Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2019
În 2019, în Muntenia, 35,30% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,20% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2019.
Clasamentul 2019
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila51 admiși din 74 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 68,92% | 74 | 51 |
| 2 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila99 admiși din 152 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 65,13% | 152 | 99 |
| 3 | Valraz AutoBrăila, jud. Brăila232 admiși din 368 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 63,04% | 368 | 232 |
| 4 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova338 admiși din 537 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 62,94% | 537 | 338 |
| 5 | Auto BBBCălărași, jud. Călărași117 admiși din 187 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 62,57% | 187 | 117 |
| 6 | VadrautoPloiești, jud. Prahova133 admiși din 216 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 61,57% | 216 | 133 |
| 7 | Bon Voyage ComPloiești, jud. Prahova357 admiși din 581 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 61,45% | 581 | 357 |
| 8 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița216 admiși din 354 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 61,02% | 354 | 216 |
| 9 | CPP Red Carjud. Buzău111 admiși din 182 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 60,99% | 182 | 111 |
| 10 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila150 admiși din 253 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 59,29% | 253 | 150 |
| 11 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău148 admiși din 250 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 59,20% | 250 | 148 |
| 12 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova93 admiși din 158 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 58,86% | 158 | 93 |
| 13 | Fane TransRoșiori de Vede, jud. Teleorman17 admiși din 29 | Roșiori de Vede, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 58,62% | 29 | 17 |
| 14 | 3 PppSlobozia, jud. Ialomița243 admiși din 415 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 58,55% | 415 | 243 |
| 15 | Basarab Ijud. Argeș22 admiși din 39 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 56,41% | 39 | 22 |
| 16 | Valmar AutotransSlobozia, jud. Ialomița89 admiși din 159 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 55,97% | 159 | 89 |
| 17 | KelesBrăila, jud. Brăila570 admiși din 1.036 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 55,02% | 1.036 | 570 |
| 18 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova334 admiși din 615 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 54,31% | 615 | 334 |
| 19 | BratilaBuzău, jud. Buzău247 admiși din 468 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 52,78% | 468 | 247 |
| 20 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița1.085 admiși din 2.069 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 52,44% | 2.069 | 1.085 |
| 21 | Valtud Autoservjud. Prahova114 admiși din 218 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 52,29% | 218 | 114 |
| 22 | Rovalraz Prestjud. Brăila36 admiși din 70 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,43% | 70 | 36 |
| 23 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași290 admiși din 566 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 51,24% | 566 | 290 |
| 24 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila114 admiși din 223 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,12% | 223 | 114 |
| 25 | Bion Flavaljud. Prahova12 admiși din 24 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 50,00% | 24 | 12 |
| 26 | Pilotaj ProfBuzău, jud. Buzău203 admiși din 411 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 49,39% | 411 | 203 |
| 27 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița96 admiși din 196 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 48,98% | 196 | 96 |
| 28 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș378 admiși din 778 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 48,59% | 778 | 378 |
| 29 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila310 admiși din 639 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,51% | 639 | 310 |
| 30 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova48 admiși din 99 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 48,48% | 99 | 48 |
| 31 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila84 admiși din 175 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 48,00% | 175 | 84 |
| 32 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița1.265 admiși din 2.642 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,88% | 2.642 | 1.265 |
| 33 | Autoadycrissjud. Teleorman92 admiși din 194 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 47,42% | 194 | 92 |
| 34 | Adryjan Interspeedjud. Prahova341 admiși din 733 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,52% | 733 | 341 |
| 35 | David Serv Autojud. Ialomița123 admiși din 267 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 46,07% | 267 | 123 |
| 36 | LecristransBrăila, jud. Brăila324 admiși din 707 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 45,83% | 707 | 324 |
| 37 | Irian Autocar Servjud. Prahova121 admiși din 266 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 45,49% | 266 | 121 |
| 38 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu220 admiși din 494 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 44,53% | 494 | 220 |
| 39 | Auto MobilcriBrăila, jud. Brăila270 admiși din 608 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,41% | 608 | 270 |
| 40 | Alimi Drivingjud. Brăila128 admiși din 289 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,29% | 289 | 128 |
| 41 | MaridFetești, jud. Ialomița271 admiși din 615 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 44,07% | 615 | 271 |
| 42 | Roby Pilotjud. Ilfov25 admiși din 57 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 43,86% | 57 | 25 |
| 43 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova107 admiși din 244 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,85% | 244 | 107 |
| 44 | NeltransSinaia, jud. Prahova48 admiși din 110 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 43,64% | 110 | 48 |
| 45 | Drive ProfBuzău, jud. Buzău147 admiși din 341 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 43,11% | 341 | 147 |
| 46 | Radion Amuzajud. Dâmbovița553 admiși din 1.285 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 43,04% | 1.285 | 553 |
| 47 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman573 admiși din 1.339 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 42,79% | 1.339 | 573 |
| 48 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu114 admiși din 267 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 42,70% | 267 | 114 |
| 49 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș273 admiși din 644 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 42,39% | 644 | 273 |
