Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2024
În 2024, în Muntenia, 33,77% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,60% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2024.
Clasamentul 2024
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MM Motorsport AGjud. Argeș31 admiși din 34 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 91,18% | 34 | 31 |
| 2 | Alsan Motorsportjud. Argeș118 admiși din 132 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 89,39% | 132 | 118 |
| 3 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova75 admiși din 93 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 80,65% | 93 | 75 |
| 4 | Eneba Plusjud. Călărași115 admiși din 149 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 77,18% | 149 | 115 |
| 5 | Joylex Drivejud. Prahova22 admiși din 31 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 70,97% | 31 | 22 |
| 6 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova158 admiși din 223 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 70,85% | 223 | 158 |
| 7 | Nyc Auto Moto Teamjud. Ialomița14 admiși din 21 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 66,67% | 21 | 14 |
| 8 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova389 admiși din 651 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 59,75% | 651 | 389 |
| 9 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș56 admiși din 94 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 59,57% | 94 | 56 |
| 10 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș123 admiși din 210 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 58,57% | 210 | 123 |
| 11 | Udeskom Profesionaljud. Călărași83 admiși din 142 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 58,45% | 142 | 83 |
| 12 | Drive Class PRPjud. Brăila38 admiși din 67 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,72% | 67 | 38 |
| 13 | Auto Darion ABCjud. Argeș225 admiși din 400 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 56,25% | 400 | 225 |
| 14 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași304 admiși din 541 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 56,19% | 541 | 304 |
| 15 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila69 admiși din 123 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,10% | 123 | 69 |
| 16 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova192 admiși din 346 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 55,49% | 346 | 192 |
| 17 | Valtud Autoservjud. Prahova129 admiși din 236 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 54,66% | 236 | 129 |
| 18 | KLF Companyjud. Brăila714 admiși din 1.330 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 53,68% | 1.330 | 714 |
| 19 | Ovi Auto Bon Voyagejud. Prahova260 admiși din 485 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 53,61% | 485 | 260 |
| 20 | Monarch Servicesjud. Argeș96 admiși din 180 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 53,33% | 180 | 96 |
| 20 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița40 admiși din 75 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 53,33% | 75 | 40 |
| 22 | Basarab Ijud. Argeș75 admiși din 141 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 53,19% | 141 | 75 |
| 23 | AlynaCălărași, jud. Călărași229 admiși din 431 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 53,13% | 431 | 229 |
| 24 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila20 admiși din 38 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 52,63% | 38 | 20 |
| 25 | Debic Pilotjud. Dâmbovița100 admiși din 191 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 52,36% | 191 | 100 |
| 26 | Alsig BZMjud. Prahova56 admiși din 108 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 51,85% | 108 | 56 |
| 27 | Profesional Bon Voyagejud. Prahova93 admiși din 181 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 51,38% | 181 | 93 |
| 28 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu176 admiși din 344 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 51,16% | 344 | 176 |
| 29 | C.C.C. Admis A & DPloiești, jud. Prahova708 admiși din 1.387 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 51,05% | 1.387 | 708 |
| 30 | Valyriana Autojud. Brăila132 admiși din 266 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 49,62% | 266 | 132 |
| 31 | Rhea MusaeMioveni, jud. Argeș64 admiși din 130 | Mioveni, jud. Argeș | Școală de șoferi | 49,23% | 130 | 64 |
| 32 | Elle Total Drivejud. Argeș117 admiși din 238 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 49,16% | 238 | 117 |
| 33 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș285 admiși din 584 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 48,80% | 584 | 285 |
| 34 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău136 admiși din 280 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 48,57% | 280 | 136 |
| 35 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița841 admiși din 1.741 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 48,31% | 1.741 | 841 |
| 36 | Adryjan Interspeedjud. Prahova154 admiși din 319 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 48,28% | 319 | 154 |
| 37 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu210 admiși din 437 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 48,05% | 437 | 210 |
| 38 | Rovalraz Prestjud. Brăila140 admiși din 292 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,95% | 292 | 140 |
| 39 | Leo School BestPitești, jud. Argeș81 admiși din 169 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,93% | 169 | 81 |
| 40 | Top Toto Car Driverjud. Brăila115 admiși din 240 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,92% | 240 | 115 |
| 41 | MaridFetești, jud. Ialomița86 admiși din 180 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 47,78% | 180 | 86 |
| 42 | Radion Amuzajud. Dâmbovița595 admiși din 1.248 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,68% | 1.248 | 595 |
| 43 | CatalTitu, jud. Dâmbovița188 admiși din 397 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,36% | 397 | 188 |
| 44 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș364 admiși din 769 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,33% | 769 | 364 |
| 45 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman558 admiși din 1.180 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 47,29% | 1.180 | 558 |
| 46 | Topcar Toto Profesionaljud. Brăila60 admiși din 128 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 46,88% | 128 | 60 |
| 47 | Frudan Autocond AfiiPloiești, jud. Prahova20 admiși din 43 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,51% | 43 | 20 |
| 48 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila39 admiși din 85 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 45,88% | 85 | 39 |
