Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2018
În 2018, în Muntenia, 34,55% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,55% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2018.
Clasamentul 2018
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova33 admiși din 43 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 76,74% | 43 | 33 |
| 2 | Sorisilv ComPloiești, jud. Prahova23 admiși din 31 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 74,19% | 31 | 23 |
| 3 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila116 admiși din 178 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 65,17% | 178 | 116 |
| 4 | VadrautoPloiești, jud. Prahova181 admiși din 305 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 59,34% | 305 | 181 |
| 5 | Asadi MotorsportTârgoviște, jud. Dâmbovița13 admiși din 22 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 59,09% | 22 | 13 |
| 6 | Valraz AutoBrăila, jud. Brăila183 admiși din 317 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 57,73% | 317 | 183 |
| 7 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița222 admiși din 389 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 57,07% | 389 | 222 |
| 8 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila37 admiși din 65 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,92% | 65 | 37 |
| 9 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila140 admiși din 246 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,91% | 246 | 140 |
| 10 | 3 PppSlobozia, jud. Ialomița241 admiși din 425 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 56,71% | 425 | 241 |
| 11 | Auto BBBCălărași, jud. Călărași131 admiși din 232 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 56,47% | 232 | 131 |
| 12 | Basarab Ijud. Argeș24 admiși din 43 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 55,81% | 43 | 24 |
| 13 | Alexflo 2005Buzău, jud. Buzău26 admiși din 47 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 55,32% | 47 | 26 |
| 14 | Pilotaj ProfBuzău, jud. Buzău186 admiși din 344 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 54,07% | 344 | 186 |
| 15 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova327 admiși din 605 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 54,05% | 605 | 327 |
| 16 | KelesBrăila, jud. Brăila557 admiși din 1.031 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 54,03% | 1.031 | 557 |
| 17 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila108 admiși din 204 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 52,94% | 204 | 108 |
| 18 | Valmar AutotransSlobozia, jud. Ialomița115 admiși din 218 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 52,75% | 218 | 115 |
| 19 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila376 admiși din 714 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 52,66% | 714 | 376 |
| 20 | Samtradi Newjud. Ilfov113 admiși din 220 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 51,36% | 220 | 113 |
| 21 | Autoadycrissjud. Teleorman54 admiși din 107 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 50,47% | 107 | 54 |
| 22 | Roby Pilotjud. Ilfov25 admiși din 51 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 49,02% | 51 | 25 |
| 23 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași256 admiși din 527 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 48,58% | 527 | 256 |
| 24 | Stan PilotSlobozia, jud. Ialomița14 admiși din 29 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 48,28% | 29 | 14 |
| 25 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu242 admiși din 502 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 48,21% | 502 | 242 |
| 26 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița927 admiși din 1.929 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 48,06% | 1.929 | 927 |
| 27 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova154 admiși din 321 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 47,98% | 321 | 154 |
| 28 | Auto MobilcriBrăila, jud. Brăila270 admiși din 563 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 47,96% | 563 | 270 |
| 29 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița1.184 admiși din 2.521 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 46,97% | 2.521 | 1.184 |
| 30 | ProsilgabisPloiești, jud. Prahova215 admiși din 461 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,64% | 461 | 215 |
| 31 | NeltransSinaia, jud. Prahova53 admiși din 115 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 46,09% | 115 | 53 |
| 32 | Radion Amuzajud. Dâmbovița434 admiși din 949 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 45,73% | 949 | 434 |
