Top școli de șoferi din județul Iași după promovare, 2024
În 2024, în județul Iași, 24,56% dintre candidații examinați au luat permisul din prima, față de 34,60% media națională. Indicatorul e cel din raportul DGPCI „Promovabilitate la prima examinare pe școli”: procentul candidaților care au trecut din prima atât proba teoretică, cât și proba practică. Clasamentul cuprinde doar școlile cu cel puțin 20 de candidați examinați în 2024.
Clasamentul 2024
| Loc | Școala | Localitate | Tip | Admiși din prima | Candidați | Admiși |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Compania de Transport Public21 admiși din 40 | nespecificată | Școală de șoferi | 52,50% | 40 | 21 |
| 2 | Auto CrissIași115 admiși din 220 | Iași | Școală de șoferi | 52,27% | 220 | 115 |
| 3 | Auto DriverIași18 admiși din 36 | Iași | Școală de șoferi | 50,00% | 36 | 18 |
| 4 | Auto Tody Family Driver212 admiși din 475 | nespecificată | Școală de șoferi | 44,63% | 475 | 212 |
| 5 | Drive Safe M.C.PPașcani127 admiși din 289 | Pașcani | Școală de șoferi | 43,94% | 289 | 127 |
| 6 | Titi Bas200 admiși din 475 | nespecificată | Școală de șoferi | 42,11% | 475 | 200 |
| 7 | Top Driving Symbol65 admiși din 158 | nespecificată | Școală de șoferi | 41,14% | 158 | 65 |
| 8 | Sigur la Volan195 admiși din 477 | nespecificată | Școală de șoferi | 40,88% | 477 | 195 |
| 9 | Amoserv Auto BestPașcani126 admiși din 323 | Pașcani | Școală de șoferi | 39,01% | 323 | 126 |
| 10 | Viovas282 admiși din 732 | nespecificată | Școală de șoferi | 38,52% | 732 | 282 |
| 11 | Amigo Art27 admiși din 77 | nespecificată | Școală de șoferi | 35,06% | 77 | 27 |
| 12 | Urban Driver Concept39 admiși din 118 | nespecificată | Școală de șoferi | 33,05% | 118 | 39 |
| 13 | Auto Cartas Junior49 admiși din 154 | nespecificată | Școală de șoferi | 31,82% | 154 | 49 |
| 14 | Auto Iordache Senior115 admiși din 381 | nespecificată | Școală de șoferi | 30,18% | 381 | 115 |
| 15 | West Limited Company160 admiși din 536 | nespecificată | Școală de șoferi | 29,85% | 536 | 160 |
| 16 | Autoemaplus11 admiși din 39 | nespecificată | Școală de șoferi | 28,21% | 39 | 11 |
| 17 | Auto Lyv Iași10 admiși din 37 | nespecificată | Școală de șoferi | 27,03% | 37 | 10 |
| 18 | Autoailiesei15 admiși din 56 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,79% | 56 | 15 |
| 19 | Autocontrol Iași72 admiși din 272 | nespecificată | Școală de șoferi | 26,47% | 272 | 72 |
| 20 | Auto Fany ABCIași107 admiși din 416 | Iași | Școală de șoferi | 25,72% | 416 | 107 |
| 21 | Jianu Expert Drive22 admiși din 86 | nespecificată | Școală de șoferi | 25,58% | 86 | 22 |
| 22 | Giv ComplexPașcani50 admiși din 199 | Pașcani | Școală de șoferi | 25,13% | 199 | 50 |
| 23 | Auto Juv46 admiși din 188 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,47% | 188 | 46 |
| 24 | Auto Mary Junior21 admiși din 86 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,42% | 86 | 21 |
| 25 | Auto Robert Driving6 admiși din 25 | nespecificată | Școală de șoferi | 24,00% | 25 | 6 |
| 26 | Serdax Auto17 admiși din 72 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,61% | 72 | 17 |
| 27 | Magicdriving Admis Iași45 admiși din 192 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,44% | 192 | 45 |
| 27 | Auto Suprem Driving15 admiși din 64 | nespecificată | Școală de șoferi | 23,44% | 64 | 15 |
| 29 | Auto CostiIași41 admiși din 178 | Iași | Școală de șoferi | 23,03% | 178 | 41 |
| 30 | Auto AS30 admiși din 132 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,73% | 132 | 30 |
| 31 | Auto Criss Trans38 admiși din 168 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,62% | 168 | 38 |
| 32 | Auto Training ExpertIași122 admiși din 546 | Iași | Școală de șoferi | 22,34% | 546 | 122 |
| 32 | Auto Matei Driver21 admiși din 94 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,34% | 94 | 21 |
| 34 | Autocorneliu12 admiși din 54 | nespecificată | Școală de șoferi | 22,22% | 54 | 12 |
| 35 | Artur Cecan26 admiși din 120 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,67% | 120 | 26 |
| 36 | Corbu Business Group60 admiși din 277 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,66% | 277 | 60 |
| 37 | MD Transdrive Solution46 admiși din 215 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,40% | 215 | 46 |
| 38 | Auto Express Drive66 admiși din 311 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,22% | 311 | 66 |
| 39 | Auto Tody Family Junior71 admiși din 335 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,19% | 335 | 71 |
| 39 | Auto Gaby Design32 admiși din 151 | nespecificată | Școală de șoferi | 21,19% | 151 | 32 |
| 41 | Auto Salt MotorIași32 admiși din 152 | Iași | Școală de șoferi | 21,05% | 152 | 32 |
| 42 | Autosafe Driving75 admiși din 358 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,95% | 358 | 75 |
