Top instructori auto din Muntenia după promovare, 2025
În 2025, în Muntenia, 33,69% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,24% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar instructorii cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2025.
Clasamentul 2025
| Loc | Instructor | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nastase O. Vasilejud. Brăila36 admiși din 46 | jud. Brăila | Instructor autorizat | 78,26% | 46 | 36 |
| 2 | Preda C. Mihaijud. Argeș47 admiși din 70 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 67,14% | 70 | 47 |
| 3 | Fratila LucianBrăila, jud. Brăila13 admiși din 20 | Brăila, jud. Brăila | Instructor autorizat | 65,00% | 20 | 13 |
| 4 | Moromete Cătălin Emanueljud. Argeș127 admiși din 196 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 64,80% | 196 | 127 |
| 5 | Pascu Valentinjud. Buzău63 admiși din 103 | jud. Buzău | Instructor autorizat | 61,17% | 103 | 63 |
| 6 | Span I. Georgejud. Ialomița30 admiși din 53 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 56,60% | 53 | 30 |
| 7 | Petrescu Dumitru Danieljud. Ialomița38 admiși din 74 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 51,35% | 74 | 38 |
| 8 | Puia Mihăiță Stelicajud. Brăila17 admiși din 34 | jud. Brăila | Instructor autorizat | 50,00% | 34 | 17 |
| 9 | Chirea C. Ciprianjud. Călărași33 admiși din 67 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 49,25% | 67 | 33 |
| 10 | Voicilas Marianjud. Prahova16 admiși din 33 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 48,48% | 33 | 16 |
| 11 | Marin Stelian-Florinjud. Ialomița34 admiși din 71 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 47,89% | 71 | 34 |
| 12 | Baltatu Staneljud. Brăila10 admiși din 22 | jud. Brăila | Instructor autorizat | 45,45% | 22 | 10 |
| 13 | Ghinoiu D. Marian Dănuțjud. Prahova70 admiși din 162 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 43,21% | 162 | 70 |
| 14 | Pertea Marian-Albertjud. Prahova15 admiși din 35 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 42,86% | 35 | 15 |
| 15 | Ivan M. Anghelinstriservjud. Prahova32 admiși din 75 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 42,67% | 75 | 32 |
| 16 | Badea ConstantinCălărași, jud. Călărași26 admiși din 61 | Călărași, jud. Călărași | Instructor autorizat | 42,62% | 61 | 26 |
| 17 | Ionescu Robert-Florinjud. Prahova42 admiși din 99 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 42,42% | 99 | 42 |
| 18 | Vilceleanu Vasilejud. Argeș32 admiși din 78 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 41,03% | 78 | 32 |
| 19 | Dragoi Ilie Valeriujud. Argeș53 admiși din 130 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 40,77% | 130 | 53 |
| 20 | Grigore C. Constantin-Cristianjud. Prahova68 admiși din 170 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 40,00% | 170 | 68 |
| 21 | Banica D. Dumitru Dănuțjud. Prahova23 admiși din 58 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 39,66% | 58 | 23 |
| 22 | Anghel Gh. Cristinel Constantinjud. Prahova17 admiși din 43 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 39,53% | 43 | 17 |
| 23 | Grozea Neculaijud. Ialomița55 admiși din 143 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 38,46% | 143 | 55 |
| 24 | Nedelcu D. Gheorghejud. Prahova28 admiși din 73 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 38,36% | 73 | 28 |
| 25 | Matei F. Samsonjud. Călărași47 admiși din 123 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 38,21% | 123 | 47 |
| 26 | Banita V. Adrianjud. Dâmbovița14 admiși din 37 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 37,84% | 37 | 14 |
| 27 | Frusinoiu StelianPloiești, jud. Prahova34 admiși din 90 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 37,78% | 90 | 34 |
| 28 | Raceala Tudor-Dănuțjud. Argeș24 admiși din 64 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 37,50% | 64 | 24 |
| 29 | Tapu NicuPloiești, jud. Prahova32 admiși din 86 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 37,21% | 86 | 32 |
| 30 | Rotaru Neculaejud. Dâmbovița27 admiși din 73 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 36,99% | 73 | 27 |
| 31 | Mazilu Nicolaejud. Dâmbovița16 admiși din 44 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 36,36% | 44 | 16 |
| 32 | Pana Gabriel Cosminjud. Ialomița39 admiși din 108 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 36,11% | 108 | 39 |
