72,00% | 50 | 36 |
| 4 | Sandra Mitrea MG Transjud. Buzău50 admiși din 73 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 68,49% | 73 | 50 |
| 5 | Auto BBBCălărași, jud. Călărași161 admiși din 236 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 68,22% | 236 | 161 |
| 6 | Bon Voyage ComPloiești, jud. Prahova415 admiși din 622 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 66,72% | 622 | 415 |
| 7 | Alsig BZMjud. Prahova368 admiși din 562 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 65,48% | 562 | 368 |
| 8 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova373 admiși din 580 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 64,31% | 580 | 373 |
| 9 | CPP Red Carjud. Buzău131 admiși din 204 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 64,22% | 204 | 131 |
| 10 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași456 admiși din 746 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 61,13% | 746 | 456 |
| 11 | Valtud Autoservjud. Prahova140 admiși din 231 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 60,61% | 231 | 140 |
| 12 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila129 admiși din 213 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 60,56% | 213 | 129 |
| 13 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău201 admiși din 335 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 60,00% | 335 | 201 |
| 14 | Adryjan Interspeedjud. Prahova238 admiși din 398 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 59,80% | 398 | 238 |
| 15 | 3 PppSlobozia, jud. Ialomița94 admiși din 158 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 59,49% | 158 | 94 |
| 16 | Basarab Ijud. Argeș38 admiși din 64 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 59,38% | 64 | 38 |
| 17 | Samtradi Newjud. Ilfov72 admiși din 126 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 57,14% | 126 | 72 |
| 18 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița76 admiși din 139 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 54,68% | 139 | 76 |
| 19 | KelesBrăila, jud. Brăila572 admiși din 1.047 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 54,63% | 1.047 | 572 |
| 20 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu304 admiși din 559 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 54,38% | 559 | 304 |
| 21 | Valmar AutotransSlobozia, jud. Ialomița75 admiși din 139 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 53,96% | 139 | 75 |
| 22 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila307 admiși din 570 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 53,86% | 570 | 307 |
| 23 | Roby Pilotjud. Ilfov14 admiși din 26 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 53,85% | 26 | 14 |
| 24 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova162 admiși din 307 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 52,77% | 307 | 162 |
| 25 | C.C.C. Admis A & DPloiești, jud. Prahova801 admiși din 1.521 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 52,66% | 1.521 | 801 |
| 26 | ACR Auto Turismjud. Prahova20 admiși din 38 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 52,63% | 38 | 20 |
| 27 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița1.042 admiși din 2.027 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 51,41% | 2.027 | 1.042 |
| 28 | Pilotaj ProfBuzău, jud. Buzău156 admiși din 304 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 51,32% | 304 | 156 |
| 29 | Sam PermisBrăila, jud. Brăila51 admiși din 100 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,00% | 100 | 51 |
| 30 | Rovalraz Prestjud. Brăila212 admiși din 416 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 50,96% | 416 | 212 |
| 31 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila28 admiși din 55 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 50,91% | 55 | 28 |
| 32 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu153 admiși din 302 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 50,66% | 302 | 153 |
| 33 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița1.202 admiși din 2.381 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 50,48% | 2.381 | 1.202 |
| 34 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova92 admiși din 187 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 49,20% | 187 | 92 |
| 35 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița213 admiși din 433 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 49,19% | 433 | 213 |
| 36 | Rolan Drivejud. Brăila78 admiși din 160 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,75% | 160 | 78 |
| 37 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila70 admiși din 144 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,61% | 144 | 70 |
| 38 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila75 admiși din 155 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,39% | 155 | 75 |
| 39 | Radion Amuzajud. Dâmbovița701 admiși din 1.468 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,75% | 1.468 | 701 |
| 40 | Frudan Autocond AfiiPloiești, jud. Prahova284 admiși din 597 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 47,57% | 597 | 284 |
| 41 | Calypso Schooljud. Teleorman132 admiși din 280 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 47,14% | 280 | 132 |
| 42 | David Serv Autojud. Ialomița159 admiși din 338 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 47,04% | 338 | 159 |
| 43 | Irian Autocar Servjud. Prahova133 admiși din 285 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,67% | 285 | 133 |
| 44 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș129 admiși din 277 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 46,57% | 277 | 129 |
| 45 | BratilaBuzău, jud. Buzău233 admiși din 501 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 46,51% | 501 | 233 |
| 46 | Autoadycrissjud. Teleorman104 admiși din 224 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 46,43% | 224 | 104 |
| 47 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman611 admiși din 1.321 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 46,25% | 1.321 | 611 |
| 48 | Auto RegalGiurgiu, jud. Giurgiu134 admiși din 302 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 44,37% | 302 | 134 |
| 49 | CatalTitu, jud. Dâmbovița214 admiși din 485 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 44,12% | 485 | 214 |
| 50 | MaridFetești, jud. Ialomița110 admiși din 250 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 44,00% | 250 | 110 |
| 50 | NeltransSinaia, jud. Prahova44 admiși din 100 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,00% | 100 | 44 |
