Top școli de șoferi din Muntenia după promovare, 2020
În 2020, în Muntenia, 34,56% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,79% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2020.
Clasamentul 2020
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alsim Auto BzmPloiești, jud. Prahova17 admiși din 20 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 85,00% | 20 | 17 |
| 2 | Alsan Motorsportjud. Argeș60 admiși din 84 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 71,43% | 84 | 60 |
| 3 | Alsig BZMjud. Prahova291 admiși din 429 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 67,83% | 429 | 291 |
| 4 | Auto BBBCălărași, jud. Călărași89 admiși din 135 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 65,93% | 135 | 89 |
| 5 | Bon Voyage ComPloiești, jud. Prahova289 admiși din 444 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 65,09% | 444 | 289 |
| 6 | Școala de Subofițeri de Pompieri Pavel Zăgănescujud. Prahova28 admiși din 44 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 63,64% | 44 | 28 |
| 7 | Manlex Autoserv Partsjud. Prahova280 admiși din 458 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 61,14% | 458 | 280 |
| 8 | Bion Flavaljud. Prahova23 admiși din 38 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 60,53% | 38 | 23 |
| 9 | Auto Test 2005Brăila, jud. Brăila81 admiși din 135 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 60,00% | 135 | 81 |
| 10 | Valmar AutotransCălărași, jud. Călărași279 admiși din 474 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 58,86% | 474 | 279 |
| 11 | KelesBrăila, jud. Brăila477 admiși din 817 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 58,38% | 817 | 477 |
| 12 | Adryjan Interspeedjud. Prahova213 admiși din 369 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 57,72% | 369 | 213 |
| 13 | MaridFetești, jud. Ialomița116 admiși din 201 | Fetești, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 57,71% | 201 | 116 |
| 14 | Gerum ComBrăila, jud. Brăila138 admiși din 243 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 56,79% | 243 | 138 |
| 15 | Valmar AutotransSlobozia, jud. Ialomița55 admiși din 97 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 56,70% | 97 | 55 |
| 16 | Udeskom Profesionaljud. Călărași11 admiși din 20 | jud. Călărași | Școală de șoferi | 55,00% | 20 | 11 |
| 17 | Basarab Ijud. Argeș25 admiși din 46 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 54,35% | 46 | 25 |
| 18 | Stăpân pe Volan Companyjud. Brăila260 admiși din 482 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 53,94% | 482 | 260 |
| 19 | Vadrauto Drive Topjud. Prahova142 admiși din 265 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 53,58% | 265 | 142 |
| 20 | 3 PppSlobozia, jud. Ialomița218 admiși din 408 | Slobozia, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 53,43% | 408 | 218 |
| 21 | CPP Red Carjud. Buzău60 admiși din 113 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 53,10% | 113 | 60 |
| 22 | Valtud Autoservjud. Prahova95 admiși din 179 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 53,07% | 179 | 95 |
| 23 | Armonia RutieraGiurgiu, jud. Giurgiu132 admiși din 251 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 52,59% | 251 | 132 |
| 24 | Alimi Drivingjud. Brăila126 admiși din 240 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 52,50% | 240 | 126 |
| 25 | Valraz AutoBrăila, jud. Brăila40 admiși din 77 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,95% | 77 | 40 |
| 26 | Roby Pilotjud. Ilfov16 admiși din 31 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 51,61% | 31 | 16 |
| 27 | Auto RadonuBrăila, jud. Brăila65 admiși din 126 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,59% | 126 | 65 |
| 28 | Rovalraz Prestjud. Brăila194 admiși din 379 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 51,19% | 379 | 194 |
| 29 | Samtradi Newjud. Ilfov75 admiși din 149 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 50,34% | 149 | 75 |
| 30 | Gabi Tavi Trans Luxjud. Buzău97 admiși din 194 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 50,00% | 194 | 97 |
| 30 | Sandra Mitrea MG Transjud. Buzău10 admiși din 20 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 50,00% | 20 | 10 |
| 32 | Gigalo Prest Com PucioasaPucioasa, jud. Dâmbovița801 admiși din 1.608 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 49,81% | 1.608 | 801 |
