Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2023
În 2023, în Muntenia, 33,72% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,28% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2023.
Clasamentul 2023
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alsan Motorsportjud. Argeș154 admiși din 173 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 89,02% | 173 | 154 |
| 2 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova46 admiși din 66 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 69,70% | 66 | 46 |
| 3 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova194 admiși din 294 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 65,99% | 294 | 194 |
| 4 | Bion Flavaljud. Prahova71 admiși din 108 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 65,74% | 108 | 71 |
| 5 | Eneba Plusjud. Călărași93 admiși din 144 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 64,58% | 144 | 93 |
| 6 | Basarab Ijud. Argeș43 admiși din 67 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 64,18% | 67 | 43 |
| 7 | Valtud Autoservjud. Prahova122 admiși din 197 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 61,93% | 197 | 122 |
| 8 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova368 admiși din 602 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 61,13% | 602 | 368 |
| 9 | Valyriana Autojud. Brăila109 admiși din 181 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 60,22% | 181 | 109 |
| 10 | Adryjan Interspeedjud. Prahova196 admiși din 331 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 59,21% | 331 | 196 |
| 11 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila92 admiși din 162 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,79% | 162 | 92 |
| 12 | Ovi Auto Bon Voyagejud. Prahova249 admiși din 442 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 56,33% | 442 | 249 |
| 13 | KLF Companyjud. Brăila650 admiși din 1.171 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 55,51% | 1.171 | 650 |
| 14 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu155 admiși din 280 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 55,36% | 280 | 155 |
| 15 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova165 admiși din 299 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 55,18% | 299 | 165 |
| 16 | Auto Darion ABCjud. Argeș225 admiși din 409 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 55,01% | 409 | 225 |
| 17 | Leo School BestPitești, jud. Argeș97 admiși din 178 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 54,49% | 178 | 97 |
| 18 | Elle Total Drivejud. Argeș95 admiși din 175 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 54,29% | 175 | 95 |
| 19 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș144 admiși din 268 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 53,73% | 268 | 144 |
| 20 | Joylex Drivejud. Prahova15 admiși din 28 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 53,57% | 28 | 15 |
| 21 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași338 admiși din 638 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 52,98% | 638 | 338 |
| 22 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș46 admiși din 87 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 52,87% | 87 | 46 |
| 23 | C.C.C. Admis A & DPloiești, jud. Prahova728 admiși din 1.384 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 52,60% | 1.384 | 728 |
| 24 | Monarch Servicesjud. Argeș101 admiși din 193 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 52,33% | 193 | 101 |
| 25 | Rovalraz Prestjud. Brăila147 admiși din 281 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 52,31% | 281 | 147 |
| 26 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș291 admiși din 565 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 51,50% | 565 | 291 |
| 27 | Profesional Bon Voyagejud. Prahova121 admiși din 238 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 50,84% | 238 | 121 |
| 27 | MaridFetești, jud. Ialomița91 admiși din 179 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 50,84% | 179 | 91 |
| 29 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila195 admiși din 390 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 50,00% | 390 | 195 |
| 29 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău144 admiși din 288 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 50,00% | 288 | 144 |
| 31 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila63 admiși din 127 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 49,61% | 127 | 63 |
| 32 | Performer Auto Ceaprazjud. Argeș166 admiși din 345 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 48,12% | 345 | 166 |
| 33 | Auto RegalGiurgiu, jud. Giurgiu111 admiși din 232 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 47,84% | 232 | 111 |
| 34 | Roby Pilotjud. Ilfov11 admiși din 23 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 47,83% | 23 | 11 |
| 35 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu186 admiși din 392 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 47,45% | 392 | 186 |
| 36 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș342 admiși din 726 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,11% | 726 | 342 |
| 37 | Sara Auto Schooljud. Prahova202 admiși din 432 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,76% | 432 | 202 |
| 38 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița57 admiși din 122 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 46,72% | 122 | 57 |
| 39 | CPP Red Carjud. Buzău196 admiși din 420 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 46,67% | 420 | 196 |
| 40 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman546 admiși din 1.172 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 46,59% | 1.172 | 546 |
| 41 | Calypso Schooljud. Teleorman205 admiși din 445 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 46,07% | 445 | 205 |
| 42 | Deimar and Drivejud. Argeș79 admiși din 172 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 45,93% | 172 | 79 |
| 43 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița674 admiși din 1.488 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 45,30% | 1.488 | 674 |
| 44 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila19 admiși din 42 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 45,24% | 42 | 19 |
| 45 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova56 admiși din 124 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 45,16% | 124 | 56 |
| 46 | Samtradi Newjud. Ilfov53 admiși din 118 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 44,92% | 118 | 53 |
| 47 | Top Toto Car Driverjud. Brăila207 admiși din 463 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,71% | 463 | 207 |
| 48 | Radion Amuzajud. Dâmbovița506 admiși din 1.141 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 44,35% | 1.141 | 506 |
| 49 | Alsig BZMjud. Prahova15 admiși din 34 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,12% | 34 | 15 |