| 50 | ProsilgabisPloiești, jud. Prahova163 admiși din 385 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 42,34% | 385 | 163 |
| 51 | CatalTitu, jud. Dâmbovița166 admiși din 400 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 41,50% | 400 | 166 |
| 52 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș119 admiși din 287 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 41,46% | 287 | 119 |
| 53 | Samtradi Newjud. Ilfov76 admiși din 185 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 41,08% | 185 | 76 |
| 54 | Valyriana Autojud. Brăila124 admiși din 302 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 41,06% | 302 | 124 |
| 55 | Millenium Transjud. Buzău260 admiși din 646 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,25% | 646 | 260 |
| 56 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița105 admiși din 262 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 40,08% | 262 | 105 |
| 57 | Autoklass Punct Ro -DPloiești, jud. Prahova260 admiși din 649 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,06% | 649 | 260 |
| 58 | Centrul de Formare și Consultanță Prima ScoolBuzău, jud. Buzău886 admiși din 2.213 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,04% | 2.213 | 886 |
| 59 | Yul PilotajMărăcineni, jud. Buzău141 admiși din 354 | Mărăcineni, jud. Buzău | Școală de șoferi | 39,83% | 354 | 141 |
| 60 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman140 admiși din 361 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 38,78% | 361 | 140 |
| 61 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș123 admiși din 318 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 38,68% | 318 | 123 |
| 62 | Master ComBuzău, jud. Buzău26 admiși din 68 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 38,24% | 68 | 26 |
| 63 | Dumitin Transjud. Brăila68 admiși din 179 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 37,99% | 179 | 68 |
| 64 | Auto ComTârgoviște, jud. Dâmbovița113 admiși din 300 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 37,67% | 300 | 113 |
| 65 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș56 admiși din 149 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,58% | 149 | 56 |
| 66 | Frudan Autocond AfiiPloiești, jud. Prahova229 admiși din 611 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,48% | 611 | 229 |
| 67 | AutoprofCâmpina, jud. Prahova222 admiși din 597 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,19% | 597 | 222 |
| 68 | King Drive BCBuzău, jud. Buzău117 admiși din 318 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 36,79% | 318 | 117 |
| 69 | Rolan Drivejud. Brăila31 admiși din 85 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,47% | 85 | 31 |
| 70 | Auto Eridam GAMjud. Dâmbovița52 admiși din 143 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 36,36% | 143 | 52 |
| 71 | Kisscop Autojud. Prahova143 admiși din 394 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,29% | 394 | 143 |
| 72 | Stanciu AscfBuzău, jud. Buzău138 admiși din 384 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 35,94% | 384 | 138 |
| 73 | Ionalisjud. Buzău103 admiși din 288 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 35,76% | 288 | 103 |
| 74 | Alexflo 2005Buzău, jud. Buzău35 admiși din 98 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 35,71% | 98 | 35 |
| 75 | Sam PermisBrăila, jud. Brăila47 admiși din 132 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 35,61% | 132 | 47 |
| 76 | Auto Soare SMSjud. Teleorman11 admiși din 31 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 35,48% | 31 | 11 |
| 77 | MabisoMoreni, jud. Dâmbovița106 admiși din 299 | Moreni, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 35,45% | 299 | 106 |
| 78 | Profesionistii Andi și Arijud. Argeș55 admiși din 156 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 35,26% | 156 | 55 |
| 79 | School Adi AutoPloiești, jud. Prahova96 admiși din 273 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,16% | 273 | 96 |
| 80 | Auto RegalGiurgiu, jud. Giurgiu124 admiși din 354 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 35,03% | 354 | 124 |
| 81 | Ovi Bonne RoutePlopeni, jud. Prahova100 admiși din 286 | Plopeni, jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,97% | 286 | 100 |
| 82 | Auto SamVidele, jud. Teleorman201 admiși din 586 | Videle, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 34,30% | 586 | 201 |
| 83 | Getluc PilotajGăești, jud. Dâmbovița91 admiși din 266 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 34,21% | 266 | 91 |
| 84 | Performer Auto Ceaprazjud. Argeș103 admiși din 302 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 34,11% | 302 | 103 |
| 85 | Drive Club ProfesionalSmeura, jud. Argeș30 admiși din 88 | Smeura, jud. Argeș | Școală de șoferi | 34,09% | 88 | 30 |
| 86 | Miclana TransTârgoviște, jud. Dâmbovița18 admiși din 53 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 33,96% | 53 | 18 |
| 87 | Auto Eli Transjud. Teleorman101 admiși din 300 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 33,67% | 300 | 101 |
| 88 | AlynaCălărași, jud. Călărași127 admiși din 379 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 33,51% | 379 | 127 |
| 89 | Auto LuzBrăila, jud. Brăila66 admiși din 198 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 33,33% | 198 | 66 |
| 89 | D&T Auto BestPloiești, jud. Prahova33 admiși din 99 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 33,33% | 99 | 33 |
| 91 | Agri Expertjud. Ilfov49 admiși din 148 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 33,11% | 148 | 49 |
| 92 | AlysramTurnu Măgurele, jud. Teleorman65 admiși din 198 | Turnu Măgurele, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 32,83% | 198 | 65 |
| 93 | Krisklass Driverjud. Prahova229 admiși din 701 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,67% | 701 | 229 |
| 94 | Autoprest Red LarixVălenii de Munte, jud. Prahova48 admiși din 147 | Vălenii de Munte, jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,65% | 147 | 48 |
| 95 | Auto TimberVoluntari, jud. Ilfov71 admiși din 218 | Voluntari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 32,57% | 218 | 71 |
| 96 | CojanabilBrăila, jud. Brăila14 admiși din 43 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 32,56% | 43 | 14 |
| 97 | Ganimar ComPloiești, jud. Prahova54 admiși din 166 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,53% | 166 | 54 |
| 98 | D.C.M. Pro - ElectronicȚăndărei, jud. Ialomița20 admiși din 62 | Țăndărei, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 32,26% | 62 | 20 |
| 99 | Rhea MusaeMioveni, jud. Argeș58 admiși din 180 | Mioveni, jud. Argeș | Școală de șoferi | 32,22% | 180 | 58 |
| 100 | Sara Auto Schooljud. Prahova17 admiși din 53 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,08% | 53 | 17 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2019, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2019. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.