| 33 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman634 admiși din 1.404 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 45,16% | 1.404 | 634 |
| 34 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova346 admiși din 771 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,88% | 771 | 346 |
| 35 | Bon Voyage ComPloiești, jud. Prahova88 admiși din 197 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,67% | 197 | 88 |
| 36 | Irian Autocar Servjud. Prahova88 admiși din 199 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 44,22% | 199 | 88 |
| 37 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila79 admiși din 181 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 43,65% | 181 | 79 |
| 38 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu110 admiși din 253 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 43,48% | 253 | 110 |
| 39 | Școala Militară a Forțelor Aeriene Traian Vuiajud. Buzău9 admiși din 21 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 42,86% | 21 | 9 |
| 40 | Alimi Drivingjud. Brăila126 admiși din 295 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,71% | 295 | 126 |
| 41 | Auto Maestrii VolanuluiIanca, jud. Brăila49 admiși din 115 | Ianca, jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,61% | 115 | 49 |
| 42 | LecristransBrăila, jud. Brăila280 admiși din 659 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 42,49% | 659 | 280 |
| 43 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman149 admiși din 354 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 42,09% | 354 | 149 |
| 44 | MaridFetești, jud. Ialomița303 admiși din 726 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 41,74% | 726 | 303 |
| 45 | Auto RegalGiurgiu, jud. Giurgiu112 admiși din 269 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 41,64% | 269 | 112 |
| 46 | Adryjan Interspeedjud. Prahova298 admiși din 725 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 41,10% | 725 | 298 |
| 47 | Auto SamVidele, jud. Teleorman234 admiși din 572 | Videle, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 40,91% | 572 | 234 |
| 48 | Sam PermisBrăila, jud. Brăila67 admiși din 164 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 40,85% | 164 | 67 |
| 48 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița58 admiși din 142 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 40,85% | 142 | 58 |
| 50 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș127 admiși din 313 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 40,58% | 313 | 127 |
| 51 | D&T Auto BestPloiești, jud. Prahova23 admiși din 57 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 40,35% | 57 | 23 |
| 52 | BratilaBuzău, jud. Buzău248 admiși din 617 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,19% | 617 | 248 |
| 53 | Ela Autojud. Călărași73 admiși din 182 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 40,11% | 182 | 73 |
| 54 | Auto LuzBrăila, jud. Brăila80 admiși din 203 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 39,41% | 203 | 80 |
| 55 | Auto Eridam GAMjud. Dâmbovița55 admiși din 141 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 39,01% | 141 | 55 |
| 56 | Millenium Transjud. Buzău206 admiși din 540 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 38,15% | 540 | 206 |
| 57 | Auto TimberVoluntari, jud. Ilfov94 admiși din 247 | Voluntari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 38,06% | 247 | 94 |
| 58 | DarinaTârgoviște, jud. Dâmbovița97 admiși din 256 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 37,89% | 256 | 97 |
| 59 | Yul PilotajMărăcineni, jud. Buzău110 admiși din 293 | Mărăcineni, jud. Buzău | Școală de șoferi | 37,54% | 293 | 110 |
| 60 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș239 admiși din 642 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,23% | 642 | 239 |
| 61 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița88 admiși din 241 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 36,51% | 241 | 88 |
| 62 | Kisscop Autojud. Prahova143 admiși din 392 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 36,48% | 392 | 143 |
| 63 | Centrul de Formare și Consultanță Prima ScoolBuzău, jud. Buzău825 admiși din 2.265 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 36,42% | 2.265 | 825 |
| 64 | CojanabilBrăila, jud. Brăila12 admiși din 33 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,36% | 33 | 12 |
| 65 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș237 admiși din 652 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 36,35% | 652 | 237 |
| 66 | Valyriana Autojud. Brăila85 admiși din 234 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,32% | 234 | 85 |