| 33 | Ciomag N. Marianjud. Prahova23 admiși din 64 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 35,94% | 64 | 23 |
| 34 | Dumitru Gh. Eugenjud. Dâmbovița49 admiși din 137 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 35,77% | 137 | 49 |
| 35 | Cretu A. Vasilejud. Ialomița17 admiși din 48 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 35,42% | 48 | 17 |
| 36 | Prodan Dan Constantinjud. Prahova34 admiși din 97 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 35,05% | 97 | 34 |
| 37 | Nichifor Ioneljud. Brăila30 admiși din 86 | jud. Brăila | Instructor autorizat | 34,88% | 86 | 30 |
| 38 | Lambru I. Marius-Valentinjud. Dâmbovița16 admiși din 46 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 34,78% | 46 | 16 |
| 39 | Gheorghe Ciprian-Ioanjud. Prahova30 admiși din 87 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 34,48% | 87 | 30 |
| 40 | Soare Dorujud. Dâmbovița33 admiși din 96 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 34,38% | 96 | 33 |
| 40 | Duta Gh. Florin Ionuțjud. Prahova11 admiși din 32 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 34,38% | 32 | 11 |
| 42 | Voinescu IonelSlobozia, jud. Ialomița25 admiși din 73 | Slobozia, jud. Ialomița | Instructor autorizat | 34,25% | 73 | 25 |
| 43 | Vulpe Dumitru-EugenPloiești, jud. Prahova27 admiși din 80 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 33,75% | 80 | 27 |
| 43 | Manatuica I. Adrianjud. Prahova27 admiși din 80 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 33,75% | 80 | 27 |
| 45 | Condrut Nicoletajud. Ialomița17 admiși din 51 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 33,33% | 51 | 17 |
| 45 | Niculae I. Georgeljud. Argeș8 admiși din 24 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 33,33% | 24 | 8 |
| 45 | Panopol Florianjud. Ialomița8 admiși din 24 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 33,33% | 24 | 8 |
| 48 | Balaceanu Nicolaejud. Prahova16 admiși din 50 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 32,00% | 50 | 16 |
| 49 | Irimia IonPloiești, jud. Prahova26 admiși din 82 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 31,71% | 82 | 26 |
| 50 | Stan N. Danieljud. Ialomița19 admiși din 61 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 31,15% | 61 | 19 |
| 51 | Virtosu G. Viorel Marianjud. Argeș14 admiși din 45 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 31,11% | 45 | 14 |
| 52 | Nitu G. Florinjud. Argeș18 admiși din 58 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 31,03% | 58 | 18 |
| 52 | Raducea N. Ionjud. Prahova9 admiși din 29 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 31,03% | 29 | 9 |
| 54 | Voinea T. Cristian Nicolaejud. Prahova22 admiși din 71 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 30,99% | 71 | 22 |
| 55 | Maldaianu Anton MariusPitești, jud. Argeș21 admiși din 68 | Pitești, jud. Argeș | Instructor autorizat | 30,88% | 68 | 21 |
| 56 | Dragomir Robertjud. Prahova19 admiși din 62 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 30,65% | 62 | 19 |
| 57 | Badea NicolaePloiești, jud. Prahova20 admiși din 66 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 30,30% | 66 | 20 |
| 57 | Dumitru Ovidiu Gabrieljud. Argeș20 admiși din 66 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 30,30% | 66 | 20 |
| 57 | Ion Gh. George Tiberiujud. Prahova20 admiși din 66 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 30,30% | 66 | 20 |
| 60 | Stoian Virgil-AdrianGornet, jud. Prahova22 admiși din 73 | Gornet, jud. Prahova | Instructor autorizat | 30,14% | 73 | 22 |
| 61 | Militaru N. Florinjud. Ialomița42 admiși din 140 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 30,00% | 140 | 42 |
| 62 | Călin Constantin Puiujud. Călărași38 admiși din 130 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 29,23% | 130 | 38 |
| 63 | Sanda Iancu-ValentinPloiești, jud. Prahova25 admiși din 86 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 29,07% | 86 | 25 |
| 64 | Ionita Adrian-Nicolaejud. Ialomița16 admiși din 56 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 28,57% | 56 | 16 |
| 64 | Stanescu Rareș-Georgejud. Prahova16 admiși din 56 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 28,57% | 56 | 16 |
| 66 | Miscorici I. Mariusjud. Prahova39 admiși din 137 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 28,47% | 137 | 39 |