| 50 | Pilotaj ProfBuzău, jud. Buzău33 admiși din 75 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 44,00% | 75 | 33 |
| 51 | Auto ComTârgoviște, jud. Dâmbovița18 admiși din 41 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 43,90% | 41 | 18 |
| 52 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila42 admiși din 96 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 43,75% | 96 | 42 |
| 53 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița159 admiși din 366 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 43,44% | 366 | 159 |
| 54 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila45 admiși din 104 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 43,27% | 104 | 45 |
| 55 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița772 admiși din 1.795 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 43,01% | 1.795 | 772 |
| 56 | ABC Teodor Autojud. Prahova122 admiși din 284 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 42,96% | 284 | 122 |
| 57 | CatalTitu, jud. Dâmbovița138 admiși din 323 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 42,72% | 323 | 138 |
| 58 | Agri Expertjud. Ilfov31 admiși din 73 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 42,47% | 73 | 31 |
| 59 | Rareș Schooljud. Ialomița242 admiși din 570 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 42,46% | 570 | 242 |
| 60 | Udeskom Profesionaljud. Călărași73 admiși din 173 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 42,20% | 173 | 73 |
| 61 | Debic Pilotjud. Dâmbovița62 admiși din 148 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 41,89% | 148 | 62 |
| 62 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș152 admiși din 363 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 41,87% | 363 | 152 |
| 63 | Auto Eli Transjud. Teleorman68 admiși din 163 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 41,72% | 163 | 68 |
| 64 | Andy ABC Drivejud. Ilfov75 admiși din 183 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 40,98% | 183 | 75 |
| 64 | NeltransSinaia, jud. Prahova25 admiși din 61 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,98% | 61 | 25 |
| 66 | ProsilgabisPloiești, jud. Prahova78 admiși din 191 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,84% | 191 | 78 |
| 67 | Rolan Drivejud. Brăila58 admiși din 143 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 40,56% | 143 | 58 |
| 68 | Drive ProfBuzău, jud. Buzău90 admiși din 223 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,36% | 223 | 90 |
| 69 | Excesiv Delta Drivejud. Giurgiu33 admiși din 82 | jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 40,24% | 82 | 33 |
| 70 | David Serv Autojud. Ialomița171 admiși din 426 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 40,14% | 426 | 171 |
| 71 | Rhea MusaeMioveni, jud. Argeș49 admiși din 123 | Mioveni, jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,84% | 123 | 49 |
| 72 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița73 admiși din 188 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 38,83% | 188 | 73 |
| 73 | AlynaCălărași, jud. Călărași129 admiși din 334 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 38,62% | 334 | 129 |
| 74 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman128 admiși din 339 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 37,76% | 339 | 128 |
| 75 | Wuu ABCD Auto Schooljud. Buzău215 admiși din 573 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 37,52% | 573 | 215 |
| 76 | Total Drivejud. Argeș19 admiși din 51 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,25% | 51 | 19 |
| 77 | Sandra Mitrea MG Transjud. Buzău10 admiși din 27 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 37,04% | 27 | 10 |
| 77 | Liceul Tehnologic de Transporturi Autojud. Dâmbovița10 admiși din 27 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 37,04% | 27 | 10 |
| 79 | Valmar AutotransSlobozia, jud. Ialomița47 admiși din 127 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 37,01% | 127 | 47 |
| 80 | Master Auto RLGjud. Argeș505 admiși din 1.394 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 36,23% | 1.394 | 505 |
| 81 | Adriasim Autojud. Ialomița56 admiși din 158 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 35,44% | 158 | 56 |
| 82 | BratilaBuzău, jud. Buzău183 admiși din 517 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 35,40% | 517 | 183 |
| 83 | Autoadycrissjud. Teleorman46 admiși din 130 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 35,38% | 130 | 46 |
| 84 | CojanabilBrăila, jud. Brăila12 admiși din 34 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 35,29% | 34 | 12 |
| 85 | Miama ComRoșiori de Vede, jud. Teleorman43 admiși din 122 | Roșiori de Vede, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 35,25% | 122 | 43 |
| 86 | Auto Badoi BCAjud. Argeș51 admiși din 145 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 35,17% | 145 | 51 |
| 87 | Crimar Auto Accjud. Argeș139 admiși din 396 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 35,10% | 396 | 139 |
| 88 | Auto SamVidele, jud. Teleorman192 admiși din 550 | Videle, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 34,91% | 550 | 192 |
| 89 | ACR Auto Turismjud. Prahova8 admiși din 23 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,78% | 23 | 8 |
| 90 | Alimi Drivingjud. Brăila33 admiși din 95 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 34,74% | 95 | 33 |
| 91 | Sorisilv Romservjud. Prahova34 admiși din 98 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,69% | 98 | 34 |
| 92 | Tanase ConstantinPitești, jud. Argeș9 admiși din 26 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 34,62% | 26 | 9 |
| 93 | Krisklass Driverjud. Prahova264 admiși din 771 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,24% | 771 | 264 |
| 94 | Irian Autocar Servjud. Prahova139 admiși din 407 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,15% | 407 | 139 |
| 95 | Centrul de Formare și Consultanță Prima ScoolBuzău, jud. Buzău360 admiși din 1.055 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 34,12% | 1.055 | 360 |
| 96 | Goproschool Autojud. Prahova108 admiși din 317 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,07% | 317 | 108 |
| 97 | Miradin Autojud. Argeș61 admiși din 181 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 33,70% | 181 | 61 |
| 98 | Hirju CIjud. Brăila8 admiși din 24 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 33,33% | 24 | 8 |
| 99 | Profesionistii Andi și Arijud. Argeș88 admiși din 265 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 33,21% | 265 | 88 |
| 100 | AutoprofCâmpina, jud. Prahova93 admiși din 281 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 33,10% | 281 | 93 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2023, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2023. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.