| 33 | LuxconGăești, jud. Dâmbovița52 admiși din 108 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 48,15% | 108 | 52 |
| 34 | Autoadycrissjud. Teleorman109 admiși din 227 | jud. Teleorman | Școală de șoferi | 48,02% | 227 | 109 |
| 35 | BratilaBuzău, jud. Buzău142 admiși din 297 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 47,81% | 297 | 142 |
| 36 | Muntenia Trans KLMjud. Argeș100 admiși din 211 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 47,39% | 211 | 100 |
| 37 | Alexflo 2005Buzău, jud. Buzău17 admiși din 36 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 47,22% | 36 | 17 |
| 38 | ClepsidraTârgoviște, jud. Dâmbovița71 admiși din 151 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 47,02% | 151 | 71 |
| 39 | Adria Dan Auto ServUrziceni, jud. Ialomița164 admiși din 352 | Urziceni, jud. Ialomița | Școală de șoferi | 46,59% | 352 | 164 |
| 40 | Cvorum TransTârgoviște, jud. Dâmbovița875 admiși din 1.882 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 46,49% | 1.882 | 875 |
| 41 | David Serv Autojud. Ialomița115 admiși din 252 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 45,63% | 252 | 115 |
| 42 | Auto SoferilaBrăila, jud. Brăila33 admiși din 73 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 45,21% | 73 | 33 |
| 43 | Auto MobilcriBrăila, jud. Brăila253 admiși din 566 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,70% | 566 | 253 |
| 44 | Auto PrudentBrăila, jud. Brăila62 admiși din 139 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,60% | 139 | 62 |
| 45 | Auto LuzBrăila, jud. Brăila80 admiși din 181 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 44,20% | 181 | 80 |
| 46 | LecristransBrăila, jud. Brăila250 admiși din 574 | Brăila, jud. Brăila | Școală de șoferi | 43,55% | 574 | 250 |
| 47 | Pilot Autovil DriveCâmpulung, jud. Argeș95 admiși din 219 | Câmpulung, jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,38% | 219 | 95 |
| 48 | Maeda Auto Moto Favoritjud. Argeș231 admiși din 536 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 43,10% | 536 | 231 |
| 49 | Drive ProfBuzău, jud. Buzău88 admiși din 206 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 42,72% | 206 | 88 |
| 50 | NeltransSinaia, jud. Prahova47 admiși din 111 | Sinaia, jud. Prahova | Școală de șoferi | 42,34% | 111 | 47 |
| 51 | Radion Amuzajud. Dâmbovița444 admiși din 1.052 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 42,21% | 1.052 | 444 |
| 52 | Auto SaveȚigănești, jud. Teleorman143 admiși din 340 | Țigănești, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 42,06% | 340 | 143 |
| 53 | Andy ABC Drivejud. Ilfov65 admiși din 155 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 41,94% | 155 | 65 |
| 54 | Pilotaj ProfBuzău, jud. Buzău85 admiși din 204 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 41,67% | 204 | 85 |
| 55 | Auto Tik TransGiurgiu, jud. Giurgiu161 admiși din 387 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 41,60% | 387 | 161 |
| 56 | Frudan Autocond AfiiPloiești, jud. Prahova258 admiși din 628 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 41,08% | 628 | 258 |
| 57 | MabisoMoreni, jud. Dâmbovița96 admiși din 235 | Moreni, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 40,85% | 235 | 96 |
| 58 | Auto RegalGiurgiu, jud. Giurgiu112 admiși din 276 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 40,58% | 276 | 112 |
| 59 | Auto Eridam GAMjud. Dâmbovița48 admiși din 119 | jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 40,34% | 119 | 48 |
| 60 | Dumitin Transjud. Brăila52 admiși din 129 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 40,31% | 129 | 52 |
| 61 | Millenium Transjud. Buzău187 admiși din 467 | jud. Buzău | Școală de șoferi | 40,04% | 467 | 187 |
| 62 | Scorpion ComPloiești, jud. Prahova73 admiși din 184 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 39,67% | 184 | 73 |
| 63 | Emc Auto Driver 2006Pitești, jud. Argeș180 admiși din 457 | Pitești, jud. Argeș | Școală de șoferi | 39,39% | 457 | 180 |
| 64 | MaldaeanuAlexandria, jud. Teleorman444 admiși din 1.130 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 39,29% | 1.130 | 444 |
| 65 | Irian Autocar Servjud. Prahova87 admiși din 223 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 39,01% | 223 | 87 |
| 66 | ProsilgabisPloiești, jud. Prahova101 admiși din 259 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 39,00% | 259 | 101 |
| 67 | Valyriana Autojud. Brăila110 admiși din 289 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 38,06% | 289 | 110 |