| 67 | Dumitin Transjud. Brăila57 admiși din 157 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 36,31% | 157 | 57 |
| 68 | AlynaCălărași, jud. Călărași126 admiși din 351 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 35,90% | 351 | 126 |
| 69 | Drive ProfBuzău, jud. Buzău104 admiși din 290 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 35,86% | 290 | 104 |
| 70 | Autoklass Punct Ro -DPloiești, jud. Prahova491 admiși din 1.382 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,53% | 1.382 | 491 |
| 71 | Liceul Tehnologic Auto Câmpulungjud. Argeș11 admiși din 31 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 35,48% | 31 | 11 |
| 72 | Agri Expertjud. Ilfov56 admiși din 158 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 35,44% | 158 | 56 |
| 73 | Frudan Autocond AfiiPloiești, jud. Prahova90 admiși din 255 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,29% | 255 | 90 |
| 74 | Andreea TransAlexandria, jud. Teleorman80 admiși din 228 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 35,09% | 228 | 80 |
| 75 | Colegiul Tehnic Panait IstratiBrăila, jud. Brăila7 admiși din 20 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 35,00% | 20 | 7 |
| 76 | Iri ImpexChiajna, jud. Ilfov105 admiși din 301 | Chiajna, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 34,88% | 301 | 105 |
| 77 | Valtud Autoservjud. Prahova86 admiși din 248 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,68% | 248 | 86 |
| 77 | Autoprest Red LarixVălenii de Munte, jud. Prahova43 admiși din 124 | Vălenii de Munte, jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,68% | 124 | 43 |
| 79 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș55 admiși din 159 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 34,59% | 159 | 55 |
| 80 | Rolan Drivejud. Brăila10 admiși din 29 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 34,48% | 29 | 10 |
| 81 | David Serv Autojud. Ialomița101 admiși din 295 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 34,24% | 295 | 101 |
| 82 | Auto SmartGiurgiu, jud. Giurgiu122 admiși din 358 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 34,08% | 358 | 122 |
| 83 | Master ComBuzău, jud. Buzău33 admiși din 97 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 34,02% | 97 | 33 |
| 84 | Volanul EuroPloiești, jud. Prahova37 admiși din 109 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 33,94% | 109 | 37 |
| 85 | MabisoMoreni, jud. Dâmbovița125 admiși din 371 | Moreni, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 33,69% | 371 | 125 |
| 86 | Favorit DriverBuzău, jud. Buzău46 admiși din 139 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 33,09% | 139 | 46 |
| 87 | Performer Auto Ceaprazjud. Argeș94 admiși din 288 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 32,64% | 288 | 94 |
| 88 | Ganimar ComPloiești, jud. Prahova42 admiși din 130 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,31% | 130 | 42 |
| 89 | Semaforul Transjud. Prahova52 admiși din 161 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,30% | 161 | 52 |
| 90 | Optimal Auto GrupUrziceni, jud. Ialomița20 admiși din 62 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 32,26% | 62 | 20 |
| 91 | Liceul Tehnologic de TransporturiPloiești, jud. Prahova27 admiși din 84 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,14% | 84 | 27 |
| 92 | Fane TransRoșiori de Vede, jud. Teleorman85 admiși din 265 | Roșiori de Vede, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 32,08% | 265 | 85 |
| 92 | Auto ComTârgoviște, jud. Dâmbovița77 admiși din 240 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 32,08% | 240 | 77 |
| 94 | AlysramTurnu Măgurele, jud. Teleorman49 admiși din 153 | Turnu Măgurele, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 32,03% | 153 | 49 |
| 95 | Stepi B&c DriveComarnic, jud. Prahova31 admiși din 98 | Comarnic, jud. Prahova | Școală de șoferi | 31,63% | 98 | 31 |
| 96 | AutoprofCâmpina, jud. Prahova191 admiși din 604 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 31,62% | 604 | 191 |
| 97 | Adriasim Autojud. Ialomița67 admiși din 212 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 31,60% | 212 | 67 |
| 98 | Miama ComRoșiori de Vede, jud. Teleorman89 admiși din 282 | Roșiori de Vede, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 31,56% | 282 | 89 |
| 99 | OvinialCâmpina, jud. Prahova35 admiși din 111 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 31,53% | 111 | 35 |
| 100 | CatalTitu, jud. Dâmbovița128 admiși din 407 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 31,45% | 407 | 128 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2018, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2018. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.