| 49 | Agri Expertjud. Ilfov33 admiși din 72 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 45,83% | 72 | 33 |
| 50 | Rareș Schooljud. Ialomița312 admiși din 688 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 45,35% | 688 | 312 |
| 51 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița855 admiși din 1.887 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 45,31% | 1.887 | 855 |
| 52 | Deimar and Drivejud. Argeș107 admiși din 239 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 44,77% | 239 | 107 |
| 53 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila153 admiși din 342 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,74% | 342 | 153 |
| 54 | Calypso Schooljud. Teleorman289 admiși din 651 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 44,39% | 651 | 289 |
| 55 | CPP Red Carjud. Buzău128 admiși din 290 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 44,14% | 290 | 128 |
| 56 | NeltransSinaia, jud. Prahova40 admiși din 91 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,96% | 91 | 40 |
| 57 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș162 admiși din 369 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,90% | 369 | 162 |
| 58 | Sara Auto Schooljud. Prahova231 admiși din 532 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,42% | 532 | 231 |
| 59 | Admis Drive Bnujud. Prahova45 admiși din 104 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,27% | 104 | 45 |
| 60 | Performer Auto Ceaprazjud. Argeș169 admiși din 391 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,22% | 391 | 169 |
| 61 | David Serv Autojud. Ialomița230 admiși din 535 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 42,99% | 535 | 230 |
| 62 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila54 admiși din 126 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,86% | 126 | 54 |
| 63 | ABC Teodor Autojud. Prahova84 admiși din 197 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 42,64% | 197 | 84 |
| 64 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița93 admiși din 220 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 42,27% | 220 | 93 |
| 65 | Alimi Drivingjud. Brăila29 admiși din 69 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,03% | 69 | 29 |
| 66 | Start Neaguautojud. Brăila26 admiși din 62 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 41,94% | 62 | 26 |
| 67 | Samtradi Newjud. Ilfov58 admiși din 139 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 41,73% | 139 | 58 |
| 68 | BNC Auto Petcanjud. Argeș21 admiși din 51 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 41,18% | 51 | 21 |
| 69 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița170 admiși din 417 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 40,77% | 417 | 170 |
| 70 | MM Driversjud. Ialomița117 admiși din 289 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 40,48% | 289 | 117 |
| 71 | Goproschool Autojud. Prahova111 admiși din 276 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,22% | 276 | 111 |
| 72 | Club Auto Doi Danjud. Argeș47 admiși din 118 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,83% | 118 | 47 |
| 73 | KLM Muntenia Autojud. Argeș82 admiși din 207 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,61% | 207 | 82 |
| 74 | Master Auto RLGjud. Argeș510 admiși din 1.307 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,02% | 1.307 | 510 |
| 74 | Auto ModifarVoluntari, jud. Ilfov80 admiși din 205 | Voluntari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 39,02% | 205 | 80 |
| 76 | Mobilcri Expressjud. Brăila146 admiși din 377 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 38,73% | 377 | 146 |
| 77 | Andy ABC Drivejud. Ilfov60 admiși din 155 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 38,71% | 155 | 60 |
| 78 | Drivealexanderjud. Argeș75 admiși din 194 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 38,66% | 194 | 75 |
| 79 | Bion Flavaljud. Prahova37 admiși din 96 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 38,54% | 96 | 37 |
| 80 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova25 admiși din 65 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 38,46% | 65 | 25 |
| 81 | AAC Drive Schooljud. Teleorman160 admiși din 418 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 38,28% | 418 | 160 |
| 82 | Crimar Auto Accjud. Argeș164 admiși din 429 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 38,23% | 429 | 164 |
| 83 | Adriasim Autojud. Ialomița73 admiși din 191 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 38,22% | 191 | 73 |
| 84 | Top Restart Autojud. Brăila32 admiși din 84 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 38,10% | 84 | 32 |
| 85 | LecristransBrăila, jud. Brăila30 admiși din 79 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 37,97% | 79 | 30 |
| 86 | West Auto Condjud. Ialomița134 admiși din 354 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 37,85% | 354 | 134 |
| 87 | Auto TR Drive Tunsujud. Călărași20 admiși din 53 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 37,74% | 53 | 20 |
| 88 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila32 admiși din 85 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 37,65% | 85 | 32 |
| 89 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman134 admiși din 357 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 37,54% | 357 | 134 |
| 90 | Colegiul Tehnic Panait IstratiBrăila, jud. Brăila28 admiși din 75 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 37,33% | 75 | 28 |
| 91 | Dumi Fast Automobilejud. Prahova94 admiși din 252 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,30% | 252 | 94 |
| 92 | David Schooljud. Ialomița59 admiși din 159 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 37,11% | 159 | 59 |
| 93 | Drive Club NSM Profesionaljud. Argeș90 admiși din 243 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,04% | 243 | 90 |
| 94 | Rolan Drivejud. Brăila29 admiși din 79 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,71% | 79 | 29 |
| 95 | Krisklass Driverjud. Prahova309 admiși din 847 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,48% | 847 | 309 |
| 96 | Hirju CIjud. Brăila32 admiși din 88 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,36% | 88 | 32 |
| 97 | Virgil Aid Autojud. Prahova34 admiși din 94 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,17% | 94 | 34 |
| 98 | Irian Autocar Servjud. Prahova130 admiși din 360 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,11% | 360 | 130 |
| 99 | Activ Driving CVMjud. Argeș86 admiși din 239 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 35,98% | 239 | 86 |
| 100 | AutoprofCâmpina, jud. Prahova74 admiși din 206 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,92% | 206 | 74 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2024, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2024. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.