| 68 | Iri Drivejud. Ilfov113 admiși din 297 | jud. Ilfov | Școală de șoferi | 38,05% | 297 | 113 |
| 69 | F. A. I. Drive ElectroniqueCurtea de Argeș, jud. Argeș40 admiși din 106 | Curtea de Argeș, jud. Argeș | Școală de șoferi | 37,74% | 106 | 40 |
| 70 | AlynaCălărași, jud. Călărași93 admiși din 247 | Călărași, jud. Călărași | Școală de șoferi | 37,65% | 247 | 93 |
| 71 | Ovi Bonne RoutePlopeni, jud. Prahova95 admiși din 253 | Plopeni, jud. Prahova | Școală de șoferi | 37,55% | 253 | 95 |
| 72 | Centrul de Formare și Consultanță Prima ScoolBuzău, jud. Buzău540 admiși din 1.452 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 37,19% | 1.452 | 540 |
| 73 | Auto ComTârgoviște, jud. Dâmbovița90 admiși din 243 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 37,04% | 243 | 90 |
| 74 | Auto Soft DriveDobroești, jud. Ilfov24 admiși din 65 | Dobroești, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 36,92% | 65 | 24 |
| 75 | CatalTitu, jud. Dâmbovița107 admiși din 295 | Titu, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 36,27% | 295 | 107 |
| 76 | Chindia Auto GrupTârgoviște, jud. Dâmbovița23 admiși din 64 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 35,94% | 64 | 23 |
| 77 | Auto Maestrii VolanuluiIanca, jud. Brăila29 admiși din 81 | Ianca, jud. Brăila | Școală de șoferi | 35,80% | 81 | 29 |
| 77 | Autoprest Red LarixVălenii de Munte, jud. Prahova29 admiși din 81 | Vălenii de Munte, jud. Prahova | Școală de șoferi | 35,80% | 81 | 29 |
| 79 | Getluc PilotajGăești, jud. Dâmbovița85 admiși din 238 | Găești, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 35,71% | 238 | 85 |
| 80 | Rhea MusaeMioveni, jud. Argeș35 admiși din 99 | Mioveni, jud. Argeș | Școală de șoferi | 35,35% | 99 | 35 |
| 81 | King Drive BCBuzău, jud. Buzău68 admiși din 193 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 35,23% | 193 | 68 |
| 82 | MM Driversjud. Ialomița22 admiși din 63 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 34,92% | 63 | 22 |
| 83 | Rolan Drivejud. Brăila27 admiși din 78 | jud. Brăila | Școală de șoferi | 34,62% | 78 | 27 |
| 83 | Master ComBuzău, jud. Buzău18 admiși din 52 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 34,62% | 52 | 18 |
| 85 | Auto Casa Ducajud. Prahova40 admiși din 117 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 34,19% | 117 | 40 |
| 86 | Adriasim Autojud. Ialomița89 admiși din 262 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 33,97% | 262 | 89 |
| 87 | DarinaTârgoviște, jud. Dâmbovița44 admiși din 130 | Târgoviște, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 33,85% | 130 | 44 |
| 88 | Auto SmartGiurgiu, jud. Giurgiu52 admiși din 154 | Giurgiu, jud. Giurgiu | Școală de șoferi | 33,77% | 154 | 52 |
| 89 | Amat Util TransportBuzău, jud. Buzău65 admiși din 193 | Buzău, jud. Buzău | Școală de șoferi | 33,68% | 193 | 65 |
| 90 | AutoescuTunari, jud. Ilfov34 admiși din 103 | Tunari, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 33,01% | 103 | 34 |
| 91 | Yul PilotajMărăcineni, jud. Buzău64 admiși din 194 | Mărăcineni, jud. Buzău | Școală de șoferi | 32,99% | 194 | 64 |
| 92 | Auto Mih DriveCorbeanca, jud. Ilfov59 admiși din 180 | Corbeanca, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 32,78% | 180 | 59 |
| 93 | Andreea TransAlexandria, jud. Teleorman68 admiși din 209 | Alexandria, jud. Teleorman | Școală de șoferi | 32,54% | 209 | 68 |
| 94 | Auto Cristi OlteanuChitila, jud. Ilfov67 admiși din 207 | Chitila, jud. Ilfov | Școală de șoferi | 32,37% | 207 | 67 |
| 95 | Profesionistii Andi și Arijud. Argeș54 admiși din 167 | jud. Argeș | Școală de șoferi | 32,34% | 167 | 54 |
| 96 | Nord TransPucioasa, jud. Dâmbovița31 admiși din 96 | Pucioasa, jud. Dâmbovița | Școală de șoferi | 32,29% | 96 | 31 |
| 97 | David Schooljud. Ialomița61 admiși din 190 | jud. Ialomița | Școală de șoferi | 32,11% | 190 | 61 |
| 98 | OvinialCâmpina, jud. Prahova25 admiși din 78 | Câmpina, jud. Prahova | Școală de șoferi | 32,05% | 78 | 25 |
| 99 | Sorisilv Romservjud. Prahova60 admiși din 188 | jud. Prahova | Școală de șoferi | 31,91% | 188 | 60 |
| 100 | School Adi AutoPloiești, jud. Prahova71 admiși din 223 | Ploiești, jud. Prahova | Școală de șoferi | 31,84% | 223 | 71 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2020, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2020. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.