| 52 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila65 admiși din 149 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 43,62% | 149 | 65 |
| 53 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș61 admiși din 141 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,26% | 141 | 61 |
| 54 | Alimi Drivingjud. Brăila111 admiși din 258 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 43,02% | 258 | 111 |
| 55 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș132 admiși din 308 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 42,86% | 308 | 132 |
| 55 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița108 admiși din 252 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 42,86% | 252 | 108 |
| 57 | Rhea MusaeMioveni, jud. Argeș73 admiși din 173 | Mioveni, jud. Argeș | Școală de șoferi | 42,20% | 173 | 73 |
| 58 | Andy ABC Drivejud. Ilfov101 admiși din 240 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 42,08% | 240 | 101 |
| 59 | Auto ComTârgoviște, jud. Dâmbovița94 admiși din 224 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 41,96% | 224 | 94 |
| 60 | ProsilgabisPloiești, jud. Prahova130 admiși din 311 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 41,80% | 311 | 130 |
| 61 | Chindia Auto GrupTârgoviște, jud. Dâmbovița28 admiși din 67 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 41,79% | 67 | 28 |
| 62 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman190 admiși din 459 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 41,39% | 459 | 190 |
| 63 | Drive ProfBuzău, jud. Buzău117 admiși din 283 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 41,34% | 283 | 117 |
| 64 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova14 admiși din 34 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 41,18% | 34 | 14 |
| 65 | Yul PilotajMărăcineni, jud. Buzău161 admiși din 392 | Mărăcineni, jud. Buzău | Școală de șoferi | 41,07% | 392 | 161 |
| 66 | Valyriana Autojud. Brăila152 admiși din 374 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 40,64% | 374 | 152 |
| 67 | Millenium Transjud. Buzău256 admiși din 640 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,00% | 640 | 256 |
| 67 | Autoiuliusjud. Călărași50 admiși din 125 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 40,00% | 125 | 50 |
| 67 | TransdanubiusOltenița, jud. Călărași26 admiși din 65 | Oltenița, jud. Călărași | Școală de șoferi | 40,00% | 65 | 26 |
| 70 | Ela Autojud. Călărași91 admiși din 230 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 39,57% | 230 | 91 |
| 71 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș286 admiși din 723 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,56% | 723 | 286 |
| 72 | Centrul de Formare și Consultanță Prima ScoolBuzău, jud. Buzău880 admiși din 2.238 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 39,32% | 2.238 | 880 |
| 73 | Agri Expertjud. Ilfov30 admiși din 77 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 38,96% | 77 | 30 |
| 74 | Auto Casa Ducajud. Prahova61 admiși din 157 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 38,85% | 157 | 61 |
| 75 | King Drive BCBuzău, jud. Buzău101 admiși din 261 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 38,70% | 261 | 101 |
| 76 | Krisklass Driverjud. Prahova485 admiși din 1.254 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 38,68% | 1.254 | 485 |
| 77 | Auto SamVidele, jud. Teleorman316 admiși din 820 | Videle, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 38,54% | 820 | 316 |
| 78 | Auto MobilcriBrăila, jud. Brăila300 admiși din 790 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 37,97% | 790 | 300 |
| 79 | Auto Darion ABCjud. Argeș130 admiși din 348 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,36% | 348 | 130 |
| 80 | Auto ModifarVoluntari, jud. Ilfov132 admiși din 354 | Voluntari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 37,29% | 354 | 132 |
| 81 | Iri Drivejud. Ilfov141 admiși din 380 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 37,11% | 380 | 141 |
| 82 | AlynaCălărași, jud. Călărași139 admiși din 375 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 37,07% | 375 | 139 |
| 83 | Auto Eli Transjud. Teleorman167 admiși din 451 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 37,03% | 451 | 167 |
| 84 | Monarch Servicesjud. Argeș109 admiși din 295 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 36,95% | 295 | 109 |
| 85 | Autoprest Red LarixVălenii de Munte, jud. Prahova31 admiși din 84 | Vălenii de Munte, jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,90% | 84 | 31 |
| 86 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș222 admiși din 603 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 36,82% | 603 | 222 |
| 87 | Master ComBuzău, jud. Buzău29 admiși din 79 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 36,71% | 79 | 29 |
| 88 | Ovi Bonne RoutePlopeni, jud. Prahova90 admiși din 247 | Plopeni, jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,44% | 247 | 90 |
| 89 | Liceul Tehnologic Costeștijud. Argeș8 admiși din 22 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 36,36% | 22 | 8 |
| 90 | Dumitin Transjud. Brăila46 admiși din 128 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 35,94% | 128 | 46 |
| 91 | AutoprofCâmpina, jud. Prahova204 admiși din 569 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,85% | 569 | 204 |
| 92 | Rareș Schooljud. Ialomița129 admiși din 360 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 35,83% | 360 | 129 |
| 93 | LecristransBrăila, jud. Brăila215 admiși din 609 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 35,30% | 609 | 215 |
| 94 | Auto Alex Groupjud. Teleorman34 admiși din 97 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 35,05% | 97 | 34 |
| 95 | Auto Maestrii VolanuluiIanca, jud. Brăila38 admiși din 109 | Ianca, jud. Brăila | Școală de șoferi | 34,86% | 109 | 38 |
| 96 | Valraz AutoBrăila, jud. Brăila24 admiși din 69 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 34,78% | 69 | 24 |
| 97 | AutoescuTunari, jud. Ilfov47 admiși din 137 | Tunari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 34,31% | 137 | 47 |
| 98 | School Adi AutoPloiești, jud. Prahova79 admiși din 231 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,20% | 231 | 79 |
| 99 | Auto Eridam GAMjud. Dâmbovița55 admiși din 161 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 34,16% | 161 | 55 |
| 100 | Auto Ionita Drivejud. Ilfov48 admiși din 141 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 34,04% | 141 | 48 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2021, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2021. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.