| 43 | Dalcom Auto Ase206 admiși din 994 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,72% | 994 | 206 |
| 44 | Auto Start Drive37 admiși din 179 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,67% | 179 | 37 |
| 45 | Auto Best Media80 admiși din 388 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,62% | 388 | 80 |
| 46 | Autozet Star90 admiși din 441 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,41% | 441 | 90 |
| 47 | Auto Xor Drive25 admiși din 123 | nespecificată | Școală de șoferi | 20,33% | 123 | 25 |
| 48 | Dom-ProdtransPașcani135 admiși din 676 | Pașcani | Școală de șoferi | 19,97% | 676 | 135 |
| 49 | Auto Prim Test46 admiși din 234 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,66% | 234 | 46 |
| 49 | Auto Training Expert IașiIași23 admiși din 117 | Iași | Școală de șoferi | 19,66% | 117 | 23 |
| 51 | Auto Bebi Bif29 admiși din 148 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,59% | 148 | 29 |
| 52 | Tifache Com25 admiși din 130 | nespecificată | Școală de șoferi | 19,23% | 130 | 25 |
| 53 | Iași Permis46 admiși din 243 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,93% | 243 | 46 |
| 54 | Auto Dol Company172 admiși din 910 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,90% | 910 | 172 |
| 55 | AutonastaseIași188 admiși din 998 | Iași | Școală de șoferi | 18,84% | 998 | 188 |
| 55 | Auto Costi Prim39 admiși din 207 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,84% | 207 | 39 |
| 57 | Urban Autovip8 admiși din 43 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,60% | 43 | 8 |
| 58 | Autonim Family32 admiși din 176 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,18% | 176 | 32 |
| 58 | BrasIași8 admiși din 44 | Iași | Școală de șoferi | 18,18% | 44 | 8 |
| 60 | Junior DriverIași40 admiși din 221 | Iași | Școală de șoferi | 18,10% | 221 | 40 |
| 61 | TDV Auto Expert49 admiși din 271 | nespecificată | Școală de șoferi | 18,08% | 271 | 49 |
| 62 | Imotour Company11 admiși din 66 | nespecificată | Școală de șoferi | 16,67% | 66 | 11 |
| 63 | Auto Driver Iași46 admiși din 278 | nespecificată | Școală de șoferi | 16,55% | 278 | 46 |
| 64 | Auto Karly BBC26 admiși din 164 | nespecificată | Școală de șoferi | 15,85% | 164 | 26 |
| 65 | Auto Marana23 admiși din 149 | nespecificată | Școală de șoferi | 15,44% | 149 | 23 |
| 66 | Colegiu Tehnic Mihail SturzaIași12 admiși din 81 | Iași | Școală de șoferi | 14,81% | 81 | 12 |
| 67 | Auto Avantaj XTX18 admiși din 123 | nespecificată | Școală de șoferi | 14,63% | 123 | 18 |
| 68 | Auto TopPașcani15 admiși din 105 | Pașcani | Școală de șoferi | 14,29% | 105 | 15 |
| 69 | Auto Cezcar DriveHârlău3 admiși din 22 | Hârlău | Școală de șoferi | 13,64% | 22 | 3 |
| 69 | Autoblacksav3 admiși din 22 | nespecificată | Școală de șoferi | 13,64% | 22 | 3 |
| 71 | Auto Bya StarIași8 admiși din 60 | Iași | Școală de șoferi | 13,33% | 60 | 8 |
| 72 | EmacomIași16 admiși din 122 | Iași | Școală de șoferi | 13,11% | 122 | 16 |
| 73 | Auto Pro Motor Driver21 admiși din 168 | nespecificată | Școală de șoferi | 12,50% | 168 | 21 |
| 74 | Auto Ili Junior7 admiși din 57 | nespecificată | Școală de șoferi | 12,28% | 57 | 7 |
| 75 | Auto Robert Plus24 admiși din 218 | nespecificată | Școală de șoferi | 11,01% | 218 | 24 |
| 76 | Auto Veta Mixt6 admiși din 58 | nespecificată | Școală de șoferi | 10,34% | 58 | 6 |
| 77 | Auto Valy Drive12 admiși din 124 | nespecificată | Școală de șoferi | 9,68% | 124 | 12 |
| 78 | Amoserv Auto5 admiși din 53 | nespecificată | Școală de șoferi | 9,43% | 53 | 5 |
| 79 | Leonard Auto School1 admiși din 23 | nespecificată | Școală de șoferi | 4,35% | 23 | 1 |
Ce înseamnă?
- Procentul arată câți dintre candidații unei școli, examinați prima dată în 2024, au trecut din prima și teoria, și traseul. Nu intră candidații care susțin examenul pentru redobândirea permisului.
- Cifrele sunt pentru toate categoriile de permis la un loc. Media națională a fost între 34% și 37% în fiecare an din 2018 încoace.
- Sub 20 de candidați, un procent se schimbă mult de la un an la altul din câteva rezultate. De aceea, școlile mai mici apar pe pagina lor, dar nu în clasament.
- Un procent mare spune că mulți cursanți au promovat din prima. Pentru tine contează și instructorul, programul, distanța și prețul, așa că citește și părerile cursanților.
- Rezultatul tău ține mult și de pregătire. Exersează câte puțin în fiecare zi cu chestionarele auto, iar înainte de examen dormi bine.
Sursa: Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), „Promovabilitate la prima examinare pe școli”, raportul pentru 2024. Am legat rândurile raportului de școlile de pe pdc.ro după codul fiscal și după nume. Dacă vezi o școală legată greșit, scrie-ne.
Actualizat la 27 octombrie 2026. Vezi și clasamentul pentru 2025.