| 67 | Paraschivescu Adrian-Bogdanjud. Dâmbovița17 admiși din 60 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 28,33% | 60 | 17 |
| 68 | Matei S.T. Filijud. Prahova9 admiși din 32 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 28,13% | 32 | 9 |
| 69 | Sandu George Dacianjud. Argeș10 admiși din 36 | jud. Argeș | Instructor autorizat | 27,78% | 36 | 10 |
| 70 | Bajan Gheorghejud. Ialomița14 admiși din 51 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 27,45% | 51 | 14 |
| 71 | Muraru D. Marius Cristineljud. Călărași19 admiși din 71 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 26,76% | 71 | 19 |
| 72 | Stan AdrianSlobozia, jud. Ialomița19 admiși din 73 | Slobozia, jud. Ialomița | Instructor autorizat | 26,03% | 73 | 19 |
| 73 | Curea Natasa Ramonajud. Prahova41 admiși din 158 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 25,95% | 158 | 41 |
| 74 | Oana AlexandruBucu, jud. Ialomița7 admiși din 27 | Bucu, jud. Ialomița | Instructor autorizat | 25,93% | 27 | 7 |
| 75 | Bunea I. Mariusjud. Ialomița18 admiși din 70 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 25,71% | 70 | 18 |
| 76 | Bica D. Nicolaejud. Călărași15 admiși din 59 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 25,42% | 59 | 15 |
| 77 | Petrescu Ion Cătălinjud. Ialomița12 admiși din 48 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 25,00% | 48 | 12 |
| 77 | Ursan PetreSlobozia, jud. Ialomița9 admiși din 36 | Slobozia, jud. Ialomița | Instructor autorizat | 25,00% | 36 | 9 |
| 77 | Negraia Constantinjud. Brăila6 admiși din 24 | jud. Brăila | Instructor autorizat | 25,00% | 24 | 6 |
| 77 | Ilie C. Nelujud. Călărași5 admiși din 20 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 25,00% | 20 | 5 |
| 81 | Soare N. Cristineljud. Dâmbovița22 admiși din 89 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 24,72% | 89 | 22 |
| 82 | Oprea Gabriel Robertjud. Prahova12 admiși din 49 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 24,49% | 49 | 12 |
| 83 | Dinu Gh. Cristianjud. Prahova10 admiși din 42 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 23,81% | 42 | 10 |
| 83 | Aldoiu Ghe. Costel Sorinjud. Prahova10 admiși din 42 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 23,81% | 42 | 10 |
| 83 | Florea Janjud. Prahova5 admiși din 21 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 23,81% | 21 | 5 |
| 86 | Ivan Petrusjud. Ialomița18 admiși din 76 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 23,68% | 76 | 18 |
| 86 | Vasile Sorinjud. Dâmbovița9 admiși din 38 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 23,68% | 38 | 9 |
| 88 | Vladan Ioan-AdrianVălenii de Munte, jud. Prahova52 admiși din 221 | Vălenii de Munte, jud. Prahova | Instructor autorizat | 23,53% | 221 | 52 |
| 89 | Birziloiu Gelu-Mugureljud. Prahova14 admiși din 60 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 23,33% | 60 | 14 |
| 90 | Apostol Stanjud. Ialomița10 admiși din 43 | jud. Ialomița | Instructor autorizat | 23,26% | 43 | 10 |
| 91 | Petre A. Marian Anajud. Prahova12 admiși din 52 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 23,08% | 52 | 12 |
| 92 | Șerban I. Adrian Danieljud. Călărași14 admiși din 61 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 22,95% | 61 | 14 |
| 93 | Dumitru Nicolae-Dumitrujud. Prahova54 admiși din 237 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 22,78% | 237 | 54 |
| 94 | Gore M. Ionjud. Dâmbovița10 admiși din 44 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 22,73% | 44 | 10 |
| 94 | Androne Dacian-OvidiuPloiești, jud. Prahova5 admiși din 22 | Ploiești, jud. Prahova | Instructor autorizat | 22,73% | 22 | 5 |
| 96 | Paun D. Iulianjud. Prahova7 admiși din 31 | jud. Prahova | Instructor autorizat | 22,58% | 31 | 7 |
| 97 | Constantin Mihaijud. Dâmbovița9 admiși din 40 | jud. Dâmbovița | Instructor autorizat | 22,50% | 40 | 9 |
| 98 | Chirita Misujud. Călărași34 admiși din 154 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 22,08% | 154 | 34 |
| 99 | Nastase V. Danieljud. Călărași6 admiși din 28 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 21,43% | 28 | 6 |
| 100 | Firfilica Marianjud. Călărași7 admiși din 33 | jud. Călărași | Instructor autorizat | 21,21% | 33 | 7 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2025, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2025. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026.